ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2013
ÎNSCRIS: 07.09.12
JUN-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Un sejur placut

Fiind a patra oara cind am fost in aceeasi statiune si cam la aceleasi tipuri de hotel nu pot sa trag decit o singura concluzie: este nevoie si de un pic de noroc pentru a avea un sejur reusit. De ce spun asta? Mai toate hotelurile au camere bune (mari, curate, etc) si camere mai putin bune (mici, cu mobilier vechi). Indiferent de tipul de camera achizitionat din tara (standard, seeview, etc) la receptie ti se da ce vor ei. Anul trecut am avut sea view la Miracle dar vedeam marea doar daca ma cataram pe balcon :). Anul acesta am luat standard room si de la receptie mi s-a zis ca desi aveti tipul asta de camera va dam una mai mare si ni s-a dat o camera cu pat matrimonial + un pat de single + un pat de bebe + o canapea si toate astea intr-o camera ff mare.

O sa spuneti ca era un fel de extra-sezon la ei si hotelul era gol... dar nu... hotelul era 100% plin. Cu siguranta cineva a avut de suferit in urma acestei distribuiri de camere pentru ca mai tot timpul cind treceam pe linga receptie era scandal ca unora nu le conveneau camerele...

Acum si cite ceva despre hotelul in sine:

- are 3 cladiri cilindrice de 7-8 etaje unite intre ele de 2 cladiri mai patratoase de 5 etaje. In cladirile cilindrice sint camerele mai mari si in celelealte camerele mai mici. Apropo de noroc... noi am stat in cladirea cilindrica B cea mai departata de Titanic (unde era muzica ff tare) si astfel nu am avut probleme in a culca copilul la ora 22.

- restaurantul e oarecum neincapator pentru citi oameni poate caza hotelul (toata lumea pare sa mearga la masa in prima 1/2 de ora de la deschidere si dupa ce am luat prima data teapa si nu am gasit efectiv nici o masa ne-am dus cam la o ora dupa deschidere cind se golea)

- bucatarii restaurantului principal mi s-au parut destul de buni (fata de Miracle pot spune ca de citeva ori mai buni si fata de Delphin Palace pot spune ca la fel de buni).

- cofetarii excelenti in ceea ce faceau, desi nu fffff variat. cu toate astea aici am mincat cea mai buna baclava ever.

- serviciile de buna calitate, oameni ff saritori in toate doar ca multi angajati de acolo sint rusi si stiu doar rusa si un pic turca si mai deloc engleza... cu toate astea fac totul sa te inteleaga si sa rezolve problema

- restaurantele A La Carte... habar nu am. Aici au fost o dezamagire pentru ca rezervarea se facea dimineata de la 8. Intr-o zi am ajuns la 8:10 si erau ocupate toate locurile. Intr-o zi m-am dus la 7:45, am fost al saptelea si nu am prins loc. Mi s-a zis ca cei din fata mea au rezervat si pentru prieteni... bla. bla... Am incercat sa dau si mita si tot degeaba

- turistii de acolo erau 90% rusi (de aceea si angajati rusi probabil), citiva germani si nordici. Romani eram vreo 4-5 familii.

- despre romanii de anul asta am aceeasi parere ca si in anii trecuti: nu le ajungi la nas nici cu prajina. Fitzosi si increjuti de parca ar fi buricu pamantului. Cind auzeau ca vorbesti romana strambau din nas si se intorceau. FF de apreciat rusii la capitolul asta... in fiecare zi ne-am facut prieteni noi din Rusia... majoritatea cu copii de varsta fetei noastre.

In final vreau sa mai zic ca desi vacanta e intr-un fel in extra-sezon (27 mai-3 iunie) vremea a fost super: dimineata 22-23 de grade, pe la 11 erau deja 25-26 de grade, iar la pranz cel mai cald a fost 30 de grade. Apa marii 23-24 de grade. Si cel mai ok este ca inca nu este vacanta nicaieri si nu sint familii cu copii mai mari de 6-7 ani (care din experienta anilor trecuti pot sa spun ca sint cam obraznici). Deci daca aveti copii de pana in 5-6 ani recomand perioada.

Trimis de brianaotilia in 05.06.13 09:25:10
Validat / Publicat: 05.06.13 10:06:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: In Antalya-Lara la Fame Residence, Delphin Palace si Miracle

VIZUALIZĂRI: 3348 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (brianaotilia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cryss27
[05.06.13 10:58:27]

Buna! Am si eu o curiozitate: ati fost cu aceeasi agentie anul asta cu care ati fost si anul trecut la Miracle? Intreb pentru ca am auzit cum ca ar conta foarte mult agentia cu care mergi atunci cand primesti camera. Nu vreau nume de agentii pentru ca nu este permis.

Ma bucur ca ati avut o vacanta reusita. Nu credeam ca apa va fi asa calda in aceasta perioada.

danamandache
[05.06.13 11:53:35]

ati bagat cativa euro in pasaport sau a fost doar un mare noroc la primirea camerei?

roxen
[05.06.13 21:32:34]

@brianaotilia: Multumesc pentru mesaj, si noi-familia formata din 2 adulti si 1 copil avem bilet la acest hotel din 15 iunie ptr 8 zile.

Abia asteptam, am mai fost de 2 ori in Turcia dar la mai modest, tot cinci stele dar pana in 1500 si doar in 2, deci fara bebe.

Cu noi romanii, desigur, ca peste tot, treaba e stiuta, la unii nu le ajungi cu prajina de altii te feresti casa nu fii asociat cu ei si tot asa, un popor de frustrati. Chiar ma bucur daca nu sunt prea multi.

Intrebarea mea ar fi legata de camera, dupa cum se stie norocul ti-l mai si faci iar la cat am dat pe bilet nu are rost sa te sgarcesti la ceva banuti de dat la receptie. Adevarat? Deci cat? Imi doresc desigur sa ocup camera dvs!

In rest dupa cate inteleg totul e ok? Multumesc anticipat si promit ca vin cu poze si impresii calde!

[06.06.13 14:18:10]

@roxen: Nu am pus nimic in pasapoarte... de aia am si zis ca a fost noroc...

[06.06.13 14:21:15]

@cryss27: Agentiile de la care cumperi biletul au contracte cu diversi tour-operatori din tara unde e sejurul. Intr-adevar a fost diferit fata de anul trecut si nu stiu daca de asta a depins camera. Ce pot sa spun insa despre tour-operatorul de anul asta e ca a fost prima oara cind nu am fost instiintat ora de plecare si am pierdut ~2 ore ca sa dau de tipa de la agentie si m-a pus sa si revin ca sa-mi spuna cind avem plecare

gioko
[10.06.13 12:54:01]

@brianaotilia: Buna... as avea si eu o curiozitate: Apa din piscine era rece sau incalzita.

Pun aceasta intrebare intrucat am sesizat ca ai fost intr-o perioada in care nu era atat de cald afara. Multi afirma ca piscinele sunt incalzite, dar la fel de multi spun ca apa de acolo e incalzita doar de soare. Intrucat eu am fost mereu in concediu la sfarsitul lui august- inceputul lui septembrie si am gasit apa super calda, astept un semn de la tine care sa ma lumineze daca soarele era cel vinovat pt asta.

Multumesc anticipat.

[20.06.13 15:23:13]

@gioko: nu era incalzita... se incalzea de la soare dupa-amiaza

gioko
[21.06.13 09:17:35]

@brianaotilia: Multumesc...

ade_cabb
[31.01.14 18:10:33]

Buna, am vazut ca ati fost cu un copil de 1 an, cum a fost cu mancarea pt el? Gaseati ce sa ii dati sau ati plecat cu borcanele? Ne tenteaza si pe noi hotelul, exact in aceeasi perioada, dar am emotii cu mancarea

[01.02.14 09:40:17]

@dfdan2002 & @gioko

Ecourile voastre au fost sterse. Va rog abtineti-va de la flame si scrieti ecouri constructive!

Multumesc.

ade_cabb, brianaotilia, cryss27, danamandache, dfdan2002, gioko, roxen