ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.06.2013
ÎNSCRIS: 19.03.13
MAY-2013

Thassos: Insula verde a Greciei

ΜΙΧΑΛΙΣ ΜΕΝΙΔΙΑΤΙΣ - ΙΣΑ Μ'ΕΝΑ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ

Anul acesta Pastele a cazut foarte aproape de 1 Mai, Ziua Muncii, creand o oportunitate de vacanta… Thassos, insula de Smarald, avea sa fie destinatia.

Thassos este o insula locuita inca din cele mai vechi timpuri. Conform mitologiei grecesti, prima persoana care a pasit pe insula a fost Thassos. Acesta se afla in cautarea surorii sale, Europa, care fusese rapita de Zeus. Si pentru ca nu se putea intoarce fara ea acesta a decis sa ramana aici.

Thassos este cea mai nordica insula a Greciei si este un tarm al culturii trace, macedonene si turcesti care se imbina armonios. Aici dealurile si muntii acoperiti de pin, coboara pana la plajele cu nisip fin si golfurile cu apa cristalina de un verde ca smaraldul. Intr-adevar Thassos are un aer aparte. Nu ma asteptam sa-mi placa asa de mult.

Insula este renumita pentru marmura alba, cea mai alba din lume. Ea a fost exportata inca din antichitate si folosita pentru constructia templelor si cladirilor importante Tot din antichitate, insula a fost un important centru de extragere a minereului de aur si apicol. Principala sursa pentru albine sunt padurile de pin.

Transportul aveam sa-l facem cu autoturismul propiu si chiar inainte de plecare, ni s-au alaturat inca doua persoane dornice de soare, aveam sa perecem vacanta in patru. In ziua plecarii primesc o informare de la Ministerul de Externe care ne transmite marea veste “GREVA”. Da, dragilor, avea sa fie greva chiar in perioada drumetiei noastre si bineinteles ca tot ce inseamna transport in comun avea sa fie paralizat. Eeeii nu ar fi fost prima data cand am fi prins greva. Asa ca ne-am pus pe cercetat si aveam sa aflam ca daca am ajunge pana in ora 10.00 pe data de 1.05.2013 am avea posibilitatea sa traversam. Asa ca am plecat pe data de 30.04.2013 la 21.30 iar dimineata la 8.00 eram deja pe feribotul din Keramoti. Yupiii!!! Fentasem greva. Deja intrasem in atmosfera de vacanta: soarele, marea albastra, mirosul de apa sarata, pescarusii care ne insoteau…o adevarata desfatare. Este unul dintre momentele la care visezi cu ochii deschisi, tu fiind in fata calculatorului inconjurat de tone de documente. Din Keramoti feribotul ajunge in 35 de minute pe insula si sunt destul de multe curse pe zi. Pretul de traversare este 20 EUR/masina/dus si 3EUR/pers/dus.

Odata ajunsi la hotel aveam sa descoperim sa eram singurii si primii turisti ai sezonului. Ne luasem biletele la Hotel Louloudis, un hotel afacere de familie. Dar pentru ca am fost primii turisti iar proprietara hotelului foarte draguta si prietenoasa ne-a informat ca mai are un hotel in apropere, Fresh Louloudis Studio, dupa care ne-a arata ambele hoteluri si efectiv ne-a lasat sa ne alegem hotelul si mergand chiar mai departe…... spre marea noastra uimire, ne-a lasat chiar sa ne alegem si camerele.

Am alest Fresh Louloudis Studio, un mic hotel intr-o livada de maslini. Camerele fusesera renovate anul trecut. Nu va puteti imagina cum se putea vedea apusul din balconul nostru.

Odata aruncat bagajul am sarit in costumele de baie si dusi am fost. Ne astepta plaja si marea.

Surprinzator eram singuri pe plaja, doar spre dupa amiaza au mai venit cateva persoane. Plaja Pachis era toata a noastra. Baietii au gasit umbra unui pin batran ce crescuse aproape de mare si s-au intins pe nisipul fin si au dormit neintorsi. Noi fetele am profitat de soarele arzator. Surprinzator de arzator pentru inceput de luna Mai. Cel mai surprinzator lucru a fost baia in mare pe care o faceam in fiecare zi. Apa era suficient de calda. Incredibil!

Si cum dupa somn, in special un somn in aer liber, ti se face foame. Asa am plecat in cautarea unei taverne, pe care am gasit-o la capatul plajei. Pefkospilia, o taverna condusa de o familie inca din 1953. Mancare este senzationala si foarte ieftina (14 EUR un platou cu mix de fructe de mare pentru doua persoane). Iar desertul era din partea casei. Din cate am observant era o terasa frecventata de localnici si era in permanenta plina. Deci o recomand cu incredere.

Seara s-a incheiat la un Monopoly la marginea piscinei inconjurati de mirosul de verdeata si cantecul pasarilor de noapte.

A doua zi a inceput cu un mic dejun la piscina urmat de o cafea care a mers ca unsa; dupa care am plecat in explorarea insulei.

Plaja hotelului Makriammos a fost prima locatie pe care am ales-o. Hotelul este situat intr-un golf inverzit, foarte frumos iar punctul exotic este mini gradina zoologica a acestuia. Hotelul este afacere de familie ajunsa la a treia generatie.

Si pentru ca vroiam sa vedem si Plaja de marmura, care se afla la doar la 3 kilometri, in a doua jumate a zilei am pornit intr-acolo. Intr-adevar se ajuge acolo pe un drum neasfaltat si plin de praf dar plaja merita tot efortul acesta.

Plaja si-a luat denumirea de la pietricelele de marmura cu care este acoperita, acestea fiind aduse de la cariera din apropiere. Datorita lor apa are o culoare ireala. Desi plaja este micuta, frumusetea ei iti ramane adanc intiparita in minte, in special cand intreaga plaja este a ta.

Seara am mers la faimosul sat traditional Panagia (Maica Domnului). Drumul serpuieste prin munti, prin paduri verzi de maslini si pini pana acolo. Satul are 300 de ani si este construit in jurul bisericii dedicate Fecioarei Maria. Stradutele sunt inguste si abrupte si nu prea permit accesul autoturismelor. Orice bucata de pamant, oricat de mica ar fi, este valorificata de catre sateni. Satul este impanzit de mici canale strabatute de izvoare iar una dintre fantanile din centru este inconjurata de o legenda care spune ca fetele care vor bea apa de aici isi vor gasi alesul pe insula.

Aici se afla si o faimoasa fabrica de ulei de masline. Fabrica a fost deschisa in anul 1915 iar acum este condusa de nepotul primului proprietar. Apa era folosita pentru a pune in miscare masinariile pentru a produce pretiosul ulei. Desi este singura fabrica functionala pe baza de apa din Grecia aceasta este scoasa din functiune, toata productia fiind mutata in 2007 la noua fabrica, mai moderna. Dar vechea fabrica se poate vizita iar daca doresti sa cumperi ulei exista si un magazin de desfacere. 5L ulei de masline 20 EUR similar ca pret cu supermarket-ul. Mai gasesti masline, sapun sau crème pe baza de ulei de masline.

Fiind Vinerea Mare, am prins si o procesiune de Prohod a Domnului. Preotul a cantat Prohodul prin sat alaturi de un alai in majoritate tineri ce purtau Pitaful. Procesiunea s-a intreptata apoi catre biserica unde a continuat slujba.

Urmatoarea zi era Ziua de Inviere asa ca ne-am propus sa avem o zi linistita. Aveam sa mergem la o plaja pur si simplu la intamplare. Prima plaja vizitata a fost plaja din Skala Rachoni care nu ni s-a parut suficent de intima asa ca dupa cateva minute de plimbare pe plaja cand ne indreptam catre masina am observat in departare un om care izbea, de zor, de ciment o caracatita si cum nu puteam sa pierdem un asemenea eveniment de pregatire a caracatitei, ne-am indreptat intra-colo.

Un pescar prinsese cateva caracatite si le pregatitea pentru vanzare catre taverne. Asa am vazut si eu pentru prima data cum se pregateste o caracatita. Stiati ca organele caracatitei se afla in cap?! Dupa indepartarea acestora caracatita se sareaza si se bate pentru a se fragezi dupa care se agata la uscat la soare. Interesant procesul.

Unii mai uimiti, altii mai milosi ne-am urcat in masina si ne-am continuat drumul. Am intrat pe un drum printre livezile de maslini care ducea catre mare si spre marea noastra surprindere: gasisem o plaja doar pentru noi!!! Asa ca toata dimineata si dupa-amiaza ne-am petrecut-o zbantuindu-ne pe plaja.

Dar cum dupa zbantuiala merge si o masa, am mai mers o tura la taverna noastra din capatul plajei Pachis pentru un festin cu fructe de mare.

Chiar daca eram departe de casa, vroiam sa luam lumina asa ca inainte de miezul noptii am mers pana la prima localitate, Skala Rachoni, la o mica bisericuta de unde am luat lumina. Lumea era imbracata de sarbatoare asa cum se obisnuia sa se meraga Duminica la biserica. In majoritate familii, acestia asteptau linistiti in fata bisericii sa se “dea lumina” dupa care sub ploaia de artificii fiecare a inceput sa ureze “Hristos a inviat” catre toata lumea alaturi de imbratisari si pupaturi. Impresionant.

Prima zi de Paste avea sa inceapa cu un mic dejun cu ciocnit de oua si urari, langa piscina, sub soarele care ne mangaia. Apoi am coborat la plaja (plaja Pachis) pentru un mic rasfat la soare si o mica baita. Trebuia sa ne pregatim cum se cuvine pentru petrecerea de la pranz organizata de hotel.

Gratar, muzica live, dansuri grecesti, bere rece sau frappe rece, in functie de gusturi, familia alaturi, marea si soarele… ce iti poti dori mai mult?!

Seara am vizitat Limenas sau Thassos town care este si capital insulei. Oraselul este foarte dragut, tipic grecesc, cu stradute inguste, cu magazine si tarabe de suveniruri, cu multe taverne si restaurante.

Vacanta aceasta a fost una dintre vacantele acelea cand nu vrei sa faci nimic decat sa te odihnesti si sa te bucuri de soare si mare iar Thassos ne-a oferit acest lucru. Sincer nu m-as fi asteptat ca aceasta insula, despre care auzisem destul de multe lucruri, sa ma impresioneze asa de mult.

Trimis de grigo in 03.06.13 16:33:25
Validat / Publicat: 03.06.13 18:44:02

VIZUALIZĂRI: 5330 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (grigo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 in drum spre insula

mirmicu
[03.06.13 18:59:23]

OAUU!!!

Asteptam cu nerabdare un review bun despre Thassos.

Si iata-l: cursiv, placut si fresh. Ar trebui sa mai ostoiasca dorul si curiozitatea celor care mai au de asteptat pana vor ajunge acolo. Eu cel putin trebuie sa am rabdare pana la inceputul lui septembrie si nu este usor.

Felicitari si pentru fotografii!

Rodel
[03.06.13 19:28:18]

Dupa citirea review-ului, m-am revazut in Thassos, pe plajele insorite, in pitorescul sat Panagia si, uite- asa, mi s-a facut dor de frumoasa insula.

Felicitari pentru rev.

dianatanase*
[03.06.13 19:28:55]

Un review ff bun care m-a facut sa ma simt ca sunt acolo cu voi

Mai am 10 zile pana plec si sincer numai am rabdare.

ufoman
[03.06.13 20:33:06]

Un foarte frumos review care ma imi duce gandurile pe insula mea de suflet pe care abia astept sa o revad. Trebuie sa te gandesti serios ca ai putea sa scrii chiar o carte de calatorii.

Ai talent. Bravo!

[03.06.13 22:08:51]

[04.06.13 00:35:46]

little_john
[04.06.13 11:23:16]

F bun articolul! Bravo! Abia astept sa merg in Thassos, mai am o luna de asteptat!

[04.06.13 11:45:57]

@mirmicu: Multumesc pentru cuvintele de lauda. Este destul de dificil sa-ti gasesti forta necesara sa treci peste vara, in special cand toti cunoscutii pleaca in concediu; numai tu mai ai de asteptat: inca o luna, inca 3 saptamani, inca 2... Din acest motiv, nu imi planific vacantele decat cu maxim 2 sapatamani in avans. Este destul de palpitant sa nu stii care va fi urmatoarea destinatie.

[04.06.13 11:49:23]

@Rodel: Este o insula frumoasa. Iar daca mai pui la socoteala si faptul ca este destul de aproape si este relativ ieftina... devine deja o atractie.

[04.06.13 11:52:49]

@dianatanase: Ma bucur ca am reusit sa te trimit acolo, macar mental, macar pana vei ajunge acolo si fizic. Concediu placut!

[04.06.13 12:03:24]

@ufoman: Eeeeiii! Ce dragut esti? Eu, cea care nu reuseam niciodata sa fac o compunere?! Eu, cea care fugeam "mancand pamantul" cand era vorba de povestit sau editat ceva?! Eu?! Hi Hi. Esti prea dragut.

[04.06.13 13:24:04]

@webmaster13: Multumesc webmaster13. Este foarte inspirata ilustratia muzicala.

robertmacadon
[09.06.13 09:09:13]

Buna,

Urmeaza ca la sfarsitul lunii iunie sa mergem in concediu in Thassos. Poti sa ne spui traseul pe care l-ati urmat pentru a ajunge la Keramoti?

Multumiri anticipate.

dianatanase*
[09.06.13 16:00:28]

Si eu voi pleca cu familia pe 14 iunie si vom face acelasi traseu pe care l-am facut in 2011, traseu sugerat de ionescunic:

"Bucuresti - Ruse – Veliko Turnovo – Gurkovo – Stara Zagora – Haskovo – Harmanli – Svilengrad – Orestiada – Sufli – Komotini – Xanthi – Keramoti, drum mai lung, dar mult mai lejer si fara prea multe gropi ori politie. "

Rodel
[09.06.13 19:58:38]

@grigo: Din ce am vizitat pana acum in Grecia, Thassos si Corfu sunt locurile care mi-au placut cel mai mult. Maine zbor spre Creta, o noua experienta pe care am s-o impartasesc dupa ce ma intorc.

[10.06.13 09:27:15]

@robertmacadon: Pentru Thassos sunt mai multe variante pentru transportul individual iar cea mai populara varianta este pe la Sofia. Cred ca cel mai bine ar fi sa studiezi tu singur variantele si sa iei o decizie. Noi am ales varianta care nu trece prin munti: Bucuresti – Ruse – Razgrad – Targovishte – Kotel – Yambol – Elhovo – Svilengrad – Orestiada – Soufli – Alexandroupolis – Komotini – Xanthi – Crhisopoli – Chrisochori – Nea Karya – Keramoti

Drum facut noapte in 10.5 h.

Am traservat Bulgaria de multe ori dar nu s-a intamplat niciodata sa nu ne ratacim, macar putin, cu tot cu GPS.

[10.06.13 09:52:30]

@Rodel: Creta este o alegere inspirata. Pana in acest moment am vazut Corfu, Kos, Santorini, Creta si Thassos iar in topul preferintelor mele se afla Santorini. Asa de mult mi-a placut incat in 2011 am facut nunta acolo. Dar Creta este urmatoarea alegere.

Am fost de doua ori in Creta si niciodata nu am reusit sa vizitez totul. Insula are asa de multe locuri minunate de vazut incat ar fi pacat sa nu inchiriezi o masina si sa incerci sa le descoperi.

Nu trebuie ratata o zi in insula Chrissi, insula nelocuita unde apa are o culoare incredibila. Megi pana in Ierapetra iar de acolo ai posibilitatea sa mergi la insula cu un Yacht (25 EUR) care te va duce acolo si se va intoarce seara.

Nu rata plaja de la Vai, o plaja intr-o padure de curmali. Sigur o sa-ti placa.

Vacanta placuta!

dianatanase*, grigo, little_john, mirmicu, robertmacadon, Rodel, ufoman
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: