ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2013
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAY-2013

Vila Mariana de la marea lu' Ionică

Yorgos Kazantzis - Lullaby of Rain

Pentru un sejur ieftin (cel puțin, în această perioadă a anului), am ales o cameră la vila Marianna din Parga.

Vremea promitea minuni în acest final de primăvară, așa că am avut chiar foarte mari speranțe pentru acest sejur. N-a ieșit ce am visat, dar tot a fost foarte frumos.

Parga e un loc ce oferă posibilități de petrecere a timpului în orice fel de condiții meteo, așa că ne-am adaptat din mers. Dar despre asta, voi scrie ceva mai târziu...

Să revenim; ca să ajungeți la vilă, sunt 2 variante de traseu (chiar trei, dar ultimul e prea peste mână și nu merită pomenit). Se poate trece pe la periferia orașului sau direct prin centru și se merge spre plaja Valtos. De aici, se continuă trecând prin fața campingului Valtos beach, apoi Parga Beach Hotel, câteva case și vile particulare (e un afiș spre clubul Mango, dar șters de soare și ploi; e vorba despre clubul cu bar și piscină atașate vilei) și cam la 300 de metri apare pe partea dreaptă vila. E acolo un fel de intersecție în cruce - intrarea în curtea vilei e chiar pe colț. Poziția GPS este: 39.287500 N, 20.386400 E. Strada, începând de la faleza plajei Valtos, este foarte îngustă - nu pot trece 2 mașini una pe lângă cealaltă - circulați cu mare atenție!!!

Bun, odată lămurit aspectul acesta, să vă spun ce e pe-acolo...

De cum am intrat pe poartă am fost întâmpinat de un domn care se vede treaba ne aștepta - i-am dat voucher-ul și după câteva clipe a revenit cu cheia, ne-a condus la cameră și după ce ne-a prezentat-o pe scurt, ne-a lăsat să ne aducem lucrurile și să ne instalăm. La rugămintea mea, mi-a oferit chiar și o hartă cu Parga (pe care nu prea am folosit-o) și a zis că pentru orice problemă, să apelăm cu încredere la el.

Camera e mare, cu loc suficient chiar și dacă s-ar deplia canapeaua care era disponibilă pentru a pune și un eventual copil, în cameră cu părinții. Două paturi mari, lipite, ocupau centrul încăperii. Salteaua e cam tare pentru gustul meu, dar fără să fie inconfortabilă. fiecare avea câte o noptieră cu sertare. Spațiul de stocare e completat de un șifonier cu două uși (și două sertare). Pentru scris, sau machiajul doamnelor, un birou cu taburet, având o mare oglindă deasupra (și o mică lampă cu întrerupătorul aferent) oferă spațiul și cele necesare acestor activități. Ar mai fi și un fel de comodă, pe care noi am pus-o în fața canapelei pe post de măsuță (care nu există în această cameră). Un televizor de 36 cm diagonală, cu tub catodic, stătea pe un suport aproape de ușa de la balcon. Numărul de canale era extrem de mic - toate în greacă, excepție făcând BBC World News, dar care era la limita de recepție a satelitului și mai mereu afișa „no signal” și avea întreruperi și pe sunet, dar tot am mai aflat câte ceva...

Internet NU e; alături, clubul Mango se laudă cu „Free WiFi”, dar de fapt are parolă și se prinde doar în zona piscinei, nu și în cameră. Parola probabil se obține dacă iei măcar o cafea de la ei. Cum noi nu am mers nici la club, nici la piscină (posibil tot „contra consumație”), n-am avut acces o săptămână la www... Cred că asta a fost cea mai bună chestie pentru a garanta o odihnă și o deconectare maxime! :)

La intrarea în cameră este o zonă de chicinetă, dotată cu plită cu două ochiuri și cuptor electric, frigider, hotă, mobilă de bucătărie, chiuvetă, chiar și cu veselă pentru două persoane, cu o cratiță (mare, de vreo 5 l), o tigaie, o strecurătoare pentru paste și o răzătoare. Alte electrocasnice, nu sunt.

Chiar deasupra ușii de intrare, e unitatea internă de la aerul condiționat (10 € pe sejur, dacă am reținut bine - se achită pe loc, dacă se dorește. Noi chiar n-am avut nevoie, era destul de răcoare, mai ales noaptea).

Mai există și un mic seif, pentru bunuri de valoare (celulare, tablete, carduri, bijuterii, chestii nu prea mari), chiar lângă hotă. Posibil tot cu plată - cheie nu am primit la el la sosire; nu l-am folosit (că n-aveam nimic de valoare să pitim în el), așa că nu vă pot spune cât ar fi taxa.

Baia e relativ mică, dar echipată binișor - excepția e cabina de duș unde chiar și eu aveam probleme să mă mișc. Și care ar avea nevoie de puțin silicon la îmbinarea cu peretele ca să nu mai lase apa să ajungă și pe gresie. Din fericire, podeaua era corect executată și excesul de apă se drena rapid și eficient. Consumabile - o sticlă cu săpun lichid și hârtie igienică.

Există și balcon, mare, cu o masă și două fotolii (și o scrumieră, acum inutilă nouă); sunt și sfori pentru pus rufe la uscat, chiar și vreo 5 cârlige. De la etaj se vede puțin chiar și marea, dar și ambele castele - cel venețian din Parga, și cel al lui Ali Pașa, din Anthousa.

Camera a fost zilnic măturată și curățată cu simț de răspundere, gunoiul evacuat; la trei zile ni s-au schimbat lenjeria și prosoapele.

Drumul până la plajă nu e lung (doar puțin întortocheat) - se poate merge chiar și cu un cărucior cu copil mic fără grijă.

Se poate mânca una-alta la clubul Mango (după o experiență de foarte tristă amintire cu terasa vecină din dreapta curții lor, nu am avut curaj să intru și aici să fac teste), de la mic dejun până la cină.

Așa cum am menționat deja mai pe la început, piscina este tot a clubului Mango; nu am încercat-o, așa că nu pot spune sigur dacă oaspeții vilei Marianna au accesul liber. Dar piscina e mărișoară, cu destule șezlonguri și umbrele, cu zone separate pentru pici.

Prin curte e loc să fie parcate chiar și vreo zece mașini (deci nu aveți grija parcării, care în Parga poate fi o mare problemă). Mai era și o masă cu băncuțe din lemn (gen „terasă”) unde se putea sta la o țigară sau un pahar cu bere, sau orice altceva. Pentru prichindei mai era și un leagăn.

Personalul a fost deosebit de serviabil, politicos, și (foarte important pentru multă lume) foarte buni vorbitori de engleză.

Cam asta am observat pe-acolo. A fost exact ceea ce am avut nevoie pentru această vacanță!

Și ca să nu credeți că nu e loc și de mai bine, vă spun că o plasă de țânțari la ușa de la balcon (ba chiar și la gemulețul băii!) ar fi mai mult decât binevenită. Dar am supraviețuit și fără. Nu și țânțarii, care au fost vânați zilnic, fără milă! Până una-alta, luați-vă în bagaj și pastile/spray antițânțari.

Trimis de Dragoș_MD in 30.05.13 23:14:52
Validat / Publicat: 31.05.13 01:26:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 6062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Vila Mariana - Clubul Mango, alăturat, cu tot cu piscină.

[31.05.13 09:57:38]

[31.05.13 15:24:53]

@webmaster13: cred că e ok; momentan n-am alte idei. Mulțam fain!

[02.06.13 17:56:21]

Foarte utile informatiile dvs.

M-ar interesa cateva amanunte in plus pt. ca am identificat in poza nr. 7 pe fundal in spate vila (cea galbena-Vila Apollo) la care avem rezervare la sfarsitul lui iunie si ne-ar prinde bine daca ati putea sa-mi spuneti daca venim dinspre Syvota, de-a lungul tarmului, ce varianta ar fi mai bine sa urmam pt a ajunge cu bine in curtea vilei mai ales ca masina noastra este un break, si la un moment dat ati mentionat ca strada era foarte ingusta de nu incapeau doua masini. Si daca se poate sa-mi spuneti cam in cat timp strabati pe jos distanta Valtos -Parga-Kryoneri.

Multumesc anticipat.

[02.06.13 20:11:22]

@teona: sincer, nu mai țin minte cum se cheamă acea vilă. Presupunând totuși că este cea unde vei sta, atunci traseul optim de venit cu mașina dinspre Sivota este acesta (zoom out ca să îl vezi pe toată lungimea). Eu am venit dinspre autostrada A2 Egnatia, pe acest traseu, așa că partea de drum dintre Sivota și Parga nu știu exact cum e, dar prin analogie cu alte drumuri pe care am umblat prin zonă probabil e ok, cu posibile denivelări ici-colo, cu viraje multe și dese, cu priveliști frumoase. Are două benzi, pe care se circulă normal.

Partea îngustă, așa cum spuneam, este între plaja Valtos și vilă. Strada e totuși destul de lată ca să permită trecerea unei mașini și a unei motorete (simultan), sau a camionului utilitar pentru ridicarea deșeurilor menajere (singur), deci nu e chiar de speriat. Trebuie doar mers cu viteză redusă, pentru a evita surprizele și a avea timp de evitare a întâlnirilor de gradul trei.

Distanța Valtos - Parga (Plaja Krioneri) e de aproximativ 2 kilometri și se poate ajunge lejer în juma' de oră de mers agale.

Drum bun și vacanță plăcută!

[03.06.13 19:53:32]

@Dragos: Multumesc pt. promptitudine. Luata de val in urma review-ului colegului ionescunic m-am apucat sa modific planurile de vacanta si sa fac o rezervare pt. o escala de 3 zile in drumul nostru spre Lefkada, cam in graba si nu eram convinsa daca este mai bine ca am ales zona Valtos, care mi se pare mai aerisita si cu o plaja tentanta, decat zona centrala din Parga.

Imi doream ceva aproape de plaja si din ce ati relatat se pare ca nu este o distanta mare. Multumesc si pt. traseu sunt convinsa ca va fi o placere sa "serpuim" de-a lungul tarmului si sa aruncam si o privire prin Syvota si Ammoudia inainte sa ne cazam.

[03.06.13 21:33:08]

@teona: da, pentru plajă e cea mai potrivită zonă (în opinia mea); cu excepția plajei Lichnos (care e din păcate mai departe de oraș și nu prea e de mers pe jos acolo), restul plajelor din Parga sunt și mici, și bolovănoase. Bine, și pe Valtos sunt pietricele (cam ca „mărgăritarul” care se folosește pe la grădinărit, doar că sunt perfect rotunjite, nu zgârie), dar e și ceva nisip, în special la capetele ei. Cel mai fin fiind aproape de pârâul ce se varsă în mare chiar lângă port.

Ammoudia e după Parga, cum vii dinspre Syvota; deci mai bine vă cazați și plecați pe urmă acolo. Preferabil cu o barcă. Studiați ofertele de la căsuțele de pe digul din centru, sau la agențiile de acolo.

[03.06.13 22:33:35]

@Dragos: Aveti dreptate, nu mi-am facut temele, adica nu am studiat si harta, stiam ca Sivota urmeaza dupa Igoumenitsa si aveam impresia din relatari diverse ca sunt ambele inainte de Parga.

Vroiam sa profitam avand ceva timp la dispozitie pt. ca avem o cazare de tranzit la Metsovo. Deci o sa o vedem la plecare, spre Preveza.

Intentionam sa facem croaziera Paxos-Antipaxos. Aveti vre-o recomandare?

[03.06.13 23:25:10]

@teona: nu am recomandări - ai (din câte am băgat eu de seamă) două opțiuni: Captain Hook și încă o navă, vezi detalii aici.

Eu am fost cu căpitanu' Cârlig din mai multe motive (principalul fiind că, în acea zi, nu era decât el în port), da' n-am fost mulțumit 100% de ceea ce oferă. nu e nici foarte rău, însă e posibil ca excursia concurenței să fie mai ok.

Neapărat să întrebi ÎNAINTE să plătești, dacă excursia din acea zi include și „blue caves” de pe țărmul vestic al insulei Paxos!

Și încă ceva: nu mâncați, nu beți și nu cumpărați nimic de la prăvălia/piscină/terasă/bar/tavernă a grecului care se vede pe colț în aceeași poză P07 mai sus pomenită! Io n-am știut, și am bolit o zi după aia... și am jurat să-i fac reclama asta!

[04.06.13 14:46:13]

@Dragos: Multumesc pentru avertizare, imi pare rau ca ati avut parte si de asemenea neplaceri, din pacate se mai intampla.

Am constatat ca vizita la Blue Caves depinde si de marimea ambarcatiunii (pt a le vedea mai indeaproape), cel putin in Zakynthos asa am patit.

Sper ca oferta de nave sa fie mai mare avand in vedere ca prind inceputul lui iulie, dar cel mai important pt. mine ar fi sa nu fie valuri in ziua cand vom naviga.

Cam cat dureaza calatoria?

[04.06.13 16:37:15]

@teona: aproximativ o oră între continent și oricare dintre insule. Căpitanu' Cârlig a mers cam cu 10 noduri (~18 km/h), măsurat pe GPS. Valurile (o hulă ușoară ca după furtună, cu valuri cam de 1m înălțime) s-au simțit destul de bine la dus, când a mers doar pe motorul diesel, dar foarte puțin la întoarcere, când a ridicat și focul (vela triunghiulară din prova navei). Nimic înspăimântător, însă. Nimeni nu a suferit din cauza asta.

[04.06.13 23:07:24]

@ Dragos: Ma bucur ca nu sunt distante mari si ca valurile sunt acceptabile, o sa fiu prevazatoare, doar am rezistat atunci o zi intreaga cand am facut turul insulei Zakynthos si am avut parte de zone cand mai bune cand mai naspa.

Deocamdata ma opresc cu intrebarile mai hoinaresc prin relatarile colegilor pt. informatii despre taverne.

Multam fain!

kesasun*
[16.08.13 12:36:19]

Buna,

Cam ce distanta este de la vila pana in centrul orasului Parga? Sunt taverne sau restaurante prin apropiere?

Mersi

[16.08.13 18:22:58]

@kesasun: Dacă prin „centru” înțelegi piețuca de pe faleză unde e amplasată o ancoră imensă (se vede prin poze pe undeva, dacă nu în ale mele, sigur printre cele ale colegului ionescunic), atunci distanța e de 1500 m; problema e dealul pe care trebuie să-l urci și să-l cobori de două ori, la fiecare drum până acolo. Dar după o zi, eu deja mă cam obișnuisem, reușind chiar să ajung la debarcader în ziua când am plecat în „croazieră” spre Paxos/Antipaxos în doar 15 minute.

Sunt taverne în apropiere, chiar de-a lungul plajei sunt vreo trei sau patru (am încercat doar una dintre ele și am fost foarte mulțumit). Evită pe cât posibil taverna aflată lângă vilă (v. și mai sus) !!!

[18.01.14 15:29:16]

Sunt N. Angelescu si am rugamintea... daca cineva a fost la vreuna din vilele "Stella", "Dimas" sau "Two Brothers" sa imi dea citea referinte despre acestea.

Cu multumiri anticipate,

[18.01.14 19:50:23]

@Ninette: din câte văd (pe saituri de prezentare):

- Vila Dimas 2* este pe undeva pe lângă Vila Mariana, despre care scrisei io mai sus, cu care împarte de altfel piscina Clubului Mango (împreună cu mai multe vile din zonă, probabil). Ca zonă e OK - despre restul aspectelor nu mă pot pronunța;

- Vila Stella 2* cam la fel - e în aceeași zonă;

- Vila Two Brothers 2* este situată în centrul stațiunii, după saiturile de prezentare, la cca 500 m de port. Asta e o zonă foarte aglomerată și gălăgioasă, sincer nu aș vrea să fiu cazat acolo (oricum, nu mai mult de o noapte și nu pe banii mei). Plus că toată zona centrală a orașului e criminală în ceea ce privește circulația cu mașina și parcările (inexistente).

În ceea ce privește condițiile de cazare, așa cum spuneam mai sus, nu mă pot pronunța, întrucât n-am fost la niciuna dintre ele, iar după poze nu mă iau, de multe ori sunt înșelătoare. Eventual mai caută pe saituri gen TripAdvisor (și eu tot acolo am aflat inițial mai multe despre Vila Mariana, de la un englez).

[18.01.14 19:54:10]

@Dragos: Multumesc mult pentru informatii!!

[18.01.14 20:37:29]

@Ninette: Dragos te-as ruga sa-mi spui cum e vremea in perioada lunii mai (cam dupa 15 mai).

[18.01.14 20:59:33]

@Ninette: se poate face plajă (asta, dacă nu plouă). Eu am urmărit zilnic, timp de vreo două-trei săptămâni înaintea sejurului meu, două web-cam-uri de acolo și vedeam în direct ce mă așteaptă. Am văzut astfel și o perioadă (vreo zi, una jumate) de ploaie, urmată de încă vreo zi în care vremea s-a chinuit să revină la „beau fixe” pe barometru. Când am ajuns noi acolo, am avut parte de o repetare aproape identică a „chestiei” de mai sus. Dar cum scopul principal al acelui sejur a fost hoinăreala, vremea a fost perfectă pentru asta. Am văzut pe unii făcând bai (am avut și eu o tentativă), dar apa era relativ rece. Nu e imposibil de suportat, doar nu prea plăcut. Depinde și cât de călit e fiecare.

Natura în schimb e superbă - verdele crud încă al vegetației, florile multicolore și cu parfumuri îmbătătoare nu prea se regăsesc în restul anotimpurilor. Și merită cu siguranță văzute măcar odată.

Uite aici cele două adrese de webcam live: 1, 2. Prima e pe hotelul Sol, la plaja Krioneri, a doua pe o agenție imobiliară, chiar în port. PS prima are și datele meteo.

[19.01.14 07:31:55]

@Dragos: Multumesc. Eu anul trecut am fost in Kefalonia in aceasta perioada si am facut plaja fara probleme, m-am bronzat f mult si bineinteles, plimbarile pe absolut toate stradutele si cararile de acolo au fost nelipsite. Fusesem cu 8 luni inainte, tot in Kefalonia (2012 toamna, in septembrie) si am prins natura cu absolut toate fructele coapte (smochine, rodii, fructe de cactus care erau chiar pe strazi), florile imbracau insula in culori rozalii (trandafirii de Kefalonia) iar pisicile te intimpinau, cu dragalasenia lor.

De asta am revenit dupa 8 luni dar primavara... Insa pe continent, respectiv Parga vremea poate fi un pic mai rece... Atunci in mai au fost 28 de grade... poate mai mult.

paulmpopescu
[04.06.14 16:55:23]

Vila Mariana, este propietatea si administrata de domnul PAUL, am scris corect Paul - sau Pavel , conditiile excelente de cazare, am avut wifi gratuit si a mers destul de bine, am putut vedea cate un film pe net. Terasa Mango pentru noi a fost utila, micul dejun foarte bun si piscina foarte curata. Parga este un oras aparte, iti trebuie un mijloc de transport sa poti simti aceasta statiune. Va recomand o cina deosebita la Hotel Salvator unde veti avea un apus de soare minunat alaturi de o masa deosebita. in 7 zile nu am avut timp sa ne plictisim.

Atentie la cumparaturi, nu va lasati tentant de prima oferta, gasiti acelasi produs la preturi mult mai avantajoase, doar sa aveti rabdare sa facei prospectie un kg de pepene poate costa in aceiasi zi de la 0,90 euro centi pana la 2,10 euro. De asemenea ne-am bucurat serviciile "I. T. S Travel Services" din centrul orasului, seara greceasca, PAXOS si ANTIPAXOS, cetatea lui Ali Pasa si multe altele.

[04.06.14 17:44:10]

@paulmpopescu: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

adriananicoleta
[03.08.14 23:15:38]

@Ninette: Sunt Adriana Zamfir si pe 7 august voi pleca spre frumoasa Grecie, Parga, vila Stella. Nu am gasit pareri pozitive sau nu despre aceasta vila in afara site-urilor de prezentare, desi am "cotrobait" printre parerile voastre, cei care ati fost in Parga. Daca aflati noutati de orice fel - pozitie exacta, accesabilitate, cazare etc. - inainte sa ajung acolo, as fi bucuroasa sa mi le impartasiti. Promit sa postez impresiile la intoarcere, oricare ar fi ele (99% cred ca pozitive, asa imi place sa cred).

Multumesc si vacanta frumoasa!

[04.08.14 07:16:48]

@adriananicoleta: Eu am stat in vila Dimas. Stella era putin mai incolo. nu am vazut interiorul dar... strada e aceeasi. La Dimas era o curatenie de nedescris. In 7 zile ni s-au scchimbat asternuturile de 2 ori dar dupa 3 zile, de calcate si apretate ce erau nici nu ziceai ca a dormit cineva in pat. Zona o sa ti se para o salbaticie dar zilnic mergi la plaja (este cea mai frumoasa) si la prinz sau seara urci in centru unde e forfota si tot ce-ti doreste inimioara. Numai ca sunt trepte de urcat... multe si ti se vor parea obositoare la inceput. da trece cu timpul. Eu as da orice sa revin acolo in toamna... Poate prind un last minute si revin sa -mi reamintesc totul.

Colegii de la Stella veneau la noi in curtea vilei la masuta din curte la umbra sa stea la o vorba cu cunoscuti de-ai lor... In rest... soare, cald si voie buna sa fie, ca asta e important.

[04.08.14 07:30:14]

@Ninette:

Eu am stat in vila Dimas

[04.08.14 07:38:55]

@webmaster98: Am fost in Parga, la Vila Dimas. E intr-un loc care la inceput pare salbatic, ca la tara, putin neingrijit dar cind veti vedea sutele de pomi de lamai si prortocali, flori si verdeata... restul sunt detalii. Ca sa ajungi in oras propriu'zis drumul e mai lungut si sunt trepte de urcat si coborit care in prima zi sperie dar pe urma e un tabiet zilnic de trecere de la salbaticie la zgomotul orasului. Daca vreti acolo cazati-va la vila "Two Brothers" si sunteti in inima Pargai dar pentru plaja veti veni precis in Valtos. Vila Dimas foarte curata, curte ingrijita, tot ce trebuie in camera dar cam departe de zona centrala. Insa linga vila sunt taverne una Mango (cu un caine lup pe nume Mango) in care puteti servi masa, si are si piscina iar alta putin mai spre plaja tot cu piscina, bar si mincare (patron Dimitris). Plaja este cam la 20 minute de vila dar pentru mine a fost o placere sa merg pe jos, sa vad si alte vile, sa intru in marketuri pina acolo. Parte pustiu, dar e plin de flori peste tot... si daca vremea e buna... o sa ignorati restul. Plaja este superba comparativ cu cea din oras, unde este si portul pentru croaziere, sute de taverne, marketurii, patiserii, magazine de suveniruri etc. despre mincare: gyrros pita intre 2-2,30E, inghetata de la small la Large intre 1,50-3E (cea medium de 2E este enorma). in rest la taverne exista meniuri fixe de 9,99E care cuprind un fel de mincare, o bere si un antreu simbolic sau puteti opta pentru mousaka, souvlaki, fructe de mare etc unde preturile variaza intre 6-12E. In marketuri gasiti bere de la 0,80-! , 10E MIthos, Helas berile lor traditionala. Patiseriile sunt variate si au pateuri intre1,50-2,50E destul de mari si satioase, Painea e 1E, calda si difersificata.

In rest, am facut o croaziera la Paxox si Antipaxox, a durat citeva ore, Am stat 2h in portuletul din Paxi, Gaios unde am mincat si am cumparat suveniruri... bineinteles am stat la soare... linga ambarcatiuni... pina la plecare alaturi de pisici frumoase si dragalase.

Cam asta...

[04.08.14 08:17:35]

@Ninette: Aproape ai scris review-ul. Poate ceva mai multe amănunte despre vila în sine. Te duci pe impresii noi și îl postezi acolo. Aici riscă să se piardă.

Am creat eu rubrică pentru locația de cazare, trebuie doar să intri aici.

adriananicoleta, kesasun*, Ninette, paulmpopescu, teona
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Mariana: