ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
MAY-2013

Restaurant Panorama - o alegere buna!

Ajungand in Statiunea Lacul Rosu, dupa un drum lung,dupa ce am admirat indelung lacul, atentia ni s-a indreptat catre cautarea unui restaurant. Ni se facuse foame si abia asteptam sa gasim unul. Sincera sa fiu nu am cautat prea mult, acest restaurant se afla chiar in fata debarcaderului si a lacului, mai bine zis deasupra lor, pentru ca e intr-o zona mai inalta. Mi-a placut si cum arata si fiind atat de aproape am decis sa intram aici.

Uitandu-ne pe meniu am observat ca preturile erau acceptabile (ciorbele 10 lei, garniturile de cartofi sau orez 5 lei, ceafa, cotlet de porc, piept de pui 12 lei, bauturi racoritoare 5 lei, bere 5 lei). As fi dorit sa am o mai mare varietate de feluri de mancare, de exemplu o specialitate a casei, ceva traditional, ceva ce reprezinta zona respectiva, mai ales avand in vedere prezenta masiva a maghiarilor.Dar in dreptul multor feluri era trasa o liniuta asa ca am comandat cotlet cu sos de ciuperci si cartofi la cuptor, si sotul meu cotlet cu cartofi pai si salata de varza si mici (2,5 lei unul).

Pana ne a fost adusa mancarea, am privit indelung localul, pentru ca era unul deosebit. Mesele si bancutele erau de lemn. Fiecare bancuta avea pe ea o blana alba (nu stiu de la ce fel de animal). Am observat ca langa bar exista un semineu incadrat de multe statuete si flori. Pe peretele de deasupra lui animale impaiate (fazani, vulpe) si o imensa blana de urs in marime naturala chiar langa scara care urca catre baie. Si barul era frumos, de lemn si totul impreuna formau un loc placut si aranjat cu bun gust. Are si terasa restaurantul, imi imaginam ce placut trebuie sa fie sa mananci pe terasa si sa ai o asemenea priveliste a lacului in fata ta, insa noi am stat inauntru pentru ca era racoare.

Servirea a fost ok, mancarea a venit destul de repede, a fost gustoasa si satioasa. Am platit 50 lei pentru doua persoane, cu tot cu doua bauturi racoritoare.

Nu mi-a parut rau ca l-am ales, as mai reveni cu drag, si din ce am vazut in statiune e si cel mai frumos restaurant. Nu mai precizez ca are si cea mai frumoasa priveliste, o adevarata ''PANORAMA" :)

Trimis de noi doi in 29.05.13 23:35:11
Validat / Publicat: 30.05.13 00:00:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LACU ROȘU.

VIZUALIZĂRI: 3389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Frumos!

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Lacul Roșu?: