ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2013
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.05.13
MAY-2013
single

Glasgow si nu numai... o lume cu totul diferita.

Flower Of Scotland-Royal Regiment Of Scotland

In urma cu cateva saptamani m-am intors din Scotia. Nu stiam mai nimic despre acest colt de lume dar prima impresie, si care imi va ramane in minte este: dealuri pline de verdeata, vant ploaie, soare si iarasi... si toate in aceiasi zi, oameni relaxati, politicosi, civilizatie.

Am ajuns in Glasgow cu o cursa de line cu escala la Heatrow. Zborul a fost aproape ok, cu atat mai mult cu cat eu nu stiu niciun cuvant in engleza, dar daca esti atent nici nu trebuie sa stii engleza pentru a schimba terminalul la Londra. Indicatoarele te duc pana exact la portile de imbarcare. De ce zic "aproape"? pentru ca si la Londra si la Glasgow din cauza vantului puternic (nici nu se putea altfel) avionul a fost scuturat binisor, dar privind la vecinii mei britanici care nu aveau niciun stress, m-am calmat si am ajuns cu bine la sol.

Orasul Glasgow este cu totul diferit decat mi-am inchipuit eu. Incepand cu circulatia pe stanga care nu am inteles-o nici pana am plecat de acolo. La semafoare pietonii trec linistiti pe culoarea rosie atata timp cat se asigura si nimeni nu i-a amendat sau claxonat. Recunosc ca ma uitam in toate partile ca nu stiam din ce parte sa am grija.

Orasul este o imbinare perfecta intre vechi si nou. Pentru ca nu am avut prea mult timp la dispozitie am ales ca in prima zi sa fac turul orasului cu buzul city-sightseeing (cum altfel decat cu etaj).

Are opriri in cele mai importante locuri si pentru ca am optat pentru ghid in limba italiana, am inteles is eu ce am vazut:

- George Square

- Charing Cross

- Willow Tearooms

- Theatres

- Royal Concert Hall

In mod deosebit mi-a placut Universitatea care este o emblema a orasului. Am inteles ca sunt cativa studenti care invata acolo.

Aproape tot drumul a batut vantul dar am gasit si ceva soare.

Am avut si cateva ore la dispozitie si am coborat doar la science centre o cladire in forma de cochilie unde sunt adusi copiii si nu numai pentru a se distra si a intelege cateva din legile fizicii.

Tot acolo am admirat turnul si cladirea BBC Scotland.

A doua zi am mers insotita de o cunostinta la Culzean Castel, undeva in sud estul Scotiei pe coasta South Ayshore, la 16 kilometri distanta de Ayr si la 5 kilometri de Maybole. Am lasat masina intro zona camping si am mers pe jos pe malul Marii si prin padure vreo 5 km. Zona este superba, nu exista urme ale trecerii persoanelor necivilizate. M-am simtit fericita ca am ajuns in apropierea Oceanului Atlantic.

Castelul este foarte bine conservat si a meritat drumul pana acolo... Se zice ca este unul din cele mai frumoase castele din lume.

Nu ne-am permis sa il vizitam pentru ca timpul ne-a presat dar am prins o zi superba, asa cum vedeti si in poze.

In ce-a de-a 3-a zi pentru ca a plouat si a batut vantul (Eu eram zgribulita si copii si mai ales tinerele umblau in pantaloni scurti si cu ciorapi scurti) am mancat la un superb restaurant italian in apropierea garii din Glasgow, unrestaurant care a primit de curand premiul pentru cel mai bun restaurant italian, si vreau sa zic ca pastele cu fructe de mare si gamberi fritti au facut toti banii, si mai ales ambianta placuta.

A 4-a zi am rezervato vizitei in capitala Scotiei Edimburgh, si am optat din nou sa facem turul orasului cu buzul turistic si am optat sa vizitam un cimitir unde se poate face tur cu ghid noptea si este oarecum interactiv. Data viitoare nu o sa ratez vizita mai ales ca se viziteaza si catacombele unde am murit de ciuma sute de oameni (brrrr). De asemenea am vizitat castelul si bineinteles The Scott Monument in stil gothic.

Ne-am plimbat pe strazile Edimburgh-ului, am ascultat muzica scotiana si am vazut si barbati imbracati in kilt.

Timpul a fost prea scurt pentru a vedea in detaliu toate obiectivele dar sigur voi reveni pentru timp mai lung.

Trimis de koko48 in 26.05.13 21:09:16
Validat / Publicat: 26.05.13 22:17:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 5535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (koko48); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Impreuna cu fiul meu. De fapt el a fost fotograful peste tot.

[26.05.13 22:21:32]

@koko48: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[27.05.13 08:12:29]

[27.05.13 18:15:48]