ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2009
    ÎNSCRIS: 31.08.09
    JUL-2009
    [?] AD. + 2 COPII

Concedii placute

Intimplator mergem la hotelul Tismana de circa 11 ani, de prin 1998 si am ramas surprinsi de aprecierile celorlalti. Din 98 pina acum doar de 2 ori nu ne-am petrecut sejurul la Tismana, dar in rest in fiecare vara cand ne hotaram sa ne petrecem vacanta la Marea Neagra ne gandim la hotelul Tismana. Suntem clienti ai acestui hotel inca dinainte de 2003 de cand ofera servicii all inclusive.

An de an am observat lucruri noi, servicii imbunatatite, in concluzie schimbari in bine. Suntem un cuplu destul de plimbati in lume si nu la hoteluri de o stea, iar de plimbat ne-am plimbat pe banii nostri si nu pe banii institutiilor de stat sau prin sindicat. Credeti-ne ca stim sa facem deosebirea intre un serviciu de calitate sau unul prost, intre un personal calificat sau nu, etc.

Pentru un club all inclusive de 3 stele, nu ai ce reprosa.

Bineinteles, daca nu stii sa faci o deosebire intre un all inclusive sau un ultra all inclusive, atunci este o problema.

Daca nu respecti regulile clubului, este iar o problema.

Daca esti vreun parvenit, iar e o problema.

Daca esti neam prost, iar este o problema.

Dupa cum va spuneam ne petrecem concediile pe litoralul romanesc din 98 numai la hotelul Tismana si va asigur ca daca ar fi cum spun unii dintre voi, sigur nu am mai fi calcat pe acolo. Probabil faceti parte din categoria unora din cei care i-am enumerat putin mai sus. La tariful care l-am achitat (150 lei -zi-persoana), nici macar in Bulgaria nu am gasit acest tarif (la un hotel similar - de 3 stele all inclusive, in perioada similara) (tariful din acest an).

In cea ce priveste cazarea, am fost multumiti de camerele avute, mai putin de faptul ca atunci cand am avut cu fata la piscina era galagie (dar ce vrei sa faci am vrut cu fata la mare si din pacate era si linga piscina, iar cu 2 copii nu prea e indicat). Camerele au aer conditionat, minibar, aer conditionat, tv- de anul asta am vazut ca au bagat lcd-uri, mobilier nou (e adevarat e din pal - apropo cum zicea un frustrat - pai ce vrei ma frate, din nuc sau trandafir? ), este curat si vreau sa va zic ca ne schimbau si lenjeria la 2 zile si nu la 5 zile cum se schimba in general in Turcia la 5 stele, prosoapele se schimbau in fiecare zi, deci intr-un cuvant e totul ok.

In cea ce priveste masa ganditi-va ca daca era proasta nu mai calcam pe acolo si este pt un club de all inclusive de 3 stele destul de diversificata (singura lipsa fiind pestele). La cat de carcotasi va vad (prin cea ce scrieti pe aici), daca eram in locul celor de acolo chiar va serveam mancare reincalzita.

Toata stima pt nea Nicu (probabil el este pitbulul de care pomenesc unii dintre voi), un om extraordinar si un profesionist in adevaratul sens al cuvantului. e adevarat ca mai avea cate un client ca cei care sunt suparati pe el care vroiau sa-si faca pachete cu mancare pt plaja sau pt alte persoane care nu isi cumparau servicii all inclusive (lucru care este interzis in orice club all inclusive sau ultra all inclusive, iar in alte tari mai esti si taxat suplimentar daca faci asa ceva).

In legatura cu timpul liber va putem spune ca nu va plictisiti. au mese de ping-pong, teren de volei, teren de fotbal (ambele pe nisip), mese de ping pong, darts, piscina pentru adulti cat si pentru copii (cand e apa la mare rece nu prea sunt destule sezlonguri - dar sunt si unii nesimtiti care isi lasa prosoapele pe sezlonguri de dimineata pina seara fara sa stea la piscina), biliard (asta e contra cost), masaj (tot contra cost) table, sah, remy, carti de joc, biblioteca, retea de internet wirles, iar pt copii e amenajat un loc de joaca foarte ok (cu topogane, leagane si un spatiu de joaca interior unde intre anumite ore sunt fete de la animatie care au grija de copii) (inainte erau animatori nemti cu care copii nostri nu prea se intelegeau dar era ok si atunci).

In cea ce priiveste barul de all inclusive are bauturi locale, tot asa cum este si in turcia, bulgaria, egipt. daca vrei sa bei o bautura de import platesti (apropo unul dintre voi spunea ca sunt 2 baruri cu plata - dar de cand mergem noi nu am vazut decat un bar in prima gradina, lucru care ma face sa cred ca sunteti ori rau intentionati ori... carcotasi).

Personalul noua ni s-a parut intotdeauna dragut si binevoitor.

In concluzie nu putem sa va spunem decat ca ne-am simtit foarte bine in concediile la acest club si o sa revenim tot in aceasta locatie si anul viitor, iar daca ne vor dezamagi cu ceva va vom scrie si atunci.

Sa nu uit, pentru vei care nu stiu ce este cu foisorul, va anunt ca este functional si daca ati fi intrebat la receptie va spuneau ca puteti sa-l folositi dar sa-i anuntati din timp (noi organizam ziua onomastica a ficei noastre in acel loc de 3 ani de zile si folosim si gratarul din preajma lui).

Bafta si ne vedem anul viitor tot la Tismana daca suntem sanatosi

Trimis de turistul roman* in 01.09.09 00:07:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: HOTEL SAVOY , HOTEL RYU, HOTEL MAMAIA, CONDOR -statiunea MAMAIA, hotel NEPTUN, AMFITEATRU, HOTEL PANORAMIC - statiunile NEPTUN OLIMP , etc hotel ORIZONT - PREDEAL , HOTEL ALPIN HOTEL TELEFERIC - POIANA BRASOV, ETC.

VIZUALIZĂRI: 2114 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turistul roman*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

bogdan2677
    [01.09.09 08:08:15]

cred ca nea Nicu a postat....)

ariana
    [01.09.09 08:25:19]

am fost in vacanta la acest hotel in iunie 2001, a fost cea mai proasta cazare pe care am avut-o vreodata, camera mizerabila, mica, mancarea inimaginabil de proasta, personalul ostil si comunist, a fost o vacanta de cosmar.

nu puteam sa cred ca mi se intampla mie, am ramas cu o impresie foarte proasta, de atunci nu am mai calcat prin jupiter...

credeam ca s-a inchis hotelul.

[01.09.09 08:43:27]

am unele indicii care ma fac sa suspectez acest review ca ne fiind autentic - s-ar putea sa NU fie impresii ale unui turist cu sejur platit acolo.

Am pus review-ul in modul "suspendat temporar", pana la eventuala clarificare a semnelor mele de intrebare; autorul este invitat sa ma contacteze pe cornel -[at]- amfostacolo. ro -- as vrea, daca este amabil, sa-mi raspunda la cateva intrebari.

vi_chy*
    [01.09.09 09:10:29]

Un portofoliu aproape impresionant vizavi de locurile vizitate.Am vazut ca printre atatea resorturi se numara si titanic.Poti sa ne dai cateva detalii?

Multumesc

[02.09.09 10:35:02]

da-mi voie sa te contrazic: in turcia am avut bere carlsberg si tuborg la doza si la sticla iar sucurile erau din gama coca cola nu de la aro si am platit cat am platit la tismana

[02.09.09 10:36:04]

nea nicuuuuu, te-am prins!!!

[11.09.09 14:29:35]

vreau sa stiu si eu hotelul din turcia unde ai avut bere carlsberg si tuborg la doza si la sticla, iar sucurile erau din gama coca-cola "la pretul de tismana'', all inclusive, ultra all inclusive sau la ce oferte au trebuie sa fie sigur extreme inclusive

[11.09.09 15:16:37]

idutzule, pai nu plecasi?

Daca te-ai razgandit si vrei sa stai pe aci, esti binevenit. Dar asculta un sfat amical: incearca sa te axezi prioritar pe a scrie impresii si pareri despre SEJURURI, nu despre persoane.

[12.09.09 11:15:55]

Nu plecasi!

Nu pot sa plec cand citesc in fiecare zi unele review-uri foarte obiective.

Dar daca vrei sa plec, tii neaparat, nicio problema, plec.

Mersi de sfatul amical, dar nu am sa mai imi dau cu parerea, stau si citesc.

[13.09.09 16:19:20]

idutzu, hotel lykya, 2 pers + un copil, 1700 euro cu viza cu tot, 4 feluri de whiskey: J&B, ballantines, j. walker si jim b erau in all inclusive, jack d. si chivas si restu se plateau, sucuri erau de mai multe sortimente printre care si gama, coca cola, vin trei feluri: alb, roze, rosu. mancare: peste cel putin 3 feluri in fiecare zi, la tismana ioc, adica nici miros de peste intro saptamana (eu sunt foarte mare consumator de peste si nu concep sa treaca o saptamana fara cel putin 2 mese cu peste) as scrie mai multe dar nu am timp, oricum faptul ca am comparat tismana cu hoteluri din turcia mi se pare o prostie foarte mare si nu are rost.

[13.09.09 18:28:31]

si eu am fost la su sesi, delphin palace, delphin de luxe, ak-ka antendon, limak lara, am facut si revul acolo dar inafara de efes la sticla si la pahar (in unele hoteluri era la doza in minibar), de bere vorbesc, altceva nu am gasit. (whiskanele, normal cele mai ieftinute si autohtone la liber, celelalte care aveau vechime 8, 10, 12 ani la extra)

nici un hotel din turcia, nici macar de 3 stele nu poti sa-l compari nu cu tismana, defapt cu cele din romania.

p. s: pestele-i scump in romania si se gaseste foarte greu (am glumit) de aceea nu ai gasit la tismana.

argus
    [13.09.09 19:11:01]

idutzu, poate ca ai uitat, dar la Susesi au inclusiv bere nemteasca nefiltrata la sticla de 330ml, si daca nu ma insel mai sunt 2 mexicane.

[13.09.09 20:25:09]

AM FACUT REVUL ACOLO SI NU AM VAZUT ASA CEVA.ERA DESCHIS DOAR BARUL DIN INTERIOR SI CAND ERA SOARE AFARA CEL DE LA PISCINA.ATAT DESPRE BERE.TOATA ERA LA PAHAR DE STICLA SI INAUNTRU SI AFARA SI NUMAI EFES.DECI NU AM UITAT.

[13.09.09 20:32:00]

la tismana in afara de coniac unirea nimic, ma refer la tarii, oricum j&b este preferatul meu, poa sa fie chivas sau orice altceva ca eu tot j&b beau, am fost inspirati si am luat 2 sticle cand am fost la tismana ca daca nu unirea era a noastra

argus
    [13.09.09 20:43:08]

Eu am fost in vara 2008 la Susesi si aveau. Deasemenea anul acesta am baut Becks si Fosters imbuteliate la Amara Dolce Vita.

[13.09.09 21:06:58]

te cred, aici in romania e saracie mare la hoteluri, oricum e ultima vacanta pe care am facut-o vara asta, anul viitor mihai o sa aiba un an si jumatate si o sa putem pleca din nou afara, peste granite, ca aici in romania esti umilit pe banii tai ...

[14.09.09 13:08:15]

nu vreau sa fac comparatii intre hoteluri, dar daca a-ti vazut emisiunea de ieri (13. 09) de pe protv de dupaamiaza va dati seama de diferente. dincolo exista o industrie a turismului, la noi doar cum sa jecmanesti omul in 3 luni.

plus ca suntem o tara de oameni "super civilizati"care numai in momentul in care ajunge dincolo de granite se comporta ca atare, de frica amenzilor, de gura lumii (dincolo daca arunci ceva pe jos te atentioneaza trecatorii), deci nu ne putem astepta nici la angajatii din turism sa fie mai civilizati (strainul intodeauna trebuie sa fie primul in viziunea hotelierilor-chit ca si noi platim la fel ca ei).

v-am pupat!

imi pare foarte rau sa spun, dar ne meritam tara (cu mici exceptii)

roxxie
    [30.10.09 23:19:07]

Lasa-neeeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Colcaie de reclama. Puteai sa-ti exprimi punctul de vedere fara sa insulti ceilalti membri.

Reclama pe fata

bridefo
    [19.11.09 20:36:18]

La anul o sa fiti doua familii care se vor simti extraordinar in cantina si in foisor, nostalgicilor! Restul de pe aici se vor duce sa se simta "prost" oriunde in alta parte decat in acest rai al comunistiloir.

Va doresc distractie placuta cu "nea Nicu" !!!

argus, ariana, bridefo, idutzu, popradu16, roxxie, vi_chy*
    Alte impresii din această RUBRICĂTismana Club Hotel [Jupiter]: