ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2013
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 19.08.12
MAY-2013

1 Mai si Paste la Hajduszloboszlo

Impreuna cu sotia am decis sa petrecem minivacanta de primavara la Hajduszloboszlo - Ungaria, datorita strandului termal si Aqua Palace-ului, zis si facut. Am facut rezervari din timp, februarie cred, dupa un lung studiu de piata, prin intermediul acestui sait, iar in urma impresiilor generale am hotarat sa ne cazam la Apartament Peti.

Am plecat din Craiova seara pe 30 aprilie, facand popas noaptea la Lugoj si datorita distantei de 600 km, iar drumul pe ** autostrazile noastre Craiova - Oradea** era foarte obositor.

Odata ajunsi la Hajdu, in jur de ora 14, ne-am cazat in apartament, unde am ramas placut impresionati, asa cum am scris la apartament Peti, si am mers sa mancam.

Am servit pranzul la Pensiunea Major, la recomadarea gazdei, intrucat ospatarul de acolo vorbea romaneste, desi pe oriunde am mancat in cele 6 zile, la toate restaurantele meniul era si in limba romana, insa nu stiau romaneste, nici engleza, un pic de germana cativa dintre ospatari, in rest... foarte nationalisti.

Ajunsi la Aqua Palace, am avut o surpriza neplacuta, deschideau la ora 10, insa desi ceasul meu arata ora 10, era inchis, cerand lamuriri, au spus ca am ceasul cu o ora inainte, si asa era, ei sunt cu o ora in urma noastra.

Trecand peste acest impediment, am intrat cu un bilet cumparata de la gazda, 3200 forinti de persoana, 47 lei (100 forinti= 1,45 lei). Inauntru, asa cum este si pe sait-ul Aqua Palace, totul foarte curat si asa cum este prezentat, doua etaje cu piscine cu apa termala si normala, cu diferite temperaturi ale apei, de la 28 grade pana la 36 grade. Sauna finlandeza si turceasca, piscina de la saune avea cca. 20-22 grade, numai buna de racorire, masaj tailandez, de relaxare, anticelulitic, etc. Foarte multi romani si nemti am gasit peste tot in statiune, curatenia si lucrul bine facut peste tot, si nu este de mirare de ce pleaca mereu romanii din tara pentru petrecerea concediilor. Am asteptat comanda la restaurant 5-7 minute, mancarea bine gatita si calda, chelnerii foarte atenti si bine educati, desi de multe ori nu intelegeau ce spunem.

In Aqua Palace, am gasit piscine care imitau apa din grota, apoi modernismul luxos cu Jacuzzi, fantani arteziene in piscine, topogane, bazine pentru cei mici, cat si personal care sa aiba grija de ei.

Pretul la mancare in interior erau cam mari, si nu prea bine preparate, insa, la intrare iti pune o bratara, si poti iesi si intra de cate ori vrei daca iti iei o zi intreaga.

Am ramas placut impresionati de aceasta locatie, si cu siguranta vom mai reveni, pentru ca este peste PARADISUL ACVATIC din Brasov.

Trimis de maximus1976 in 19.05.13 22:56:25
Validat / Publicat: 20.05.13 06:58:00

VIZUALIZĂRI: 3465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maximus1976); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o pasarela
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

• Alte impresii din această RUBRICĂAqua-Palace Hajduszoboszlo:

Reduceri pentru membrii AFA:
    • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo -
      IMPORTANT: pentru biletele consumate pana in 9 martie, reducerea este de 20%
      Solicitarile se pot trimite in limba romana
    Click pentru a solicita o ofertă personalizată