ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2013
ÎNSCRIS: 25.04.10
APR-2013

Beyaz restaurant

Situat in portul din Kumkapi, Beyaz Restaurant (cica Beyaz=alb) este o alegere buna daca vrei preparate din peste proaspat in Istanbul.

Noi am fost avertizati la hotel ca in centru nu se pregateste prea bine pestele sau ca nu e proaspat si ca ar fi bine sa mergem in Kumkapi sau pe Galata Bridge pentru restaurante pescaresti.

Aici in Kumkapi am ajuns mergand pe faleza larga dupa ce am coborat din Sultanahmet pe stradutele inguste si pitoresti. Drumul iti ia cam 20-30 de minute mers lejer de la Palatul Topkap dar cred ca exista si variante cu mijloacele de transport in comun.

Portul din Kumkapi e destul de dragut datorita barcilor pescaresti ancorate aici.

Restarantul pare foarte curat si servirea este OK. Domnul care se ocupa de "racolarea" clientilor era foarte amabil si ne-a spus ca putem sa ne alegem peste din piata de peste din spatele restaurantelor si ei ni-l pregatesc. In piata de peste sa nu va inchipuiti ca preturile sunt mai mici. Cred ca sunt intelesi cu cei de la restaurante. Ideea e ca poti gasi peste pe care nu-l au pe meniu in restaurant.

Noi am comandat cate o supa de peste, foarte buna de altfel, un lup de mare la gratar si niste pesti mai mici ciudati, rosii prajiti. Nota de plata a fost 49 lire turcesti. O randunica de mare din care ar fi mancat doua persoane ar fi costat cca 100-120 de lire. Era ceva mai deosebit care ne-a facut cu ochiul dar am renuntat din cauza pretului destul de piperat.

Site-ul restaurantului este beyazrestaurant.com/index.php

Trimis de miha_t in 17.05.13 14:03:40
Validat / Publicat: 17.05.13 15:54:52

VIZUALIZĂRI: 3863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 portul pescarresc din Kumkapi

codrin
[18.05.13 00:32:33]

Mi-am reamintit cu plăcere de acest restaurant la care am servit masa de 2 ori in septembrie 2011. Dacă îmi aduc bine aminte este ultimul restaurant din partea stanga dacă stai cu fata la mare si in spate ai bulevardul Kennedy.

Am apreciat ca este curat (inclusiv la baie), privelistea care o ofera terasa dar si faptul ca se poate plăti cu cardul. Inainte sa dam comanda aparuse un chelner cu o tava mare plină cu diverse sortimente de peste din care am ales ce dorim sa ne prepare. Îmi amintesc perfect ca a doua oară am achitat 95 de lire, in jur de 165 lei la acea vreme, pe 3 felul doi, doua beri, un suc, o salata mare si o porție de cartofi, iar prima data am dat echivalentul a 110 lei in lire pe 3 felul doi, un suc, o salata mare si 2 cafele turcesti.

[18.05.13 09:23:15]

In Istanbul se poate inca peste proaspat (si mai ieftin) peste tot in porturi, atit pe partea europeana cit si pe partea asiatica. Si ub porturile escala pe croaziera. In general, pretul este direct influentat de afluxul de turisti... Sunt restaurante-pescarii si in Pera (Galata-Taksim), dar sunt chiar mai scumpe.

Restaurantele de sub podul Galatei sunt destul de ieftine, dar singurul farmec al lor (dupaparerea mea) este sa stai pe o terasa spre vest si sa privesti apusul in spatele moscheii Suleymanyie si dincolo de Corn. Desi foarte populare, "sandvisurile" cu tziri nu sunt grozave, iar pestii au deseori oase: -) (well, e o chestie personala: nu imi plac pestii cu oase multe - de aceea nu imi plac nici crapii sau stiucile...)

In afara Istanbulului, am incercat peste in mai multe locuri. Cel mai ieftin a fost in Fethyie, atit in Port, in Bazaar sau in Calis - dar mai scump la Oludeniz. La Calis am mincat un lufar la tava cu garnitura si bere cu 21 TL (abia l-am mincat de mare ce era!), excelent preparat. Bazarul de peste este ceva deosebit: pestii proaspeti sunt pusi pe mese cu ghiata (o masa mare, rotunda), iar in jur sunt restaurante-terasa. Iti iei pestele (sau sea-food), o dai la unul din restaurante si ti-l pregateste pt 5TL (cu garnitura la alegere). Am mai mincat peste bun si ieftin (de lac si de riu) in Dlyan si Koycegiz si in Portul Roman din Antalya, dar experienta din Kusadasi si Bodrun a fost mai putin placuta...

Eu totusi prefer "fructele de mare" si cea mai grozava experienta am avut-o cu caracatita la tava, in Grecia, la Muntele Athos. Caracatita murata, pusa pe gratar si pe urma sotata in tava... Nu ratati, daca aveti ocazia. Portia m-a costat doar 6 E!

miha_tAUTOR REVIEW
[21.05.13 18:15:14]

@Sanis - daca stiam dinainte, urmaream si noi apusul de pe Galata Bridge. Altfel, am incercat si noi un restaurant pe Galata Bridge. Pestele cred ca era prins pe acolo, loc cam poluat aparent de atatea vapoare si atatia oameni care mai scapau cate ceva in apa... Ne era totusi foame si am luat cate o supa de peste chiar gustoasa de altfel. Numele restaurantului nu mi-l amintesc.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[21.05.13 20:25:22]

@ miha t, te felicit atat ptalegerea hotelului, cat si pt alegerea de a vizita districtul Kumkapi. Este o zona atat de frumoasa, de animata mai ales seara cand punctul de atractie pt turistii veniti cu zecile sunt tocmai aceste terase ale restaurantelor, una langa cealalta de te prinde mirarea cand le vezi ocupate pe toate!

Din zona unde ai fost cazat ai avut ceva de mers, cred peste 2km, insa pt Istanbul aceste distante nu sunt considerate mari! Picioare sa ai...

Eu nu am fost in plina vara ci in aprilie si noiembrie, luni ploioase, nu peste tot terasele erau functionale, doar restaurantele si totusi preturile erau destul de maricele cu exeptia acelui sandwich denumit "balik-ekmek" care costa 5lire.

Pt cei care doresc sa viziteze zona, este destul de facil, pt ca noi toti odata ajunsi in metropola ajungem si in Grand Bazar. Din acest punct (statiile de autobuz si statia metroului T1) traversand bulevardul si coborand spre mare ai max. 1km. Iar din gara Sirkeci poti lua trenul si in max 10 min ajungi in gara Kumkapi, intre cele doua avand doar o statie si anume Cankurtaran. Pretul unui bilet de tren in 2012 era 1,75/lire/sens insa acum cred ca e mai scump pt ca in primavara acestui an am descoperit ca si la ei pretul unui bilet de metrou si al ferry-boat-ului a crescut de la 2 lire la 3 lire.

Tot in Kumkapi am descoperit si cea mai ieftina piata de legume-fructe, ceea ce m-a uimit tinand cont ca este la doar cateva minute de mers fata de zona centrala si comerciala, Laleli.

[21.05.13 21:28:35]

@maria55: apropo de piata din Kumkapi: intre Bulevard si Ayasofya Mica sunt vreo 3-4 hoteluri tip apartament. Pentru cei care stau mai mult, cu intreaga familie pe buget si nu vor sa depinda numai de restaurant, vrind sa se simta "ca acasa", o cazare acolo ar putea fi o varianta. Isi pot cumpara produsele din piata Kumkapi, care este la doi pasi (inclusiv peste) si... incerca sa gateasca mincare turceasca. Preturile de cazare sunt chiar mai mici decit la hotelurile "normale" - probabil pt ca unele nu ofera micul dejun inclus.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[21.05.13 21:35:26]

@sanis: multumesc mult pt informatia aceasta! Au si un nume aceste locatii? Chiar am nevoie f curand de asa ceva, chiar daca la hotelul unde ma cazez de obicei nu am nimic de obiectat, poate doar distanta fata de Kadikoy unde am treaba! Banuiesc, ca locatia recomandata de tine este mai aproape de Eminonu si poate... mai ieftina decat The Port hotel!

[22.05.13 07:31:39]

@maria55: Hotelurile respective sunt la vest de Sultanhmed (cca 10 min), de la Divan Yolu in jos, spre Kucuk Ayasophia - deci, aproape de Kumkapi. Nu mai aproape de Eminonu - trebuie sa iesi la Beyazid sau Bazar sa iei T1 spre Sirkeci.

Le poti gasi pe booking.com, la Itanbul (partea europeana sau direct Orasul Vechi/Beyazid/Laleli) la "apartamente". Nu sunt foarte mult, nu ai mult de cautat. Te uiti pe harta sa vezi care e mai convenabil (si aproape de T1, si de port) Sigur, una din probleme este ca muezinul de la Ayasophia e cam... galagios: -) Dar rar sa te poti caza undeva in Turcia fara sa ai vreo moschee pe-aproape. Daca hotelul are termopane, e mai bine...

codrin, maria55, miha_t, sanis*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Istanbul? :