ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2013
ÎNSCRIS: 28.05.10
MAY-2013
team-building

Hotel Del Mar - în semisezon

Am fost cazat la acest hotel 6 nopți în luna mai, cu ocazia unui seminar internațional. Cazarea a fost asigurată de organizatori, așa că nu o sa pot da detalii despre costuri. La recepție prețurile afișate începeau de la 60 euro/ noapte, cea mai scumpă cameră fiind 147 euro/ noapte, cu mic dejun inclus.

Hotelul așa cum s-a mai scris este situat la intrarea în Mamaia, chiar lângă Satul de Vacanță, si la cca 100m de plajă. Toate camerele au vedere - parțială - la mare, nu la plajă, hotelul fiind situat în ''rândul doi''. Rezervările fiind făcute de organizatori, check in-ul a fost foarte rapid - nici nu era aglomerație fiind în semisezon.

Hotelul este cotat la 4 stele și din câte am observat pe toată durata sejurului le merită pe deplin. Inaugurat în 2010, hotelul pune la dispoziție 2 - Executive Suite, 2 - V. I. P. Suite, 6 - Senior Suite, 5 - Junior Suite, 8 - Executive Double și 67 - Standard Double.

La mezanin, hotelul dispune de masă de billiard, 2 televizoare LCD, internet wireless, toate într-un decor placut, unde vă puteti relaxa alături de prieteni. Tot la mezanin, se află zona SPA, o sală de fitness, dotată cu aparate profesionale și o sală de masaj. Toti clienții hotelului au acces gratuit la sala de fitness și la saună. Sala de masaj este disponibilă cu programare și contracost.

La ultimul etaj al hotelului se află sala de conferință - nu arată ca cea prezentată pe siteul hotelului-, complet utilată, cu vedere la mare și cu acces pe terasa hotelului. Tot la ultimul etaj se află barul, și restaurantul - care dispune de o terasă foarte mare, avantaj pentru fumători precum și o priveliște frumoasă.

Parcarea - hotelul dispune de parcare proprie - gratuită și păzită-, 2 zone una în lateral alta în fața hotelului. Pentru perioada în care am fost era mai mult decât încăpatoare, însă pentru sezon cred că nu asigură loc pentru toți turiștii cazați în hotel. Nu sunt însă probleme, în imediata apropriere a hotelului mai sunt și alte locuri de parcare unele free altele cu plată.

Camera care mi-a fost repartizată -315 - a fost de tipul Standard Double. Trebuie să spun că o laudă pentru hotel că primul lucru pe care l-am observat încă de la intrare - valabil pentru tot hotelul - a fost curățenia.

Ca și dimeniune nu era nici mică, nici mare, mai mult decât suficientă pentru o familie fără copii. Ca și toate celelalte camere ale hotelului beneficiază de un balcon foarte mare pe care sunt aplasate două scaune - confortabile și o masuță - încă o bilă albă. Toate camerele au vedere - parțială la mare - nu foarte generoasă fiind în spatele altor hoteluri.

Ca și dotări - tot o bilă albă: un pat dublu, două scaune cu o masuță, televizor LCD Samsung legat la DigiBox - semnal tv foarte bun și grila de programe ca acasă, inclusiv cele codate -, un birou generos, dulap, seif, minibar - contra cost dar destul de încăpător și pentru produsele proprii.

În dulap am gasit 2 halate pentru saună și papuci de unică folosință - care în ultima vreme au cam dispărut din multe hoteluri.

Hotelul oferă internet wireless - gratuit - în toate spațiile, însă datorită poziției camerei - ultima pe hol- nu am putut beneficia de el, semnalul wireless fiind foarte slab și nu am putut să mă conectez cu nici un dispzitiv. Am rezolvat acest lucru solicitând la recepție un cablu de rețea pentru laptop.

Toate camerele beneficiază de aer condiționat - free of charge - și trebuie să spun că funcționează perfect - nu a fost nevoie, doar l-am testat. În plus un lucru rar întâlnit în hotelurile aflate pe litoral, calorifere - am aflat ulterior că hotelul este deschis tot timpul anului.

Curățenia în cameră se făcea zilnic, până în prânz, cu simț de răspundere așa că și aici acord o bilă albă - cameristele nu erau curioase de conținul lucrurilor lăsate intenționat pe birou. Lenjeria se schimbă odată la trei zile, ocazie cu care mi-au fost schimbați inclusiv papucii de unică folosință!!!

Baia oferă un spațiu foarte generos în comparație cu alte hoteluri pe la care am mai stat. Nu lipsește nimic - prosoape, feon, oglindă, telefon pentru urgențe - de asemenea foarte curată. Curățenia se făcea zilnic, prosoapele se schimbă la 3 zile, însă la cerere se schimbă și zilnic fără costuri suplimentare. Zilnic se completează consumabilele - săpun, șampom. Scurgere și aerisirea funcționează perfect. Deci și în acest caz o altă bilă albă.

Restaurantul - nu am servit în hotel decât mic-dejun-ul, prețurile fiind destul de piperate din câte am observat.

Spațiul este suficient, nu cred ca sunt probleme în sezon mai ales că fiind situat la ultimul etaj beneficiază și o terasă foarte generoasă.

Mic-dejun - ul este stil bufet suedez, nu foarte sofisticat însă mai mult decăt suficient. Aproximativ același în fiecare zi, cu mici schimbări (la mâncarea caldă și prăjituri): 4 tipuri de mezeluri - salam, șuncă, cașcaval, brânză, crenvurști fierți, bacon prăjit, 2 tipuri de cârnăciori prăjiți, omletă, ouă fierte, ouă ochiuri, cașcaval pane, salată vinete, zacuscă, orez cu lapte, griș cu lapte, fructe - mere, pere, banane, struguri - nutela, lapte, cafea, sucuri - dozator alimentat din sticle, ceaiuri, 2 -3 tipuri de prăjituri, roșii, castraveți, salată cu brânză, etc. Suferă pe partea de brânzeturi - 1 singur tip, și la pâine. La pâine o mică observație, 2-3 zile a fost pâine nefeliată și lipsea prosopul, astfel încât se punea mâna direct pe pâine când se felia de fiecare turist. Bilă albă pentru cafea - expresso și normală - care în comparație cu alte hoteluri, avea gust și era băubilă.

Celelalte mese l-am servit pe faleză sau în satul de vacanță, fiind deja deschise multe terase, pentru luna mai prețurile mi s-au părut foarte accesibile. În zonă la cca 200m există și un minimarket cu prețuri mai ''cuminți '' la băuturile răcoritoare și alcoolice. (la terase o bere la cutie/sticlă era 10 lei).

Plaja - am citi pe site impresii în care se spune ca hotelul nu are plajă proprie. Fals. Hotelul are plajă proprie - închiriată, concesionată - la cca 100m în partea dreaptă, în dreptul clubului Noblesse.

De la recepție se solicită un card pentru plajă pe care se trece numărul camerei. Cardul se predă celor care au grijă de plajă, care la finalul zilei îl duc la hotel de unde se poate ridica a doua zi - pesemne așa sunt pontați/plătiti cei care au grijă de plajă. În schimbul cardului beneficiați zilnic, în mod gratuit de 2 șezlong-uri cu saltea și o umbrelă.

Am înțeles că zona în care este amplasată plajă azul acesta difereră față de anul trecut. Oricum acum este numai nisip atât pe plajă cât și în apă. Intrarea în apă este foarte lină, la cca 50m de mal are adâncimea cca 1,2m, deci ideală pentru familiile cu copii mici.

Cu toate că eram în luna mai am reușit să fac și baie, apa mării avand cca 20 grade, lucru rar întâlnit în această perioadă.

Ca și concluzie, recomand acest hotel unde am avut un sejur excelent fără să pot formula un reproș la adresa conducerii sau a angajaților.

Trimis de Nasshu in 16.05.13 11:31:09
Validat / Publicat: 16.05.13 13:11:55

VIZUALIZĂRI: 4000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nasshu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul văzut din față și una din parcări.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

moniktm
    [26.06.13 18:14:57]

@Nasshu: Buna, am si eu cateva intrebari referitoare la plaja din zona. Am inteles ca in sud plaja este murdara si neamenajata, fiind multe persoane cu prosoape, seminte, manele, comparativ cu plaja din nordul statiunii. Este adevarat sau legenda? Din spusele unora, in acea zona sunt multe hoteluri de 2 stele, cu turisti mai putin civilizati.

Exista langa hotel faleza unde sa te poti plimba?

Si te rog sa-mi spui daca in imediata vecinatate sunt si cateva restaurante, terase unde se poate lua masa intr-un mod civilizat si cu mancare de calitate.

dr_negrea2002
    [29.08.14 02:04:08]

@Nasshu: in 2012, cand am fost eu, nu avea plaja proprie/ concesionata.

NasshuAUTOR REVIEW
    [29.08.14 21:21:44]

@dr_negrea2002: intre timp au rezolvat se pare!!

De anul asta se pare ca au si piscina!

dr_negrea2002, moniktm
    Alte impresii din această RUBRICĂDel Mar Hotel: