ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2013
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
MAY-2013

Minivacanta reusita

Anul acesta m-am hotarit sa petrec pastele in Bulgaria, pentru a incerca si altceva si vrajiti de buletinele meteo care anuntau pentru aprilie vreme demna de o luna de vara. Dupa ce am studiat un pic ofertele pe internet, am ales hotelul Krystal din Nisipurile de aur. Am inceput sejurul de 3 zile chiar in ziua de pasti, nu am putut mai devreme din cauza serviciului, asa ca dimineata de paste la ora 6 am plecat din Pitesti spre vama Giurgiu unde am ajuns dupa 2 ore. Formalitatile la vama s-au rezumat la rasfoirea pasaportului, apoi imediat cum se iese din vama in dreapta sensului giratoriu am achizitionat vigneta, 6 euro pentru 7 zile si am profitat de cursul bun oferit si am schimbat euro in leva.

Drumul pina la Varna destul de bun si liber, era si normal fiind in ziua de Paste. Dupa alte 2 ore de mers am ajuns in Varna si de acolo urmind indicatorul Zlatni Piasatsi, am ajuns in statiune, si avind o harta a statiunii am gasit usor hotelul, iar masina am reusit sa o parchez gratuit in fata hotelului. Formalitatile la receptie au durat 5 minute, si cu toate ca era ora 11, am fost cazati si ni s-au pus bratarile AI.

Am hotarit sa scriu aceste impresii pentru a ajuta pe cei care vor sa se informeze inainte de petrecerea unui concediu in aceasta destinatie. Ca intotdeauna prima impresie conteaza si ultima ramine, hotelul foarte bine ingrijit si extraordinar de curat. Camera se afla la etajul 1, asa ca nu am folosit liftul. Mobilierul modern, camera spatioasa si baia aratau foarte bine asa ca erau intrunite conditiile pentru petrecerea unei minivacante reusite. Din cauza ca hotelul era plin asa zisa masa de Paste se serveste in 2 serii, dupa culoarea bratarii. Am prins in prima serie.

Nu sintem o familie de mofturosi, asa ca o sa incerc sa rezum realist si obiectiv ce m-ia placut si ce nu. Hotelul a fost plin de romani, ca dealtfel toata statiunea s-a vorbit numai romaneste, si ma gindeam cit o fi crescut PIB-ul Bulgariei. La masa de pasti s-a servit carne de miel la cuptor, ciorba de miel si stufat, produse traditionale pentru noi. Au lipsit oul rosu si cozonacul., DECI-mincarea a fost variata, proaspata si orice persoana mai pretentioasa putea sa gaseasca ceva pe gustul ei. Dulciurile aceleasi fursecuri si foietaje cu crema, fructe; mere, portocale si banane taiate. Avind in vedere pretul platit pe bilet si mincarea oferita totul afost OK. Bauturile; vinul, berea si produsele Pepsi bune, bauturile spirtoase locale se serveau cu foarte mult ghiata si cred ca erau si diluate, cafeaua foarte slaba si fara gust.

Deci daca hotelul, camera sint de nota 10, ca dealtfel si serviciile pentru masa si bauturi acord realist nota 9. Am vazut in acest sejur, asta ca o paranteza romani civilizati care fac cinste acestei tari, c-am putini si romani care au contribuit la faima si fala care o avem peste hotare. Farfurii supraincarcate din care nu consumau nici macar jumatate, copii de 4-5 ani cu portii de mincare pe care nici un adult nu ar fi putut sa le devoreze. Galagie, zbierete si o aroganta din partea unora care daca au platit 60-80 euro, sint stapinii absoluti ai acelui loc, si cam atit despre cei care cu siguranta ia-ti intilnit in alte imprejurari.

Dar sa va mai spun despre hotel, piscina interioara incalzita, cam mica pentru un hotel atit de mare dar foarte curata si ingrijita. Piscina exterioara mare, frumoasa, apa un pic rece, normal pentru perioada in care ne aflam. Ca o concluzie finala hotel KRYSTAL e o destinatie pe care o recomand pentru petrecerea unui concediu. Statiunea se poate mindri si cu o plaja care sa satisfaca si cele mai exigente gusturi.

Daca pot ajuta pe cineva cu un sfat, o parere s-au o impresie personala nu ezitati sa ma contactati. vacanta placuta.

Trimis de micutzu in 15.05.13 22:04:32
Validat / Publicat: 15.05.13 23:46:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: sunny beach

VIZUALIZĂRI: 2838 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [15.05.13 23:57:26]

@micutzu:

În 2013 Paștele a picat pe 5 mai.

micutzuAUTOR REVIEW
    [16.05.13 11:19:36]

@nicole33: Ai perfecta dreptate, eram un pic obosit cind am scris impresiile, si nu am sesizat greseala. Omai pot repara?

[16.05.13 11:27:53]

@micutzu: am modificat noi în caseta tehnică - MAI 2013. Pe viitor însă poți folosi link-ul Sesizează greseală aflat la finalul review-ului

sc_ale*
    [27.02.14 12:20:22]

Buna ziua,

am primit cadou (lucky me) de la un partener al firmei unde lucrez, un sejur la hotel Kristal din 17 mai... ma intereseaza vremea... cam care au fost temperaturile in mai? Ma gandesc ca de balaceala in mare nu se prea pune problema... sper totusi sa fie placut...

micutzuAUTOR REVIEW
    [27.02.14 22:00:15]

Salut. Nu cred ca in acea perioada poti face baie in mare s-au pentru a putea face asta iti trebuie un corp supercalit la temperaturi mai joase. Poti folosi piscina interioara a hotelului care este incalzita. Poti sa faci plimbari prin statiune care este frumoasa si de ce nu daca vrea Dumnezeu poti face si plaja. Vacanta placuta si vreme frumoasa.

micutzu, nicole33, sc_ale*
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: