ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2013
    2 AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit
    Nici nemulțumit, nici mulțumit

Uimiti...

Am rezervat prin plata anticipata a unui avans, un pachet de paste de 5 nopti fara masa, pt 3 persoane la Hotel Monaco de 3*, alegand in principal dupa: pozitia pe harta, facilitatile prezentate in reclama lor si pozele de pe internet.

La prima vedere parea ok, si dupa 12 ore de condus, nu prea mai vedeam tomberoanele de gunoi la 3 metri de intrarea in hotel, de la un restaurant capitalist ce functioneaza in casa de cultura comunista a statiunii. Pai ne mai trebuie cultura? La ce e buna? Poate ca sa intelegem ca oamenii care folosesc sapun in fiecare zi nu sunt niste mofturosi nenorociti.

Practic hotelul este inghesuit in fundul fostei case de cultura a statiunii, intr-un spatiu strict limitat. Pe site poza este prelucrata in photoshop si pusa pe un fundal de padure verde fapt pentru care noi visam la privelisti inverzite de tara, ca de betoane suntem satui. Dar are avantajul ca faci 5 min pana la strand.

La receptie o domnisoara ne primeste de voie de nevoie si cand ii spunem ca vrem sa vedem camera, ne spune ca asta nu se poate decat dupa ce achitam. Am ramas masca si am glumit cu ea ca numai la anumite servicii se dau banii inainte. Dar oricum nu pricepea ca pretentia ei intrecea orice imaginatie in materie servicii civilizate, asa ca i-am spus explicit ca nu vede nici un ban pana nu vedem cum arata si mai ales cum miroase camera. Se uita la noi cu niste ochi maaaari si nedumeriiiiti ca scufita rosie la lup, dar ne-a inmanat cheia, asa... ca in reluare...

Cred ca dupa sejurul asta am priceput ce-s cu bancurile alea cu ardeleni. Tu vorbesti cu ei normal iar ei raman cam 5 minute uimiti de complexitatea unei fraze cu mai mult de 2 propozitii si percuteaza dupa alte 5, dupa ce-si revin din uimire. Cam asta se intampla in orice magazin, loc public, etc…

Camera era intr-un bungalou separat, avantaj ca nu ai vecini ca sa-i auzi toata noaptea prin pereti de rigips, cum sunt mai toate hotelurile construite in Romania. Camera era mare, destul de curata, exceptand baia, care necesita mai multa atentie. Daca va luati detratant in bagaj si niscai spirt, rezolvati problema.

Serviciile de 3* pe durata sejurului constau in golirea cosului de gunoi din baie. Fix atat! A treia zi obositi de la plaja, am sunat la receptie sa le spunem ca au omis sa puna amaratele alea de sapunele si am ramas masca cand ni s-a explicat ca “ SAPUN NU SE PUNE DECAT IN PRIMA ZI”!!! Acum pricepeti ce efect are inlocuirea casei de cultura cu o bodega, intr-o comunitate? Si continuarea: “PROSOAPELE NU SE SCHIMBA DECAT DACA SE MURDARESC” Daaa? Si ce trebuie sa fie pe ele ca sa indeplineasca baremul de murdarie al unui patron ardelean? La microscop sau la ochiometru? Mare dilema la Monaco!

Le-am uscat si ras-uscat 5 zile pe balcon, le-am incurcat inevitabil intre noi si ne-am uimit cum ignora unii obligatiile legale pentru standardul de 3 * obtinut.

E greu de inteles cum un om care a facut o afacere destul de grea si a reusit sa cladeasca ceva, sa-si dea singur cu firma in cap, pentru doua coji de sapunel de 2 bani. Trebuie sa ai ceva sinapse cu plusul la minus!

Una din facilitatile scrise pe site-ul lor care au contribuit la alegerea locatiei, a fost posibilitatea de a face gratar in curte. Daca alegeti in functie de asta ca si noi…luati-va gandul…

Am cumparat 2 pastravi de la Carefour dimineata si le-am spus ca dorim sa-l punem la congelator si sa facem un gratar cand venim de la plaja.

Sau strambat a sila si patronul, si nevasta-sa si omniprezenta receptionera (ea era si la restaurant si in spalatorie si cu cosurile la gunoi si la receptie) de mai bine ne lipseam si mancam la casa de cultura. Am vrut sa curat pestele undeva, au zis ca n-au unde. M-am dus sus in camera si l-am curatat in chiuveta din baie. Nu aveam paleta sa intoarcem pestele si au trecut pe langa noi de zeci de ori, uitandu-se cum ne chinuim, fara sa ne ofere cel mai mic ajutor sau o ustensila macar.

Poate ca explicatia este banerul de la poarta “HOTEL DE VANZARE” ca alta explicatie eu nu gasesc…

Dar s-ar putea ca a doua oara sa vin tot aici, caci ne-am plimbat seara prin statiune si erau intr-adevar multe pensiuni frumoase cu gratare sfaraind in curti dar asortate cu manele pe masura…. Asa ca, mai bine vin tot aici, ca stiu macar care sunt surprizele. Iar de dormit, am dormit bine in bungalouri. Ceea ce nu se aplica insa si in camerele din cladirea centrala cu pereti de rigips, unde s-a dus tot fumul de la gratar. Mda! Mai bine nu mai vin deloc! Of, dar strandul este intr-adevar fain!

Trimis de turist_calatorescu* in 14.05.13 23:55:24
    Validat / Publicat: 15.05.13 08:20:08

VIZUALIZĂRI: 3832 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (turist_calatorescu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [15.05.13 08:20:06] »

@aurora_popescu: Drăguț articol - dar are un mare MINUS: ai uitat notele pentru „Cazare”!

Te rugăm să revii cu un ecou și noi vom actualiza tabela.

webmaster [15.05.13 08:20:40] »

Rugăminte suplimentară: am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici. Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, până la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc)

cris1982 [15.05.13 11:31:28] »

Si eu sunt foarte uimita...

Pe de o parte sunteti nemultumita de servicii, cadrul natural nu v-a impresionat, asupra cazarii nu sunteti in masura sa va pronuntati, dar pe de alta parte recomandati locatia unui prieten.

Ce anume v-a incantat pana la urma atat de mult incat sa va faca sa treceti peste toate neplacerile povestite si sa recomandati unui prieten sa mearga acolo?

turist_calatorescu* [15.05.13 22:50:50] »

@cris1982:

Asa cum am spus, am dormit bine. Adica a fost liniste, paturile ok, lenjeria curata. Cu ce ma incanta cadrul natural si un sapunel parfumat daca nu pot dormi 5 nopti? Si mie imi plac chefurile pana la 3 dimineata, dar numai alea la care particip eu. )) Si prietenii mei la fel si de-aia le-am recomandat hotelul. Am avut destule peripetii in hotelurile si pensiunile romanesti unde turistul de gasca inca n-a invatat ca libertatea lui tine fix pana la granita cu libertatea mea.

Repet, am dat o tura prin statiune, sa ne orientam pentru o alta locatie. Concluzia am spus-o: mai bine aici, ca stiu macar la ce sa ma astept.

Nu trebuie sa fiti uimita! Eu cand vad un review numai cu rele sau altul numai cu elogii, nu prea le iau in seama. Descrierea trebuie facuta obiectiv si aratate atat partile bune cat si cele slabe in egala masura, chiar daca sunt contradictorii. Exemplu: hotelul e inghesuit in fundul casei de cultura dar e la 5 min de strand.

Un cititor cu adevarat interesat de locatie le va pune singur in balanta in functie de preferintele lui.

turist_calatorescu* [15.05.13 22:58:41] »

@webmaster: bulina rosie este intradevar foarte aproape dar este pozitionata alaturi de hotel Trebuie pozitionata in dreptunghiul mare care se vede mai sus si care reprezinta cladirile bungaloului. Nu exista strada. Se iese in strada principala mergand pe langa casa de cultura pe o alee.

turist_calatorescu* [15.05.13 23:07:18] »

Scuze pentru omisiune. Nu stiu calificativele pe de rost. In procent as zice 95%. E ok asa?

Eu ma refer la liniste, marime camera, mobilier, tv, frigider, wirelles, protectie pt insecte...

Ce mai intra la cazare? Si sa nu confundam cu serviciile?

roth [15.05.13 23:33:28] »

Un amalgam de pareri si trairi, zona frumoasa insa pacat ca e locuita de... oameni... parca asa ar zice unii, altii.

Se mai intampla ca sa placa una, sa lipseasca alta insa la final cand tragi linie pui in balanta totul si alegi... din experienta.

webmaster [15.05.13 23:52:23] »

@aurora_popescu: mulțumesc.

Am completat, în caseta tehnică, nota la capitolul cazare (95% satisfacție). Criteriile sunt exact cele enumerate de tine.

Am repoziționat deasemenea şi localizarea pe harta interactivă - sper că am nimerit corect dreptunghiul menţionat de tine.

turist_calatorescu* [16.05.13 18:39:56] »

@webmaster: nop, acum e fix in partea cealalta de bungalou la aceiasi distanta )))))

Sti bancul nu? mai dreapta, mai la stanga... ))

webmaster [16.05.13 18:50:25] »

@aurora_popescu: bancul ar trebui adaptat, în variantă cu "tele-distanță" // "virtual w/o webcam" or whatever

Hai, mai încercăm o dată - amfostacolo.ro/harta-roma ... ile-felix__2023

turist_calatorescu* [20.05.13 18:55:33] »

@webmaster: cata pretzizieeeee ))... tot dintr-un banc... adik e absolut ok

anca_l*, cris1982, roth, turist_calatorescu*
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex Monaco [Băile Felix]: