ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2013
ÎNSCRIS: 06.09.10
MAY-2013

O experienta Splendida

Am calatorit cu MSC Splendida in perioada 6-13 Mai 2013, imbarcarea din Barcelona. Pot sa va spun ca a fost o experienta senzationala care si-a meritatat pe deplin fiecare banut. Conditiile de pe nava sunt exceptionale, personalul extrem de amabil si atent iar in ceea ce priveste mancarea problema ar fi ca era prea multa si prea gustoasa (am pus cateva kilograme :)).

Itinerariul a cuprins Valencia (nimic exceptional de vizitat), Tunis (ceva deosebit, o incursiune intr-o alta cultura), Civitavecchia - Roma (nu cred ca mai e ceva de adaugat), Genova (va recomand excursia la Portofino, veti avea vedea niste asezari absolut incantatoare) si Marseille.

Ar fi totusi si cateva minusuri pe care as dori sa le subliniez:

1) Pretul excursiilor de la bord este cam piperat pentru ce se ofera. Va recomand sa va documentatii temeinic de acasa si sa vizitati o parte dintre orase pe cont propriu, veti face economii semnificative (de exemplu excursia "Roma pe cont propriu" achizitionata de pe vas costa in jur de 50 EUR/pers, daca alegeti sa mergeti singuri "pe cont propriu" cu trenul va costa 12 EUR/pers si ajungeti cam in acelasi timp);

2) Internetul Wi-Fi la bord este exagerat de scump;

Una peste alta a fost o vacanta extraordinara si recomanda cu incredere MSC-ul pentru calitate si profesionalism.

Trimis de nox22 in 14.05.13 22:07:06
Validat / Publicat: 14.05.13 23:54:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 3613 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nox22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spectacolul de seara

vera77
[15.05.13 09:24:40]

Mergem in septembrie in aceasta croaziera si m-ar interesa muuult mai multe detalii si bineinteles poze.

As vrea sa stiu despre mijloacele de transport din port spre Barcelona, Valencia, Tunis si Roma. In Marseille ce ati facut? Noi ne imbarcam din Genova.

Erau chelneri romani in restaurante? Cu bauturile cum v-ati descurcat, ati avut abonament?

Astept cu nerabdare mai multe amanunte daca aveti timp.

[17.05.13 22:03:00]

@vera77:

In Barcelona - va sfatuiesc sa nu va luati excursii cu ei. Luati chiar din fata terminalului autobuzul T3 (2.5 Eur biletul dus, 3.5 Eur dus-intors) care va lasa la capatul dinspre mare al "La Rambla" (principala strada turistica din Barcelona). Aici aveti in apropiere legatura cu metroul (statia "Drassanes") care va va purta prin toata Barcelona (o cartela de 10 calatorii costa cam 10 Eur);

In Valencia - in afara excursiilor cu ei (iarasi nu recomand) au un autobuz care va duce pana in centrul orasului (cam piperat, 15 Eur dus-intors de pers). Daca sunteti mai multe persoane (grup de 4 sa zicem) cred ca mai bine luati un taxi de langa terminal;

In Tunis - am luat excursie cu ei (ne-a costat 51 de Eur/pers) dar nu prea si-a meritat banii. Din pacate sunt mai putne alternative de transport, din cate am vazut doar taxi dar iarasi cred ca merita doar daca sunteti macar 4 persoane si aveti talent de negociator. ATENTIE!!! , in Tunis, daca esti reperat ca turist, toti vor incerca sa te jecmaneasca fara niciun fel de scrupule. Daca vi se pare ca vi se cere mai mult decat ati fi dispusi sa dati, pentru orice, mai bine spuneti pas. Sfatul meu, desi nu prea isi merita banii, este sa luati excursie cu ei ca e mai sigur;

La Roma - Civitavecchia (portul unde veti ancora) este la cca. 80 de km de Roma. Excursiile cu MSC pleaca de la 45 de Eur/pers dar daca luati trenul (gara este la max. 15 min de mers pe jos de terminal), ajunge in cam 1h si 20 min la statia Termini va costa 12 Eur dus-intors. Cu cartela pentru tren puteti circula si pe toate mijloacele de transport in comun din Roma in ziua respectiva. Va recomand sa urmati aceasta cale (cartela de tren am luat-o de la o toneta chiar la iesirea din port, puteti cumpara bilete de tren si din gara dar nu stiu daca va ofera si transportul in Roma).

Marseille - Iarasi am luat un autobuz oferit de ei (15 Eur dus-intors) si ne-am plimbat prin portul vechi si am luat un trenulet turistic pana la catedrala Notre Damme de la Garde care strajuieste orasul pe o culme. Alte modalitati de transport din port nu prea sunt, cred ca doar taxi dar va va costa probabil mai mult decat autobuzul.

Pentru toate excursiile pe care vreti sa le faceti pe cont propriu mai documentati-va in tara inainte, eventual faceti-va un plan / traseu cu obiectivele pe care doriti sa le vizitati si cum puteti ajunge la ele.

In general excursiile cu ei sunt scumpe si nu prea-si merita banii, singurul avantaj este siguranta ca nu te vei rataci, intarzia, etc.

Pacat ca va imbarcati la Genova, ratati ocazia de a face excusia la Portofino, pe riviera italiana... sunt niste imagini senzationale.

In rest totul pe vas este la superlativ nu cred ca veti putea fi nemultumiti.

vera77
[20.05.13 18:48:29]

@nox22: Multumesc mult pentru raspuns! Noi suntem 10 persoane, iar in Tunisia am mai fost, nu ne sperie negociatul cu taximetristii. Astept si poze.

[12.06.13 14:37:47]

nox 22. buna ziua

O sa merg si eu in Noiembrie imbarcare din Civitavechia si vroiam sa te intreb cât era internetul, dacă știi cumva de pachete cu băuturi de preferat Non alcoolice sau dacă îți poți cumpara apa, sucuri de la magazin de pe vapor am înțeles ca nu poti aduce pe vas nimic de băut.

Îmi poți spune câte ceva in acest sens.

Multumesc

[12.06.13 17:19:46]

@bogdan 75: Salut

Internet-ul era foarte scump, daca imi amintesc eu bine parca 12 Euro/ora... eu am spus pas. In caz ca aveti telefoane de generatie noua aveti grija ca, in larg, nu veti avea acces in roaming la pachetul de date, ci doar la text si voce.

Cu privire la bauturi - noi am fost un cuplu, niciunul mari bautori, deci n-am gasit oportuna achizitionarea vreunui pachet de bauturi care, din punctul meu de vedere, te cam limiteaza la optiuni. Pe vas nu poti urca cu bauturi alcoolice, in schimb am urcat fara probleme cu apa sau sucuri.

Oricum apa, ceai si cafea (nu e chiar grozava) sunt disponibile gratis, oricand, la restaurantul principal de pe vas.

Cred ca pachetele de bauturi ar fi indicate daca mergeti un grup mai mare si share-uiti ca sa iesiti mai ieftin sau daca intr-adevar sunteti bautori mai "de cariera".

Daca mai aveti si alte curiozitati si va pot raspunde, cu cea mai mare placere.

[12.06.13 18:07:37]

@nox22:

Multumesc pt raspuns, Internetul este foarte scump, iar pe noi ne interesează apa si sucuri, deci e ok ca putem cumpara din afara.

In marsillia ați luat autobuz de la ei?

In portul din Tunisia este ceva de văzut sau trebuie sa ei o excursie? In programul nostru in Tunisia ajungem la 7 si plecam la 14, are sens sa luam o excursie? Ce putem vedea acolo?

Noi am fost in Spania iar de acolo am luat o excursie in Tanger Maroc si am rămas dezamagiti profund. Am vizitat medina veche, fabrici de covoare etc, nu ne-au lăsat la cumpărături de loc si eram paziti de vreo 8 persoane la un grup de 45.

Multmesc mult. Daca mai ai diferite ponturi de pe vas gen spectacole mai bune sau restaurant... Cum e cu plata si cu tipsul am înțeles ca trebuie un card cu o anumită suma minima pe el iar tipsul îl blochează pe card la intrarea pe vas?

Noi o sa avem camera 5021 parca, ai idee la ce etaj... la 5 e bine ca poziție?

[12.06.13 21:01:46]

@bogdan 75:

In Marseille am luat autobuz de la ei (doar transfer in oras, nu excursie, 15 Eur/pers), portul e destul de departe de centru si, in afara de taxi, n-am vazut alte mijloace de transport disponibile.

La Tunis in port nu e nimic de vazut, la fel ca la Marseille fiind destul departe de oras. Sincer, la Tunis am trait cam acelasi sentiment ca si tine in Tanger dar parca mai rau mi-ar fi parut daca nu vizitam. Oricum, ca si la Marseiile, in afara de taxi-uri n-am vazut alt mijloc de transport catre oras. Aveti grija, aici totul e "la mica intelegere" iar localnicii nu vor ezita sa va ceara preturi de Beverly Hills daca va vad turisti.

Spectacolele sunt in fiecare seara -acelasi spectacol de 2 ori, la ore diferite (pentru cele doua serii de cina). Restaurantele - noi am servit cina in restaurantul principal buffet si in La Reggia a la carte - va puteti alege restaurantul pentru cina a la carte dintre doua restaurante - La Reggia si Villa Verde.

Tips - la orice consumati contra cost la baruri si restaurante se adauga 15% tip automat. Pe vas nu se fac plati cash ci depuneti o suma de bani pe un card si vi se trage automat contravaloarea pentru orice consumatie/serviciu/cumparatura contra cost.

Si eu am stat tot la etajul 5, camera 5040 - este puntea cea mai de jos cu camere pentru turisti, aproape de receptie si etajele cu baruri si restaurante a la carte.

[12.06.13 21:33:03]

@nox22: Multumesc Mult