ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2013
ÎNSCRIS: 25.04.09
APR-2013

Havana - dans si muzica

CELINA GONZALES - Yo Soy El Punto Cubana

Fiind cazati in Varadero a trbuit sa inchiriem o masina pentru a ne deplasa in Havana.

Masina a fost destul de scumpa (240 CUC / 3 zile = 840 lei, dar sunt si masini cu 60 CUC/zi) dar avand in vedere ca a fost o limuzina chinezeasca noua cu tapiterie de piele si trapa electrica am zis ca e ok. La acesta s-a mai adaugat combustibilul 60 CUC si cu un total de 1.000 lei am avut masina noastra timp de 3 zile.

Traseul de 170 km l-am ales pe coasta de est pe un drum destul de bun cu doua benzi de circulatie pe sens si cu limita de viteza de 100 km /h. Taxa de drum 2 CUC pe sens. Am luat si un ghid dragut cu noi din Varadero, deci am ajuns in Habana vedado relativ fara probleme. Surprinderea mai mare a fost cand am vazut ca nu prea sunt indicatoare si ca semafoarele sunt amplasate de cealalta parte a intersectiei (stilul american).

Cazarea in Havana este intre 25 si 35 CUC pe noapte in functie de zona si de faptul daca ai apartament independend de gazda sau locuiesti cu gazda.

Am frecventat doua tipuri de restaurante: unul de stat si unul particular. Pretul la cel particular a fost dublu fata de cel de stat. La cel particular care era foarte intim cu apa care curgea de pe un zid intr-un bazin cu broaste testoare si cu copertina retractabila cu ospatari care vorbeau limba engleza pretul a fost de 55 CUC pentru un aperitiv cu legume, mai multe feluri de peste, caracatita, creveti, cate un fel de baza din por, respectiv vita, 2 mojito si 5 beri.

Pe la ora 23 am vizitat Casa de la muzica, care a fost o experienta inedita si unde am stat pana la ora 3. Casa de la muzica este un fel de Casa de cultura unde pe scena in fiecare seara se produc diferite formatii de muzica cubaneza. In sala sunt amplasate mese cu scaune unde se pot servi bauturi si toata lumea care doreste se ridica de la masa si danseaza (langa masa - spatiile intre mese fiind generoase). Niciodata nu am vazut atat de multe fete frumoase la un loc. Fete " morena", " mulata" si white. Adica negre, mulatre si albe. Niciodata nu am vazut pe cineva sa danseze asa cu pasiune si eleganta. Intrarea este 10 CUC/persoana.

Deplasarea la restaurant si la Casa de la muzica am facut-o cu un taxi - 20 CUC. Ne-a dus la restaurant, l-am sunat, a venit dupa noi si ne-a dus la Casa de la muzica, l-am sunat si a venit dupa noi la ora 3. Dar taxi era un Moskvici de acum 50 de ani, asa ca a doua zi am inchiriat doar soferul care sa conduca masina inchiriata de noi cu un pret de 25 CUC.

A doua zi ne-am rezervat-o pentru a vizita Habana vieja (veche) si piata Revolutiei, zona rezidentiala cu casa lui Raul Castro, spitalul unde s-a operat Chavez, bulevardul cu ambasadele, hotelul Haba Libre unde a avut sediul primul cuver al lui Fidel Castro, Hotel National si alte locuri.

Bineinteles cea mai atractiva zona este Habana vieja cu Capitoliul, cafeneaua Floridita (Hamingwai) unde se bea cel mai bun daiquri din Cuba, Plaza des armas, poze cu renumitele florarese cubaneze, o plimbare cu Coco taxi, o plimbare pe aleile cu suveniruri si cu artisti plastici care isi creaza operele in fata ta. In Havana nu trebuie ratat unul din cele mai renumite cabareturi din Caraibe - Tropicana sau Parisien, dar unde intrarea in functie de consumatie variaza intre 40 - 80 CUC/ persoana. Seara am servit masa pe acoperisul apartamentului, gatit de proprietara, dar a fost foarte scump comparativ cu preturile de la restaurant.

Datorita unor probleme aparute in utilizarea cardului (nu va bazati pe carduri) am ajuns si la Ambasada Romaniei din Havana, unde am avut onoarea sa-l cunosc pe ambasadorul Romaniei si caruia ii multumesc si pe aaceasta cale pentru ajutorul acordat in rezolvarea problemei aparute.

Daca ajungeti in Havana faceti o vizita si la Ambasada Romaniei sa-l cunoasteti pe domnul ambasador. Va veti simti " acasa " in ambasada si am observat ca si D-lui ambasador ii face o deosebita placere sa se intalneasca cu romani.

Despre " parfumul ", splendoarea si decadenta Havanei au scris si alti colegi de aceea eu ma opresc aici.

Inchei cu aceasi concluzie: Cuba este un exemplu de viata. Este o experienta inedita pe care merita sa o triesti o data in viata.

Am sa postez si fotografii.

Trimis de dandun in 14.05.13 16:54:14
Validat / Publicat: 14.05.13 17:58:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 5792 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandun); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.05.13 22:43:52]

[14.05.13 23:36:41]

@dandun: Salve. Vreau sa merg si eu in Cuba, dar in noiembrie. Poti sa-mi spui te rog cam care este cel mai bun sezon de mers acolo sau in ce perioada este mai bine de mers ptr a avea o vreme frumoasa?

Mai doresc sa stiu care este paritatea $/CUC.

Ms si astept raspuns.

Baluteanu Roland

dandunAUTOR REVIEW
[15.05.13 10:14:44]

Hola anakin,

Sezonul cel mai bun este octombrie - aprilie (iarna) cand este seceta. Din mai pana in septembrie incepe sezonul ploios. Cu toate acestea sunt ploi tropicale (ploua 2-3 ore) dupa care iese soarele si temperatura este 30 grade C. Si in acest sezon este plin de turisti. Doar in iulie si august este perioada uraganelor.

Paritatea $, CUC este 1 la 1, dar nu trebuie sa mergi cu $ deoarece la $ se percepe comision de schimb > 10 %.

1EUR = 1,25 CUC. Cel mai bun curs l-am prins in aeroport 1,28.

Daca ajungi in Cuba vei avea o surpriza placuta.

[15.05.13 13:13:18]

@dandun: Ms de raspuns.

Te-am intrebat de vreme ptr ca eu am fost in acea zona 2 saptamini (22 nov-6 dec), dar in Rep Dominicana (plaja Bavaro) acum 3 ani si intr-adevar acolo a fost OK cu vremea, desi apa Atlanticului si cea din piscine nu mi s-a parut chiar calda cum ma asteptam.

Cuba fiind putin mai sus ca Dominicana, ma gindesc ca e mai "racoros" sa zic.

Mai spune-mi te rog daca au telefonie mobila si wi-fi in zonele hoteliere.

Is chiar curios ce surpriza voi avea cind ajung

dandunAUTOR REVIEW
[16.05.13 00:23:13]

@anakin:

In toata zona Caraibelor clima este aceeasi. Eu am stat in Varadero, dar apa oceanului era calduta la mal. In cea din piscine nu puteai sa te racoresti.

Au telefonie mobile, dar este foarte scump sa vorbesti de acolo acasa > 1 eur/min. Internet Wi-Fi nu este. Este cu plata 5cuc/1/2 ore, sau 10 cuc/ora.

Deja si populatia are dreptul la internet (restrictionat pe anumite site-uri). Abonamentul lunar este 120 CUC /luna, iar salariulmediu este de cca. 18 CUC/luna.

Cuba este o lectie de viata.

[16.05.13 01:00:13]

Da, sint convins ca, Cuba este un loc incremenit in timp dupa cite am auzit si o experiența frumoasa. Dak voi ajunge, am sa vizitez Havana si Varadero si voi face o croaziera la o insula de-a lor mai exotica.

In Dominicana am vizitat capitala Santo Domingo si am facut o croaziera la insula Saona (e ceva mirific). Caraibele reprezintă in general un loc parca desprins din Rai.

Eu am mai fost prin lume, calatoresc in fiecare an. am scris niste comentarii despre Thailanda, in dec anul trecut am fost acolo. Tot atunci am fost si-n Singapore si Kuala Lumpur.

Legat de paritatea $; €/CUC, mi se pare cam dezavantajos. Nu e corect sa fie asa, e artificial. Cum sa considere $ ca moneda lor, doar nu se compara economia lor cu cea americană!? Si mai ales cu €, chiar deranjant. In Dominicana 1 $= intre 7-8 bani de-ai lor, nu mai țin minte denumirea, pesos parca. Ma rog, asta e.

Iar cu telef mobila, mai bine cumperi o cartela de-a lor si o folosești in smartphone-ul tau iar cu aplicatiile lui vb in tara gratis, intri si pe facebook folosind traficul de net inclus (ma gindesc ca trebuie sa aibe si ei asa ceva). Mie chiar imi trebuie telef, asta e.

Ms inca o data si dak ai nevoie de vreo inf de la mine, te ajut cu plăcere. Roli

anakin, dandun
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Havana: