ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2013
DIN: Sighetu M.
ÎNSCRIS: 25.04.09
APR-2013

Un hotel de recomandat

Ultima jumatate a lunii aprilie a acestui an mi-am petrecut-o in Cuba, in statiunea Varadero si Havana (3 zile).

Alegerea hotelului Iberostar Playa Alameda am facut-o dupa mai multe verificari si dintr-o oferta de cca. 5 hoteluri propuse de agentie. Nu a fost o greseala.

Fata de aeroport hotelul se afla cam la cca. 45 minute de calatorit cu autocarul, aflandu-se aproape de extremitatea peninsulei Varadero.

Resortul este unul mic (comparativ cu altele) ceea ce ii da o nota de intimitate si avantajul distantelor mici de la camera la plaja, piscina, restaurante, baruri. Majoritatea turistilor sunt canadieni, germani, si cativa argentinieni, polonezi si rusi (putini de tot).

Datorita pretului mai ridicat in general resortul este fregventat de familii mature (tineretul in general se orienteaza spre locatiile mai ieftine).

Cazarea

Resortul este conceput cu vile (P + 2 E) in stil colonial raspandite intr-o gradina frumos amenajata cu multa verdeata, palmieri, bananieri, fantani arteziene, etc.

Camerele sunt foarte spatioase (cca 35 mp) dotate cu paturi extra large, noptiere, masa de birou cu cafetiera, canapea cu masuta, televizor, CD player, frigider cu minibar inclus in Al. Camera de baie este si ea foarte spatioasa fiind dotata atat cu cada de baie cat si cu cabina de dus. Consumabile: gel, sampon, sapun, etc.

Dresingul este conceput ca si incapere separata fiind spatios. Un perete al camerei este din sticla si se continua cu o terasa. In dotarea camerei se mai afla halate de baie si fier de calcat. Bineinteles AC foartete bun.

Curatenie zilnica - nu ai ce sa reprosezi.

Masa

Programul de masa incepe la ora 5 dimineata pana la 7 cu un mic dejun continental pentru cei cu insomnii. De la ora 7 la 10 se serveste micul dejun in restaurantul mare, iar de la 10 - 12 se serveste micul dejun pentru somnorosi la restaurantul de langa plaja. De la 12 pana pe la ora 16 se poate manca pranzul in 3 locatii, iar de la 18 la 22 cina in 4 locatii diferite. Restaurantul cu bufet si 3 restaurante a la carte (programare prealabila si bauturile se platesc). Am mancat aici langusta cu mushi de vita supereb.

Mancarea este buna. Zilnic se gatesc scoici, peste, calamari, creveti, porc, pui si vita sau curcan. Bineinteles au fost si anumite feluri de mancaruri care nu mi-au placut cum au fost gatite, dar din cca. 25 de feluri de mancare, 20 de feluri de salate, 10 feluri de prajituri si fructe tot gasesti ceva care sa-ti incante papilele gustative. Au foarte multe sucuri naturale (guave, papaia, mango, etc) facute de ei.

Bauturile sunt cele specifice; rom (El Ron de Cuba) de n feluri si bineinteles renumitele coktailuri: mojito, daiquiri, coco - loco, etc. Bineinteles sunt si bauturi europene: vodca, whisky, martinii, etc. Exista si bere cubaneza - buna.

Entertainment

Este asigurat de tineri plini de viata impartiti in doua echipe. O echipa de tineri care se ocupa de tine ziua pe plaja si la piscina si o echipa de dansatori profesionesti (de cabaret) care se ocupa seara (20 - 23). In fiecare zi atat pe plaja cat si la piscina sunt activitati (lectii de dans, lectii de limba spaniola, jocuri, concursuri, gimnastica, volei, etc) Idem pentru copii.

Seara dupa cina in jurul orei 20 in zona de promenada se tine cate un concert live de muzica cubaneza, in timp ce tu stai la masa, fumezi un trabuc si bei un mojito si formatia iti canta besame, besame, mucho sau quantanamera, sau comandante che quevara. Intr-o seara a fost o formatie de mariachi mexicani.

De la ora 9,45 in fiecare seara incepe un spectacol de cabaret in amfiteatru cu diferite teme in functie de zilele saptamanii.

De la ora 23 la 2 este discoteca. Dupa ora 2 mai ramane deschis barul de la piscina unde se poate bea pana dimineata si manca ceva usor.

Totul este inclus, bautura se serveste si pe plaja si in amfitetru si in zona de promenada. Plaja este frumoasa cu nisip fin, larga, sezlongurile ok, prosoape curate in fiecare zi, un pic neingrijita (nu prea sunt cosuri de gunoi, dar pe a doua zi cineva strange totul), in cateva zile au fost alge - (nu le-a strans nimeni - dar nici nu miros urat) Pe plaja mult personal: salvamari, crucea rosie, agenti de paza sa nu fi agasat de vanzatorii ambulanti, animatori.

Piscina este mare doar ca are apa nu prea adanca (1,6 m). Piscina pentru copii si aceasta mare si spatiu de joaca. Bar la piscina si posibilitatea de a manca piza, hot dog, hamburger, salate, cartofi prajiti etc.

Apa atat in ocean cat si in piscina foarte calda. Temperatura medie admosferica cca. 30 de grade zilnic.

Hotelul fiind Spaniol conditiile au fost de 4*+ europene indiscutabil.

Ce as putea recomanda: o vizita in orasul Varadero (cu taxi 20 -30 CUC dus intors, ii spui ora la sofer cand sa vina dupa tine) la terasa de langa restaurantul " La Fondue " unde in fiecare seara canta o formatie cubaneza si se strange atata lume (turisti si cubanezi) incat se danseaza pe strada si la clubul Comparsita unde este tot muzica live si multa populatie cubaneza.

Daca m-ar intreba cineva ce mi-a placut cel mai mult in Cuba, as raspunde: OAMENII.

De ce oamenii? Fiindca stiu sa se bucure pentru lucruri simple: un sapun primit cadou, o bucata de friptura ce i-am adus-o de la masa, un tricou chiar si folosit pe care i l-am facut cadou. Aceste sunt lucrurile pentru care se bucura.

Camerista ne-a lasat un biletel pe pat in ultima zi in care dupa ce si-a cerut scuze daca nu a facut ceva cum ar fi trebuit si ne-a urat drum bun spre casa a sfarsit cu: Dumnezeu sa va binecuvanteze. Acest lucru pentru 3 sapunuri si 3 CUC (10 lei) facute cadou.

Cuba este o experienta unica, un exemplu de viata. Pentru a putea sa-ti dai seama de acest lucru trebuie sa interactionezi cat mai mult cu oamenii acestia care au dansul si muzica in sange. Cuba inseamna: salsa, cea -cea, mambo si reggaeton si bineinteles multe, multe femei frumoase.

Toate aceste le realizezi evadand din resort si vizitand imprejurimile si bineinteles si Havana.

Forte bine mi-au prins informatiile primite de la colegul nostru gosabucur, caruia ii multumesc!

Despre vizita in Havana intr-un alt review. Urmeaza sa atasez si fotografii.

MERGETI IN CUBA!!!

Trimis de dandun in 14.05.13 14:16:37
Validat / Publicat: 14.05.13 15:35:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 6776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandun); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Masinile din Havana

webmaster87 [14.05.13 15:35:22] »

@dandun:

Bine ai revenit pe site-ul Amfostacolo.

Aşteptăm fotografiile

bitnic [14.05.13 20:29:59] »

@dandun

Felicitari pentru review si pentru experienta din Cuba. Pretul platit pe sejur mi se pare foarte mic tinand cont de destinatia indepartata. Este inclus si transportul cu avionul?

dandun [15.05.13 10:21:09] »

Buna,

Ai dreptate. Cand am fost in Jamaica acest pret l-am platit pentru 7 nopti.

Este inclus si biletul de avion cu plecare din Munchen. Pana in Munchen am plecat cu masina personala (13 ore de condus, iar pana la Bucuresti fac 10 ore).

saby&razvy [04.06.13 13:46:22] »

@dandun: Buna,

Imi poti trimite te rog pe privat de unde ai luat aceasta oferta? de la ce agentie? Foarte frumos ceea ce ai scris. Ne dorim sa facem luna de miere In Cuba iar pretul pe care l-ai atasat este excelent.

Merci

dandun [04.06.13 13:52:02] »

Salut,

Nu-ti scriu numele agentiei, dar iti dau datele de contact:

*******

Agent turism

--------------------------

B-dul ********

Bucuresti, Sector 2

tel: *********

****

webmaster [04.06.13 14:16:42] »

@dandun:

Nu-ti scriu numele agentiei, dar iti dau datele de contact.

Nu merge nici asa! Poti trimite aceste informatii prin mesaj privat. Ecoul tau a fost editat.

saby&razvy [04.06.13 16:22:10] »

@dandun: Din pacate nu merge aici. Poti sa-mi trimiti pe privat?

Multumesc

gab_tom [02.07.13 15:04:15] »

@dandun: Buna ziua, as dori sa stiu cu cat timp inainte ati facut rezervarea la acest hotel si cat a costat sejurul (cate nopti, cate persoane). Multumesc mult,

Gabriela

mihaelafifi [11.07.13 15:25:13] »

Poti sa-mi comunici numele agentiei si telefonul?

Merci.

dandun [11.07.13 15:41:13] »

@mihaelafifi: o sa-ti trimit datele pe privat, aici nu se accepta

dandun [11.07.13 15:45:23] »

@gab_tom: rezervarea am facut-o prin luna noiembrie anul trecut, dar sunt oferte la fel de bune pe last minute. Pretul 1750 € de persoana

dandun, gab_tom, mihaelafifi, saby&razvy
Alte impresii din această RUBRICĂIberostar Playa Alameda Hotel: