ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2013
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
MAY-2013

Complexul Turistic Măgura mereu la standarde ridicate

Cum rămăsesem cuplat din săptămâna 1 Mai - Paşte pe poziţia "plimbare", la sfârşitul săptămânii trecute am hotărât să mergem într-un loc care aştepta de mult să fie vizitat: zona Buzăului. Aşa că ne-am stabilit drept reşedinţă temporară (pentru două nopţi) un loc de popas despre care s-a scris destul de mult pe aici: Complexul turistic Măgura, situat pe DN10 Braşov - Buzău, la intrarea în comuna Măgura, venind dinspre Braşov (coordonate GPS: 45,271157; 26,554019). Iniţial nici nu am mai vrut să scriu, dar în cele din urmă m-am hotărât să o fac, pentru că, mai ales în cazul cazărilor, informaţiile proaspete sunt foarte importante.

Ca să vă faceţi o imagine clară a poziţiei complexului, în cazul în care sunteţi obişnuiţi cu Google Maps şi cu imaginile stradale oferite de acesta, sau ca un prilej de a vă iniţia în aceste facilităţi oferite de Google, mergeţi la această adresă.

Complexul este situat "la margine de drum", precum multe alte sute de astfel de "popasuri" din ţară dar, spre deosebire de majoritatea lor, el nu este nicidecum un loc unde trag camionagiii pentru odihnă, ci este un loc select, folosit în special de localnici drept loc de petrecere a unor momente plăcute, la sfârşit de săptămână. Bineînţeles, şi cei veniţi de la distanţe mai mari găsesc aici un loc primitor, foarte bine plasat pentru a întreprinde escapade de descoperire a frumuseţilor buzoiene.

Am ajuns vineri după-amiază, după ce ne oprisem şi la Sărata Monteoru. Cazarea am avut-o în corpul cel nou, despre care a scris şi adri-nico, aici.

Ca să nu apară confuzii, trebuie să precizez că, printr-o conjunctură pe care nu are rost să o detaliez aici, am beneficiat de un tarif special, de 80 de lei camera dublă pe noapte, preţul obişnuit pentru aceasta fiind de 130 lei. Chiar şi aşa, preţul este unul foarte bun, având în vedere oferta gazdelor.

M-a surprins oarecum ora de check-in, cel mai devreme 18:00, dar asta nu este o regulă foarte strictă. Camera a fost exact aşa cum este ea descrisă în review-ul amintit mai sus. Spaţioasă, cu un pat dublu larg, două fotolii, masă, birou, TV cu ecran plat, şifonier (în care am găsit şi ustensile de cusut şi de lustruire a pantofilor), iar baia este şi ea mare, cu duş despărţit de rest printr-un perete de sticlă, şi unde am găsit şi "consumabilele" standard: săpun, gel de duş, cască pentru duş. În baie se află şi un uscător de păr.

Fiecare cameră are balcon propriu, de care este despărţită printr-un perete întreg de sticlă termopan, cu uşă prevăzută cu plasă contra ţânţarilor. Dotarea camerei este completată de o instalaţie de aer condiţionat, iar pe timpul iernii încălzirea se face prin pardoseală.

Chiar şi un cârcotaş ar avea foarte puţine lucruri de reproşat: lipsa unui frigider (locul există deja în mobilier), canale cam puţine la TV (vreo 20, de la Dolce), duşul cu ţeavă fixă, nu cu racord flexibil...

În faţa acestui corp se află o parcare cu poartă ce se închide pe timpul nopţii. Din ea se intră într-o terasă acoperită, suficient de mare pentru a organiza acolo chiar şi o nuntă, din capătul opus al acesteia ajungându-se la celălalt corp, mai vechi, unde se află şi recepţia. La parterul acestuia se află restaurantul propriu-zis, totul fiind completat cu o a doua terasă, ceva mai mică, acoperită şi ea, situată ceva mai jos faţă de prima. Ambele terase sunt aranjate în stil rustic şi, când vremea este frumoasă, ele oferă o frumoasă privelişte a văii Buzăului, spre localitatea învecinată, Pârscov.

Ca o completare a imaginii despre complex, acesta mai dispune şi de câteva căsuţe, dar să nu credeţi că este vorba de căsuţe din lemn, precum cele de odinioară, ci de case în toată regula cu parter şi etaj. Dotarea camerelor din căsuţe nu o cunosc, dar cred că este mai precară, având în vedere preţul de numai 60 de lei pe noapte.

Să mai precizez că, în corpul nou, izolarea fonică spre exterior este foarte bună, având în vedere că, în a doua noapte a şederii noastre acolo, au avut loc două chefuri: o ieşire la pensie, pe terasă şi un botez cât o nuntă, la restaurant. Afară se auzea foarte tare muzica de la ambele petreceri, dar în camera situată pe partea cu locurile de distracţie ea abia se auzea, iar cu televizorul pornit nu se mai auzea deloc. Acum, trebuie să recunosc că doar faptul că eram "rupţi" de picioare după atâta umblat ne-a împiedicat să mergem şi noi la dans... :))

Subliniez faptul că, în ciuda numeroşilor participanţi la cele două distracţii, nici ceilalţi clienţi nu au fost câtuşi de puţin neglijaţi, am putut mânca fără nicio problemă.

Apropo de mâncare, aceasta este foarte bună, preţurile decente şi servirea promptă şi plină de amabilitate. Ca să vă faceţi o idee, să vă dau câteva exemple, dintre felurile pe care le-am comandat noi: bulz cu pastramă de porc: 12 lei; friptură de vită cu sos vânătoresc: 32 lei, clătite cu dulceaţă de vişine: 6,5 lei; bere Staropramen la sticlă: 5 lei, cafea expresso dublă: 9 lei.

Amabilitatea tuturor angajaţilor a fost deplină, în orice împrejurare, astfel că ne-am despărţit cu regret de acest loc foarte frumos, unde nu a pătruns încă spiritul mercantil şi manelar, atât de comun unor zone cu mult mai multe pretenţii, cum sunt Bucureştiul şi Piteştiul.

Dacă aveţi drum pe acolo, opriţi-vă cu încredere la Complexul turistic Măgura. Nu veţi regreta!

Trimis de Costi in 14.05.13 10:48:33
Validat / Publicat: 14.05.13 12:10:42

VIZUALIZĂRI: 4102 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Corpul mai vechi al Complexului Turistic Măgura, unde se află şi recepţia

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [16.05.13 16:18:20] »

@Costi În 2011 am fost şi noi la acest complex (vezi impresii) şi am stat într-una dintre căsuţe. Pentru acest tip de cazare şi tariful cerut, camera mi s-a părut foarte bine dotată iar condiţiile de cazare peste aşteptări. Şi nouă ne-a plăcut foarte mult acest complex şi sperăm să mai ajungem pe acolo.

• Alte impresii din această RUBRICĂComplex Turistic Măgura: