ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2013
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
MAY-2013

Phoenix Cernica Club

Despre complexul turistic Phoenix Cernica Club am aflat de pe internet (phoenixcernica.ro). L-am găsit căutând un loc de refugiu în natură, amplasat nu prea departe de Bucureşti.

Pe Şoseaua Cernica, aceeaşi care duce la Mănăstirea Cernica, după trecerea la nivel cu calea ferată şi intersecţia cu şoseaua de centură, se mai continuă 500 m până la un drum lateral dreapta. Acolo, un panou mare, asemănător celui din prima poză ataşată, indică direcţia spre complex.

De la intersecţie, drumul continuă spre pădure. Am fost întâmpinaţi de o echipă de supraveghetori care încasa taxa pentru curăţenie şi oferea pungi pentru gunoiul menajer celor care mergeau la picnic. Lăudabilă iniţiativă! Când am spus că mergem la restaurant, ne-au făcut semn de liberă trecere şi ne-au spus politicos: "Poftiţi!" Aşadar, reţineţi că doar cei care merg la grătar sunt obligaţi să achite taxa pentru curăţenie.

Am trecut printre maşini parcate la margine de drum sau de pădure, printre oameni aşezaţi la umbră sau la soare, pe lângă grătare fumegând, apoi ne-am afundat în pădure, până în marea parcare de lângă complexul turistic Phoenix Cernica Club. În curtea interioară mai există o parcare, tot gratuită, cu locuri limitate, iar la ora sosirii noastre era în totalitate ocupată.

Restaurant Phoenix Cernica Club amplasat într-un cadru natural deosebit, la marginea pădurii şi în vecinătatea lacului, este nou şi foarte elegant. În seara precedentă, în sala mare avusese loc o petrecere de nuntă, de aceea mesele din interior - rotunde, de 10 persoane - nu erau pregătite pentru oaspeţi. Am remarcat însă eleganţa ferestrelor mari, arcuite, şirul de policandre şi barul foarte bine dotat, aflat în dreapta intrării dinspre terasă. Dincolo de intrarea principală, în sala de primire întâmpină garderoba cu un perete întreg capitonat cu oglinzi. Tot aici, pe un culuar, la stânga, sunt toaletele curate şi dotate cu tot ceea ce este necesar.

Terasa de lângă restaurant, cu fotolii şi măsuţe joase cu scrumiere, fiind expusă soarelui fierbinte de la amiază, nu era solicitată la ora sosirii noastre. Toată lumea încerca să găsească o masă liberă pe pontonul umbrit, în adierea răcoroasă dinspre lac.

La Restaurant Phoenix Cernica Club meniul este variat, dar preţurile nu prea moderate. N-am fotografiat file din cartea de meniu, nu pot furniza preţuri la toate preparatele şi băuturile, dar sper că ceea ce vă voi povesti să fie edificator.

Într-un du-te vino parcă fără de sfârşit, ospătarii aduceau la mese băuturi răcoritoare (inclusiv limonadă şi sucuri naturale la carafă), apă, bere, ciorbe şi sarmale cu mămăliguţă, fripturi cu salată şi garnituri.

Noi am comandat crap prăjit cu mămăliguţă şi usturoi, papanaşi, apă şi bere. Pentru că pe site oferta culinară este menţionată fără preţuri, în cele ce urmează, pentru a vă face o părere proprie, voi detalia şi voi comenta nota noastră de plată.

Crap prăjit - 20 lei/porţia, destul de mare (3 rondele/porţie), peştele tăvălit prin prea mult mălai.

Mămăliguţă - 5 lei/porţia, prea puţină pentru cantitatea de peşte oferită. (A se vedea în poze).

Mujdei - 5 lei/un bol

Bere "Birra Moretti" fără alcool - 8 lei/sticla (0,33 l)

Apă plată Dorna - 5 lei/pet (0,5 l)

Papanaşi cu smântână şi dulceaţă de vişine - 15 lei/porţia, foarte bine preparaţi.

Concluzii: La Restaurant Phoenix Cernica Club, produsele de bază (peştele şi papanaşii în cazul nostru) au preţuri similare altor locaţii unde am mai servit aşa ceva, în schimb toate celelalte sunt mult mai scumpe (mujdei, mămăligă, apă). În afară de acestea, consider inadmisibil ca în zi de duminică, un local aflat în zonă de agrement accesibilă doar cu autoturismul, să nu poată oferi şi bere clasică fără alcool, ci doar o bere foarte scumpă, de import, la dozaj nesatisfăcător.

Personalul, foarte amabil, încerca să răspundă prompt tuturor solicitărilor, cu toate acestea timpul de aşteptare era destul de mare. Poate pentru faptul că terasa de pe ponton se află la oarecare distanţă de bucătărie, poate pentru că unii dintre ei lucraseră până târziu în seara precedentă, servind invitaţii de la nuntă…

De menţionat că în apropierea intrării principale în restaurant, dincolo de parcare, există şi un spaţiu de joacă pentru cei mici, nu prea bine pus la punct, cu doar câteva căsuţe şi un leagăn. De altfel, zona din acea parte a lacului nu este încă amenajată în întregime, o echipă de muncitori lucrând chiar atunci la o piscină.

La plecare, trecând pe lângă terasa acoperită cu stuf, am remarcat un mic hotel despre care nu pot da amănunte. Din site am înţeles că Phoenix Cernica Club oferă şi spaţii de cazare, dar nu ştiu în ce condiţii.

De asemenea, Phoenix Cernica Club are amenajat în apropiere Phoenix Aventura Parc un parc de agrement şi relaxare dedicat celor curajoşi, care preferă distracţia la cote maxime. Jocurile sportive de paintball sau tiroliene se desfăşoară în condiţii de maximă siguranţă, cu echipament oferit gratuit şi cu asistenţa personalului specializat care face şi instructajul. Nu mă întrebaţi mai multe pentru că n-am încercat şi nici nu voi încerca asta vreodată!

Reclamele spun că la Phoenix Cernica Club şi pescarii pasionaţi pot petrece ceasuri deosebite. Ei au la dispoziţie pontoanele special amenajate pe malul lacului Cernica, bărci, chiar un ponton plutitor pe care îşi pot încerca norocul la crap, caras, şalău sau ştiucă, dar nu ştiu dacă pozele ademenitoare de pe site sau de pe panouri nu sunt şi ele doar… poveşti pescăreşti.

Trimis de iulianic in 13.05.13 11:00:33
Validat / Publicat: 13.05.13 12:02:46

VIZUALIZĂRI: 16601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Phoenix Cernica Club - Direcţia spre restaurant.

Vasile*
[18.08.14 11:43:15]

@iulianic: In situatia in care as dori doar sa fac plaja, cat costa? Inchiriez sezlong, beau ceva...

Noa
[14.06.15 16:49:38]

@iulianic -

Subscriu la cele scrise mai sus! Am fost astazi, iar restaurantul mi s-a parut infiorator de scump.

Preturi incredibil de mari : o apa plata Dorna 0,5 l - 8 lei!!! , un litru de limonada -40 lei, o ciorba de vacuta -15 lei etc.

Eu inteleg ca stai pe malul lacului, dar nici asa! Pentru noi, a fost prima si ultima oara!!

Noa, Vasile*
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în împrejurimile Bucureştiului?: