ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2009
ÎNSCRIS: 30.08.09
AUG-2009
[?] AD. + 1 COPII

A fost surprinzator de bine!

Inainte de a face rezervarea, am "cules" informatii legate de acest complex.

In primul rand, am aflat ca acesta este format din trei hoteluri: CHAIKA BEACH, METROPOL si ARCADIA. La cele mai multe agentii de turism, rezervarea se face pentru complexul Chaika, iar la receptia hotelului, turistul afla numele corpului in care va sta.

Din ceea ce am citit, multi nu au stiut in ce corp au stat si nici care era treaba cu acest complex. Parerile negative au fost adresate catre " Hotel Chaika Beach " nespecificandu-se ca de fapt au fost cazati in Arcadia sau Metropol.

In momentul in care am ales agentia de turism, am avut rugamintea sa fiu cazata in Hotel Chaika Beach - din Complexul Chaika. Am solicitat 2 camere cu vedere la mare, cu rugamintea ca acestea sa fie apropiate sau pe acelasi etaj.

Rezervarea am facut-o in luna mai pentru luna august, iar din iunie au inceput sa apara "impresiile" negative de la cei care au fost cazati aici.

Cu doua zile inainte de plecare, cei de la agentie m-au asigurat ca totul este ok si ca nu o sa regret alegerea facuta. Intr-adevar, asa a fost!

Credeti-ma ca am stat cu inima cat un "purice" pana m-am vazut in camera.

Intr-adevar, am primit ceea ce am solicitat: cazare in hotel Chaika Beach, camerele cu vedere la mare si... una langa alta.

Aici, cred ca este meritul agentiei de turism (este vorba de "Open Sky" cu site-ul " www. travela. ro ", carora le multumesc foarte mult).

Camerele au fost la etajul 3, erau foarte curate si mari - aerisite. Curatenie se facea zilnic iar prosoapele erau schimbate la 2 zile (multi s-au plans ca au trebuit sa dea bani ca se le schimbe - la mine nu a fost nevoie - iar doamna care ne facea curat era toata numai un zambet)

Si masa a fost ok cu mici obiectii. La micul dejun si la pranz era lejer pentru ca aveam acces doar noi, cei cazati in hotel Chaika.

Turistii care erau cazati in Arcadia si Metropol, serveau micul dejun si pranzul intr-un alt restaurant care dupa parerea mea semana mai mult a cantina nu a restaurant. Aici le dau dreptate celor care au servit masa intr-un asemenea loc care iti "intorcea" nasul de cum faceai primul pas in interiorul lui.

In schimb, la cina era o adevarata lupta pentru masa si mancare. Cina se servea doar in restaurantul principal (cel din interiorul hotelului Chaika) - probabil in acea "cantina" se facea " dezinsectie ". Erau cozi la mese, mancare, bautura si desert. Nu ma plang pentru ca noi am avut noroc sa "prindem" mereu masa afara, in gradina la aer curat si a fost super. Mancare era destula, nu era foarte diversificata dar era buna. Berea si sucurile erau foarte bune mai ales ca intotdeauna erau reci. Prajiturile erau proaspete si bune (in special sarailia, baclavaua si cremsnitul). La 2 zile aveau minieclere umplute cu crema de vanilie care erau un deliciu (noi ne preparam un asa zis profiterol din aceste gogosele la care mai adaugam inghetata, frisca si sirop de ciocolata). Fructele erau deasemeni proapete, uneori bananele erau taiate in jumatate, ceea ce pe noi nu ne-a deranjat.

Barul de la piscina a fost super ok, barmanii care serveau erau simpatici iar unul dintre ei "stalcea" putin si romaneste.

Noi am stat la piscina din fata hotelului, cea de langa faleza, unde apa era foarte curata, zilnic se aspira nisipul din ea si se dezinfecta.

Statiunea ni s-a parut foarte frumoasa si ingrijita.

E posibil sa "supar" anumite persoane care nu au fost multumite de conditiile oferite de acest complex. Multi compara Bulgaria cu Grecia sau Turcia. E ca si cum am compara Romania cu Olanda sau Elvetia.

Total gresit! Cu 600 de euro / familie am stat 8 zile la un hotel situat pe plaja cu all inclusiv si intr-o statiune superba. Cine vrea conditii ca in Grecia sau Turcia, dar pe bani putini - ca e criza - le recomand hotelurile " Victoria Palace ", "Majestic" sau "Riu Helena" unde pentru un sejur de 7 nopti esti nevoit sa scoti din buzunar 1100 euro / familie.

Pentru banii pe care i-am dat aici si pe care ii dadeam si in Romania dar la un hotel situat la 500 m de plaja iar masa si bautura servite pe la diferite terase, aici a fost "parfum".

Pentru noi, a fost un concediu foarte reusit!

PS. Zilele urmatoare o sa atasez si cateva poze.

Trimis de Andre in 31.08.09 02:19:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur - Hotel Melia Grand Hermitage

VIZUALIZĂRI: 4396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Chaika Beach vazut din mare

iri_oq [03.09.09 17:25:15] »

Si eu am fost in aceeasi perioada la Chaika Resort. Camera s-a aflat in Hotel Arcadia, dar am fost placut surprinsa de ceea ce am gasit acolo, in comparatie cu impresiile pe care le-am citit pana sa plec (sincer, ma cam speriasem). Am avut un concediu reusit!

ovi2stanciu [26.12.09 23:43:50] »

Nu as vrea sa fiu circotas... Pentru review ti-am acordat bun, deoarece meriti. Dar atat. Spui de faptul ca statiunea era OK. Poate ca si-au mai revenit dupa mijlocul sezonului, dar la inceput de sezon erau varza. Si apropo: am vazut ca ai mai fost la bulgari, daca vrei sa vezi ordine, disciplina si curatenie, treci prin Albena, deoarece merita. La Albena am stat la 3 stele, nu asa de fastuos (eu as zice monstruos) ca la 4 stele dar la capitolul statiune curata si aranjata Sunny Beach nici nu trece prin fata Albenei. Cu review tau nu superi pe nimeni, davada nota acordata, noi doar incercam sa fim cat mai obiectivi se poate (lucru care nu este posibil intotdeauna, gindestete ca altii au stat la coada la, , cantina" si dimineata si la pranz si seara, si iti spun eu a fost nasol), iar o alta parere poate doar sa aduca si o alta raza de soare lucrurilor.

In review vorbeai de hoteluri mai luxoase, dar... nu stiu daca ti-ar fi placut sa intri in piscina superba de la Victoria Palace si sa te tai in gresia sparta de pe fundul ei, sau sa patinezi pe nisipul la care eu i-am facut poze. Daca am mai pastrat pozele o sa le adaug la review-ul tau ca sa vezi ca spun adevarul, dar cred ca de draci le-am sters cand am sosit acasa. Oricum o sa le caut. Inca o data ma bucur ca ai reusit sa petreci un sejur reusit acolo unde altii nu au reusit.

Sigur ai putea sa fi multumita de serviciile agentiei, iar daca tot veni vorba de pret sa stii ca la banii astia se poate si la greci si la turci.

Bafta in continuare si numai sejururi reusite.

Si La Multi Ani!

maikey [26.02.10 13:53:15] »

buna am citit si vreau mai multe detalii imi poti da te rog id tau sau uite il las pe al meu niccoll_2005 te rog adaugamasa vb,ms nicol

amalia.ciobanu, iri_oq, maikey, ovi2stanciu
Alte impresii din această RUBRICĂChaika Beach [complex Chaika]: