ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2013
ÎNSCRIS: 16.04.10
MAY-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Et pour la bonne bouche... 'Pizza 21'

A treia experienta gastronomica, si ultima din Odorhei, evident, ca in fiecare poveste care se respecta a fost si cea mai fericita.

Pizza 21 - Eötvös József nr. 21 – este chiar vis-a-vis de Oriente, un zid verde pal si niste ferestre mari ce anunta atmosfera ce te va intampina inauntru.

Un loc intim, chiar foarte intim, are 14 mese de 2 persoane, cateva unite pt a putea acomoda 4 persoane, decorat in stil shabby chic – culori pastel, mobilier patinat, dungulite, floricele. Pare sufrageria unei pin-up girl :) dar anuntul gravat pe geamul usii de la intrare te aduce in zilele noastre "Free WiFi" :) Conexiune foarte buna, altminteri :) testat!

Cand am intrat erau 3 mese ocupate, dar in scurt timp s-au ocupat toate locurile.

Kinga, ospatarita, foarte simpatica cu greu vorbitoare de romana dar extrem de amabila si atenta, strecurandu-se printre mese cu rapiditate ne-a adus destul de repede comanda, o pizza, o portie de spaghete bolognese, o salata “yoghurtos salata” si un gyros de pui, interpretarea secuiasca :).

Yoghurtos salata e de fapt o salata calda de legume cu sos de iaurt... foaaaarte buna. Gyros, fasii de pui ca la shaorma, cativa cartofi prajiti, un pic de varza alba si un pic de sos tzatziki.

Toate foarte gustoase si foarte ieftine... 61,50 ron cu tot cu inghetate, o cafea si apa minerala.

Desigur am revenit si a doua zi, si a treia zi. A doua oara am profitat de meniul zilei, care era afisat pe o tablita dar doar in maghiara si in prima zi nu l-am luat in seama decat dupa ce am vazut la mesele din jur ca aveau supa/ciorba, dar in meniu nu figura asa ceva. In fine, a doua oara meniul zilei (tradus de Emoke, chelnerita, la fel de simpatica si atenta ca si colega ei Kinga): supa de fasole boabe cu ciolan afumat, chiftelute cu cartofi natur (12 ron). In plus am mai luat o salata greceasca, spaghete thai, capuccino, pepsi, suc de mere, nota finala – uriasa suma de 44 ron :)

Ah, am uitat, nu au paine ci triunghiuri din aluat de pizza aromatizat cu ierburi. Bune, punct :)

Inghetata era Betty Ice, cafeaua Lamborghini si nu la doza. Alt plus pt. Pizza 21, au un espressor adevarat, in sensul ca nu e o masina automata. Are rasnita atasata, isi rasneste cafeaua exact pt cate portii vrei sa faci, poti sa setezi tu presiunea aburului, temperatura apei... ma rog, cunoscatorii stiu deja despre ce vorbesc. Desi cafeaua nu e de cea mai inalta calitate, totusi nu se compara cu cea de la pod-uri sau capsule.

Ca sa n-o mai lungesc: cea mai placuta experienta culinara din Odorhei, de preturi nu are rost sa mai vorbesc.

Deocamdata va atasez poze pentru ca eu mai multe cuvinte si mai frumoase nu am gasit...

As fi vrut sa testez si cofetaria Alexandra, am vazut unde e... de pe trotuarul celalalt :) dar nu am intrat de teama sa nu fac prapad :) si-asa cele 9 zile prin Secuime au lasat urme... :)

A urmat o alta experienta, la alt nivel, in Sighisoara, dar despre asta in alt post :)

PS: Pretul total inseamna suma totala (fara bacsis) de plata pentru cele 3 pranzuri luate aici

Trimis de dandana in 11.05.13 19:15:35
Validat / Publicat: 11.05.13 20:22:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ODORHEIU SECUIESC.

VIZUALIZĂRI: 2674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 tejgheaua, in spate e bucataria, se vede si tablita pe care era afisat meniul zilei

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Odorheiu Secuiesc?:

• pagină generată în 0.062151908874512 sec