ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2013
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 12.04.13
MAY-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Dalboka - o experienta incantatoare!

Cum se ajunge: daca vii dinspre Vama Veche mergi vreo 25 km de la granita si o sa vezi pe dreapta un indicator pe fundal maro "Dalboka"- spre stanga.

Noi ne propusesem sa mergem la intoarcerea din Albena, dar apropiindu-ne de granita nu mai vedeam niciun indicator cu Dalboka pe sensul nostru de mers.

Asa ca, la un indicator Kavarna spre dreapta am hotarat sa intram si sa cautam. Am intrat in oraselul Kavarna, am oprit la un Peco pe dreapta, am intrebat, ni s-a dat o harta cu traseu si distante clare si un localnic amabil ne-a si explicat cum se ajunge.

Drumul e ok, in intregime asfaltat.

La un moment dat se iese de pe sosea si se coboara spre ferma cu pricina, pe un drum care devine repede foarte abrupt.

Majoritatea turistilor isi lasa masinile unde incepe coborarea, in zone de refugiu sau pur si simplu pe marginea drumului.

Cine are emotii cu intorsul masinii in locuri extrem de inguste si cu urcarea extrem de abrupta ar face bine sa-si lase masina mai sus si sa coboare cateva sute de metri pe jos.

Privelistea - absolut superba, impresionanta!!!

Cea din dreapta de-a dreptul "mediteraneeana" umbrita cu niste copertine din frunze, cu mese lungi si bancute, pietris pe jos si plasa pescareasca de jur imprejur.

Servirea: chelnerite dragute si intr-o permanenta agitatie intre mese. Inteleg si chiar incearca sa vorbeasca romaneste :)

Una din ele ne-a luat comanda repede si ne-a adus bauturi, mancaruri relativ repede.

De altfel, privelistea frumoasa si briza racoritoare a marii iti distrage atentia o buna bucata de timp, asa ca nu am sesizat vreo intarziere a comenzii.

La un moment dat a fost o neintelegere la comanda unui prieten, dar chelnerita a rectificat totul cu multa promptitudine.

Mancarea: nota 10 cu felicitari!!!

Ne-a placut foarte mult tot ce am comandat: eu, supa de midii (delicioasa), frigarui de midii natur si pane (preparate excelent), sot, midii natur (o oala plina cu midii si un sos rosii, usturoi, verdeata, super) copil, frigarui de pui cu cartofi taranesti si salata de rosii (mancat fara comentarii, inclusiv scoici de la noi), paine prajita, cafea expresso, mica dar tare, bere rece.

Felurile ce pot fi comandate sunt multe si interesante: de la ardei umpluti sau sarmalute de midii pana la midii cu un sirop caramel, la desert.

Pentru cei care nu mananca scoici (ar fi bine sa incerce aici :) ar putea avea o surpriza placuta) exista variante gen piept de pui grill sau friptura de porc cu cartofi prajiti.

Preturi: bune, zic eu. Am platit pe tot ce am scris mai sus 30 leva, adica aprox. 65 de lei. Se poate plati cu leva sau lei. Cu card sau euro n-am incercat.

Concluzie: ne-a placut mult oprirea la Dalboka, cu tot ce-a insemnat ea: peisaje, mancare, servire.

E o experienta pe care v-o recomand si voua cu caldura.

P. S.

La intoarcere masinile erau ok, slava Domnului, noi am fost dintre cei norocosi.

Am citit despre experientele neplacute ale altor membri, intr-adevar iti pot strica ziua, si per total, parerea despre acel loc.

Ar trebui gandita o masura de securitate, altfel e pacat de locatia superba.

Trimis de MaraPara in 10.05.13 14:57:38
Validat / Publicat: 10.05.13 16:31:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MaraPara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.05.13 15:16:17]

Cea din stanga, unde am si gasit locuri sa stam toti

Ferma de midii este în dreapta, în dreapta este un alt restaurant concurent. Corectează-mă dacă greşesc

[10.05.13 16:37:46]

@webmaster10: in stanga, vrei sa spui, e concurenta...

E foarte posibil sa ai dreptate, eu am inteles ca ferma (exploatarea) e pe mare, iar cele doua restaurante se aprovizioneaza de la acelasi furnizor. Poate nu sunt sursele mele bine informate...

[10.05.13 16:41:56]

@webmaster10: ziceam "cea din stanga" adica terasa, restaurantul... nu ma refeream la ferma

fby89*
[10.05.13 23:12:39]

@MaraPara: Din toate spuse de dvs. de mai sus sunt de acord doar cu privelistea care este absolut frumoasa mai ales cand se coboara cu masina pana jos e o senzatie tare si ca este ieftin dar in raport calitate/pret, pretul este ok. Am fost a doua zi dupa Paste din curiozitate pt. ca toata lumea merge l pomul laudat si nu a fost asa. In afara k au crescatoria de midii niciodata nu se compara cherhanalele lor cu cherhanalele pe care le avem noi. Daca dvs. spuneti ca supa de midii era delicioasa, eu va spun k semana cu zeama de la ciorba de fasole si erau midii in ea sau era ciorba instant. Am luat platou pescaresc si defapt puscarie: cativa guvizi, stavrizi, un pane de peste cu tot cu oase. Berea si q castronul de midii a fost ok... Ciorba de peste zici ca este supa de galuste... iar dupa ce am plekt am intrat si in partea cealalta... daca intram de prima data acolo nu mai mancam deloc... era o serparie acolo de nedescris, ospatarii erau imbracati zici ca veneau d l sapa iar ospataritele d p varianta... niciodata nu o sa vedeti asa l noi. Aceasta este parerea measi daca dati nota 10 pt mancare cu siguranta nu gatiti si rupeti fast. food. ul... VA RECOMAND RESTAURANTELE CU SPECIFIC PESCARESC DIN JUDETUL CONSTANTA... UNDE PUTETI SA MANCATI UN BORS ADEVARAT SI MULTE ALTELE ESTE LA RESTAURANT PLAJA AZUR, INTRE EFORIE NORD SI SUD, RESTAURANT PE MALU MARII NEGREsi CELE DIN OLIMP. SI DACA NU AM DREPTATE SA. MI SPUNETI. POFTA BUNA

[11.05.13 12:03:33]

@fby89: imi pareti suparat, pentru ca am avut indrazneala sa-mi placa atat de mult un restaurant de-al vecinilor bulgari, pe care il simtiti ca pe concurenta celor constantene.

Va reamintesc ca pe acest forum fiecare asterne parerea lui personala, subiectiva si asumata. Asadar sunt libera sa-mi placa oricand un lucru care dvs sa va displaca profund, fara sa fie nevoie sa ma contraziceti. Puteti foarte bine sa scrieti un review in care sa va exprimati dezamagirea si sa dati o nota care sa schimbe media generala de satisfactie.

Pe de alta parte remarca "daca dati nota 10 pt mancare cu siguranta nu gatiti si rupeti fast. food. ul... " are o tenta mult prea personala si jignitoare (si intre noi fie vorba, si ilogica. Am un copil de 3 ani asa ca nu e greu de intuit ca gatesc aproape zilnic, nu as putea hrani copilul cu shaorma, nu credeti?).

Apoi, nu am intentionat nicio clipa sa merg la ferma de scoici si sa mananc ciorba de peste, am insistat sa mananc scoici. Stiu exact ce-s alea restaurante pescaresti bune, am lucrat in managementul unuia, dar ciorba cea mai buna de peste o fac eu acasa, n-am mancat alta mai grozava pana acum

La Dalboka am mai mers cu inca doua familii, si ei au comandat ciorba de midii care era gustoasa in adevaratul sens al cuvantului, cu multe midii in ea, si ei au fost incantati de ciorba si de toate celelalte preparate comandate.

Chelneritele de la terasa noastra, cea din stanga, erau imbracate toate in pantaloni negri si camasa alba, zambitoare si eficiente, cum de putine ori am gasit EU prin terasele litoralului nostru.

Fara sa vreau apoi, urmarind copilul printre mese, am observat alti turisti care plecau veseli si lasau farfuriile goale, pe ambele terase. O fi relevant?! Nu stiu ce sa zic...

La final, recomandarea pe care practic mi-ati "urlat-o" cu majuscule, o voi ignora, pe motiv ca tocmai s-a stabilit, iata, o incompatibilitate totala intre gusturile noastre.

Apreciez totusi timpul acordat pentru a citi si raspunde acestui review si va doresc experiente culinare cat mai pe gustul dvs. Toate cele bune.

elise
[25.07.13 10:30:03]

@MaraPara:

Te rog, poti sa ne spui daca ai mancat la restaurantul Sirena, sau la celalalt, am inteles ca sunt doua, si doar unul ar fi ok...

Copilului i-ai dat scoici? Plec si eu cu al meu de 2 ani, si mi-ar prinde bine o parere... Multumesc!

susu
[25.07.13 12:40:20]

Am acordat si eu un vot. Pana la urma cum se numeste mai exact restaurantul cu pricina ca sa stim cei care n-am ajuns inca, sa inteleg ca nu este Sirena? Referitor la gusturi este discutabil din punctul fiecaruia de vedere si adevarat ca, conteaza foarte mult si mancarea pe care o ai zi de zi pentru a face o comparatie justa. Voi merge si eu acolo probabil la intoarcere din Lefkada si voi reveni cu impresii. Referitor la restaurantele de la noi intradevar am fost la Hotel Cocor Neptun Olimp si am mancat zilnic la cherhana Popasul Pescarului si la Mama Leone care este si in Bucuresti la Piata Romana. Ciorba de sturion este dementiala, n-am mai mancat niciodata asa bors de peste, foarte multe feluri de peste si gustul e senzational la fel si icrele si pestele in general. Mananc mereu acolo asa ca il recomand.

[25.07.13 12:55:52]

@elise: Cum spuneam,

"Cele doua restaurante situate de o parte si de alta a capatului de drum sunt de fapt niste terase foarte dragute, chiar pe malul apei.

Cea din stanga, unde am si gasit locuri sa stam toti - o terasa obisnuita cu mese si banci de lemn, dar ingrijita, cu toalete, totul ok. "

Asadar, noi am mancat la terasa din stanga, cum cobori panta, nu stiu cum se numea. Cand vei ajunge acolo vei intelege ca n-ai cum sa le incurci: una e in stanga clar, cealalta in dreapta, clar

Totusi cand ne-am intors si le-am povestit amicilor nostri "veterani" in mancat scoici la Dalboka, spuneau ca in dreapta e cel "celebru". Ambele mi-au parut la fel de ocupate si cu servicii si meniuri asemanatoare (comparand cu ce-mi povesteau amicii "veterani"). Sincer nu cred sa fie unul bun si unul rau

Noi ne-am simtit excelent din toate punctele de vedere la cel pe care l-am ales... intamplator.

Copilului i-am dat scoici, frigarui pane, gandind ca scoici mai proaspete ca aici nu are cum sa manance vreodata. A mancat si portia lui de frigarui de pui, cartofi si rosii. Toate produsele au fost proaspete si bine facute.

Iti doresc o zi superba la Dalboka si o masa copioasa.

Daca te mai pot ajuta cu info, apeleaza oricand.

[25.07.13 13:20:38]

@susu: Multumesc pentru vot.

Nu stiu care dintre cele doua terase e Sirena, am vazut ca deja s-au consacrat pe acesta site ca fiind "cea din stanga" si "cea din dreapta".

Chiar i-as ruga pe cei care vor merge sau care au fost si au retinut denumirile, sa faca lumina in acest caz.

Cat despre gusturi, nu compar, sunt dispusa sa experimentez bucatele locurilor pe unde merg. Pot de ex. sa zic despre un bors ardelenesc ca este excelent, la fel cum pot sa spun si despre unul moldovenesc sau despre unul din Delta.

Nu m-am gandit daca unul e mai bun decat altul, sau care e cel mai bun dintre toate. Totusi, m-ai pus pe ganduri cu borsul de peste de la Popasul Pescarului, o sa merg sa-l incerc...

Iti doresc vacanta frumoasa in Lefkada si te asteptam cu impresiile tale despre Dalboka.

susu
[25.07.13 13:32:35]

Ciorba de sturion de care am mentionat este la Mama Leone Neptun Olimp si Bucureti, la popasul pescarului am mancat altceva, midii, calcan la gratar si altele foarte bune si acolo. Multumesc de raspunsuri, am vazut si pe siteul lor poze asa ca nu le pot incurca mai ales ca am vazut copertinele acelea din frunze

elise, fby89*, MaraPara, susu
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: