ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 14.05.09
MAY-2013

Un complex linistit

Am petrecut perioada 1-4 mai 2013, la complexul Harmony Hills Residence, din Rogachevo. Merg de 7 ani in Bulgaria si nu cred ca imi voi schimba destinatia prea curand. Iar pe litoralul ramanesc cu siguranta nu voi reveni curand. Tin prea mult la banii mei :).

Revenind la perioada petrecuta in Bulgaria, vazand vremea de vara si notele bune ale complexului de pe amfostacolo, plus profitand de reducerile de last minute afisate pe booking, am ales Harmony Hills Residence. Si nu am regretat.

Complexul, asa cum s-a mai spus, se afla pe un deal, pe un drum de tara, la 4-5 km de plaja din Kranevo sau Albena. Deci daca in concediu nu aveti chef de condus zilnic pana la plaja si inapoi sau preferati genul all inclusive, nu alegeti acest complex. In cele 3 zile petrecute acolo, doua le-am petrecut pe plaja din Kranevo, iar una la Nisipurile de Aur. Pe paja din Kranevo nu erau inca sezlonguri sau umbrele de inchiriat, in schimb erau niste preturi foarte accesibile la terasele de pe plaja, iar in Nisipuri, am inchiriat sezlonguri si unbrele si foarte scump la restaurantul la care am mancat. Voi pune si o poza de la restaurant, poate il stie cineva.

Complexul de studiouri si apartamente este foarte mare si bine intretinut, in schimb va trebui sa acord un mare minus curateniei din baie si balcon. Acest lucru o sa le scada media actuala de pe site. De cum am intrat in baie am remarcat o multime de fire de par prin baie, de toate marimile, plus ca vasul de toaleta, desi avea banda cu "dezinfectat", se vedea din avion ca nu fusese curatat. In balcon cam aceeasi idee. Consider ca e inadmisibil pentru un complex care se respecta.

In rest, toate au fost bune, un studio cu o bucatarie extrem de dotata (greu sa ai nevoie de ceva si sa nu gasesti), camera curata si medie ca marime, dvd-player, curatenie in complex, restaurant frumos, cu mancare si preturi bune (undeva intre preturile din Kranevo si Nisipuri), piscina super si personalul amabil. Daca vreti sa va cumparati cate ceva, puteti merge in satucul Rogachevo sau in Kranevo.

Voi atasa mai multe poze cu explicatiile de rigoare si va raspund cu mare drag la intrebari, daca aveti.

Concedii faine tuturor :)

Trimis de mihaiu77 in 08.05.13 19:52:40
Validat / Publicat: 08.05.13 20:55:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Nessebar, Elenite, Sunny Beach, Balcic

VIZUALIZĂRI: 6302 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiu77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera-nu foarte mare

[08.05.13 20:05:23]

Ce reprezintă preţul de 76 euro?

[08.05.13 21:45:38]

@webmaster10: Pretul reprezinta cazarea pt cele 3 nopti

ica
[14.06.13 19:29:42]

Merg cu familia pe 27 iunie si am inchiriat o vila pentru 8 persoane.

Avem si 3 copii mici cu noi. Unde ne recomandati sa mancam pranzul?

[14.06.13 21:32:02]

@ica: Ai mai multe variante:

- self catering (e bucătărie la fiecare unitate de cazare de acolo - vilă, apartament etc.);

- mers zilnic prin stațiuni (Albena - cea mai apropiată, sau Kranevo, nu departe, ori Nisipurile de Aur, Balcic, Varna ceva mai la distanță, mai mică ori mai mare, dar care ar merita fiecare măcar o singură vizită);

- nu în ultimul rând, în funcție de ce fel de bucătar or avea anul acesta, nici restaurantul lor nu e o opțiune de neglijat.

[17.06.13 15:26:19]

@ica:

- La restaurantul complexului am mancat bine si la preturi acceptabile;

- Daca aveti chef, mai puteti gati la bucatarioara din apartament, pt ca este foarte bine dotata. Chiar rar vezi atatea dotari (cuptor electric, cuptor cu microunde, prajitor de paine, incalzitor de apa, etc). Eu mi-am cumparat cate ceva de gatit din Kranevo sau chiar din satucul Rogachevo, care se afla ceva mai sus de complex, pe drumul principal.

- De mancat in statiuni recomand Kranevo, unde am mancat foarte bine si foarte ieftin, pe plaja. Recomand specialitatea "Gondola" (vezi ca am pus si o poza cu vasul-gondola in care mi s-a servit felul amintit). Nu prea recomand Nisipurile de Aur din cauza pretului cam mare.

Daca mai ai intrebari, iti raspund cu mare drag!

ica
[20.06.13 14:49:45]

@mihaiu77: Multumesc mult,

As dori (daca nu cer prea mult) sa-mi spui numele la cateva feluri de mancare ca am fost anul trecut si am luat mare plasa ca nu am stiut ce sa cer.

[20.06.13 15:13:05]

@ica: poate ai timp să citești aici cele două articole care descriu destul de bine bucătăria bulgărească și o parte dintre felurile de mâncare pe care le poți cere la un restaurant sau la o „mehana/механа/” cum își numesc ei bodegile locale.

Despre subiectul ăsta chiar mi-a făcut plăcere să scriu.

andrei_f
[22.06.13 12:53:55]

salut. vreau sa ma duc sa stau cam o saptamana, cu masina. parcari sunt? o estimare pentru preturi? adica cam cat e o bere pe plaja? o masa 'in oras'... chestii de genul. sa stiu ce buget sa-mi fac. multumesc.

[22.06.13 14:11:46]

@andrei_f: pentru locurile de parcare, vezi pozele 8 și 9 de la al doilea articol al meu de acolo. Pe scurt: da sunt, destule.

Bere pe plaja... doar dacă-ți duci cu geanta frigorifica... Așadar, prețul va fi cel din magazinul de unde o iei.

O masa în oraș... depinde; unii mănâncă mai mult, alții mai putin. Unii beau un pahar de vin la masa, alții nu... Cel mai bine ar fi sa te uiți pe un meniu "tipic" de restaurant la ei și sa iți faci singur un calcul, ținând cont de ce și cât vrei sa iei de acolo.

Uite aici de exemplu, un meniu din lantul Happy bar&grill.

Sau al unei pizzerii din Varna, unde m-am simțit excelent acum un an: lapastaria.net/menu/default_cat/2/3.

Vacanță plăcută!

[26.06.13 14:50:51]

@andrei_f: Buna Andrei! Legat de parcari, erau ceva locuri in complex, dar nu reusesc sa imi dau seama daca sunt suficiente in plin sezon. La plaja din Kranevo nu sunt locuri de parcare amenajate, dar aveai unde sa parchezi.

Legat de preturi, daca nu preferi varianta gentii frigorifice, la barul de pe plaja, o bere Zagorka draft, la 500 ml era 2,50 leva, iar felurile de mancare erau in jur de 10 leva. Cu plus sau minus, in functie de ceea ce doreai (specialitatile marine erau mai scumpe).

andrei_f, ica, mihaiu77
Alte impresii din această RUBRICĂHarmony Hills Residence [Rogachevo]: