ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Excursie cu seniorii, cu bune si rele

Ne-am inscris cu sase luni in urma la un sejur foarte promitator dupa titlu. Se numea “ Bella Italia’, in subtitlu Sorrento si in subtitlul subtitlului, programul: Roma - Vatican - Napoli - Vezuviu - peninsula Sorrento - Capri - Coasta Amalfitana - Pompei. Pretul era mai mult decat convenabil 295 euro la care se adauga 95 euro taxe de aeroport. In pret erau incluse zborul pana si de la Napoli cu Blue Air, transfer la hotel de patru stele, demipensiune sapte zile cu nelipsitele doua pahare de vin, autocar cu aer conditionat si doua excursii gratuite panoramice la Sorrento si Napoli.

Perioada era foarte buna 24 aprilie - 1 mai, aceasta fiind penultima excursie pentru seniori din acest sezon. E bine de stiut ca programul pentru seniori functioneaza din octombrie pana in mai.

Excursiile optionale costau intre 45 si 60 euro iar intrarile in situri sau muzee erau in jur de 8 - 10 euro, cu gratuitate pentru persoanele de peste 65 de ani. Bingo! Posesorii de Senior Card Voyage pentru care am platit la o excursie de anul trecut 25 euro au o reducere de 10% la excursiile optionale cu conditia sa te inscrii la trei dintre ele. Cum cardul are valabilitate nelimitata, economia apare numai daca faci mai multe sejururi cu acelas tur operator. Nu e cine stie ce afacere dar dupa doua-trei sejururi incepe sa conteze.

Din cele trei hoteluri oferite, am ales Punta Campanella, amplasat in inima peninsulei sorentine la numai 5 km de oras si despre care aveam cele mai bune referinte de la prietenii care fusesera acolo cu un an in urma. Cu 5 euro de persoana mergeau cu taxiul in oras dus-intors.

Acum inserez in text proverbul “Afara-i vopsit gardul, inauntru leopardul”...

Cu cateva saptamani inainte de data plecarii ni s-a anuntat ca hotelul s-a schimbat si intregul grup urma sa se cazeze la Domizia Palace in localitatea Baia Domizia din golful Gaeta. Acesta este la 60 km de Napoli spre Roma, ceea ce consuma ore in plus in traficul mare de pe autostrada. Toata acesta schimbare s-a facut in detrimentul turistului roman si numai pentru profitul turoperatorului roman sau/si italian. O camera la hotelul in care am fost cazati era in aceasi perioada cu 15% mai ieftina decat la primul si la negocierea pentru un grup de 50 de persoane, cu siguranta ca reducerea a fost foarte mare. Quod erat demonstrandum!

Tot din economie, zilnic ni se schimba autocarul si uneori chiar in timpul aceleasi zile. Inchipuiti-va ca nu era o placere sa te plimbi pe caldura pe pietroaiele din Pompei cu geaca, apa, umbrela, poate un sandvis, pe langa aparatul foto si eventual camera video.

Acum inserez in text proverbul: “La pomul laudat sa nu te duci cu sacul. ”.

Desfasurarea programului zilnic, aceasta insemnand de la sapte-sapte jumatate la autocar pana la sapte-opt seara, a fost urmatoarea:

- prima zi Capri, Ana Capri. Am strabatut distanta Napole - Capri cu vaporul, evitand aglomeratia de pe sosea si avand o perspectiva frumoasa pentru fotografiat. Egalat poate numai de Santorini.

- a doua zi, cine a vrut a mers la Roma insotit de ghida. Restul, ce sa facem? Lasati de izbeliste, nicio sugestie de program. Unii au ramas in hotel sa se odihneasca, altii, printre care noi, am hotarat sa mergem in Napoli. Am platit hotelului cate 5 eur/pers pentru un taxi care sa ne duca la gara si alti 5 la intoarcere desi in oferta se mentiona gratuitatea transferului la gara. Acolo am luat un bilet dus-intors pentru Napoli 5.80 eur si dupa o ora si ceva am coborat in gara Garibaldi.

Noroc ca venisem tintiti sa vedem muzeul de arheologie, altfel pierdeam timpul aiurea. Am luat un troleibuz plin ochi, cu oameni transpirati si care vociferau (napolitani, ce vrei?) si am vizitat muzeul care intrece toate asteptarile si merita un review aparte. Ne-am intors la gara parcurgand via dei Tribunali, care m-a facut sa spun ca prin comparatie, Bucurestiul si in el Ferentariul e luna de curat.

- a treia zi, program liber, ca prea fusese compact pana atunci. Totala lipsa de sugestii. Unii au ramas in hotel, altii iar au luat trenul pentru sopingareala pe via Toledo in Napoli iar noi doi, singuri-singurei am luat trenul Circumvesuviano 8.50 eu/pers/ dus-intors si am coborat la Herculanum. Acest tren circula din douazeci in douazeci de minute intre Napoli si Sorrento si indicatia ca unde sa coboram ne-a fost data de o tiganca din Calarasi care statea intr-o rulota pe Vezuviu.

- a patra zi, din autocar am vizitat coasta Amalfi. Cum in masina ma asezasem in dreapta si nu puteam fotografia decat peretele de stanca, la Amalfi am luat vaporasul care ne-a permis sa vedem coasta de pe mare. Exceptional.

- a cincea zi am vizitat Pompeiul si in a doua parte a zilei am urcat pe Vezuviu. Daca n-ar fi fost gazele sulfuroase am fi ajuns la crater, ca pe Etna.

- a sasea zi, dimineata am vizitat Palazzo Reale, un fel de Versailles in oraselul Caserta iar dupa amiaza, pe oboseala, cate ceva din centrul istoric din Napoli.

- a saptea zi in care seara tarziu trebuia sa decolam, am ajuns in fine, pe alt drum la destinatia initiala Sorrento, un orasel superb caruia ghida i-a acordat numai doua ore. Am continuat cu un tur prin cartierele rezidentiale din Napoli si am ajuns la aeroport cu patru ore inainte de imbarcare. In aeroport n-am gasit un scaun in sala de asteptare, asa ca m-am asezat pe o banda de check-in care nu functiona.

Am scris toate astea pentru ca cei care fac excursii pentru seniori sa nu se astepte la perfectiune si sa selecteze doar frumosul care i-a incantat. Ca parere generala, dupa ce au prins piata, excursiile cu seniorii si-au redus din calitate. Legea cererii si ofertei e prost aplicata si in acest caz.

Grupul nostru era de 50 de persoane din care aproape 20 de actori, capul de afis fiind Stela Popescu si Arsinel. Au mers cu avionul nostru, au dormit in hotel si au mancat cu noi dar si-au facut program separat gratie comunitatii romanesti din Napoli. Cu totii sociabili si normali, oameni fara fitze invatati cu deplasarile.

In rest, in general persoane intre 50-60 de ani, eu si sotul fiind ca de fiecare data senatori de varsta. Ghida a fost o fetita de 24 de ani, la primul tur pe care-l conducea. Avea o voce puternica si doua sau trei obiective le-a prezentat foarte frumos, in rest, tacere si nicio sugestie de program. Din punct de vedere organizatoric ii trebuie timp si rodaj. A avut noroc ca nu s-a pierdut nimeni, oamenii fiind civilizati, punctuali si umblati prin lume.

Asta a fost in mare excursia noastra cu bune si rele. Cu riscul ca am mai spus-o mai sus, micile incidente si imperfectiuni deja le-am uitat, oboseala a trecut si a ramas amintirea unor locuri superbe pe care am sa vi la arat in review-urile pe care la voi posta.

Trimis de Michi in 08.05.13 19:24:06
    Validat / Publicat: 08.05.13 20:24:25

VIZUALIZĂRI: 7138 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

iulian68
    [09.05.13 06:55:00]

@Michi: Draga mea, ca de obicei, lasi de la tine ca sa fie bine... Sunt sigur ca ceva nemultumiri ai avut, dar esti prea finuta ca sa le mai pomenesti. Ce nu am regasit in review-ul tau este lipsa excursiei la Vatican. Acolo nu v-ati mai dus?

[09.05.13 08:42:51]

Noi fusesem la Roma individual acum doi ani si am vazut Vaticanul pe indelete. In ziua aceea am vizitat muzeul arheologic din Napoli, exceptional.

cryss27
    [09.05.13 11:49:29]

Multumim mult ca ne-ati povestit si noua experienta dumneavoastra, cu bune, cu rele, din acest sejur.

Noi exact in acest sejur, chiar si pe aceeasi data, vroiam sa mergem, eram la un pas de a achita, studiasem si hotelul Punta Campanella si ne facusem un oarecare program in zilele libere dar am dat peste o oferta in alt loc mult visat de mine la care n-am putut rezista, lasand Amalfi pentru la anul.

Imi doresc foarte mult sa ajung in aceasta zona iar acum oscilam intre acest program de seniori si un circuit nou descoperit la o agentie de turism (despre care nu prea am auzit lucruri bune) care include mai multe orase printre care si renumitele Cinque Terre - la care visez de mult. Ramane de vazut ce vom alege, pana la anul mai este dar ne place sa ne facem planuri din timp.

Eu credeam ca acest program de seniori este mai bine pus la punct si ca nu intervin schimbari peste noapte.

Este foarte neplacut ca dupa ce iti faci un itinerariu, un program si dupa ce citesti toate comentariile gasite pe net despre un anumit hotel sa te trezesti ca esti mutat in alta parte.

Vroiam sa va intreb cum au fost mesele de la hotel, se stie ca italienii nu pun pret prea mare pe micul dejun (cand am mai fost noi prin Italia chiar ramaneam nemancati dimineata pentru ca nu gaseam decat unt, gem si cornuri).

A fost cineva din grup la Insula Ischia? Stiti cumva daca se putea ajunge relativ usor aici?

Astept cu interes si urmatoarele review-uri si poze din frumoasa vacanta.

[09.05.13 14:16:03]

@cryss27: Despre micul dejun si cina am scris in celalalt review, Web sugerandu-mi sa nu amestec mere cu pere adica hotel cu impresii. Vezi Domizia Palace postat tot ieri.

A fost monoton dar indestulator si acceptabil preparat. Am mancat mult si dimineata si seara pentru ca la pranz nu aveam timp. Si noi, intr-o excursie in Italia cu ani in urma, practic am facut foamea.

Nu a fost nimeni in Ischia dar am vazut afisat in portul Napoli ca erau curse orare cu vaporasul spre Ischia.

De la gara Garibaldi am luat troleul pana in port dar daca ati fi patru, cu 5 euro/pers. mergi civilizat cu taxiul. Na aveau clienti si soferii lasau la pret, iti dadeau numarul de mobil si te luau la ora fixata de unde voiai..

Costi
    [09.05.13 14:22:41]

@cryss27:

La toate programele pentru seniori, pentru fiecare destinaţie sunt propuse cel puţin două hoteluri, de obicei mai multe.

Dar peste tot, organizatorii precizează foarte clar că nominalizarea hotelului este făcută cu aproximativ o săptămână înainte de plecare, uneori mai devreme.

Aşa că nu este nicidecum vorba de "schimbări peste noapte".

E drept, Michi nu s-a exprimat prea clar, spunând că "a ales" un anume hotel, este vorba doar de o preferinţă care nu este nicidecum garantată, ceea ce agenţia precizează foarte clar de la bun început.

Deci să fii convinsă că programul este foarte bine pus la punct...

De exemplu, pentru programul pentru seniori cu destinaţia Napoli-Sorrento, agenţia propune trei hoteluri, dar precizează şi că:

Hotelurile menţionate în acest program pot fi modificate. În cazul în care acest lucru se va întâmpla, agenţia va oferi alternative similare

[09.05.13 15:27:26]

@Costi: Din oferta: *Hotelurile mentionate in acest program pot fi modificate, oferindu-se alternative similare" Este normal ca avocatii turoperatorilor sa puna agentia la adapost de orice reclamatii, unii turisti fiind carcotasi de serviciu. Eu nu am facut parte din grupul de nemultumiti pentru ca am stiut de la inceput ca ce conteaza, e ce ramane in cap si in aparat. Agenta care ne-a oferit excursia, de la o agentie mica, ne-a asigurat de hotel dar nu ea a decis. Una peste alta, asa cum am scris in celalalt review, hotelul a fost bun dar excursia a avut multi timpi morti, asa cum rezulta din desfasuratorul de mai sus. Ca etalon ramane sejurul de pe Costa del Sol, Marbella, hotel Rincon Andaluz, acum trei ani, cu organizare si servicii perfecte.

cryss27
    [09.05.13 16:19:38]

Da, inteleg cum stau lucrurile, se poate schimba hotelul, stiu ca se mentioneaza asta, insa de la agentie ni s-a spus ca sansele sunt foarte mici. In oferta apareau 3 hoteluri si noi am intrebat daca se stie cazare pentru data de 24 aprilie si ni s-a spus ca pentru aceasta data era clar nominalizat Punta Campanella. In fine, mie nu imi plac schimbarile de genul asta pentru ca imi fac anumite calcule, mai ales ca o parte din excursiile optionale as fi dorit sa le facem pe cont propriu (la agentie preturile erau cam mari).

Acum am citit si reviewul despre hotel, multumesc mult pentru informatii, nu-l vazusem.

Oricum programele pentru seniori sunt foarte convenabile si cred ca merita, nu se poate gasi altfel un pret mai bun pentru destinatiile respective. Si nu te obliga nimeni sa mergi in excursii cu ei, te poti descurca singur pe acolo.

Si inca ceva: acest card pentru seniori de 25 euro, este foarte convenabil daca nu esti senior. Astfel, nu mai platesti suplimentul de 50 de euro (daca nu ai insotitor), ai o excursie de jumatate de zi gratuita (daca retin bine) si reducere daca faci 3 excursii optionale cu ei.

Deci merita din plin daca nu esti senior.

Salutari si vacante frumoase tuturor!

amero
    [09.05.13 16:20:20]

@Michi: buna ziua dna Michi si multumiri pentru ca ne impartasiti din experientele dvs. frumoase.

Iata daca imi dati voie sa-mi spun si eu parerea despre "programul seniori", am fost o singura data si m-am lecuit...

Acum 2 ani, pe Costa del Sol cazarea a fost super in Marbella insa excursiile organizate au fost dezamagitoare.

O senzatie de "fusereala" bine pusa la punct, cu ghid, 2 tinere romance "ratacite" pe acolo, nepregatite total, stiau mai multe lucruri turistii decat ele, preturi destul de mari, chiar mai mari decat cele practicate de agentiile locale. si alte neajunsuri ca de pilda ne-au dus la aeroport la plecare cu 4 ore inainte caci asa era "angajat" autocarul.

Singura excursie care mi-a mers la suflet a fost pe cont propriu in Ronda, costuri cam 30% din pretul agentiei, am vizitat pe indelete iar transportul nu a fost o problema, caci din autogara din Marbella se pleaca cu autocare civilizate, cu orar bine pus la punct. Poate a fost o intamplare excursia aceea insa mai am cateva repere relativ asemanatoare (pe Costa Brava cazarea la 80 km de Barcelona, asa incat nu au vizitat nici macar Sagrada, caci turul de oras inclus in program se face numai cu autocarul). In fine de la caz la caz, personal cred ca o excursie organizata din timp cu bilete de avion la compania albastra si hotel rezervat este o alternativa mai buna oferind posibilitatea unui program pe cont propriu si o independenta de miscare. Calatorii frumoase in continuare

[09.05.13 17:26:15]

@amero: imi face placere sa te reintalnesc. Eu am scris ca la Marbella a fost super dar optionalele desi platite la ai nostri, erau internationale si organizate prin hotel. Ghidul nostru confirma ca am platit, hotelul anunta ghidul spaniol dintr-un autocar cu toate natiile, la ora fixa, deobicei sase-sase juma' autocarul oprea la hotel si vizitam cu ei. Ne dadeau micul dejun inainte de sase si pranz rece. Asa am facut Ronda (ah! podul), Granada, Cordoba, Tanger. Apropo de preturi: la Santorini cu plecare din Creta ai nostri cereau 150 eu, grecoaica din "corner" cam 120 si la casieria din port am platit sub 100 euro. La Dubrovnik la fel. Noi facem excursii individuale numai in orase mari cu booking.com si bilete law cost; la excursii itinerante nu ne bagam (tren sau autobuz, cazare, gasirea hotelului, muzeele) e un stres si nu mai tine. Mai, 15-20 de ani in minus conteaza enorm ca mobilitate, orientare, decizie, etc. Toate la timpul lor.

amero
    [09.05.13 17:39:06]

corect, asa si trebuie si va respect si apreciez in mod deosebit pentru activitatile pe care le desfasurati si pentru generozitatea cu care impartiti impresii si experiente de viata celor mai tineri. calatorii frumoase in continuare

mireille
    [09.05.13 20:14:26]

Buna seara stimata d-na, am urmarit firul discutiilor de pe site si sunt de acord cu titlul dvs, excursiile cu seniori au puncte pozitive si negative, pe care ni le asumam daca ne documentam in prealabil, asa cum am facut si eu, citind articolele scrise de dvs pt Coasta de Azur.

Totusi in cazul Altor destinatii, cum a fost Coasta Ligurica si Coasta de Azur din 5 aprilie a. c. agentia a propus un singur hotel, Grand Hotel des Anglais la San Remo (vezi impresii), cu 2 luni inainte si nu au fost surprize... Dimpotriva hotelul a fost supercentral, elegant pe afara si mai decadent in privinta camerelor...

Asa cum s-a spus si aici optionalele sunt cam scumpe, de exemplu, 50 de euro pt Nisa -Menton, 50 PT Cannes -Antibes sau 60 pt Geneva -San REmo..., .

Am fost totusi multumita, cu exceptia Nisei pe care am prezentat-o si eu intr-un review recent, cu partile bune si rele ale organizarii...

Am fost si noi lasati pe cont propriu sambata si duminica si am plecat singura la Vintimiglia si Menton cu 3 sau 4 euro cu bus si tren... si nu regret deloc...

Dar persoane mai in varsta, care nu aveau curajul sa plece singure, au ramas in San Remo sa se plimbe...

Eu am fost o singura data cu seniorii, ca sa trec si prin aceasta experienta, dar multumesc, nu, prefer sa voiajez

pe cont propriu...

Va doresc sanatate si bucurii sufletesti in viitoarele calatorii

[09.05.13 21:18:57]

@mireille: imi pare bine ca ce am scris despre excursia pe Coasta de Azur ti-a fost cat de cat util. Eu pentru Budapesta m-am informat exclusiv din review-urile scrise de useri pe afa.

Cat despre excursiile pe cont propriu, documentate de dinainte, cu rezervari si trasee stabilite, la varsta ta, nici nu ar trebui sa incerci altele pentru ca cele individuale, bine chibzuite sunt mai avantajoase si material si ca gestionare a timpului.

ariciu
    [12.05.13 00:21:09]

Bună seara, doamnă. Am citit review-ul încă de când l-aţi publicat, însă, fiind la serviciu, n-am avut timp să vă întreb ceva ce m-a mirat. Ce s-a întâmplat cu excursia pe Vezuviu? Ce-i cu gazele acelea sulfurose de care pomeneaţi? Eu ştiam că Vezuviu e "adormit"... Există riscul să mergi până acolo şi să nu ai acces la crater?

În altă ordine de idei, felicitări pentru review, aşteptam cu interes să-l citesc încă din martie când am aflat de excursia pe care urma s-o întreprindeţi. Sper că au fost mai mult bune decât rele şi aştept şi alte relatări din excursiile următoare.

[12.05.13 16:28:03]

@ariciu: oricine poate merge pana la crater, mai putin eu care plecasem din Bucuresti cu durere in gat si cu toate medicamentele luate (cel mai bun e strepsils plus care şi anesteziaza) eram foarte sensibila la orice noxa. In ziua aceea batea vantul dinspre vulcan si aducea un miros slab sulfuros. De la parcare, diferenta de nivel e de 200m, prima porţiune pieptiş şi apoi aproape plat. A mers cam jumătate de grup de seniori şi până la crater au făcut juma´ de oră. Parcarea, la 1060 m e prost amenajată, nu are decât o cafenea modestă şi cu greu am găsit un loc ca să nu ne bată soarele în cap. Vegetaţia e arsă şi solul acoperit cu lavă solidificată. Cu totul altfel organizat e pe Etna, unde de la parcare este tăiat drum şi poţi urca cu nişte jeepuri iar cei care aşteaptă au unde bea o cafea.

Cu privire la excursie, tot ce a fost nefavorabil s-a şters şi au rămas numai amintiri frumoase.

amero, ariciu, cryss27, iulian68, Michi, mireille
    Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin sudul Italiei: