ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
ÎNSCRIS: 15.04.10
APR-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Hotel Domizia Palace, hotel bun dar departe de obiective.

Am facut un sejur de sapte nopti cu seniorii in sudul Italiei intr-o excursie itrineranta si am fost cazati in hotelul de patru stele Domizia Palace, aflat la o distanta de 60 km de Napoli, 170km de Roma si 120 km de Sorrento.

Hotelul Domizia Palace, cu exceptia faptului ca era amplasat foarte departe de orice obiectiv turistic care ne interesa si intr-o localitate moarta, a oferit conditii foarte bune de masa, cazare si relaxare.

Cartierul din Baia Domizia in golful Gaeta (unde se afla hotelul), este plin de hoteluri si vile, majoritatea inchise. Strazile sunt mai tot timpul pustii iar singurul supermarket se afla la vreo jumatate de ora de mers pe jos. Mai toate constructiile, necesita o improspatare a tencuielii, aerul salin lasand unele pete de mucegai pe peretii exteriori. Impresia generala este de criza si delasare.

Hotelul in care am locuit are un parc foarte frumos, cu alei umbrite care duc la mare. Plaja privata, dotata cu sezlonguri (probabil mai tarziu si umbrele) este destul de ingusta si cu nisip negru provenit din lava vulcanica. Piscina mare inconjurata de sezlonguri si prevazuta cu un bar cred ca e mult mai cautata decat plaja proprizisa. Paduricea din jurul hotelului era cu pini si pasarele. Dealtfel, cum programul nostru zilnic era cu plecare la 7.30 max 8 si intoarcere la 7 sau opt seara, doar cei care de oboseala au renuntat la unele zile de program, au putut beneficia de aceasta.

Holul de intrare al hotelului era de un kitsch perfect cum nu credeam ca am sa intalnesc la italieni. Hodoronc-tronc doua statui imense de gips (Hercule, Neptun?) sprijineau tavanul alaturi de un candelabru imens cu turturi de sticla si de buchete de flori artificiale. Pe peretii salii de receptie erau pictate cu prost gust frunzulite si pasarele. O dorinta grozava de epatare care nu-si avea locul.

Trecand peste asta, holurile erau curate, cele doua lifturi functionau bine iar sala de mese era chiar eleganta. Camera era mare, dotata cu pat matrimonial si o canapea extensibila pe care ar fi putut dormi doi copii, TV, minibar, cabina de dus, uscator de par; se facea zilnic curatenie, in sapte zile ne-au schimbat odata asternutul si prosoapele zilnic. Balconul mare cu masuta si scaune dadea intr-un crang de pini dar la alte camere avea vederea deschisa spre golf.

Mancarea desi monotona, era relativ gustoasa si suficienta. Dimineata puteai servi sunca si cascaval (ambele proaspete dar de proasta calitate), unt, iaurturi, lapte, gemuri, omleta imposibila cred ca facuta din praf de oua, croissant, placinta, jusuri, ceai, cafea- mancai din toate ca doar plecai la drum. La pranz, mancam pe unde apucam din mers, o pizza sau un sanvis, o bere si o cafea sau inghetata si scapam in doi cu maximum 20 euro. Odata, pe oboseala am scapat caii si pe langa pizza am comandat cate un biftec si bere si am ajuns la 45 de euro.

Seara ne adunam cate zece la mese rotunde si mancam din toate ca doar veneam de la drum: salata, peste fript, friptura cu sos, paste, mancare de vinete, rulada din omleta imposibila de dimineata la care au pus putina mozzarella si au copt-o, placinta, fructe, vin rosu.

In unele seri se dansa, muzica live, vocea si instrumentul fiind asigurata de soferul hotelului, bun la toate caci el a reparat si dusul dintr-o camera. Hotelul era full de turisti, germani si francezi si nicio camera din cele 120 nu era libera. Daca va recomand hotelul? Inafara de distanta mare fata de orasele si siturile turistice, nu am ce-i reprosa. Dimpotriva, pentru cei care strabat Italia cu masina lor si vor sa vada si Campania, hotelul e la jumatatea distantei dintre Roma si Sorrento. Cred ca in trei zile, respectiv doua nopti, turistii tineri ar putea face ce am facut noi intr-o saptamana. Tinand seama ca inca de acum s-au facut rezervari, n-ar strica sa incercati. Ca informatie, pe 1 iulie o camera dubla costa 2860 RON, una tripla 3133RON , mai sunt cateva libere si cred ca se poate negocia.

Trimis de Michi in 08.05.13 17:46:42
    Validat / Publicat: 08.05.13 19:59:23
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: turul Italiei, Roma, Sicilia

VIZUALIZĂRI: 2980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in hotel Domizia Palace
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [12.07.14 15:07:10]

Buna ziua. Ma ajutati va rog cu niste informatii? Peste o luna mergem si noi acolo, doar ca am facut rezervare la Park Hotel si m-ar interesa, daca ati apucat sa vedeti, cam cum e plaja, din ce ati scris am dedus ca plaja e ingusta in zona hotelului unde ati stat. Eu am vazut ceva filmari, putine ce-i drept, cu plaja si zona. Am vazut ca e ok plaja cu nisip, nu cu pietre. Asa e? Am ales acest loc pentru copil, ca nu e zona stancoasa, dar principalul scop e pentru a vizita Coasta Amalfi si Vezuviu... Pompei. Ce spuneti? E ok? sau sa caut in alta zona, aici mi-a placut ca e drept si copilul ar avea unde se juca si balaci in voie Si inca ceva, am mai vazut multe filmari cu mizerie... gunoaie, mi-a dat impresia ca e o zona foarte saracacioasa... e adevarat? Multumesc.

Alina Morar CONS. ONORIFIC AFA / ITALIA
    [12.07.14 15:12:01]

youtube din aceasta filmare reiese ca e destul de frumos

Alina Morar, Michi