ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2013
ÎNSCRIS: 08.05.13
MAY-2013

Gastromonie in Veliko Tarnovo

Unde se mananca bine in Veliko Tarnovo

Suntem un grup care punem mare pret pe mancare, calitate, curatenie. Acestea fiind spuse recomand cu mare placere restaurantul Ştastleviţa 2 - HAPPY MAN 2 (Щастлевица 2) aflat pe strada principala langa EGO. Mai este inca unul cu acelasi nume la 1 km, intr-o cladire mare dar e cam de fitze, rezervare, chelneri cam prea scrobiti. (EGO avea chelneri cam obositi, nestiutori de engleza si nu am mai intrat)

Undeva aproape de f bun este restaurantul Bianko de langa parcul central.

Cafea buna, un coniac si un trabuc la Cafe Italia.

Cel mai de neintrat este Hagi Mincio unde e f ieftin dar curatenia lasa muuult de dorit iar mirosul e de mancare veche amestecata cu ziduri umede si WC turcesc chiar la intrare.

Trimis de liviusecrii in 08.05.13 14:20:44
Validat / Publicat: 08.05.13 15:21:19

VIZUALIZĂRI: 3629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviusecrii); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cippp
[13.06.13 11:56:43]

Sa-mi fie cu iertare, insa ''la pomul laudat sa nu te duci cu sacul'' se potriveste restaurantului HappyMan!

Am fost cu sotia si fetita de 4 ani acolo, de Pasti, dar am ramas dezamagiti. Ori i s-a facut prea multa reclama si au scazut calitatea serviciilor, ori s-au saturat oamenii de prea mult bine... Pastele au fost foarte slabute, salatele mari dar fara gust, servirea greoaie iar daca le vorbesti in engleza, kaput! Sunt in stare sa nu te primeasca in restaurant, pe motiv ca au mesele rezervate. Sotia, vorbitoare de rusa, a reusit cu chiu cu vai sa faca rost de o masa in strada, langa masinile care opreau langa noi si ne parfumau cu diverse arome de cifre octanice. La toate astea s-a adaugat si lehamitea sangvina a bulgarilor care au ales sa serveasca niste clientibcare venisera dupa noi, cu totii adulti, in timp ce fetita noastra se uita cu jind la masa, zicand ''mi-e foame, tati! '' Am observat ca ordinea de servire e urmatoarea: grup mare, eventual strain-german, englez, asiatic- apoi bulgari, rusi, ucraineni - N. B. slavi - si abia la urma fraierii, aka noi. Intr-un cuvant, ospitalitate. Nu conteaza cine vine primul, conteaza cine e servit primul! Daca mai pui la socoteala ca nu gasesti locuri de parcare in apropierea mehanei, rasfatul e garantat! De preturi, nu mai zic nimic, HappyMan nu e o taverna ieftina, e peste media bulgareasca!

Am mancat in locuri mai bune in VT, n-am sa le dau numele, insa la Sestlevita nu mai calc...

cippp
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Veliko Tarnovo? :