ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2013
ÎNSCRIS: 06.05.13
MAY-2013

Sub orice critică

Cazare - O. K. Servicii - acceptabile. Masa - dezastru!

Drumul de la Bucuresti la Nisipurile de Aur a fost relativ scurt. La vama nu era aglomerat asa ca am trecut foarte repede. Vigneta am cumparat-o de la a doua benzinarie, aflata pe b-dul Bulgaria, unde pretul este cel corect, desi cred ca si acolo incearca sa ciupeasca un pic deoarece daca o platesti in leva, pentru 7 zile, este 10 leva, daca platesti in euro este 5 euro plus 5 lei, iar daca platesti in lei este 55 lei. La un calcul simplu este mai bine sa platesti in leva. Soseaua a fost libera, cu toate ca exista cateva portiuni, pana in zona Razgrad, unde se lucreaza si se circula pe un singur sens. Politie... nu am vazut (poate erau ascunsi). Am ajuns la Nisipuri unde a inceput epopeea...

Am intrat in statiune si GPS-ul (un MIO pentru care nu am gasit sa actualizez hartile) a inceput sa-mi arate ca sunt pe camp. Aveam coordonatele hotelului introduse dar... degeaba. Ratacind pe sensurile unice din statiune, un taximetrist "binevoitor" s-a oferit sa ma conduca la hotel in schimbul sumei de 20 lei sau 5 euro. Trebuie sa va spun ca vorbea foarte bine romaneste asa ca, daca aveti ceva de comentat, luati in calcul acest aspect. A trebuit sa ies din statiune si sa intru din nou pe la acelasi punct de acces unde, spre norocul meu, am intalnit un politist roman care mi-a explicat unde este hotelul. Ajunsi in fata hotelului a urmat un nou capitol.

Parcarea. Toate locurile de parcare erau ocupate. Am contactat personalul hotelului care a trimis un baiat sa ne ajute cu parcarea. Am asteptat 15-20 de minute sa ne strangem trei masini si sa mergem in parcarea unui alt hotel care era la trei minute de mers pe jos, dar la trei kilometri de mers cu masina. 30 leva trei zile de parcare. Platit! Parcat!

Am fost cazati intr-o camera dubla unde era si un fotoliu-pat pregatit pentru fiul meu. Camera mare, spatioasa, CURATA, cu vedere la mare (doar daca esti cazat la un etaj superior vezi marea printre hotelurile din fata). Despre camera si despre hotel nu pot spune decat ca este foarte curat.

Piscinele, 3 la numar, sunt O. K. Spatiul din jurul piscinelor este insuficient comparativ cu numarul locurilor de cazare. Sezlongurile sunt aproape unite intre ele, umbrelutele sunt putine.

Restaurantul. Aici incepe adevarata problema a hotelului. Sa incep cu vesela. INSUFICIENTA. Daca nu esti in primii 40-50, sa reusesti sa pui mana pe o farfurie, trebuia sa astepti pana la 10-15 minute pana la aparitia urmatoarelor farfurii. Cu tacamurile istoria se repeta. Ca sa poti reusi sa mananci trebuie sa fii 4 persoane. Unul la rand la farfurii, unul la tacamuri, altul la rand la mancare, iar ultimul sa ocupe o masa. Spatiul de servire este foarte mic iar uneori nu se pune problema de autoservire pentru ca mancarurile gatite iti sunt puse in farfurie de catre bucatari (sau ce sunt ei).

Mancare putina, nu foarte diversificata. La putere sunt cartofii prajiti, carnaciorii (plini de soia dupa parerea mea) si pastele. Daca s-a terminat un produs astepti cateva minute pana este adusa o alta tava. Cateva minute bune!

La micul dejun suprematia o detine oul. Fiert, prajit si omleta. Servirea pranzului si a cinei se face in doua serii. Unii mananca, altii se uita. Nici nu termini bine de mancat ca iti ia farfuria din fata. Se matura incontinuu. În timp ce mananci te trezesti ca te "mangaie" cu matura peste picioare. Nu sunt boluri suficiente pentru supa. Nu sunt cesti suficiente pentru ceai. Prajiturile sunt numai foitaje cu multa margarina (o spun pentru corecta informare), putine sortimente si putine cantitativ.

De Sfintele Pasti am beneficiat de o masa festiva care includea friptura de miel, niste bucatele amarate, stufat, multa ceapa si legume, carne mai raruta, si ciorba cu aroma de miel. Fara oua rosii, fara cozonac (poate ca asteptarile mele au fost prea mari).

Bauturile. La restaurant si la barul de langa piscina se serveste doar bere (lunga) si sucuri. Pentru bauturile alcoolice trebuie sa te asezi la coada la lobby-bar. Multa gheata, putin lichid. Au si un bistro la care se servesc snack-uri dar nu am intrat acolo asa ca nu ma pronunt.

Sala de fitness (nu am vazut-o), salon de masaj (50 leva masajul), piscina interiora. O masa de biliard si una de tenis. WI-FI doar in lobby cu semnal foarte slab si cu deconectari repetate.

In concluzie: cazare - O. K., servicii - acceptabile, masa - dezastru.

Este drept ca ne cam meritam soarta si spun asta uitandu-ma in urma romanului care se ridica de la masa. Din ce ramane in farfurii poti sa hranesti un azil de batrani si o casa de copii. Prapad! Jaf!

Sper ca acest review este tratat ca atare. Este o parere personala si sper ca si obiectiva. Va doresc VACANTA PLACUTA!

Trimis de mihaiciurea in 06.05.13 15:01:41
Validat / Publicat: 06.05.13 16:15:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Tzarevo (regiunea Burgas), hotel Serenity Bay

VIZUALIZĂRI: 2243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiciurea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[06.05.13 16:13:58]

@mihaiciurea: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

fanespoitorul
    [06.05.13 21:31:30]

Cat a fost cursul de schimb leu-leva. Cineva mi-a spus ca i-au cerut la receptie 4lei pentru o leva. Este adevarat?? Erau case de schimb sau bancomate?? Care era cursul??

mihaiciureaAUTOR REVIEW
    [07.05.13 12:17:41]

Cursul de schimb este 1 euro-1,80 leva la hotel iar in statiune 1 euro-1,90 leva. Atentie la casele de schimb cu pret foarte bun! Ascund ceva! Un comision sau, pretul de vanzare este de fapt cel de cumparare si atunci teapa este si mai mare. Cum am scris si in review, majoritatea vanzatorilor si prestatorilor de servicii stiu foarte bine limba romana (cu engleza stau mai prost) asa ca puteti intreba tot ceea ce doriti sa stiti. Eu unul am cumparat leva de la casa de schimb din fata celor doua Petrom-uri de dinainte de vama Giurgiu. Are cursul de schimb cel mai bun. De regula, casele de schimb situate in apropierea vamilor au pretul cel mai bun. Bancomat am vazut undeva in centru (zona magazinelor), dar nu stiu daca era functional. In privinta faptului ca s-au cerut 4 lei pentru o leva, nu pot sa ma pronunt pentru ca nu stiu, dar nu m-ar mira foarte tare.

Sper ca va sunt de folos aceste informatii. Va doresc VACANTA PLACUTA!

maria55 †
    [07.05.13 12:38:51]

@fanespoitorul: in Durankulak (casa de schimb din vama) am schimbat 1E=1,92leva

-in statiune 1e=1,90leva

10/ron=4,30leva/ cu bon fiscal

Bancomatele in Nisipuri, nu erau functionale, in schimb f multe case de schimb deschise, cu diferite cursuri afisate de la 1,80 pina la 1,90 pt 1 euro.

Erau case de schimb care afisau un singur curs, aici fiind locul pt cele mai mari tzepe, asa cum i s-a intamplat unui prieten din grup, care pt 1euro a primit "fabuloasa" suma de 1,59leva, fiind ulterior tema noastra de bascalie...

fanespoitorul
    [08.05.13 08:01:57]

@maria55: Acum pot sa spun care au fost cursurile in Albena. Mi-am vazut extrasul de cont pentru banii trasi de pe card. La exchange pentru 100 RON=43 Leva adica 1leva=2,3256. La receptie hotel 1 euro=1,86 leva adica 2,3172 ron pentru o leva. De la bancomat am tras 100 leva si banca mi-a tras 220,10 ron, 4,4 comision conversie si 8,20 comision utilizare ATM adica 2,3270 ron pentru o leva. Cursul BNR a fos in jur de 2,21 ron pentru o leva. Concluzie : nimic nu se pierde, nimic nu se castiga ci totul se conserva

fanespoitorul, maria55, mihaiciurea
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: