ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2013
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 05.05.13
    MAY-2013

Traversarea Bulgariei spre Grecia, in mai 2013

A trebuit sa conduc peste 25 000 de kilometri prin Europa si vreo mie prin SUA ca sa imi iau inima in dinti si sa fac pasul cel mare: traversarea Bulgariei, spre Taramul Zeilor, Grecia. Asta, dupa ce m-au ingrozit review-urile privind starea drumurilor si potera vecinilor sud-dunareni. Acum, sincer, a traversa Bulgaria, pe zi, cel putin, este floare la ureche. Soseaua care leaga Bucurestiul de Giurgiu are chiar doua benzi pe sens, ceea ce face drumul o placere. Mai ales ca, pe 1 mai 2013, nu circula TIR-uri.

Plata podului, la Giurgiu, 26 de lei pe partea romaneasca, este o formalitate (de trei ori mai scumpa decat plata aceluiasi pod pe partea bulgareasca). Un mic si inexplicabil blocaj la mijlocul podului (de parca o anume televiziune carpatina si-ar fi varat nasul ca sa dea o veste de senzatie la stirile de seara) ne-a facut sa admiram Dunarea dintr-un loc din care putini au ocazia sa o faca. Acum, vigneta bulgareasca nu se lua din vama, ghiseul fiind inchis, dar vamesul care controla pasapoartele ne-a spus intr-o romana corecta sa megem la tonetele de la intrarea in Ruse. Zis si facut. Am achizitionat vigneta saptamanala la pretul de 6 euro (amintesc pretul corect: 5 euro, dar, probabil, fiind 1 mai muncitoresc, tipul de la toneta si-a luat si el partea), pe care am lipit-o constincios asa cum am citit pe aici (adica in coltul din dreapta jos, cum privesti de la volan). Nu uitati sa pastrati partea de jos a abtibildului si bonul pentru un eventual control.

In continuare, am ocolit Ruse pe centura, catre Plevna. Drumul este relativ bun si liber. Atentie la restrictiile de viteza. Nu sunt chiar asa greu de tinut, plus ca iti ofera confortul de a folosi mai eficient cei 5 euro de care se tot vorbeste pe forumuri...

Soseaua pana la Plevna nu este chiar rea si poate fi strabatuta cu 90 - 100 km/h, cu restrictiile de vigoare. In plus, daca aveti norocul sa intalniti masini pe sensul opus, fiti atenti la flash-uri (care avertizeaza, ca la noi, prezenta masinii de politie si inevitabilul radar).

Plevna - Sofia cuprinde si un tronson de autostrada (portiunea de inceput Sofia - Varna), destul de bun. Atentie la restrictiile de viteza din tuneluri! Politia sta la iesirea din tunel.

Am traversat Sofia prin oras, dar am avut la dispozitie un GPS. Fara, e mai greu, pentru ca nu sunt indicatoare. Altfel, traversarea Sofiei este usoara si relativ rapida, pe bulevarde largi, de 3 benzi. Chiar cu o mica ratacire, la dus, am strabatut orasul in 40 de minute (la intors, cunoscand deja drumul, doar 30 de minute - bine, era Duminica Pastelui). Nu stiu ce sa spun despre centuri, doar ca, din cauza acelei rataciri, am prins o portiune de vreo 2 km, pana la autostrada, cam gaurita si aglomerata, ca cea a Bucurestiului (dinspre A2).

Autostrada spre Kulata te poarta vreo 40 km, dupa care sucomba (dar cu folos, pentru ca se vede cum bulgarii lucreaza la ea). Drumul prin munti e frumos, dar apar blocaje inexplicabile, care se disperseaza la fel cum au aparut.

Bulgaria, per ansamblu, are un relief interesant si este curata! Nu tu peturi sau hartii, nici macar o guma de mestecat aruncata pe marginea soselei. Dar, ca mentalitate si aparenta, imi aduce aminte de Romania anilor 1990 - 2000. Saracie lucie, masini la mana a enspea si mitocani sofioti in masini de lux, care fac legea pe sosea! Cat despre politie... Nu am avut de-a face direct, desi am intalnit exact 10 echipaje la dus si 8 la intors (numarate). Intr-adevar, stau ascunse dupa tufisuri, in zonele cu restrictii, la panda. Nici vorba de preventie, ci de stors amenzi. Dar nu te poti supara, mai ales daca esti atent, si mai ales gandindu-te la acea atmosfera de dinainte de 2000 pe care o cunosti de acasa. Asta e, cand vor intelege si bulgarii ca a pune restrictii de 60 km/h la fiecare parcare sau intersectie secundara nu este cea mai buna afacere, mai ales daca vor sa incurajeze turismul sau macar tranzitul aducator de bani la buget, o sa se mai scrie o pagina in cartea aderarii la Schengen!

Altminteri, sosele au indicatoare bune, majoritatea scrise si cu alfabet latin. Dar, pentru cine a urmarit "Dosarele X", nu este o problema nici cu restul. Problema este, totusi, cu felul in care unele indicatoare sunt ascunse, parca intentionat, de mici arbusti de o frumusete rara.

Alimentarea cu benzina am facut-o la Sandanski si a meritat. Carburantul este de calitate, ieftin (2,59 leva/litru - 5 mai 2013) si se poate plati cu cardul, ceea ce m-a scutit de a schimba leva.

Intrarea in Grecia, la Kulata, se face pe un drum impuscat, ca la noi, la Giurgiu, dar vamesii eleni sunt atat de amabili, incat uiti de zgomotele ciudate pe care crezi ca le-ai auzit mai devreme dinspre rotile masinii. Ca sa iti aduci aminte de ele la scurt timp dupa ce ai trecut granita, pe un drum ce pare a fi facut Razboiul din Golf. Astea sa fie autostrazile Greciei?

Nici vorba, nu va speriati, dupa ce strabati ruta ocolitoare (inca se lucreaza la autostrada spre Kulata), patrunzi pe o retea de drumuri aproape excelenta care, presupun, se continua pana spre sud.

Despre aceasta si drumurile comunale, in alt comentariu.

Trimis de makuy* in 05.05.13 21:30:54
    Validat / Publicat: 05.05.13 22:38:03
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 15813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (makuy*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

[05.05.13 22:36:42]

Foarte bun, foarte util articol de debut - a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie. (nu se întâmplă chiar în fiecare zi asta, felicitări)

@makuy: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[05.05.13 22:54:01]

@webmaster: Multumesc de primire. Bine v-am gasit!

[06.05.13 11:35:20]

salut makuy, deoarece ai cele mai proaspete imagini cu traseul prin Bulgaria si Grecia, te rog continua cu descrierea traseului pina la punctul de sosire pentru sejur. Ma intereseaza pentru ca anul acesta voi merge in Thassos. multumesc

Costi
    [06.05.13 23:14:51]

@makuy:

Dar, pentru cine a urmarit "Dosarele X", nu este o problema nici cu restul.

Cred că vrei să spui Studio X.

Foarte bune informaţiile tale, mai ales pentru cei aflaţi la prima "încercare" de acest fel.

vivas71
    [06.05.13 23:22:11]

Foarte util review-ul tau, mai ales ca voi pleca peste o luna si jumatate in Grecia pe acelasi drum.

Multumesc si te rog sa continui cu aventura ta de drum.

Sanatate maxima!

[07.05.13 12:25:53]

@Costi: "Studio X", asa e Deh, memoria...

Multumesc, nu e chiar prima "incercare", dar am vrut sa punctez niste lucruri pe care mi le-as fi dorit eu sa le aflu, inainte de plecare. Ma bucur mult, insa, ca informatiile mele sunt de folos.

[07.05.13 12:29:17]

@vivas71: Multumesc, la fel!

Drum bun sa ai, soare si voie buna!

[08.05.13 12:21:30]

@lupul negru: Am continuat descrierea traseului. Nu stiu, din pacate, daca iti este de ajutor, deoarece am urmat o alta ruta decat cea pe care o cautai.

Tot ce pot spune este sa fii atent la grevele din Grecia.

Vacanta frumoasa si insorita!

[09.05.13 21:25:44]

makuy, ca o gluma daca mergeai pe soselele din Romania 10.000 de km te puteai numi ,,expert in conducere" )

[09.05.13 22:09:26]

@lupul negru: Pai chiar am mers, de 10 ori mai mult: D

[17.05.13 13:12:30]

@ makuy

salut, poti sa-mi spui cam cat ai facut doar prin bulgaria?

merg si eu in corfu la inceputul lui iunie si m-ar ajuta informatia. intentionez sa trec vama la giurgiu pe la 6 dimineata, ma gandesc ca nu ar trebui sa fie foarte aglomerat drumul...

multumesc.

[17.05.13 16:39:19]

xps,

calculeaza-ti timpul bine si incearca sa afli cand se schimba tura in vama, sa nu ai surprize si, la ce distanta ai plus trecerea cu ferry, orice intarziere cred ca-ti da peste cap ordinea in program.

cer senin cu soare!

[17.05.13 16:45:09]

@lupul negru: nu-mi fac griji de ferry, pt ca innoptez in sidirokastro (avem bebe) si apoi a doua zi de dimineata o luam iarasi din loc. eram doar curios de timpul aprox de tranzit prin BG, real, pt ca asa din google maps iti da un pic peste 6 ore, insa cred ca faci mai mult.

[17.05.13 16:58:42]

xps,

nu stiu sa-ti spun din ruse-kulata cat timp faci pt. ca nu am mers pe traseul asta.

pot sa-ti spun ca doi ani la rand am plecat din oreahovo la ora 8,30 si am ajuns in thassos la ora 17, oo cu trecere ferry din kavala, si in kalithea, cu plecare la aceiasi ora din oreahovo, la ora 16,00.

nu m-a interesat cat am facut prin bulgaria dar acum cred ca maxim 6 ore cu o oprire de 10-15 minute

am statie pe masina si traseul oreahovo-botevgrad-sofia-kulata este circulat de multe tiruri romanesti cu care am comunicat.

o vacanta placuta iti urez!

[17.05.13 17:04:49]

@lupul negru: multumesc mult!

o intrebare mai am...pe unde recomanzi traversarea sofiei ca am vazut evident ca parerile sunt impartite. eu inclin sa merg prin centru.

[17.05.13 17:33:53]

xps,

traversarea sofiei am facut-o prin centrul ei dupa instructiunile GPS-ului. iti recomand sa nu urmezi indicatoarele, mergi garantat dupa instructiunile GPS. eu am comis-o anul trecut dupa ce am trecut de centru am vazut un indicator cu kulata si m-am luat dupa el. am ajuns pe centura nord a sofiei cand, daca mergeam in continuare dupa gps, ajungeam in sud-vest-ul sofiei, acolo trebuia

incovenientul cu gps-ul este ca nu mai esti atent la frumusetile sofiei ci la indicatiile acestuia.

daca iti e teama sa intri prin sofia care are bulevarde mai largi ca bucurestiul dar cu piatra cubica. faci dreapta la intrare in sofia si urmezi centura de nord care te scoate la autostrada si putin noroc sa nu fie aglomerata

parerea mea este ori sa treci prin sofia, ori centura nord. nu incerca prin sud ca este incurcatura mare

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [17.05.13 19:13:44]

Eu prin Sofia mergand, fac prin Bulgaria, intre Ruse si Kulata intre 6 ore si 6 ore jumate.

Am traversat Sofia prin toate partile posibile, ideal ar fi sa ajungi cat mai rapid la autostrada.

Autocarul cu care am fost ultima data a mers pe centura sudica pana la autostrada noua, cea de nord am inteles ca dupa ce ca e ingusta ar fi si catastrofala, iar la semafoarele sunt adevarate cozi interminabile.

[17.05.13 22:11:13]

@xps: Am intrat in Bulgaria la 8.30 si am ajuns la frontiera cu Grecia la 15.00. Am mers cu viteza legala. Te sfatuiesc sa faci la fel. Nu uita ca am circulat intr-o zi fara TIR-uri. Am oprit de doua ori, deci, cam o ora de repaus. Nu te lua dupa cei care spun ca poti sa gonesti, fii atent la radare!

Te sfatuiesc sa traversezi Sofia prin centru (un prieten a mers in aceeasi perioada cu mine pe centura de sud si mi-a spus ca e dezastru). Traseul prin centrul Sofiei, dupa GPS, te va conduce pe un bulevard larg, care seamana cu Splaiul Unirii din Bucuresti, este drept, cu semafoare. Atentie, nu sunt indicatoare, deci trebuie un GPS.

Am citit pe net ca, la Giurgiu, se schimba tura intre 6 si 7. Nu stiu daca e asa, dar am preferat sa ajung la Giurgiu dupa 7, ca sa nu risc.

Edit: NU te lua dupa Google Maps! Este prost, la capitolul navigatie. Da cu cel putin o ora mai putin decat realitatea. Cauta pe ViaMichelin. Este 100% sigur.

P.S. Sper ca nu am facut reclama. Este doar un sfat, in urma unei experiente de 5 ani. Daca e reclama, rog Admin-ul sa stearga acest Edit. Multumesc.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [18.05.13 12:48:07]

Eu stiam de ora 7 dimineata ca ar fi schimb de tura si evit sa ajung atunci, adica mereu trec ori inainte de 6.30 sau dupa 8,

in rest groapa nu e inca reparata la bulgari.

adrianaglogo
    [17.06.13 18:22:25]

@xps: Si eu am traversat Bulgaria de mai multe ori, in Sofia cel mai bine a fost direct prin centru, dupa indicatiile GPS-ului.

Multe dintre cunostintele noastre nu au vrut sa auda de traversarea Sofiei si au ales centura, au facut in cel mai fericit caz dublu fata de noi!

Ne-a luat cam 7 ore sa traversam Bg, respectand limitarile de viteza si oprind la cate o tigara (din pacate...)

Sa ai drum bun!

[17.06.13 20:48:34]

7 ore cred ca este cam mult pentru 300 km. Probabil ca pauzele de tigara au fost pentru un pachet

Cred ca un timp de 5 ore este rezonabil (cam asa am facut eu) traversarea de la Oreahovo Sofia Kulata. dar nu sunt fumator.

adrianaglogo
    [17.06.13 21:49:49]

@lupul negru: Ai dreptate, e mult 7 ore, am uitat sa spun ca am stat o ora si ceva in Sofia, ne-am invartit prin centru.

adrianaglogo, lupul negru, makuy*, vivas71, xps
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre/dinspre Grecia: