ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Descopera Imperia, capitala Rivierei Ligurice

IMPERIA, IN ZBOR DE PASARE DEASUPRA MARII DE TURCOAZ

Doriti sa evadati si sa gustati la ,,dolce vita'' italiana?

Atunci as vrea sa va invit cu trei euro sa parasiti coloratul si costisitorul San Remo si sa mergem cu autobuzul public, plecand din Piata Colombo spre orasele surori sau gemene, Imperia Oneglia si Porto Maurizio, intr-o zi de sambata, sub soarele bland de aprilie.

Oraselul Imperia, este o destinatie vesela de vacanta, foarte populara vara pentru italienii care vin aici sa se bucure de soare si plaja.

Situat intr-o pozitie magnifica, Imperia isi datoreaza numele datorita raului care il traverseaza si punctul lui forte este climatul mediteranean. Este ca o mica perla ce plange la soare pe Coasta ligurica

Imperia Oneglia are o sora mai tanara, Porte Maurizio, care e foarte diferita. Cele doua fete ale orasului, care nu sunt deloc uniforme, au un bogat trecut istoric, fiind rivale in trecut si avand protectori diferiti, ca Romeo si Julieta, as zice, o familie genoveza si una din Savoia.

In 1923 Mussolini a creat orasul Imperia combinand cele doua localitati si comunele invecinate.

Orasul nu e foarte mare, are o suprafata de 45 de km patrati si are un trecut complicat. Secole de istorie respira pe strazile si printre monumentele orasului.

O plimbare scurta prin PIAZZA DANTE din centrul orasului te ajuta sa percepi din plin savoarea autentica a unui mic oras italian

In inima orasului se afla Primaria si Palatul de Justitie. Palatul Doria este o alta cladire cu incarcatura istorica, locul de nastere a lui Andrea Doris, un vestit amiral italian si politician.

Strada comerciala a orasului pe nume BONIFANTE, are arcade si galeriile Orti si Isnardi, cu cele mai frumoase buticuri de lux.

Daca ai timp poti merge apoi, la Muzeul Maslinului, unde intrarea este gratuita. Eu am intrat intr-un magazin local cu specific, unde se vindeau uleiuri de masline, ca doar suntem in capitala maslinelor, cosmetice cu extras de masline, sosuri locale numite pasta si dulceturi.

Am parasit apoi centrul orasului si am ajuns in portul turistic, unde se afla Plaja de Aur.

Nu am ajuns insa si la Biserica San Giovani Battista sau la Villa Grock, o mica bijuterie arhitecturala. Am vazut-o doar in ilustrate, ca nu aveam timp si vroiam sa ajung in celalalt orasel, Porto Maurizio, zona medievala... Oneglia este zona mai economica si industriala a localitatii.

In zona portului intalnesc intamplator o tanara romanca ce lucra acolo, de 7 ani si ea ne indruma sa megem pe jos pana la Porto Maurizo, cam o jumatate de ora pe jos de-a lungul marii.

Vazusem de pe cornisa portul si panorama oraselului si mi-a placut la nebunie.

Acest loc este magic si neobisnuit. Te intampina ca intr-o scena de teatru natural cu casutele lui vechi si colorate, pe care nu poti sa nu le iubesti, sunt roz, galbene si rosii, ca intr-un tablou vechi.

Am hoinarit pe cateva stradute mici si intortocheate, oraselul fiind foarte linistit, ca intr-o zi de weekend, in afara sezonului turistic. Cartierul vechi se cheama Parasio. si este animat de mici localuri.

Undeva sus pe deal era cocotata mandra, catedrala simbol San Maurizio., dar nu am ajuns la ea, fiindca trebuia sa urc cu un lift la nivelul 2, dupa cum m-au indrumat niste localnici si eu am rau de inaltime.

Dar in final a trebuit sa ma urc in el pana la nivelul unu, ca sa putem ajunge sus pe sosea, unde ne astepta statia de autobuz. Din varful dealului si din lift am admirat portul de vis si am savurat frumusetea locului.

Am petrecut cateva ore minunate int-un cadru natural seducator si nu cred ca voi uita vreodata aceasta micuta perla a marii. Bella Imperia, Bella Italia.

Trimis de mireille in 02.05.13 22:20:32
    Validat / Publicat: 02.05.13 23:40:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 liftul si panorama portului

[03.05.13 00:21:52]

amero
    [18.05.13 22:29:05]

Un SP binemeritat pentru poze frumoase si un rew. deosebit

amero
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Imperia: