ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2013
ÎNSCRIS: 30.09.12
JAN-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Sub orice critică

MPM Sport Hotel - NU, NU, NU!!!

Al patrulea an la munte in BG, si al doilea in Bansko, dupa ce in 2012 a fost bansko. in 2011, Pamporovo si 2010 iar Bansko. Desi sunt fan Bulgaria, dat fiind sangele de bulgar care imi curge prin vene, am trait o mare dezamagire iarna asta in Bansko.

Am plecat dim la 8 din Constanta pe ruta Varna - veliko - Sofia - Bansko si dupa un drum obositor de aprox 12 ore, nu stiu de ce mereu ne ratacim prin niste drumuri ocolitoare si desi avem o masina puternica 4x4, nu ajungem niciodata pe lumina-bine, am mai si oprit de vreo 2-3 ori... asadar, am ajuns pe la 20.30 la hotel.

De cum am intrat am avut sentimentul ca n-o sa-mi placa. Atmosfera era apasatoare, am avut o senzatie de ceva invechit, holul neingrijit, mobilierul vechi si uzat, cativa turisti tolaniti toti cufundati in telefoane, tablete sau laptopuri, probabil in hol fiind wifi.

La receptie ne-a intampinat un baiat roman, i-am dat voucherul, checkin s-a facut repede si am urcat in camera, un studio.

Nimic de zis, studioul foarte spatios, mobilier ok, mocheta cam patata, cald, baia destul de ok si ea cu minusuri de ex nu aveai unde sa-ti agati hainele, nu exista nici suport ptr prosop si nici cosmeticalele obligatorii pt 4* cum ar fi casca de dus, razor set, teeth set s. a., doaar clasicul sapun turist si gel de dus. Asta ca fapt divers, pt ca eu niciodata nu folosesc cosmeticele hoteliere. Iesind pe balcon, am constatat ca nu exist mobilier, asa ca de cate ori ieseam la o tigara stateam in picioare, nu ca am fi stat prea mult jos afara, dat fiind frigul napraznic, cu temp sub 0, unde in alti ani am avut parte de vreme superba cu soare si temperaturi suportabile.

Obositi si lesinati de foame am coborat in restaurant sa cinam, aveam DP. Acum, ne asteptam la un festin asa cum am intalnit pe unde am mai mancat in Bg, dar stupoare! in 10 minute am iesit sa mancam in alta parte! Bufetul suedez era compus din: vreo 3 feluri de salate-toate pe baza de varza fiecare cu alte ingrediente, ceva castraveti acri si gogosari murati dar nu aveai cu ce sa-i mananci, felul principal compus din un fel de carne, noi in prima seara am nimerit vita - talpa - niste legume la cuptor si parca si niste bucatele de peste foarte dubios, nu-ti dadeai seama cum era gatit la cuptor sau fiert si niste spaghete pe care era bataie, alea erau cele mai mancate... Aaa, am uitat sa va spun si despre supe - 2, dar mai bine las imaginatia voastra sa lucreze...

Am iesit urgent sa cautam un restaurant si am intrat in centru la cel de vizavi de gondola cred ca euphoria unde am mancat bine. Dar cel mai mult am fost dezamagita de atmosfera din statiune, nu era ora22, si numarai oamenii pe degete, cu alte cuvinte, statiunea pustie. Unde era forfota de anul trecut, cu multi straini, englezi, greci, nemti!? am tot intrebat ce se intampla, unde sunt turistii, unde e aglomeratia cu care eram obisnuiti in Bansko, toti ridicau din umeri sau dadeau vina pe cozile interminabile de la gondola, cand anul trecut n-am putut sa urcam niciodata, cozile erau fara exagerare kilometrice, si pt cei care schiaza nu e placut sa pierzi 4-5 ore sa urci. Ok, ne-am zis o sa vedem maine la lumina zilei Deja aveam emotii pt micul dejun si nu m-am inselat!

Oua jumari, daca apucai, ceva salate de seara, cereale, lapte, cafea proasta branza si cascaval si un fel de sunca presata. Ne-am mai intalnit si cu alti romani care stateau la Lion si spuneau la fel ca mancarea e sub orice critica, asa ca am mancat in fiecare seara in alta parte, de vreo doua ori vizavi la rest. Victoria unde trebuia sa faci rezervare ca sa ai o masa, era full tot timpul asta spune tot!

Drept urmare dupa ce am platit o caruta de bani - 780 eur 2pers, DP - am plecat cu o zi mai devreme si ne-am oprit in Varna la taverna noastra favorita cea de langa gara, cu un nume pe care nu-l retin niciodata, unde vesnic e full si unde canta unu colorat cu voce de Pavarotti, chiar recomand sa petreceti o seara acolo.

Despre drumul de intoarcere nu va mai spun, am luat-o spre autostrada spre Burgas, sunny beach pe o vreme crancena cu ninsoare de nu vedeai la 1 metru in fata si inchipuiti-va pe serpentinele de dupa sunny beach, am stat cu sufletul la gura si m-am rugat sa ajungem cu bine. Nu stiu daca voi mai merge la Bansko, data fiind distanta si plictiseala, ma voi orienta spre alte locuri.

Pe scurt, Bansko nu mai e ce a fost si nu recomand MPM sport, sunt alte variante mai bune ca lucky bansko, unde am fost in primul an sau apartamente de inchiriat self catering ex predela

Trimis de ct64cas in 01.05.13 21:10:34
Validat / Publicat: 01.05.13 23:28:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ct64cas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 studio
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

olteanul2010
[02.05.13 10:04:11]

Imi pare rau de experienta neplacuta si de bani arancati pe geam (foarte multi pentru Bulgaria). Am o nedumerire: nu ati verificat impresiile de calatorie despre acest hotel pe mai multe site-uri?

Noi nu mergem la un hotel care are note sub 8 sau echivalent decat daca suntem in trecere si stam o noapte.

fanespoitorul
[02.05.13 17:06:30]

De patru ani mergem in Bansko. As face cateva remarci: 2013 a fost un an sarac in turisti romani. Majoritari au fost rusi, sarbi, croati si greci.

Cosmeticale la 4* in Bansko: nu stiu daca primesti kit de barbierit si/sau kit de spalat dintii. De obicei primesti gel de dus, sampon, sapun solid sau sapun lichid.

Din poza, mobilierul pare OK.

Daca la mare gasesti pe balcon masuta si scaune, la munte nu cred ca vei gasi.

Victoria era full. Am cunoscut niste englezi care mancau la Victoria pentru ca au inchiriat apartamente de la alti englezi si nu vroiau sa-si gateasca.

2012 a fost un an de criza iar 2013 se anunta la fel de asta nu ai vazut atata aglomeratie.

Referitor la cat ai dat: este exagerat de mult si nu inteleg cum ai dat 780 euro pe 5 nopti. Noi intotdeauna am stat la apartament de 2 sau 3 camere si nu am platit niciodata mai mul de 500 euro pentru 7 nopti, hotel de 4 stele.

Pentru la anul incearca sa rezervi din timp.

fanespoitorul, olteanul2010