ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2013
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 30.09.12
AUG-2012

Royal Castle, un hotel elegant

Vazand pe net acest resort, am hotarat sa mergem spre sfarsitul lui august spre Elenite, unde nu mai fusesem niciodata decat in trecere sa petrecem 3 zile la acest minunat hotel. Am rezervat un studio printr-o agentie de turism si am pornit la drum.

Am ajuns in jurul orelor 13 din Constanta. Marturisesc ca impactul a fost maxim la intrarea in holul hotelului, eleganta si designul este pur si simplu coplesitor!

Am fost cazati imediat si am urcat foarte curiosi sa vedem ce gasim in camera. Aici, aceeasi eleganta, cu materiale de calitate, un pat imens si o canapea extensibila in care incapeau 2 persoane, un studio foarte mare, in jur de 50 mp, cu terasa spre intrarea hotelului. Ne-am l; asat bagajele si am pornit in explorare.

Din holul receptiei coborai un etaj sre restaurant, cu acelasi design impresionant si spre piscina care avea si un bar. Nu era foarte aglomerat pt acesta perioada a anului si ne-am bucurat ca nu erau conationali, avand experiente neplacute la alte hoteluri unde erau cazati romani.

In apropiere exista un Aqua Park, acesta fiind si unul din motivele pt care am ales aceasta locatie. Intrarea este gratuita, dar platesti sezlongul si/sau umbrela 5 leva. Fiica mea a fost foarte incantata, fiind o mare iubitoare de apa.

In legatura cu mancarea, ni s-a parut foarte diversificata multe feluri, pui, paste, porc, vita, peste, nenumarate feluri de salate, prajituri, fructe si sampanie la discretie, in rest alte bauturi contra cost, inclusiv apa plata. Micul dejun la fel foarte bogat, cat am stat 3 zile nu prea am reusit sa mancam din toate felurile.

Dar piesa de rezistenta a hotelului pot sa spun ca este centrul spa, cu picina interioara, saune, bai turcesti, jacuzzi, aveau pana si doua bazine cu pestisori in care iti bagai picioarele, dar asta era contra cost. Iarasi am fost placut impresionata de designul acestui spa, de luminile din piscina si muzica subacvatica!

Ca un minus, personal cam nepregatit, insuficient si cu mutre cam acre, preturi cam mari la bar si restaurant, dar na, suntem la 5*.

Nu ai ce faci in timpul liber, seara, decat sa te plimbi prin resort, mai sunt cateva hoteluri care apartin aceleasi companii, dar cu circuit inchis, vreo 2 terase, cu preturi cam ridicate la mancare si cam atat. O destinatie de odihna, daca nu va doriti forfota din Sunny beach. Noi ne-am cam plictisit si dupa terminarea sejurului am plecat spre Sunny beach unde am mai petrecut 2 zile, intr-adevar cu viata de litoral!

Per total, a fost foarte frumos, recomand acest hotel si cu siguranta vom reveni!

Trimis de ct64cas in 01.05.13 13:07:13
Validat / Publicat: 01.05.13 14:53:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: aproape toata Bulgaria

VIZUALIZĂRI: 7886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ct64cas); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 holul receptiei

[01.05.13 14:53:36]

@ct64cas: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[28.06.13 22:01:17]

Imi place foarte mult hotelul, crezi ca ar fi potrivit pt o aniversare in 2, ce imi poti spune despre plaja si sezlonguri?

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[28.06.13 23:40:49]

@danamandache:

Hotelul este, într-adevăr, foarte elegant, însă poziționarea sa în vârful dealului nu este cea mai fericită. Plaja este frumoasă, dar departe. Nu știu, dar nu cred să se plătească șezlongurile. Turiștii cazați la celelate hoteluri beneficiază de ele gratuit.

În plus, nu oferă decât demipensiune, spre deosebire de celelalte patru hoteluri din resort+vilele care au all inclusive și permit, indiferent de culoarea brățării ,accesarea tuturor barurilor și snack barurilor din resort. În plin sezon insuficiența locurilor de parcare constituie o reală problemă.

Nu știu când are loc aniversarea, însă nu ți-aș recomanda să mergi la Elenite decât la capete de sezon, când nu este aglomerat și serviciile sunt incomparabil mai bune. Am fost la Elenite de 3 ori, în 2009,2010 și 2012, dar numai la sfârșit de mai sau început de iunie și de fiecare dată a fost perfect. Am stat atât la Royal Park și la Royal Bay. Anul trecut tocmai se finaliza un corp nou construit la Royal Bay, o variantă interesantă pe viitor datorită poziției excelente chiar pe malul mării. Ce poate fi mai frumos decât să vezi marea stând în pat sau să adormi și să te trezești ascultând valurile?

Dacă vrei să te duci în sezon, studiază și hotelul Zornitsa Sands 5*, situat exact alături, fără a face parte din Victoria Club, și care oferă pensiune completă. Singurul dezavantaj al acestuia este plaja proastă. Neoferind AI este ocolit de majoritatea compatrioților, ceea ce este un avantaj.

[29.06.13 00:05:11]

Aniversarea are loc pe 23iulie in plin sezon, m-am uitat la Zornitsa, ti-am citit si review urile, ti-am trimis si un mesaj, si tot nu stiu ce sa aleg. Ce inseamna plaja proasta? Ce spui de SolLuna Bay? Tu unde ai merge daca ai vrea ceva linistit si deosebit?

[29.06.13 07:10:45]

@danamandache: pentru o aniversare in 2 fara discutie as alege Royal Castle. Daca vrei sa-ti impresionezi partenera, nu mai sta sa te gandesti la alte locatii, aici e perfect, nu sunt multi copii, e un hotel mai mult pt cupluri, si din cauza preturilor probabil, nu au AI, deci nu sunt prea multi compatrioti, mancarea nu se compara cu ce e la celelalte hoteluri din zona unde se practica AI, e ceva mai deosebit, fara inghesuiala, au sampanie chiar si la md. Sezlongurile sunt gratuite, dist. pana la plaja nu e de speriat, pe langa aquapark in 3 min. esti la plaja. Parcare e chiar in fata hotelului. Daca ai bani, incearca country apartment sau safari, dar mai multe poti vedea pe site royalcastle-bg. Enjoy!

[29.06.13 09:25:42]

@ct64cas: multumesc pt raspuns, si eu cred ca este alegerea perfecta, am intrat deja pe site si imi place ce vad, este deosebit, este exact ce caut, trebuie doar sa-mi conving sotul ca nu va ramane fara masina.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[29.06.13 11:41:19]

@danamandache:

În prima fază m-am gândit la un city break într-o capitală europeană cu avionul, ceva gen Paris.

Dacă totuși vrei în Bulgaria, mi-a venit în minte un review citit anul trecut, mi-a plăcut destinația, foarte aproape de București, vezi impresii , unde o cameră deluxe superioară cu jacuzzi ar fi ideală pentru momente speciale.

În zona de litoral, Albena mi se pare a fi cea mai sigură stațiune dpdv al siguranței mașinii. Nu am auzit niciun caz. Sunt 6 ani de când nu m-am mai temut de furturile de mașini de la bulgari, dar, recunosc, că anul trecut la Elenite am ales deliberat să merg cu vechea mașină și nu cu cea nou nouță abia înscrisă, tocmai pentru că știam că sunt probleme cu parcarea și nu am vrut să risc nimic. În Albena ți-aș recomanda Flamingo Grand 5* sau Kaliakra Superior 4*+, cu mențiunea că la cel din urmă sunt enorm de mulți copii și calitatea serviciilor a scăzut an de an, concomitent cu creșterea prețurilor. În plus, Albena avea o politică mai ciudată de rezervări cu serii obligatorii de 7 nopți sau multiplu de 7, intrare într-o anumită zi a săptămânii, variațiile nefiind permise. Nu știu dacă se menține și în prezent, însă pe mine m-a încurcat mult la vremea respectivă.

M-ai întrebat într-un alt ecou de Sol Luna Bay din Obzor. Nu știu hotelul. În Obzor am stat doar la Miramar, un hotel foarte bun, plajă perfectă, dar destinat mai mult familiilor cu copii oricât de mici și mai puțin cuplurilor, cu parcare gratuită și păzită. Sol Luna Bay are review-uri recente foarte bune și contează mult faptul că este hotel de lanț internațional bine apreciat. Abia m-am întors de trei săptămâni din Mallorca unde am stat într-un hotel Sol de 4* cu servicii excelente, ceea ce mă determină să încerc pe viitor hotelurile acestui lanț și din alte țări.

La Club Evrika nu mai este cum era pe vremea când făcea parte din RIU, însă încă e foarte bine.

O altă recomandare ar fi pentru Sol Nessebar Palace 5* din Nessebar. Camere foarte mari și curate (neapărat să iei cu vedere la mare), mâncare OK, divertisment comun cu cel al celorlalte două hoteluri de patru stele alăturate, parcare contracost, dar sigură. Plaja este destul de îngustă, nu se compară cu cea din Albena, iar șezlongurile pe plajă erau contracost.

Îți doresc o alegere inspirată și la cât mai mulți ani fericiți împreună!

[29.06.13 15:39:54]

@nicole33: iti multumesc din suflet, am sa studiez ofertele propuse, ca de obicei ma ajuti foarte mult! Multi ani fericiti si tie alaturi de sotul tau si familia ta, !

[29.06.13 17:44:06]

@danamandache: scuze, acum am vazut ca este dana si nu dan era f dimineata cand am rasp ecoului... In ceea ce priveste masina, eu am fost si singura cu fetita si nu mi s-a intamplat nimic si am colindat cam toata Bg...

[29.06.13 18:26:04]

@ct64cas: ma bazez pe intuitia ta de femeie, daca tu ai alege sa iti petreci aici aniversarea casatoriei, e ok si pt mine, iar in privinta masinii cred ca sotul se uita prea mult la stiri. Multumesc pt sfaturi.

[30.06.13 14:38:10]

@nicole33: Kaliyanova Fortress este un super hotel imi place foarte mult si nu stiu ce sa aleg intre el si Royal Castle, sant amandoua deosebite. Multumesc pt ajutor.

Andox
[30.06.13 17:24:52]

Daca tot nu este musai la mare vezi si: vezi impresii

Daca e jacuzzi, pai sa fie de-ala adevarat

[30.06.13 18:36:46]

@Andox: multumesc pt ajutor. Review ul este savuros, l-am citit cu mare placere, iar locul este deosebit, va fi greu sa iau o decizie.

[30.06.13 23:47:24]

@danamandache: am vazut si celelalte 2 destinatii sugerate, intr-adevar sunt deosebite, castelul are o pozitie excelenta pe un platou pana sa ajungi in Arbanassi, l-am vizitat, am vazut si cateva camere, nu am fost impresionata., mirosea a canalizare, a vechi... cealalta, vila, am vizitat-o si pe aia, o vazusem si eu pe net, dar iar nu am fost prea impresionata, in poze pe site zici wow! , dar la fata locului... e ceva rustic, o pensiune la tara... pana la urma am stat la Arbanassi palace, fosta resedinta a lui Jivkov, ceva cam cum avea si Ceausescu, dar nici acolo nu as recomanda! Din punctul meu de vedere, Royal Castle, ramane unic si perfect pentru o asemenea aniversare, la celelalte locatii poti merge si intr-un concediu obisnuit. Asta ca sa te fac sa te hotarasti!

iulica
[03.08.13 12:54:44]

Buna,

vreau sa merg la Royal Castle si, pe mine, review-ul tau m-a convins.

Te rog sa-mi spui ce preturi sunt, incepand cu apa plata care am inteles de pe alte site-uri ca nu e inclusa - impresiile sunt din sejur 2013.

Cafea, bere, vin, sucuri si ma rog, ce ati mai consumat voi. Suntem 2 adulti (sot & sotie) pregatiti pentru hotelul acesta dar, cred ca trebuie sa avem si o idee macar despre cat inseamna extra. Se plateste in euro sau leva? Ce e mai avantajos?

Multumesc pentru un raspuns.

[03.08.13 16:16:11]

@ct64cas: multumesc pt ajutor, dar aniversarea a avut loc pe litoralul romanesc la Mamaia pt ca am castigat prin intermediulAFA un minisejur exact in perioada cand avea loc aniversarea. Poate anul viitor sau cu alta ocazie, pt ca acest hotel mi-a placut foarte mult.

Vacante placuta va doresc!

[05.08.13 18:16:07]

@iulica: buna

nu mai tin minte ce preturi erau cu exactitate, oricum destul de mari ca de 5 stele, o cafea cam 5 lv, vin sub 50 lv nu era, apa nu era inclusa la masa, ceea ce ne-a enervat si am apelat la supermarketul din apropiere si cafea am baut de la expresorul i cam. Am citit si alte commenturi de pe alte siteuri dar noi am fost multumiti de mancare, poate fiindca am fost si la sf lui aug cand nu era prea aglomerat. In ceea ce priveste stafful, asa e, necalificati si indolenti si putini, adica i-am vazut pe aceeasi in cele 3 zile si la bar si la rest. La plaja nu am fost, am stat la piscina, la aquapark si la inegalabilul spa. Cate zile planuiti sa stati? daca mai ai intrebari, iti stau la dispozitie si astept impresii fiindca si eu vreau sa merg tot la sf lui august. Concediu placut!

[05.08.13 18:38:08]

@ct64cas: s-a ivit o ocazie pt a merge totusi aici, aniversarea sotului meu. ce zici de camera junior suite, am vazut ca era recomandata booking?

[05.08.13 18:57:32]

@danamandache: exact acolo ma uitam si eu acum, e foarte bine superior junior, si ca pret! dar vad ca pe siteul ala nu au preturi si pt apartamente, eu vreau sa merg la sf aug-sept si sa iau un apt, as incerca safari apt cu scara interioara si sus cu sauna proprie, daca n-o costa prea mult! astept cu nerabdare impresii! Distractie placuta si nu rata spa-ul!

[06.08.13 17:25:41]

@ct64cas: safari apartament 105 euro pe noapte in perioada pe care o vrei tu, chiar acum am primit oferta de la agentie. daca vrei sa sti si celelalte preturi te ajut cu drag.

ct64cas, danamandache, iulica, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Castle Hotel (complex Royal Club Victoria) :