ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2013
ÎNSCRIS: 09.05.11
APR-2013

Bun, dar cu o mica problema!

Dupa ce ne-am intors de la Busteni, de la o petrecere neplanificata, a 2-a zi am plecat spre Galati unde aveam ceva treaba anuntata de mai multa vreme, astfel ca, in urma cu o saptamana facusem rezervare pentru o noapte la hotel Vega, la sugestia unei cunostinte din Galati.

Chiar daca mai fusesem in Galati in cateva randuri, tot cu treaba si tot pentru o noapte (am stat la hotel Faleza si la hotel Galati), aveam nevoie de o sugestie deoarece vroiam sa stau altundeva si oscilam intre hotel Magnus, hotel Royale (ambele mai aproape fata de locul unde aveam treaba) si hotel Vega.

Cum primul nu avea lift (citisem si pe AFA acest aspect!) iar cel de-al 2-lea era un hotel mic despre care n-am avut posibilitatea sa-mi fac o impresie edificatoare am optat pentru ultimul, care este hotelul cel mai reprezentativ al Galatiului, un hotel pe 12 nivele, deschis in 2003 si situat pe superba faleza a orasului.

Hotelul Vega dispune de parcare proprie (am parcat in fata hotelului dar am vazut ca are si parcare subterana), restaurant, bar si terasa la parter (ultima nu era deschisa fiind frig!), fitness, masaj, sauna, 3 sali de conferinte si un salon pentru micul dejun situat la etajul unu.

Hotelul are 69 de camere (8 apartamente, 51 camere cu pat matrimonial si 10 camere cu 2 paturi) dotate cu tv, minibar, climatizare, telefon, internet, baie cu cada si feon, fara balcoane dar cu o panorama superba asupra Dunarii, in special cele de la etajele superioare.

Noi am avut o camera spatioasa, cu pat matrimonial mare, curata si cu o combinatie de culori care este preferata mea: alb-albastru (chiar daca sunt stelist iar Steaua a jucat in acea seara la Galati!).

Micul dejun servit la etajul unu, intr-un salon aerisit situat pe partea cu faleza si oferind o priveliste frumoasa, a fost destul de variat tinand cont de faptul ca era in cursul saptamanii, la inceput de aprilie iar hotelul avea putini clienti.

Singurul inconvenient pe care l-am intalnit in scurta noastra sedere a fost zgomotul ingrozitor facut de lift, lucru inacceptabil pentru mine, in special dimineata-initial am crezut ca se pregateste o sala de conferinte deasupra noastra sau se muta mobila!

Daca n-ar fi fost acest neajuns as fi spus ca hotelul merita lejer 4 stele iar pretul pentru o noapte in extrasezon (340 lei pe noapte camera cu mic dejun) ar fi fost ok tinand cont de curatenie, dotari si amabilitatea personalului.

De la camerele orientate spre sud se poate vedea, pe langa Dunare si frumoasa ei faleza biserica fortificata ‘’Precista’’-cel mai vechi monument istoric din Galati fiind sfintita ca lacas de cult in 1647, in timpul domniei lui Vasile Lupu.

Daca tot am vorbit de faleza sa spunem ca este partea cea mai atractiva a orasului, un loc de promenada atat pentru locuitorii orasului cat si pentru turisti, loc de desfasurare a concertelor si intrecerilor sportive si care ofera un mare potential de relaxare si agreement.

In partea de sud a acestei faleze intalnim Complexul Muzeal de Stiintele Naturii ‘’Rasvan Angheluta’’ care cuprinde Planetarium, Acvariu si Gradina Botanica. Alte obiective din Galati nu pot sa va recomand deoarece tot timpul am venit aici cu treaba si tot timpul pe fuga.

In concluzie recomand hotel Vega doar daca sunteti in tranzit sau cel mult pentru 2 zile dar sa cereti camera cat mai departe de lift!

Trimis de marocanu21 in 24.04.13 19:06:18
Validat / Publicat: 24.04.13 20:57:09

VIZUALIZĂRI: 1898 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 receptia hotel Vega
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 23 voturi)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 67.00 EUR pe cameră

Floria CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [24.04.13 21:15:54]

Am avut şi noi această problemă cu zgomotul cauzat de lift la alte hoteluri, ultima oară la Alpin în Poiana Braşov, şi ştiu cât poate fi de neplăcut...

Din acest motiv am început să cerem camere cât mai departe de lift chiar dacă pare un pic ciudată solicitarea noastră!

RossoNerro
    [25.04.13 09:09:14]

Salutare,

Interesant ca nu ai platit parcare(a).

Am fost si eu acum 2 saptamani in urma prin zona (cam in aceasi perioada cu Dunarea revarsata), intrucat ai poze doar cu hotelul o sa "urc" eu cateva cu faleza.

marocanu21AUTOR REVIEW
    [25.04.13 19:51:26]

@RossoNerro: multumesc!

Este posibil sa fi intrat si parcarea in pretul acela!

dandana
    [09.07.13 22:29:39]

@marocanu21: Confirm ca parcarea se plateste la Vega.

marocanu21AUTOR REVIEW
    [10.07.13 10:15:15]

@dandana: am banuit eu ca nu trece chifteaua pe langa ei dar n-am mai pus intrebari fiind o singura noapte!

dandana, Floria, marocanu21, RossoNerro
    Alte impresii din această RUBRICĂVega Hotel: