ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2013
ÎNSCRIS: 09.08.10
FEB-2013

De recomandat...

Haus Tschiderer este de fapt un mini apart-hotel. Are cateva apartamente, nu stiu sa va zic exact cate. Noi am fost un grup de 11 persoane, cupluri in general, si am avut 2 apartamente de 3 dormitoare (4 camere la noi), asa ca o sa ma limitez strict la descrierea acestora.

Cabana este construita in stilul specific austriac. La parter, inainte de a intra in casa, exista o camera cu usa separata (se descuie cu cheia de la camere), unde iti lasi schiurile in niste suporti speciali si claparii pe un calorifer special conceput pentru clapari. In casa nu intri cu schiuri sau incaltat in clapari. Curatenia si disciplina este la ea acasa. Tot afara exista spatiul destinat gunoiului menajer, care este impartit in vreo 5-6 categorii, iar respectarea acestora este indicata cu strictete de catre proprietar: nu arunci sticla la doze, plastic la menajer si asa mai departe. Exista si vreo cateva locuri de parcare, in jur de 4-5, dar la aproximativ 15 m mai exista o mica parcare pentru sa zicem 8-10 masini. Noi am avut loc cu 4 masini, fara probleme.

Cabana este foarte curata si bine ingrijita/ pastrata. Tavite pentru ghete la fiecare intrare in apartament, si inclusiv in apartament. Bucatarii dotate cu absolut orice: masina spalat vase, frigider, aragaz, etc; farfurii, pahare de diferite feluri, tacamuri, prosoape, etc. Un apartament a avut bucataria inchisa, alta deschisa. Activitatea, ca sa zic asa, se desfasura in apartamentul cu bucataria deschisa. Se gatea, se statea de vorba, ascultam muzica, jucam diferite jocuri, mancam, etc. In living se mai gasea un tv de diagonala mare (80 sau 101), slim, cu dvd player. Exista 2 posturi locale care prezinta zilnic vremea pentru ziua respectiva si pentru a doua zi (cu o precizie cum la noi nu prea intalnesti), ce activitati au loc in statiune, imagini si filmari din statiune, etc. Exista internet wireless gratuit. Cu caldura nu am avut probleme, cabana este bine izolata. Proprietarul a venit la inceput, a predat cheia si l-am mai vazut la plecare, cand am platit.

Apartamentele au balcoane mari, deschise, cu privelisti foarte frumoase (nu toate, noi asa am nimerit).

Fisa camerei se foloseste la cumpararea skypass-ului pentru obtinerea unei reduceri de 10%, pentru toti cei cazati in apartament.

Cam atat imi vine in minte acum sa povestesc, daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere.

Eu unul, recunosc ca nu am vazut alte unitati de cazare din zona, dar pot spune ca daca ma voi intoarce tot aici voi sta. Ce ii lipseste intr-adevar (unii cauta si asta): o piscina, o sauna, o sala de fitness, o sala de jocuri. Efectiv in cabana nu prea ai ce sa faci, dar nu e asta o problema: statiunea ofera foarte multe.

Vacanta placuta!

Trimis de dsum3r in 23.04.13 16:29:16
Validat / Publicat: 23.04.13 17:55:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1922 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dsum3r); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• SOCIALs