ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.04.2013
ÎNSCRIS: 23.07.12
APR-2013
single

Superlativ ca grad de satisfactie

Dupa ce am comis o cu Hanul Doctorului, am zis ca nu ma mai risc cu nimic in Cetatea Baniei. Asa ca m am infipt intr o rezervare la Hotel Royal-un stabiliment micut, aproape de centru si cu un fotograf bun, daca e sa ne luam dupa fotografiile de pe site.

Am ajuns obosit dupa drum, in jur de ora 20.00. Am primit imediat camera, cu vedere la strada (auzisem ca cele ce nu au vedere la strada sunt un pic dezolante asa ca am rasuflat usurat ca nu mai trebuie sa negociez cu receptionera). Am urcat cu chiu cu vai cele 2 etaje (hotel are doar 2 etaje si fara lift iar scarile te oboseec anormal de mult).

Cand am deschis usa camerei am mai uitat de oboseala: o camera micuta dar foarte cocheta care te facea sa te simti ca acasa si nu intr o camera de hotel la 300 km departare de casa. Un gemulet mic era singura sursa de lumina naturala a camerei dar tinand cont ca perioada ce am petrecut o acolo a coincis in mare parte cu intunericul nu prea a fost o problema.

Camera era accesorizata cu tot ce aveai nevoie (trusa de cusut, papuci de unica folosinta, bureti de lustru, sapun, gel de dus si sampon de la o firma destul de cunoscuta pe piata) si cu lucruri ce in mod normal nu le gasesti intr un hotel de 3 stele. Mirosul frumos din camera era asigurat de un odorizant cu fas fas iar in baie era un miros foarte puternic si foarte frumos ce a persistat pe toata sederea mea indiferent de momentul zilei.

Singura problema (dar care poate fi trecuta la diverse) era modul de deschidere al usii de la baie, cumva inspre interiorul camerei ceea ce nu ti permitea sa o lasi deschisa ca te blocai.

Micul dejun era sub forma de bufet suedez, corect pentru ce ar trebui sa insemne el. De la ceaiuri, sucuri si cafea pe parte de bauturi, miere, gem, unt, paine sub diferite forma +prajitor de paine pana la omelta, carnaciori la gratar, mezeluri precum si rosii si castraveti. Ce mai incolo si incoace, o masa care ma tine fara probleme pana dupa amiaza.

Din punctul de meu de vedere un hotel foarte bun cu un pret mai mult decat corect!

Trimis de gotty in 22.04.13 11:28:49
Validat / Publicat: 22.04.13 12:30:04

VIZUALIZĂRI: 1377 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cris1982
[22.04.13 14:52:19]

Este fostul hotel Casa Imparatului, despre care am scris si eu un review aici: vezi impresii

Am inteles ca s-a schimbat proprietarul si din acest motiv si-a schimbat si denumirea. Era un hotel foarte bun si inainte de schimbarea denumirii.

[22.04.13 15:18:46]

@cris1982: utilă informația - am actualizat denumirea hotelului și restul informațiilor și am mutat articolul de față la rubrica mai veche. Mulțumim,

cris1982
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Hotel [ex Casa Împăratului]: