ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2013
ÎNSCRIS: 09.05.11
MAR-2013
team-building

O vila perfecta pt grupuri

La sfarsit de martie baiatul cel mare, ’’satul’’ de onomastici in familie s-a hotarat sa inchirieze o vila pe Valea Prahovei pt a sarbatori impreuna cu alte 3 familii si copiii din dotare in weekend urmand ca, luni cand era ziua de nastere sa ‘’marcam momentul’’ la Bucuresti impreuna cu restul familiei.

Intamplarea facea ca in acea zi de luni eu si sotia sa plecam la Galati cu ceva treburi iar cel de-al 2-lea baiat sa aiba treaba la Sibiu, unde locuieste, asa ca ne-am hotarat sa-i facem o surpriza sarbatoritului si sa-l ‘’onoram’’ cu prezenta sambata seara, ei fiind plecati de vineri.

Dupa ce ne-am interesat discret unde se cazeaza am sunat proprietara (spre rusinea mea sub o alta identitate!) pentru a o intreba daca mai are locuri de cazare si am primit raspuns ca mai are disponibil un apartament cu 5 locuri, exact ce ne trebuia noua (eu, sotia si ceilalti 3 baieti).

Asa am ajuns la pensiunea D&D din Busteni, incarcati cu mancare, bautura si un tort (in caz ca nu ne acceptau nu muream de foame si de sete!), unde, dupa ce am facut jonctiunea cu ceilalti si ne-am cerut scuze d-nei Paula (saraca femeie nu mai intelegea nimic!), ne-am petrecut excelent!

Pensiunea D&D sau Casa D&D este o vila formata dintr-un apartament si 5 camere duble, situata la circa 200m de partia Kalinderu, la 20m de parcarea cu plata (probabil in sezon pt ca acum nu ne-a intrebat nimeni de sanatate!) care deserveste partia, pe strada Mihail Kogalniceanu nr 2A si se afla in aceeasi curte cu casa proprietarilor.

Curtea situata in spatele celor 2 constructii, este destul de generoasa pt o locatie pe Valea Prahovei (mai ales in apropierea unei partii de schi!) si cuprinde, pe langa cei cativa pomi (care probabil vara sunt mana cereasca!) gratar, masa cu umbrela, scaune, bancute, balansoar iar pe timp de vara, din spusele proprietarului se amenajeaza un loc de joaca pt copii cu tobogan, leagane, casuta pt pitici etc toate pe un spatiu verde bine ingrijit.

Cladirea pensiunii este impartita cumva in 2: partea din fata cu intrare frontala in apartamentul pe 2 nivele si partea din spate cu intrare prin lateral care are la parter un living cu bucatarie si toaleta, iar sus camerele.

Livingul, care mai are o alta usa cu acces spre gratar, este destul de incapator pt numarul de camere existente, creeaza o atmosfera de intimitate fiind in partea din spate, ferit de ochii vecinilor, trecatorilor si chiar al proprietarilor si este dotat pe langa mese si scaune cu un tv lcd mare, aparatura pt muzica, dispune de o bucatarie deschisa utilata corespunzator si un grup sanitar cu 2 cabine; in concluzie este functional dar are o bila ‘’gri’’ din partea mea pt vesela partial incompleta.

Camerele, pozitionate 2 la etajul 1, 2 la etajul 2 si una la mansarda sunt maricele, mobilate corect pt clasificarea pensiunii, destul de curate chiar daca fusesera ‘’cotropite’’ de-ai nostri; o singura exceptie si anume camera de la mansarda care e mai micuta datorita acoperisului, la baie trebuie sa stai cam aplecat din acelasi motiv, intr-un cuvant - ''de evitat'' daca se poate. La etajul 1 se mai afla o camera in care am inteles de la ai nostri ca ar fi centrala (?!) iar accesul pe scari se face greu mai ales cu bagaj deoarece acestea sunt foarte inguste.

Apartamentul este piesa de rezistenta a pensiunii (l-am lasat la urma in mod intentionat deoarece aici ne-am cazat noi!) este pozitionat cu fata la strada, are o priveliste superba spre Caraiman si Costila, este alcatuit din 2 incaperi pe 2 nivele, parter si etaj, legate de o scara interioara spiralata.

Camera de jos este foarte generoasa ca spatiu si poate fi impartita la randul ei printr-o usa glisanta din plastic (deci fara izolatie fonica!) intr-un living mic cu o minibucatarie, o masa, 4 scaune, un dulap pe care se afla un tv micut, acces la scara interioara si usa de la intrare, si un dormitor cu un pat dublu, sifonier, semineu, o pianina veche functionala si un dulap pe care se afla un tv lcd.

In capatul de sus al scarii inguste se afla un hol deschis foarte micut de unde se poate iesi in stanga pe scara cu camerele duble din partea din spate, in fata se poate intra direct in baia apartamentului iar in dreapta in dormitorul de sus al apartamentului.

Camera de sus a apartamentului are in dotare un pat dublu, o canapéa extensibila, 2 noptiere, o masa pe care am folosit-o pt bagaj, dulap cu lenjerie si 2 prosoape si dispune de un balconas cu 2 scaune orientat spre partia Kalinderu.

In baie se gasea doar sapun lichid si hartie igienica dar era destul de spatioasa si curata.

Plusuri ale apartamentului-intrare separata parter, intrare in scara comuna la etajul 1, priveliste superba, 3 televizoare, bucatarie proprie, izolatie fonica destul de buna fata de restul cladirii.

Minusuri-scara incomoda, lipsa wc serviciu parter, prosoape putine (2 pt tot apartamentul), lipsa unui hol la intrare si pozitionarea caloriferului in partea opusa geamului faceau sa fie frig la parter.

Daca sunteti mai comozi si nu vreti sa va preparati singuri mesele aveti posibilitatea sa le serviti la restaurantul ‘’Liziera’’ aflat la cca 15m de pensiune si care parea destul de ok.

Proprietarii pensiunii foarte amabili si discreti-pe d-na Paula am vazut-o doar la venire si la plecare iar cu sotul dumneaei am discutat pret de vreo 15-20 min la gratar dupa care s-a facut nevazut in ciuda insistentelor noastre de a mai ramane la o ''tarie''.

La plecare am mers la baza partiei Kalinderu unde ne-am bucurat impreuna cu copiii de Fun-Park-ul existent, in special de instalatia de sanie pe sine, un fel de carusel pt incepatori - noroc ca nu era aglomerat altfel nu mai aveau loc copiii de noi!

Am uitat sa va spun preturile de la pensiune:

80 de lei camera dubla / 100 lei in sezon.

160 de lei apartamentul / 200 lei in sezon.

La preturile astea si conditiile oferite zau ca merita!

Trimis de marocanu21 in 19.04.13 12:43:48
Validat / Publicat: 19.04.13 13:44:09

VIZUALIZĂRI: 3570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa D&D vazuta de la poarta

• Alte impresii din această RUBRICĂCasa D&D: