ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
MAR-2013

Las Fallas - O sarbatoare plina de culoare si veselie

In momentul in care ne-am hotarat sa vizitam Valencia nu stiam nimic despre acesta sarbatoare. Principalul motiv pentru aceasta vacanta era Orasul Stiintelor. Ulterior am aflat de Las Fallas si am trait si simtit din plin aceasta sarbatoare.

Valencia este un oras foarte verde, plin de parcuri si gradini, localnicii sunt foarte amabili si plini de viata in aceasta perioada a anului. Toti sunt mandrii si iubesc aceasta frumoasa sarbatoare a primaverii.

Las Fallas este cea mai asteptata sarbatoare din an si are loc intre 1 si 19 martie. Aceste sarbatori s-au nascut din traditia rugurilor de alta data, aprinse pe 19 martie in onoarea Sfantului Iosif si a primaverii. In secolul 18 bucatile de lemn au fost schimbate cu marionete, numite ulterior fallas, opere de arta, simbolice sau satirice, unele depasesc 20 de metri in inaltime. Valencia isi deschide strazile pline de culoare si lumini care inunda fiecare coltisor al sau cu opere de arta facute din lemn si carton.

Fiecare cartier isi alege cate doua Falleras, o copilita si o fata tanara, care vor aparea pe toata durata evenimentului. Fiecare strada din oras este decorata cu beculete multicolore ca de Craciun. In total in tot orasul sunt construite cam 300 de fallas, fiecare reprezentand un potret ironic sau satiric al unui personaj din viata politica sau sociala actuala. Am vazut o falla a lui Steve Jobs, alta Adam si Eva, Calul Troian, Bus-ul turistic etc.

Tensiunea creste intre 15 si 19 martie cand sarbatoarea isi atinge apogeul: petarde, defilari, fanfare... Am prins o astfel de defilare intr-o seara in timp ce mergeam la restaurant. Un car alegoric era purtat pe strada plin de fetite costumate in turcoaice. Pe 1 martie are loc in fata primariei prima mascleta (foc de artificii), apoi in fiecare zi se repeta la ora 14 fix. Focul nu tine mai mult de 5 minute dar zgomotul este de-a dreptul asurzitor. O singura data am asistat la o mascleta si a fost cel mai galagios foc de artificii pe care l-am vazut. Circulatia in oras se deviaza incepand cu ora 12 pana la ora 14.30 pentru a permite oamenilor sa umple Piata Primariei. Cu mic cu mare toti valencienii, si nu numai, sunt prezenti la ora 14 in fata primariei pentru a asista la focurile de artificii.

Odata cu lasarea serii, Valencia prinde si mai multa viata si culoare. Se aprind sutele de beculete colorate ce impobobesc strazile, iar la fiecare colt de strada este un grup de copii ce dau cu petarde. La inceput tresaream cand le auzeam, dar cu timpul ne-am obisnuit, devenise ceva normal sa auzim zgomote de petarde peste tot unde mergeam. Ca la noi in ajunul Revelionului.

In fiecare piata se monteaza cate o papusa alegorica. Pe 17 martie se aduc ofrande de flori la Basilica de la Virgen de los Desamparados. Pe 18 martie are loc nic del foc, o jumatate de ora de focuri de artificii. Pe 19 martie, cand se sarbatoreste Sfantul Iosif, exact la miezul noptii are loc incendierea papusilor. O piesa va fi salvata pentru Muzeul Fallero. Totodata de organizeaza si un concurs cu premii pentru cea mai buna falla, iar artistul care a contruit-o este premiat si celebrat in Plaza del Ayuntamiento. Am vazut o astfel de expozitie de fallas castigatoare din anii precedenti in Centrul Comercial El Saler. Cand te gandesti ca acesti artisti muncesc un an de zile la o papusa pentru ca apoi aceasta sa arda in mai putin de 10 minute...

Originile Las Fallas vin din secolul 16. In noaptea Sfantului Iosif, care este protectorul dulgherilor, era traditia ca dulgherii sa arda torte de lemn pe care le-au strans de-a lungul iernii si de care nu mai aveau nevoie. Se construiau torte mari care erau captusite cu lemn, mobila veche sau alte obiecte nefolositoare. Cu timpul valencienii au inceput sa faca papusi ninots din deseuri. Din secolul 19 papusile au capatat forma pe care o au in zilele noastre. Traditia papusilor a fost ulterior adaugata altor traditii cum ar fi cea a ofrandei de flori catre Fecioara Protectoare a celor Napastuiti.

Ne-am bucurat ca pentru o saptamana am putut simti atmosfera de sarbatoare alaturi de valencieni. E minunat cand un popor isi pastreaza traditiile atat de vii, acest lucru sporind considerabil numarul de turisti pe perioada sarbatorii.

Vacante insorite!

Rog ilustratie muzicala:

Trimis de Muffin2009 in 18.04.13 23:52:24
Validat / Publicat: 19.04.13 08:08:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona

VIZUALIZĂRI: 4093 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piata primariei dupa focul de artificii

mireille
[01.05.13 06:02:09]

Fain rewiew -am avut ocazia sa particip la o festa spaniola cu multi ani in urma in alt oras spaniol si intr-adevar o fiesta tine 7 zile de nebunie totala, esti prins in vartej si te molipsesti de nebunia spaniolului -papusile sunt haioase si uriase -As dori sa revad Valencia separat, desi am fost in Spania de trei ori in diferite intervale ale vietii, de cate zile crezi ca am nevoie?

Muffin2009AUTOR REVIEW
[01.05.13 14:19:23]

@mireille: Depinde cat vrei sa vezi.

Daca te duci doar pentru Ciudad de las Ciencias si Oceanograf iti sunt de ajuns 2 zile.

Noi am vrut sa vedem mai tot orasul: muzee, parcuri, gradini, biserici, plaja, ceva malluri si pentru asta am stat o saptamana.

Voi reveni cu reviewuri separate pentru fiecare in parte.

Iti recomand perioada 1-19 martie cat dureaza Las Fallas pentru ca atmosfera este deosebita, de sarbatoare.

[02.12.17 15:26:43]

Mutat în rubrica "Festivalul ''Las Fallas'', VALENCIA" (nou-creată pe sait)

Ana Gabriela, Muffin2009
Alte impresii din această RUBRICĂFestivalul 'Las Fallas' în Valencia și împrejurimi: