ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 28.08.09
SEP-2007

Seara turceasca - la hotel Grand Kurdoglu

Cand ajungi intr-o tara straina... iti doresti sa aflii cat mai multe despre poporul respectiv, obiceiuri, credinte, portul lor... etc. Exact asta ne-am dorit si noi. Am aflat multe despre ei (o sa va spun si voua in alte review-uri)... dar...

Era spre finalul concediului... mai aveam 2 zile de stat... si eram putin ofticata ca nu am aflat cum e la seara turceasca. Dupa masa de seara, au venit ospatarii si ne-au spus ca avem o surpriza din partea hotelului. Ne-am spalat, ne-am parfumat si ne-am dus in sala mare sa vedem surpriza. Seara a inceput cu putina muzica si cu un concurs... de dansat pe sub sfoara. Imi era foarte rusine sa ma duc... dar au venit ospatarii si m-au luat. Am trecut eu pe sub sfoara... cand n-am mai putut m-am descaltat... am ramas in concurs eu si o pustoaica de 4 ani. Ghici cine a castigat? :)))) A fost foarte distractiv... numai ca a luat ea premiul... nu prea era corect... dar am venit sa ne distram.

A urmat un concurs de mancat pepene fara maini. Am ras cu lacrimi. S-au murdarit ca porcii, dar nici ca le pasa. Bravo lor! Dupa asta a fost un concurs de dans in jurul scaunelor... probabil va avintiti din copilarie de pe la zilele de nastere... daca sunt in joc 10 persoana se pun 9 scaune... lumea danseaza in jurul lor si cand se opreste muzica te asezi pe un scaun... daca nu reusesti iesi din joc... si se mai scoate un scaun... si tot asa pana raman 2 persoane si un scaun... Ce credeti? Lipsea marte din post?!? Am participat si eu... am ajuns in finala cu o tipa de vre-o 30-35 ani, englezoaica, de 1,70 - 1,75 inaltime (eu am 1,63) si cam 100 de kile (eu am jumate ;)) Ne-am invartit in jurul scaunului de am ametit... am facut niste glume cu ea... trageam scaunul dupa mine... hi hi hi... ha ha ha... nu v-am spus ca s-a trisat putin... ospatarii puneau muzica... ; )... opreau muzica cand eram eu in dreptul unui scaun... bun... si de-odata se opreste muzica... scaunul in spatele meu... dau sa ma asez... siiiiii... scaunul nu mai era... mi-l trasese englezoaica de sub fund sa se aseze ea :)))))))))))))))))))))))))) va inchipuiti ce rasete au fost... era sa imi rup gatul... ca aveam tocuri... m-am speriat putin - ce-i drept – dar am ras in hohote. Am ratat si premiul asta!

Si spre marea mea surpriza... dupa aceste concursuri a urmat o dansatoare din buric... care a invatat si fetele si barbatii sa danseze. Frumos!!! Si dupa asta – spoon man – o alta traditie de-a lor. Un barbat imbracat intr-un costum frumos... canta cu ajutorul unor linguri de lemn... Bestial!!!... Mai tare a fost cand, domnul spoon, a pus lumea din sala sa cante cu lingurile de lemn.

A fost o seara de neuitat! Este de apreciat conducerea hotelului care ne-a oferit astfel de momente. Bravo lor! Si le multumim! Nu a fost o seara turceasca ca cea de la localul acela unde se organizeaza asa ceva (pt cei interesati - localul de langa politie... restaurantul dinspre intrarea in Portul Turistic)... dar a fost foarte frumos.

Va pup!

Trimis de mili1983 in 28.08.09 22:35:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2019 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mili1983); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

voyager
[28.08.09 22:46:28]

SUPER!

georgian7784
[29.08.09 20:21:25]

Vreau sa primesc impresii din Turcia. De ce nu pot sa ma abonez? La sf lunii plec in turcia si vreau sa aflu impresii de acolo. Plec la Kusadasi - hotel Arora4*. Ma ajutati? Va rog!

Miss Butterfly
[29.08.09 20:33:59]

@georgian7784: pentru a te abona la o anumita destinatie ar trebui sa bifezi la rubrica "abonamentele mele" respectivele tari dupa care dai "memorare abonamente". Aceasta rubrica o vei gasi accesand "CONTUL MEU", care se afla in partea dreapta a paginii de start a site-ului... Trebuie sa ai grija ca adresa de mail pe care ai scris-o sa fie corecta, valabila; in caz contrar nu vei primi instiintarile respective...

Mult succes!! In caz ca nu reusesti ar fi cel mai bine sa il contactezi pe webmaster pe feedback..

Miss B

georgian7784, Litoiu, Miss Butterfly