ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2013
ÎNSCRIS: 13.11.11
SEP-2012

Excursiile optionale din Zakynthos

Paxalis Terzis-PARASTRATIMA

Daca tot ati strabatut un drum de mai bine de 1400 de km pana pe insula ar trebui sa profitati din plin de tot ceea ce are aceasta sa va ofere. Odata ajunsi pe insula veti fi uimiti de multitudinea de oferte de excursii optionale. Practic in fiecare statiune veti observa panouri cu oferte si odata ajunsi pe plaja veti avea alte oferte si acolo. Veti gasi prin statiuni foarte multe firme de turism ce va ofera cam aceleasi excursii doar ca poate varia fie durata acesteia care poate fi de dimineata pana seara sau cateva ore, fie puteti opta pentru o calatorie cu un vapor mare sau cu altul mai mic, sau puteti inchiria direct barcute mici. Trebuie insa sa va organizati de la inceput mai ales daca stati doar o saptamana pe insula, deoarece sunt excursii care se fac doar intr-o anumita zi a saptamanii si ar fi pacat sa le ratati!

Un alt aspect deloc de neglijat atunci cand iti organizezi o excursie pe mare este vremea, si anume: interesati-va cu o zi inainte daca in ziua excursiei pe mare va bate vantul, daca vor fi valuri, pentru ca acesta este un lucru foarte important pentru calatoria pe mare. Daca sunt valuri de exemplu, vaporul cu care mergeti, nu poate intra in Pesterile Albastre, si ar fi pacat sa le ratati.

Totodata, daca sunt valuri, puteti avea rau de mare cum am avut eu si lucrul acesta nu e unul deloc placut.

Un alt lucru care l-am observat este ca grecii nu negociaza, preturile la excursii sunt cam peste tot aceleasi, puteti obtine insa un mic discount daca cumparati toate excursiile de la o singura agentie.

Croaziera in jurul insulei

Este cea mai importanta excursie ce nu trebuie ratata de oricine ajunge pe insula. Puteti alege intre doua vapoare care fac aceasta coaziera, si anume: un vapor rosu pe numele lui Delfini sau vaporul piratilor ai caror angajati chiar sunt costumati in pirati. Diferenta intre cele doua este ca excursia cu vaporul rosu se face zilnic si costa 20 de euro si dureaza de la 9 dimineata pana la 5 dupa amiaza, iar cea cu vaporul piratilor se face numai in zilele de marti si sambata si costa tot 20 de euro, dar dureaza pana la pranz si nu are la fel de multe opriri pentru inot precum are cea cu vaporul rosu.

Pretul de 20 de euro include transfer cu autocar dus- intors si masa de pranz pe vapor. Nu va asteptati sa va saturati cu acest pranz deoarece este mai mult simbolic, si luati-va cu voi ceva sandwisuri si multa apa, deoarece pe vas este scumpa.

Noi am mers cu vasul rosu Delfini care pleaca in fecare dimineata din portul Zakynthos. In ziua in care am fost noi erau valuri destul de mari iar vaporul nu a putut intra in celebrele Pesteri Albastre. Tot datorita valurilor mari mi s-a facut rau si am vomitat tot drumul pana la Navagio. Cand am ajuns acolo, mi-am revenit!

Vaporul este destul de mare si puteti opta pentru a sta la unul din cele trei nivele. Daca aveti noroc sa intrati primii pe vas puteti ocupa un loc la primul nivel in fata vaporului unde va puteti pune prosoapele si puteti face plaja. Si la ultimul nivel se poate face plaja, dar locurile se ocupa foarte repede. La etajul doi unde am stat noi, este si restaurantul de unde va puteti cumpara snacksuri si bauturi, un loc unde era mereu o coada imensa.

Prima oprire se face pe celebra plaja Navagio iar cele 45 de minute petrecute aici vi se vor parea doar 3 secunde pentru ca timpul zboara foarte usor pe plaja. Timpul va fi suficient sa admirati si sa fotografiati plaja din toate unghiurile si sa faceti o baie rapida. Aici la Navagio apa se adanceste foarte repede. Va sfatuiesc sa luati cu voi pantofi speciali pentru mers pe plaja, deoarce aici nu este nisip, ci mici pietricele pe care nu este usor sa pasiti. Pastrez si acum o mana de pietricele albe de plaja Navagio si reprezinta pentru mine cel mai frumos suvenir. Este greu de descris in cuvinte ce simti cand te afli acolo, dar cu siguranta nu vei puta uita niciodata acel turcoaz al apei, acea intindere de milioane de pietricele albe si felul cum soarele se reflecta in stanci si apoi in mare... Cu siguranta iti vei promite ca vei reveni in acest loc magic si vei spera ca data viitoare nu va mai fi asa aglomeratie si nu vei mai vi pe fuga si veti puta savura pe indelete spectacolul naturii. Pe noi ne-a facut sa revenim si a doua oara am prins ultima zi de septembrie cu soare din anul trecut.

Am fost desprinsi foarte usor din vis de catre membrii echipajului care ne-au grabit sa ne imbarcam pe vapor.

Dupa imbarcare ni s-a servit pranzul si ne-am indreptat mai departe catre Porto Vromi. Aici apa este de culoarea smaraldului si puteti admira Pesterile Delfinilor. Aici se poate intra in ele dar asta numai daca nu sunt valuri pentru ca altfel risca sa se lovesca de stanci. Vaporul nostru a putut intra si am putut admira aceste pesteri unde apa devine de culoarea cernelei.

Mai departe drumul duce la Pesterile Keri unde se face inca o oprire pentru inot. Am trecut apoi chiar printre celebrele stanci Mitzitres unde legenda spune ca daca te uiti in ochii persoanei iubite in timp ce treci printre ele, veti ramane impreuna pentru totdeauna! Vaporul isi continua apoi drumul spre sudul insulei unde veti parcurge timp de 30 de minute Parcul National Marin al Testoaselor si unde puteti admira celebra insula Marathonisi. Noi nu am vazut testoase ci delfini ce inotau pe langa vaporul nostru!

Mai departe drumul duce pe langa insulita Pelouozo pentru ca apoi sa puteti admira Capul Gherakas cu celebra sa biserica alba ce se vede de pe mare. Urmeaza apoi frumoasele statiuni de pe Peninsula Vasilikos si veti putea admira de pe mare frumoasa plaja Banana Beach.

La Mavratzi se va face ultima oprire pentru inot pentru ca apoi vaporul sa se opreasca in portul Zakynthos de unde a inceput calatoria.

Navagio si Blue Caves

Am cumparat aceasta excursie chiar de pe plaja Alikanas si a costat 17 euro. Aceasta excursie dureaza circa 4-5 ore, timp suficient zic eu, si deloc obositoare precum prima. Am plecat la ora 9 dimineata cu o barca micuta de pe plaja Alikanasului si ne-am indreptat direct catre plaja Navagio. De data aceasta nu mai erau valuri, marea era linistita si nu am mai avut rau de mare. Am avut noroc pentru ca atunci cand am ajuns noi plaja era goala si am putut sa facem ceva poze pana a aparut vaporul cel mare Delfini si atunci plaja s-a umplut de turisti!

Cele 45 de minute petrecute pe insula s-au scurs foarte rapid si ne-am imbarcat pentru a ne indrepta catre urmatoarea destinatie: Blue Caves. Si de acesta data am avut parte de o oprire pentru inot. In jurul orei 2 dupa amiaza erau inapoi in Alikanas de unde am plecat.

Keri Caves- Caretta Caretta Trip

Este o excursie speciala pentru a vedea celebrele broscute testoase. Puteti alege in una din zilele de luni, joi sau sambata. Croaziera incepe in portul Laganas si continua cu vizitarea Parcului National Marin al Testoaselor Caretta-Caretta dupa care se viziteaza insula Marathonisi unde vaporul va opri pentru inot pentru 45 de min. Apoi veti vizita Pesterile Keri unde veti avea parte de a doua repriza de inot. Daca aveti noroc puteti vedea celebrele testoase. Excursia costa 15 euro.

Turul insulei cu autocarul

In aceasta excursie aveti sansa sa descoperiti lucruri interesante despre cultura insulei, despre felul cum traiesc localnicii si cu ce se ocupa ei. Veti vizita satul traditional Katastari si Volimes. Programul excursiei include vizitarea a doua manastiri, sansa de a degusta ulei de masline produs pe insula si de asemenea vizitarea celei mai mari crame de vinuri de pe insula –Macherado si degustarea acestuia. Se mai fac opriri pentru masa de pranz la Agios Leon si pentru cumparaturi. Aceasta excursie costa 15 euro.

Noi am facut turul insulei de cateva ori cu masina personala. Daca sunteti cu masina sau daca inchiriati una, trebuie neaparat sa mergeti sa vedeti insulita Agios Sostis. Se ajunge din Laganas iar pentru a putea vedea insula trebuie sa platiti 4 euro pret in care este inclusa o bautura la alegere in barul de pe insula. Insulita este fermecatoare, cand am fost noi pe insulita se organiza o nunta.

Pe insula sunt cateva locuri ce trebuie sa le vedeti atat de pe mare cat si de sus de pe stanci pentru ca privelistele sunt diferite. Unul din aceste locuri care trebuie vazut de sus sunt stancile Mitzitres. Se ajunge prin satul Keri, unde dupa ce vedeti farul, coborati usor spre stanci pentru a putea privi cele doua stanci ce tasnesc din mare. Aici marea este de culoare albastru profund iar privelistea este uimitoare. Am escaladat stancile si am coborat pana pe marinea prapastiei pentru a face fotografii.

Un alt loc ce trebuie neaparat vazut de sus este Navagio despre care am scris aici: vezi impresii

Se ajunge cu masina dar nu va rezumati sa faceti poze din acel mic balcon, mergeti in continaure pe stanci si veti descoperi cel mai minunat peisaj al insulei. Va recomand sa va luati pantofi sport sau de calatorii pentru ca stancile sunt extrem de abrupte si in afara de asta mai sunt si acoperite de vegetatie mica plina de spini. De asemenea va recomand sa nu va imbracati in alb sau foarte deschis cand escaladati stancile de la Navagio deoarece praful maroniu din stancile de calcar pateaza. Noi am fost amandoi imbracati in alb iar maroniul dupa haine nu am reusit sa il scot cu inalbitor.

Un alt loc ce trebuie vazut de sus este Porto Vromi. Aici marea are culoarea smaraldului, iar micuta plaja este imprejmuita de stanci si pietre mari, iar reflexia soarelui in acestea creeaza o priveliste minunata.

Un alt loc care nu trebuie ratat si ar trebui escaladat si el este St Nicholas Beach. Dupa ce admirati mica bisericuta alba, continuati drumul pe stancile cretoase ce au fost erodate de apa dandu-le forme dantelate ciudate, iar din loc in loc veti descoperi mici scorburi in stanca pline cu sare de mare. Nicaieri pe insula nu veti mai vedea forma aceasta a stancilor. Noi am mers pana in capatul acelei limbe de pamant stancos si am descoperit acolo o priveliste minunata.

Kefalonia

O excursie ce nu trebuie ratata! Excursia incepe dimineata si se parcurge cu autocarul drumul pana la portul Agios Nicholaos din nordul insulei de unde va veti imbarca in feribot catre Kefalonia. Kefalonia este cea mai mare insula ionica si a treia ca marime din Grecia. Veti avea sansa sa vedeti multe locuri superbe, cele mai de seama fiind Pestera Drogarati si Lacul Melissani. Se viziteaza Manastirea Agios Gerasimos, Agia Efimia, Argostolli. Myrthos-cea mai frumoasa plaja de pe insula, o puteti admira doar de sus. Se fac mai multe opriri pe durata excursiei pentru servirea pranzului si pentru cumparaturi daca veti dori sa cumparati produse marca Kefalonia. Va recomand vinul local care este foarte bun. Excursia costa 30 de euro.

Olympia

Despre Olympia multi stiu ca este locul unde au luat nastere Jocurile Olimpice acum mai bine de 4000 de ani in urma. Olympia se afla la 35 km distanta din Killini. Pentru cei pasionati de istorie si sport, Olympia este locul perfect pentru a fi vizitat. Excrusia includeghid local, pauza de cumparaturi si de pranz.

Atena

O excursie de doua zile in capitala Greciei pe parcusul careia veti putea vizita Acropolele, Canalul Corinth, primul stadion olimpic construit in Atena si cladirea Parlamentului unde veti urmari schimbarea garzilor. In pret este inclusa o noapte de cazare la hotelul Dorian Inn, un hotel de 4* cu vedere la Acropole.

Alte excursii optionale mici ce pot fi cumparate de la agentii de turism sunt: seara greceasca, Jeep safari, horse riding, scufundari sau waterpark.

De asemenea pentru cine doreste se pot inchiria barci mici pentru a se vizita Marathonisi de exemplu. Preturile difera si se pot negocia. Noi am inchiriat peentru o jumatate de zi o barcuta pentru 40 de euro la care s-a mai adaugat pretul benzinei.

Mai multe detalii gasiti aici:cavogrosso.gr/en/index.htm

Dupa cum vedeti, Zakynthos este o insula pe care nu ai cum sa te plictisesti, nu ai cum sa stai de doua ori in acelasi loc pentru ca sunt atatea locuri minunate de vizitat, o insula foarte dinamica, o insula unde nu ai cum sa optezi pentru AIl Inclusive pentru ca ai rata atat de multe!

Vacante insorite!

Trimis de Muffin2009 in 15.04.13 00:32:16
Validat / Publicat: 15.04.13 08:59:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 20026 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Muffin2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vaporul piratilor

webmaster28 [15.04.13 08:02:18] »

webmaster13 [15.04.13 09:49:46] »

iulianic [15.04.13 10:04:39] »

@Muffin2009: Foarte frumoase locuri şi foarte frumos descrise! Felicitări! Un review util şi plăcut la citit.

Muffin2009 [15.04.13 10:13:51] »

@webmaster13: Este Ok multumesc!

@iulianic: Merci!

pmanuela [15.04.13 13:25:49] »

@Muffin2009:

Felicitari pentru un nou review atat de frumos si util!

Iti citesc cu mare placere impresiile si deja mi-am cules o multime de informatii pretioase pentru vacanta de anul acesta.

Ma bucur ca votul meu ti-a oferit superbonusul si sper sa ne incanti in continuare cu descrierile tale.

Muffin2009 [15.04.13 15:38:38] »

@pmanuela: Ma bucur ca impresiile mele iti sunt de folos, asa cum si mie mi-au fost cele ale altor colegi.

Iti multumesc!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [15.04.13 17:18:51] »

@Muffin2009: Un veritabil ghid de călătorie însoţit şi de fotografii superbe! Mulţumim!

vivas71 [15.04.13 23:36:35] »

Un review foarte util pentru mine, bine structurat ca ghid turistic.

Deja ma gandesc de pe acum cum sa-mi planific excursiile pe insula aceasta peste doua luni cand voi ajunge acolo.

Multumesc pentru informatii si fotografii! Sunt superbe!

Muffin2009 [15.04.13 23:53:00] »

@johnnyredlabel: Multumesc pentru aprecieri!

@vivas71: In legatura cu planificarea excursiilor, e bine sa o faci cand ajungi acolo, in primele zile ca sa ai timp sa le incluzi in programul tau astfel incat sa iti ramana timp liber pentru a explora toate plajele insulei.

Iti multumesc pentru aprecieri si iti doresc o vacanta minunata!

roloback [01.05.13 14:35:24] »

Un review foarte util pentru mine.

In luna iunie 2013 am bilete in Zakyntos si ma ajuta mult.

La intoarcere am sa scriu si eu impresiile mele.

Tine-o tot asa.

Mersi.

Muffin2009 [01.05.13 14:46:22] »

@roloback: Ma bucur ca impresiile mele iti sunt de folos!

Vacanta frumoasa iti doresc!

DOROTHEEA [08.05.13 19:50:00] »

@Muffin2009: Multumesc pentru impresii! De abia astept sa plecam si noi in iunie in Zakynthos. La Navaggio si Blue Caves vom merge cu siguranta. Pt ca suntem cu fetita noastra de 4 ani nu voi opta pentru excursiile prea lungi, mi se pare obositor totusi. Noi vom sta în Alykes, sper sa se faca si de acolo excursii.

Muffin2009 [21.05.13 11:31:21] »

@DOROTHEEA: Pe strada principala din Alykes vei gasi agentia Cavogrosso care organizeaza toate excursiile despre care am scris. Pe plaja in Alykes si Alikanas (sunt una langa alta) se gasesc agentii mai mici care organizeaza excursii de o jumatate de zi cu barci mici, deci mai putin aglomerat.

DOROTHEEA [21.05.13 14:08:49] »

@Muffin2009: Super.

Multumesc mult de info. de abia astept

webmaster22 [20.06.14 18:19:16] »

Mutat în rubrica "Excursii optionale in Zakynthos" (nou-creată pe sait)

myre [06.07.14 14:47:35] »

@Muffin2009: In iulie ajung si eu aici, Zakynthos.

Ma intereseaza daca in excursiile mari, ex: turul insulei, croaziera cu vaporul, Olympia, Kefalonia ai fost cu agentia partenera a firmei de turism cu care ai plecat (inclusiv ghid vorbitor de limba romana) sau le-ai cumparat direct de la localnici?

Din ce-am citit preturile sunt mai mari la agentia partenera fata de cele pe care cumperi de-acolo cam cu 10,20euro.

DOROTHEEA [07.07.14 11:58:52] »

@myre: categoric NU lua de la agentie excursiile lor. Noi am luat una - cand am fost la Caretta - teapa! scump și prost organizata: ne au adunat cu autocarul pe toti cei care am platit, deci a durat o oră jumate numai ca să ne strângem de pe unde eram cazati, apoi am ajuns in Laganas, unde barca pe care a inchiriat o agentia era neincapatoare pentru intreg grupul, caci nu eram numai noi, ci și turisti de prin alte parti care nu venisera cu agentia noastra, asa ca am stat la mare inghesuiala cu copilul in brate tot drumul și cu soarele batind in cap.

e de preferat sa te descurci pe cont propriu indiferent unde esti cazat vei gasi posibilitați individuale de a face excursii.

De ex. : noi am stat in Alykes în NE, ne am inchiriat o masina și ne am dus în portul Ag. Nikolaos, ne am urcat pe o salupa cu un batrin lup de mare (am format un grupulet pertinent cu alti turisti, cam 10 persoane) care ne a dus la Navaggio și Blue Caves / super excursie, minunata! Salupa suplă și rapida s a putut strecura printre arcadele spectaculoase ce formeaza relieful de coasta din zona și a putut ancora f aproape de tarmul Navaggio - de unde am inotat pina la plaja - in conditii de mare f agitată. Vaporul de croaziera - propus de agentie pentru aceeasi excursie - nu a putut face asa ceva, și toti turistii care au optat sa mearga cu ditamai nava nu doar ca au avut rau de mare dar au si vizionat peisajele de la o distanța considerabila.

Deci nu recomand vaporul cel mare pentru acest tip de excursii, mai ales ca nu poti stii cum este in larg in acea perioada.

scuze pt punctuatie și alte greseli. Vacanta placuta!

myre [07.07.14 13:02:54] »

@DOROTHEEA: Multumesc pt. informatii. Nu eram convinsa ca excursiile locale for fi ok.

In Creta, am luat excursii de la agentia partenera, am avut ghizi foarte bine informati, si nu mi-a parut rau fiind vorba de obiective turistice - palatul Knossos si insula leprosilor (fara ghizi m-as fi uitata la niste ruine), dar pt plajele si pesterile albastre din Zakynthos mai convins ca ma pot descurca pe cont propriu.

webmasterX [07.07.14 13:13:58] »

@myre: ne-am bucura să putem citi impresiile tale din Creta scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

DOROTHEEA [07.07.14 19:13:04] »

@myre: nu se compara cu creta.

in zakynthos singurul obiectiv unde vei avea nevoie de explicatii este fabrica de ulei de masline. proprietarii ofera un tur de fabrica turistilor - in lb engleza- individual sau in grup. Niciun ghid nu ti poate spune mai multe decat patronii greci.

e o fabrica micuta - nu ti imagina cine stie ce- dar interesant. majoritatea obiectivelor nu sunt de natura istorica ci geografica și e placut sa le descoperi singur.

nici nu prea ai cum sa le ratezi, zakynthos e micuta, minuscula pe linga creta!

have fun!

roxi-nico [13.08.14 12:05:52] »

buna, mai stii cumva cat costa excursia la Atena? site-ul cavogrosso ofera multe informatii, mai putin pretul

myre [13.08.14 12:58:05] »

@roxi-nico: excursiile pt. Atena se organizeaza doar daca sunt amatori suficienti pt. un autocar mare, altfel nu. Cand ajungi la fata locului vorbesti cu firma organizatoare si-ti vor spune. Sunt trei firme mari Cavogroso, Ionian si Mytour care organizeaza mai toate excursiile pe insula.

Am plecat in Kefalonia cu Cavogroso, cu un autocar pe doua nivele (generatie mai veche) si in spate nu prea se auzea ce spunea ghidul. Se vorbeste in general engleza, noi am avut si ghid roman. Multumita de excursie.

Am avut un ghid foarte bun ELENA (inaite de plecare citisem ceva, cineva o lauda, intradevar merita, mi-a dat multe informatii fara sa fie ghidul local al firmei cu care am plecat si pt. asta ii multumesc daca v-a ajunge sa citeasca pe site acesta)

roxi-nico [13.08.14 14:52:20] »

@myre: multumesc

Bianca.M.B [21.02.16 22:25:02] »

Buna! Un review foarte interesant si util, mai ales ca vara aceasta vreau si eu sa ajung in Zakynthos. Am o intrebare, stii cumva cat costa excursia la Olympia?

Andrei_ct [01.07.18 22:07:55] »

Buna seara,

Referitor la excursia in Kefalonia, am o intrebare. Se poate face si pe cont propriu, fara a apela la autocarul oferit de agentie? Te poti imbarca pe ferry boat din portul Agios Nikolaos si sa treci pe insula Kefalonia?

myre [01.07.18 22:53:12] »

@Andrei_ct: Se poate. Noi la ora 8 eram deja in port pt. imbarcare pe ferry -boat. Problema e ca îți trebuie masina pt deplasare (personală sau închiriată) De vizitat lacul Melisani -pana in ora prânzului (atunci pătrunde soarele) si e de poveste, la peștera Drogarati noi n-am intrat (nu se compara cu peșterile noastre) Iar plaja Mytos am văzut-o de sus din punctul belvedere si manastirea Gherasim - frumoasa. Vacanta plăcută.

Andrei_ct [01.07.18 23:03:35] »

@myre: multumesc pentru informatii. Sunt foarte utile. Banuiesc ca nu este un singura cursa ferry boat

Ana Gabriela, Andrei_ct, Bianca.M.B, DOROTHEEA, iulianic, Muffin2009, myre, pmanuela, roloback, roxi-nico, vivas71
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: