ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 28.08.09
SEP-2007

Intamplare neplacuta....

Eram in Kusadasi de 3-4 zile... totul minunat... mancare buna, apa calda:))... ne imprietenisem foarte bine cu ospatarii de la hotel – pentru ca am dat tips la inceput si pentru ca eu tineam mortis sa ii salut si sa le multumesc pe limba lor... s-au dovedit a fi foarte rabdatori cu mine si chiar se distrau cand ma vedeau ca ma chinui sa le vorbesc pe limba lor... numai ca... incurcam momentele zilei... si radeau de mama focului.

Sa nu credeti ca toti turcii stiu engleza... ”vorbeam” si prin semne... Unul dintre ospatari stia engleza si statea cu noi de vorba tot timpul. Dupa ceva timp ne-a intrebat de unde suntem si i-am spus ca din Romania. Nu ii venea sa creada. Ne-a spus ca au o parere foarte proasta despre romani, ca sunt scandalagii, rai... numai cuvinte de ”lauda”. Si-a chemat si colegii si le-a spus ca suntem romani. Nici lor nu le venea sa creada... erau mirati... mai aveau putin si ne cereau buletinul. Reactia lui si a colegilor ne-a mirat la inceput dar ne-am lamurit in zilele ce au urmat.

Cand ne-am cazat noi, hotelul nu era la capacitate maxima... si deci mancare pe saturate la orice ora. Intr-o seara... am ajuns la masa ca niciodata la deschidere... inca nici nu era scoasa mancarea... si am iesit pe terasa hotelului sa bem un suc si sa fumam cate-o tigara. Privelistea este bestiala... terasa este pe hotel si de acolo se vede portul... si apusul. Totul bine si frumos. Ne-am luat si cate o cafea. Dintr-o data... galagie mare... apar cateva fete mirate... necunoscute (fiind putini in hotel cam stiam pe toata lumea) mergeau haotic, se imbranceau... ”Hai sa stam acolo! ”... „”Bah... du-te ocupa mesele alea ca o sa mancam in picioare! ”... STOP JOC!!!...

Va inchipuiti... se cazasera niste romani... un grup de 30-40 pers care erau intr-un circuit si urmau sa stea la Kusadasi... OK!... ii spun prietenului sa mergem sa ne punem si noi in farfurie... si... stam noi la o coada cum numai in filme vezi... noi tacuti... ca de obicei... asteptam sa ne vina randul sa ne punem mancare... si... ”frate!... tu ai vazut ce camera mica? Dar baia ai vazut-o? ... pai scuza-ma mah... astea sunt conditii? Ziceau astia ca o sa ne cazeze la 3-4 stele... frate dar astea sunt 2 stele”- „stai sa vezi ce circ o sa fac la agentie!! ” – „Pai ce ma? Dincolo 4 stele erau 4 stele nu ca aici. ” – „Bah... sper sa nu ne umplem de ceva!!! ”... hmmmm... deja incepusem sa ma enervez... nu era asa... DELOC!!!... i-am spus prietenului meu sa nu dam senzatia ca suntem romani si sa vorbim in engleza sa vedem ce le poate capul.

Nu va spun ca atunci cand am ajuns si noi la rand... ne-am crucit... nu aveam ce sa ne punem pe farfurie... bun... ne-am pus putina salata... cata mai era si am zis sa mergem la masa noastra sa asteptam sa mai scoata un rand. In drum spre masa ne uitam si noi cu coada ochiului la ceilalti pe mese... FULL!!! FULL!!!... Mai puneai o felie de paine si cadea masa... :))))... OH MY GOD!!!... Romanul e roman!!! Cand e ceva moca... nu mai lasa la nimeni. Va dati seama ca nu au mancat atat!!!... dar s-au asigurat ca nu o sa moara de foame... dar nici altul nu mai are ce manca. S-a mai adus un rand de mancare si ne-am napustit flamanzi la mancare... of course ca s-au ridicat si altii ca doar au mai adus fructe!!! „Uite ma ca astia au mai adus fructe... fugi sa mai iei ca sa avem si la plimbare! ”... Mai oameni buni... in 2 minute nici urma de strugure... noroc ca eu si prietenul ne-am organizat de la inceput si el punea mancare si eu fructe si dulciuri... ca de nu... adio masa de seara.

Sa nu ma intelegeti gresit... nu sunt fitoasa... nu imi urasc neamul... si sunt de fel curioasa... deci am pus si eu pe farfurie din tot ce era... dar cu masura... Mi se pare normal sa incerci mancarurile lor... e alta bucatarie decat la noi... cu multe condimente... si niste combinatii de te doare mintea... gusti din fiecare si mananci ce iti place... dar daca nu iti place nimic macar nu raman 10 farfurii pline in urma ta. Mancarea lor e buna... dar eu nu prea sunt adepta ciudatenilor... dar gust. In fiecare zi am mancat salata BEOUF, cartofi prajiti si ardei copti. Din cand in cand o alta salata, chiftelute de soia si un gratarel. Nu ca nu ar fi fost... dar v-am spus... nu pe placul meu... dar nu am murit de foame (daca s-ar putea, ... as manca toata ziua cartofi prajiti cu salata si pui :) ).

ROMANASII MEI DRAGI... daca mergeti in Italia va intoxicati de paste si pizza, in Japonia – de orez... deci in Turcia o sa va iasa pe ochi salate de tot felul. Doar nu vreti mamaliga cu branza sau carne de porc de la turci!!! Nu mai criticati asa mancarea lor!!! Si la hotel de 5 stele e la fel... numai ca ceva mai multe feluri. 

Si uite asa am inteles de ce nu ne suporta nimeni... Facem fitze... criticam... nimic nu ne convine... suntem galagiosi.

Si... bomba am lasat-o la final... distinsii domni si distinsele doamne... care... au dormit o noapte in chin... s-au umplut de bube si de paduchi... ERAU MEDICI SI AVOCATI.

Va pup!!! See u next time!

Trimis de mili1983 in 28.08.09 20:21:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 2121 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mili1983); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portul - Vedere de la terasa hotelului Grand Kurdoglu

[28.08.09 20:30:32]

Bravo mili, pentru review si pentru... tot!

mili1983AUTOR REVIEW
[28.08.09 21:05:53]

Multam! Am uitat sa spun.....media de varsta a domnilor si doamnelor medici si avocati - de la care ai asteptari - era de 50 - 60 de ani.

vladex
[29.08.09 23:15:08]

bravo si din partea mea!!! le zici foarte bine!!))

Alex_Macedo
[30.08.09 16:41:41]

... hei... asa DA, review!!!... bravo, milli!!... intodeauna sa pui mintea sa zambeasca, in momente mai putzin placute!!... eu aveam un chelner, in Egipt care... carcotash cum sunt, stiind ce imi raspunde, ii comandam Gin-Tonic si el stia deja si spunea: yes, sir, John Tenic it is!!... In concediu... make the best of it!!... nu stiu ei sa te distreze, o faci tu pentru tine!!

... inca odata... u got my vote!!

Pe... oricand

Alex.

bigu_2006_rapid
[25.10.09 10:30:01]

ca bine le zici mili1983! asa e cum zici tu! si eu am fost la turci de 2 ori. in iulie 2008 am fost in antalya - alanya iar anul asta am fost in perioada 28 august-4 septewmbrie la kusadasi la hotel vera santa maria care este situat aproape de intrarea in kusadasi.

Anul trecut in Alanya am fost singurii romani din hotel si crede-ma ca a fost... super.

Am stat la my Aytap hotel de 3 stele plus asa ziceau ei. Mie mi-a placut foarte mult, hotelul era plin de nemti cam 85% restul polonezi cativa rusi, englezi, turci si 2 romani adica eu si nevasta-mea! Nici nu le-am simtit lipsa romanasilor nostri! Din contra. asa mi-am mai exersat si eu cunostintele de limba engleza pe acolo!

Daca nu stiai nu era problema. bagai... limba gimnastica adica dadeai din maini pana faceai... otita! atat tu cat si cei din jurul tau!

Mie mi-a placut enorm acolo! nu era hotel de 5 stele nici macar de 4 stele dar era mancare si bautura din belsug era imposibil sa nu gasesti ceva care sa nu-ti placa!

Si orasul aAanya, un oras plin de viata seara si noaptea, merita vazut mai ales ca e celebru pentru viata de noapte! Am citit undeva ca e perla litoralului turcesc si e recomandat mai ales celor intre 20-40 ani care chiar vor sa se distreze din plin! Sunt acolo discoteci la discretie!

Si anul asta la kusadasi a fost superb! hotel super-curat, camere la fel, mancare f. buna, bautura la fel!

Am auzit ca la alte hoteluri se dadea bere efes slab alcolizata. stiu asta de la niste romani care au fost cu noi in autocar. Mi se pare ca au stat la ozcelik, parca! in fine, la noi nu a fost cazul! Daca beai 4 beri efes la noi la hotel, te uitai dupa aia crucis, te lua babaul! Totul a fost minunat! nu am gasit nimic de reprosat!

Am fost si in croaziera cu Gulat-ul, am petrecut o zi intreaga la Adaland unde m-am distrat ca-n pampas, am facut plaja la Ladies Beach unde mi-a placut foarte mult! De aceea m-am si apucat sa caut un hotel care sa fie pozitionat aproape sau chiar pe faleza de la Ladies Beach pentru la anul!

Pentru ca m-am hotarat sa revin la Kusadasi in 2010. Pentru cine vrea sa schimbam impresii am id de mess bigu_2006_rapid am postat si pe site-ul am fost acolo la rewieuri-le de la hotel vera santa maria impresii si poze de acolo in rewie-ul frumos si ieftin!

CristinaBr
[20.12.09 08:19:25]

Hai sa nu exageram Eu ca sa scap de "atentia" vanzatorilor destul de agresivi in bazar le-am spus mandra ca-s serbian. Din Serbia. S-au uitat luuung la mine si a trebuit sa-i rog sa -mi vanda o pereche de papuci.

N-am observat nici o schimbare negativa in comportament cand am spus la hotel ca suntem romani.

Fiecare in functie experientele avute, judeca. Asa cred

Numai bine!

mili1983AUTOR REVIEW
[20.12.09 13:33:23]

@CristinaBr...normal ca nu toti romanii sunt la fel. Ne-am mai intalnit si in alt sejur cu romani si nu ne-au dezamagit. Eu am povestit exact ce s-a intamplat fara sa exagerez. Dar cum am mai spus....daca mergi la 3 stele si te astepti la conditii de 5 stele, inseamna ca ai o problema. Asa erau distinsii domni si respectabilele doamne.

Si inca un lucru...la acelasi hotel cu noi au mai stat niste romani...dar s-au comportat exemplar. In schimb erau cativa englezoi, care la masa se comportau ok....iar daca se puneau pe baut faceau foarte urat. Deci...fiecare padure cu uscaciunile ei.

CristinaBr
[20.12.09 19:48:08]

Corect .Trebuie sa invatam sa fim mai toleranti.

Toate cele bune !

ancamariagadea*
[02.03.10 12:41:26]

Ce ne-am face daca nu am privi tolerant si cu umor acest gen de intamplari? Este, totusi, o realitate cand ti se intampla sa-si fie rusine pentru rusinea semenilor tai. Cat am stat in Italia, in Palermo, 2 saptamani, am vorbit pe strada cu sora-mea doar in engleza si am purtat aparatele de fotografiat la gat pentru a da de inteles ca suntem turisti. Turistii erau bine vazuti si respecatati. Cand vorbeam romeneste totul se schimba, eram luate peste picioar si privite cu suspiciune. Poate am facut bine, poate nu, poate am fost lasa dar nu am suportat dispretul. Poate de multe ori se exagereaza cu acest dispret la adresa noastra dar, tot de multe ori au dreptate. Cand ne povestea tatal nostru ce au facut romanii prin Palermo, am ramas socate. Pacat ca pot pleca din tara toti nesimtitii iar multi dintre aceia care au toate tiglele pe casa, de multe ori nu-si permit sa iasa din tara, intr-o vacanta. Pot fi criticata, dar este punctul meu de vedere, rezultat din experienta pe propria piele.

c_d
[16.10.10 11:19:45]

Asa este, romanii la restaurantele all-inclusive isi pun farfuriile cu varf, am trait si eu experienta aceasta la Albena, precum si cu alte ocazii. Bineinteles ca nu puteau manca tot, lasau mai mult de jumatate in farfurie. Se pare ca avem in sange teama de a nu muri de foame.

La intrarea in restaurant, bulgarii aveau un afis in engleza EAT RESPONSIBLE, in care recomandau in ce combinatii este corect sa se manance, ceea ce mi s-a parut OK.

Alex_Macedo, ancamariagadea*, bigu_2006_rapid, c_d, CristinaBr, mili1983, vladex
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: