ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2013
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 30.03.11
SEP-2012

Cuplata... si acum in minunata Mallorca

- Pastora Soler - Quedate Conmigo (Stay With Me)

Insula Mallorca o destinatie care o recomand din inima pentru cei care cauta: piesaje incantatoare, spatii de agrement, plaje intinse cu nisip si intrare lina / mai putin adanca, apa turcoaz, soare, distractie, nebunie, relaxare, liniste. O destinatie a contrastelor, cel putin pentru mine, pentru ceea ce am cautat si pentru ceea ce am gasit.

Cred ca este destinatia care mi-a intrunit toate asteptarile (dintre cele amintite mai sus) si peste cativa ani as repeta experienta. Mai auzisem si de la altii cat de frumos este, vazusem poze, insa nu se compara cu experienta traita acolo, pe pamantul spaniol.

Astfel, am plecat in 5 septembrie 2012 din Cluj Napoca spre Mallorca. Am decolat in jurul orei 6:50 dimineata si am ajuns in Mallorca, conform orelor locale la 08:50.

Acolo ne-au asteptat asistenta turistica care ne-a facut transferul spre hoteluri. Distanta de la hotel la aeroport este de doar aprox. 10 km.

Aceasta destinatie o recomand si pentru cei care nu doresc sa mearga printr-o agentie care sa le ofere un pachet complet, deoarece exista numeroase autobuze care fac legatura intre Palma de Mallorca si statiunile din jur, hoteluri se pot rezerva prin diferite moduri, iar transportul cu avionul prin compania aeriana low cost.

Asa cum scrisesem si la sectiunea destinata hotelurilor (vezi impresii), m-a incantat foarte mult hotelul la care am stat (san diego), mai ales pentru ca era pozitionat foarte bine, avea camere curate si am primit si balcon cu o vedere orientata frontal / diagonal spre mare. Mancarea era buna si faceam nici 5 minute pana la hotel, fiind pozitionat pe prima linie. Pe diferite site-uri apareau comentarii negative si ajunsesem sa ne ingrijoram asupra cazarii noastre, insa, din fericire, noi nu am avut probleme.

Agentia ne-a pus la indemana 7 excursii:

- Turul Insulei - tramontana (durata: o zi intreaga) la tariful de 67 euro / persoana. Aceasta excursie o recomand din tot sufletul pentru ca strabati o mare parte din insula: Muntii Tramontana, Manastirea LLuc, Sa Calobra, Torente de Pareis unde se poate face baie si plaja pe o plaja interesanta. De aici se face o croaziera spre Portul Soller (daca timpul permite). Drumul din port spre Mallorca se face cu 2 trenuri istorice.

Noi aceasta excursie am facut-o cu o agentie locala din statiunea Arenal si am fost profund impresionata, ghidul cunoscand 4 sau 5 limbi. Nu am fost pacalite , sa platim si sa nu vina dupa noi sa ne preia.

- Grota Drach si Hann (durata 1 zi) tarif: 45 euro / persoana - doar grota Dragonului sau 49.5 euro / persoana - grota Dragonului + Harms)

Excursie realizata cu agentia prin care ne-am rezerva sejurul. Am vizitat cele 2 pesteri, ambele foarte frumoase, bogate in speleoteme unde ne-au oferit si 2 concerte de muzica clasica)

- Valldemossa si la Granja (1 zi intreaga) = 48 euro = aceasta excursie nu am rezervat-o

- Pollenca - Formentor, 35.5 euro / persoana = nu am fost nici in aceasta excursie si imi pare rau deoarece am inteles ca era foarte interesanta.

- Son Amar - Dinnershow (cina cu spectacol si divertisment = 3 ore): 65 euro / persoana.

- Es Foguero - spanish show, 3 ore = 59.5 euro / persoana = recomand deoarece in Mallorca veti auzi foarte putina muzica locala, zona fiind impanzita de germani (in zona Arenal) si englezi (zona Magaluf).

- era transfer spre Ibiza cu feribotul... se mergea dimineata si se venea seara inapoi... cam 100 euro / persoana costa.

Excursia in capitala am facut-o pe cont propriu: ne-am inchiriat o bicicleta cu 7 euro / zi si ne-am plimbat de-a lungul promenadei pana in capitala din Arenal, aproximativ 10 km / dus si 10 km / intors. Cand nu mai puteam de cald, faceam o baie in mare, ne uscam si porneam mai departe. A fost de vis, ce imi doream de mult timp.

E minunata si capitala. Catedrala La Seu e uriasa, nu mai stiu exact cat am platit pe intrare, cred ca aprox, 6 euro. Orasul in sine seamana putin chiar si cu Barcelona, datorita stradutelor si a bulevardelor (Rambla)... insa o Barcelona in miniatura.

Nu recomand all inclusive in Mallorca pentru ca multe mese le pierdeti daca vreti sa faceti si excursii. In zona hotelurilor sunt si multe magazine alimenatre (apa plata la litru la aprox. 0.8 euro, depinde cum gasiti magazinele cele mai ieftine).

Viata de noapte este foarte antrenanta. M-a distrat nespus galetiile si paiurile lungi cu care se bea Sangria, voodka sau alte bauturi alcoolice. Am incercat si noi Sangria, dar bineinteles nu de la galeata, doar la halba.

Am gasit cu greu o Sangria care sa intruneasca conditiile traditionale, sa fie cu fructe si cat de cat dulce la gust. Pana la urma am gasit la o terasa, nu mai stiu numele, si era foarte buna. Am incercat si Sangria din vin alb / sampanie insa nu m-a incantat de nici o culoare. Gaseai Sangria la litru la aprox. 10 euro.

Trimis de Ioana_Ioana in 10.04.13 23:02:17
Validat / Publicat: 11.04.13 01:06:13

VIZUALIZĂRI: 5683 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana_Ioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din balcon :) in fiecare zi sa te trezesti asa... si viata arata mai roz

[11.04.13 01:04:54]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Mallorca" (deja existentă pe sait)

avanglion20004
[11.04.13 16:16:47]

Imi place foarte mult prezentarea ta scurta si la obiect cu privire la o vacanta minunata pe acea insula superba nde sper si eu curand sa ajung. Eu am fost in IBIZA si stiu oarecum la ce sa ma astept dar am auzit ca e o destinatie superba de vacanta.

Este adevarat din ce am citit ca este oarecum scumpa si nu accesibila tututror. Mi-ar place sa stiu daca pe acea insula sunt romani sau alte persoane particulare care se ocupa de tine odata ajunsi pe insula lor sa iti ofere cazare de exceptie, pensiune cu orar flexibil si excursii care mai decare cu toate tipsurile necesare pentru ca per total sa poti beneficia de aceeasi excursi si chiar mai mult dar la un pret mult mai ieftin?

[11.04.13 19:34:04]

Ioana_IoanaAUTOR REVIEW
[17.04.13 13:45:06]

@avanglion20004: eu am fost printr-o agentie de turism. deci asistenta turistica pentru excursii aveam.

Dintre nationalitati, mai mult englezi si nemti (in partea arenal mai ales). Romani prea putini am vazut.

Eu am vauzt mai multe hoteluri, pensiuni nu stiu, dar ma gandesc ca trebuie sa fie. Eventual puteti trimite un mesaj la un hotel si sa va informeze, eu de obicei inainte sa merg undeva le trimit mail cu ce doresc sa aflu.

avanglion20004, Ioana_Ioana
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: