ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 02.04.13
JUN-2012

Limenas, Thassos - Aprecieri si recomandari

Drumul din Timisoara pana in Thassos cu autocarul a durat 15 ore cu tot cu ferry. Opririle le-am facut cam din 4 in 4 ore. Pentru fumatori recomand o tigara electronica, mie mi-a fost mult mai usor pe drum decat cu un an in urma cand fumam tigari.

Detalii despre vreme: eu am fost in Thassos din 02.06 pana in 14.06.2012. Vremea a fost perfecta pe toata durata sejurului, apa marii a fost calda. La orele pranzului soarele este foarte puternic asa ca nu recomand sa se stea la plaja. Eu simteam ca ma arde soarele pana ajungeam la vila. In camera n-am avut nevoie de aer conditionat.

Plajele sunt si largi si inguste, in functie de preferintele fiecaruia. Daca va place sa fiti inconjurati de lume, aveti unde. De asemenea, mie mi-a placut ca erau si plaje mai inguste, unde incapeau un rand sau doua de cearsafuri/sezlonguri, ceea ce crea o atmosfera de liniste si relaxare. Poti sa dormi linistit pe plaja.

Eu am mers la plaje amenajate, cu beach-bar deoarece erau foarte curate, fara arici de mare (in mare parte) si in plus iti ofereau sezlong si umbrela fara costuri extra, doar pe consumatie. Adica luam o cafea sau un suc si puteam sta toata ziua la sezlong.

Am apreciat si faptul ca muzica la beach-bar este la un volum potrivit, nu-mi tipau boxele in cap si nici nu prea au venit vanzatori ambulanti ca in alte statiuni.

In statiunea Limenas, apa marii duce nisipul in larg, asa ca patronii de beach-bar-uri aduc nisip cu camionul o data pe saptamana ca sa mentina plaja.

Statiunea este plina de taverne la care puteti lua masa, unele dintre ele au si wi-fi gratuit. Toate la care am mers eu aveau meniul tradus si in romana si multe din ele aveau chiar ospatari romani care ne erau trimisi in intampinare odata ce aflau ce nationalitate suntem. Mancarea a fost foarte buna, mi-a placut in special gyros-ul (un fel de shawarma, dar toate ingredientele erau preparate pe loc, inclusiv cartofii) si sosul tzatziki.

De amabilitatea furnizorilor de servicii am mai vorbit si in alte review-uri, dar trebuie totusi sa mentionez si aici pentru ca este foarte relevanta pentru un sejur reusit. Toata lumea este serviabila, de parca si-ar face munca cu placere.

Vreau sa vorbesc si despre snorkel-ing. Se pot cumpara o pereche de ochelari cu snorkel la catziva euro cu care se vede foarte bine in apa si aveti ce vedea. Am pus si niste poze cu stelute de mare si altele pe care le-a gasit prietenul meu cu snorkel-ul si astea nu sunt toate. Bineinteles, le-am facut poze si le-am dat drumul iar in larg.

Am fost si in ceva excursii si drumetii. Turul golfurilor mi s-a parut un mare jaf. S-a mers cu vaporasul, a fost ok la inceput, dar la un moment dat mi s-a parut ca totul se repeta. Mai aveau programata si o sesiune de pescuit care a durat jumatate de ora, pana ne-am obisnuit noi cu firul, pana am pus momeala, am prins un peste si s-a strigat strangerea. Mancarea care era inclusa in pret a fost putina si nu extraordinara. Cea mai interesanta parte a excursiei a fost expunerea unei doamne despre scoici, castraveti de mare, bureti de mare si altele. Dar acel ghid nu stiu daca era cu grupul ei si a vorbit pentru toata lumea sau daca era parte din excursie. Parerea mea este ca aceasta excursie nu si-a meritat banii.

Am mai fost si la Marble Beach care este o plaja superba cu pietricele de marmura pe post de nisip si datorita acestui lucru marea la intrare are o culoare extraordinara, ca spirtul, ca mai apoi sa se combine in diferite nuante pe masura ce creste adancimea apei. Acolo am stat la sezlong la care am platit doar consumatia. Se poate ajunge la Marble Beach atat cu vaporasul, ieftin, cat si pe jos. Mai greu la intoarcere cu mersul pe jos.

Am vizitat si amfiteatrul antic si acropola. A fost o excursie (gratuita) foarte frumoasa de dupa amiaza. Este un pic de urcat asa ca nu va luati tocuri sau slapi (am vazut si din astea). Pe drumul dintre amfiteatru si acropola am vazut si o planta carnivora foarte frumoasa, miroase a putrefactie, dar e frumoasa, vezi poza.

Am mai fost si intr-o drumetie pe munte in sus spre carierele de marmura. A fost foarte frumos, pe drum de pamant, prin padure. Recomand pantaloni subtiri lungi si o bluza la nevoie, pentru ca sunt multi tantari.

Tantarii ne-au facut probleme si la terasa. Chiar daca stateam cu spirala fumeganda sub masa, tot n-a fost de ajuns.

Atentionari speciale:

- aveti grija la meduze. Nu se prea gasesc la mal, dar sunt in larg, nu fac nimic daca le lasi in pace, dar... dracul nu culche cum se zice. Eram pe saltea, am vazut o meduza si mi s-a parut draguta, am luat-o pe saltea si a eliberat toxina in apa de pe saltea. Rezultatul: m-a usturat pielea cam 12 ore.

- aveti grija la arici de mare. Daca aveti ghinionul sa calcati pe ei, o sa ramaneti cu o gramada de ace in picior. La tarabe se vand papuci cu talpa de cauciuc si material cu gaurele deasupra ca sa-i puteti purta in apa. Cam 7 euro m-au costat.

- nu stati toata ziua la plaja, singurul lucru pe care o sa-l reusiti este sa faceti arsuri solare si sa nu mai puteti sa stati in zilele urmatoare. Am vazut asta la multi care cautau un bronz rapid.

- nu uitati pastilele antivomitive daca suferiti de rau de masina sau mare.

- nu uitati lotiunile cu protectie solara. In Thassos sunt mai scumpe ca in Romania.

Mie personal mi-a placut foarte mult in Thassos cu toate ca n-am vizitat alte statiuni decat Limenas. Atat de mult incat si anul acesta voi merge tot acolo cu intentia de a vizita mai multe.

Va stau la dispozitie pentru alte informatii si recomandari.

Trimis de Espirit in 04.04.13 17:34:02
Validat / Publicat: 04.04.13 19:15:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Vila Domna

VIZUALIZĂRI: 10957 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Espirit); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Amfiteatrul antic

webmaster [04.04.13 20:01:58] »

Muffin2009 [04.04.13 20:49:36] »

Frumos review si felicitari pentru poze!

Chloe [04.04.13 21:38:06] »

Te rog mult sa-mi spui unde anume ai facut snorkeling, in ce loc; se poate face oriunde? ai ce vedea oriunde ai face asta? sau sunt locuri recomandate?

Krisko [04.04.13 23:19:25] »

nu uitati pastilele antivomitive daca suferiti de rau de masina sau mare

Ca alternativa la antivomitive se pot folosi bratari elastice care se pun la incheietura mainilor.

Principiul de functionare cred ca are legatura cu presopunctura (au un bumb ce trebuie pozitionat in partea interioara a incheieturii), oricum sunt foarte eficiente, elimina aproape complet acea stare de greata/rau. Sunt disponibile marimi pentru adulti cat si pentru copii (se gasesc in farmacii).

Felicitari pentru review +SB!

Espirit [05.04.13 00:09:17] »

@Chloe: In statiunea Limenas cam penste tot ai ce vedea la snorkeling. Sunt potiuni de cativa metri in care nu vezi decat nisip si pesti, dar zonele cu alge si pietre in care se aduna multe chestii faine de vazut sunt foarte dese.

Este un loc fain, la ultimul beach-bar din partea dreapta cum te uiti la mare. E o stanca mare acolo si o cladire pe ea. Dar nu te limita la atat, am vazut chestii faine in fata tuturor beach-bar-urilor la care am stat. N-am pus pozele cu scoici super mari, cam 20 de cm in diametru.

Iti recomand sa iei un tricou pe tine cand merg cu snorkelul pentru ca te fura peisajul si nu-ti dai seama ca te arde soarele. De asemenea pentru reprize mai lungi de 30-40 de minute ar fi bun un costum de neopren.

Inca o chestie faina care se vede peste tot: crabii care si-au facut casa dintr-o scoica si fug cu ea in spate.

Sper ca te-am ajutat.

Espirit [05.04.13 00:18:33] »

@Muffin2009: Multumesc, sper sa fie de ajutor.

Chloe [05.04.13 07:42:15] »

multumesc pentru raspuns

webmaster13 [05.04.13 07:56:01] »

Espirit [05.04.13 19:17:43] »

@webmaster13: Multumesc pentru melodie. Este potrivita.

daniel.ioan [08.04.13 20:31:53] »

Felicitari pentru vacanta. In iunie au fost probleme cu albinele?

Espirit [08.04.13 21:39:58] »

@daniel. ioan: nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreo albina. Deci nu, noi nu am avut probleme cu albinele.

adryan200o [20.08.13 14:37:49] »

Buna ziua,

Imi puteti spune unde ati vazut atatea stele de mare? Eu am fost anul trecut, cazat tot in Limenaria si am vazut cativa crabi, pesti si arici de mare.

webmasterX [26.11.17 13:47:58] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Limenas și împrejurimile» (nou-creată, între timp, pe sait)

adryan200o, Chloe, daniel.ioan, Espirit, gabriel mari, Krisko, Muffin2009
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenas și împrejurimile: