ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2013
ÎNSCRIS: 01.04.13
AUG-2012

Foarte nemulțumit

Hotel de 4 stele, plaja... dezastru

Avand copil mic, ne-am decis sa ramanem in Romania pt vacanta anului 2012. Si la fel vom face si pt anul 2013, pt ca fetita noastra va implini doi ani abia spre sfarsitul verii si consideram ca e inca mica pentru deplasari mai lungi cu masina, sau cu avionul.

Dupa indelungi cautari pe net, ne-am decis in ultimul moment pt hotelul Del Mar. Am avut ceva emotii, dar a fost bine pana la urma

Am ajuns usor la hotel, ne-au facut cazarea relativ repede, desi nu imediat. Hotelul e f ok, curat, dotat cu tot ce presupune incadrarea sa de 4 stele. Am avut in permanenta prosoape curate, halate curate, au schimbat lenjeria. Majoritatea noptilor am dormit cu copilul cu noi in pat, si am incaput chiar bine. Salteaua e intr-adevar tare, dar nu cat sa ne deranjeze. Am primit, la cerere, un patut pt bebelusi, in stare ...buna, pe care l-am folosit mai mult ca tarc, si cred ca doar o noapte am lasat copilul sa doarma in el.

Baia e mare, dotata cu tot ce trebuie (nu cine stie ce la rezervele de sapun / gel de dus / sampon). Balconul mare, cu masuta si sezlonguri, si ceva ce am apreciat, balconul destul de inalt si zidit complet, perfect pt copii.

Se mananca bine, am apreciat f mult preparatele din carne de vita. Micul dejun ok, oferta variata, produse de patiserie de buna calitate. Deserturile, desi f bune si speciale, relativ reduse ca varietate. Nu prea este aglomerat la masa, gasesti loc, nu e nebunia de la asa-zisul All inclusive de la varii hoteluri (chiar si de 4 stele din Mamaia). Se mananca la restaurantul de la etaj, cu o panorama f frumoasa, sau pe terasa, daca nimeresti seara fara vant (ceea ce ce cam greu)

Personalul este f dragut, mereu zambitor si amabil. Nimeni, nici personalul nici ceilalti clienti ai hotelului nu strambau din nas cand copilul mai facea galagie.

Dar... evident ca urmeaza un dar, plaja este de toata jena. Pe langa faptul ca asa o meritam, ca noi aruncam resturile pe plaja, nici nu cred ca se face cine stie ce curatenie. Dar sa nu ai unde sa pui copilul pe un petec de nisip ca te trezesti ca are resturi de tigari sau capace de bere in mana, e cam no comment. Nisipul este efectiv in doua cu coji de seminte. Anyway, sezlongurile sunt gratuite, impreuna cu o umbrela, dar ca peste tot, f inghesuite unul intr-altul, de nu te poti da jos decat in fata, nu si in lateral. Si vesnicii vanzatori ambulanti, cu mere coapte, zmeura si porumb, urlandu-si oferta in gura mare la 10 cm de copilul adormit. Dar ce sa ceri. Am vazut la fel de multi oameni cu pretentii, masini scumpe si haine de firma, lasand toate resturile in urma lor pe plaja de parca ar fi avut sclavi venind sa curete dupa ei.

Per total, hotelul il recomand cu caldura. Plaja, nu cred ca e vreo sansa. Oricum, anul asta tot aici ne gandim sa mergem, desi cu retineri din cauza plajei.

Trimis de Oscarel in 01.04.13 22:31:18
Validat / Publicat: 01.04.13 23:39:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 4013 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Oscarel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[01.04.13 22:57:38]

@Oscarel: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

justelenah
    [02.04.13 09:55:50]

Buna, Hotelul arata foarte bine din descrierea ta, si pare ca v-ati simtit bine.

As vrea sa imi spui cum a fost cu bebe asa mic la mare, si noi o sa mergem in iunie cu fetita si are 1 an si 3 luni la data calatoriei si mi-e cam teama de drum (Cluj- Nisipuri BG) si de perioada de sedere acolo, ai ceva sfaturi pentru noi?

imi poti spune cat ati platit pentru cele 8 nopti, ati cumparat cu early booking?

Multumesc,

Vacante reusite iti doresc!

khristina
    [26.05.13 20:03:32]

Buna! Pe mine m-ar interesa daca sunt cluburi in zona, deoarece mergem cu 1 copil de 1 an si vrem linisteeeeeeeee. Am fost la Victoria acum 2 ani si am venit mai obositi decat am mers (din cauza clubului de langa).

Ceea ce vreau sa te intreb e daca noaptea e liniste, sa nu se auda nici un fel de muzica.

Nasshu
    [26.05.13 20:28:37]

@khristina: in zona Hotel Del Mar exista un singur club - destul de galagios si agitat, insa izolarea fonica este mai mult decat ok- nu se aude nimic. (daca inchizi geamurile).

OscarelAUTOR REVIEW
    [26.05.13 21:07:55]

Da, ne-am simtit bine la acest hotel

Cu totul, a costat cam 50 si ceva de milioane, nu mai retin exact.

A fost bine cu fetita, trebuie avut mare grija cu mancarea, igiena, si orele de stat in soare. In rest, common sense e de ajuns.

Nu stiu exact sa raspund de cluburi sau alte chestii galagioase in apropiere, dar in camera s-a dormit f bine, si fetita noastra are un somn f usor. Intr-adevar, cum a zis si cineva mai sus, cu usa balconului inchisa, e liniste.

khristina
    [26.05.13 23:28:09]

Acum 2 ani am fost la Victoria si tot sejurul nu am apucat sa dormim bie decat de pe la 5-6 dimineata, avand camera pe partea nordica si acolo fiind un club.

De aceea intreb, eu si avand probleme cu somnul, nu as vrea sa vin mai obosita decat merg. Plus ca si bebele sa se odihneasca.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

justelenah, khristina, Krisko, Oscarel
    Alte impresii din această RUBRICĂDel Mar Hotel: