ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2013
ÎNSCRIS: 27.03.12
MAR-2013

The real CUBA, cu 1000 Euro/15 zile

Los Gardenias - Son De La Loma

Sub un impuls de moment, intr-o zi intunecata de ianuarie am hotarit sa revedem CUBA, de data asta cu experienta acumulata anul trecut. CUBA este o alta lume, vizitata de milioane de turisti care satisface si pofta de turism cultural, si aventura si natura si distractie.

Pentru 21 de zile am scapat de frig, internet, TV, mancare fara gust, criza etc. Am mincat langusta, crabi, peste prospant, porc negru, si multe multe fructe exotice CU GUST adevarat. Am baut (cam mult), mojito, daikiri, cuba libre, si rom de 11 ani, cafea super, cacao adevarata, sucuri naturale, coco/loco, si am fumat trabuce si tigari (desi acasa nu fumez) oriunde si la orice ora, dar mai ales in nenumaratele baruri ascultind muzica salsa, son, regeton, sau caribian care se aude de peste tot, am fost si la concerte de muzica clasica ascultind Paganini in biserica Sf. Paula, sau San Francisco de Asis.

M-am plimbat cu bicitaxi, cocotaxi, cu masini clasice (cel mai mult), cu sarete medievale, si autobuze moderne.

Am admirat cladirile superbe ale Havanei, dar m-am si oripilat de conditiile in care pot trai unii - (destul de asemanatoare cu Mosilor vechi).

Am cunoscut f. multi oameni - mai ales din Germania, Canada, Olanda, Brazilia, dar si din SUA, Elvetia, Anglia sau Liban. Daca esti o persoana comunicatica, si cunosti limba engleza poti participa la fratia informala a turistilor in Cuba. Fiecare are o motivatie - dar cel mai adevarat mi s-a parut ce a spus un neamt: "muncim 11 luni ca nemtii sa putem trai 20 zile precum cubanezii" - adica mult mai simplu si natural. Fara griji inutile, si dorinte induse prin mesaje media. Fara multa munca, cu dorinte materiale limitate, dar cu multa comunicare, dans, muzica si senzualitate. Fara reguli stricte, si fara bani multi.

O camera la gazda, in Havana veche - cu baie proprie, frigider, AC si 2 mic dejunuri copioase, cam 40-45 dolari (2 pers), un drum la plaje cu Ford 1956 10$, pt. 4-5 persoane, o masa pe plaje cu langusta proaspata, sau peste, cu tot ce trebuie inclusiv mojito 13-15$, un sezlog 2$, bere oriunde 1-2, cafea super, 1-2, rom 3$/sticla de 750 ml., trabuce - de la 2-20, tigari super - 0,7-1,8, excursie cu autocar double deck prin Havana - 5$, masa la restaurant cu program misto 15, la cabaret 15, la club 15, masina de inchiriat 45-50 zi/4 pers., un concert Buonavista cu tot cu cina si bauturi (cu refil) 50.

Deci daca se stringe o gasca de 12 persoane, se poate pleca la aventura CUBA, cu bilet de avion (cam 1000 Euro) si cu inca 1000 Euro de pers. pt. 15 zile. Asta inseamna - 3-4 zile la Havana, cu tur de oras inclusiv cu limuzina decapotabila, tur perpedes, tur cu bicitaxi si sareta, apoi inchirierea de masini mici (cite 4) si plecat la Vinniales - 1 zi, Trinidad 2-3 zile, si o excursie de 1 zi la Varadero, sau alt oras la distanta de 200-250 km.

In rest plaje superba pa Playa del Este linga Havana si seara, restaurante sau cluburi de dans. De vizitat 4-5 muzee celebre, 2-3 bazaruri de arta si artizanat caraibian.

Cea mai buna luna de plecat este martie, cand in Romania iarna isi mai arata coltii iar acolo apa are 25 gr. iar soarele este tropical. Te rupi total de lumea si chiar de prejudecatile cu care esti obisnuit, si incepi sa vezi viata si sub un alt unghi. (Interesant, intr-o tara practic fara medicamente - doar pt. turisti, si in spitale - sunt mai multi centenari decat in SUA).

Si mai ales, pt. o destinatie Caraibiana - Cuba este cea mai sigura destinatie. Politia prezenta vizibil este un mare aliat pt. turisti, asigurind o stare de siguranta pe strazi si plaje.

O destinatie pt. oameni cu spiritul liber - care nu se cramponeaza de conditii extra de confort, si care doresc senzatii noi si deosebite fata de inchistata civilizatie Europeana, cu regulile ei multe si obositoare.

O lume care este in schimbare si care destul de curind va fi alterata de mercantilismul lumii occidentale.

Trimis de gosabucur in 01.04.13 15:39:51
Validat / Publicat: 01.04.13 17:12:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Havana, Guanabo, Trinidad, Santiago, Baracoa, Varadero, Vinniales, etc.

VIZUALIZĂRI: 15308 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gosabucur); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Langusta si peste oceanic proaspat servit direct pe plaja, merge perfect cu mojito. Nu incercati asta pe plajele occidentale pericol de faliment financiar!!! :)

webmaster [01.04.13 15:48:48] »

Excelent articolul, chiar dacă nu are (în acest moment) fotografii ilustrative, cred că merită selecția ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

- - -

Mutat la rubrica "Drumeții cubaneze" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

dandun [03.04.13 11:43:20] »

Buna,

Vad ca ti-a placut mult Cuba, daca ai revenit la aceasta destinatie a doua oara intr-un timp asa de scurt.

Te-ai reintalnit cu Carlos? Mai este prin Havana?

Eu plec in 16 luna aceasta.

Dan

hlli [03.04.13 12:25:15] »

@gosabucur, cum se face ca nu ai adaugat si niste poze nici la acest reviw si nici la review-uri anterioare? Curios lucru!!!

In vacante, eu fac multe poze si-mi face mare placere sa le arat si altora.

Poate iti faci timp si adaugi niste poze, ca sa vedem si noi o parte a lumii in care poate nu vom ajunge nici o data.

Sa auzim de bine!!!

Muffin2009 [03.04.13 16:43:19] »

@gosabucur Intotdeauna am admirat curajul celor ce se aventureaza intr-o calatorie atat de indepartata, eu nu am curajul asta, din n de motive! Felicitarile mele pentru vacanta de vis pe care ai avut-o pe cont propriu.

Povestirile tale mi-au captivat toata atentia pana la sfarsit. Dar pentru noi cei ce nu indraznim sa ne aventuram in destinatii atat de indepartate ar fi important sa ne povestesti cu ce companie ai zburat, cat a durat zborul, cat a costat, au fost escale, cu cat timp inainte ai cumparat biletul de avion etc. Totodata gasesc ca ar fi interesant daca ai posta si niscai siteuri cu cazari din acelea locale de care povestesti tu ca sa ne facem si noi o parere...

Si mai ales am dori sa vedem si ceva poze pentru ca nu multi dintre noi ajung acolo si majoritatea ne multumim in a admira aceasta destinatie doar in poze!

gosabucur [03.04.13 21:10:53] »

Dragi cititori, ma bucur ca va place ce am scris. Vreau sa va zic de la inceput ca pt. mine este un efort sa postez raspunsuri, iar pozele chiar ma depasesc (recunosc ca nu stapinesc bine PC-ul) - dar voi cere ajutor si voi posta si citeva poze, cu momentele cele mai memorabile.

Intotdeauna mi-a placut sa calatoresc pe cont propriu si sa stau cit mai mult intr-un loc pt. al cunoaste cat mai bine. Anul acesta am zburat cu Air France (1060 Euro/pers) cu escala la Paris. (3 ore Paris, 3 ore pauza, 10 ore Havana).

Am stat 5 zile la Guanabo-un "orasel" caraibian linga Havana, pt. acomodarea cu fusul. Acolo erau sute de italieni-tineri pensionari-care sau mutat in Cuba. Cu pensia lor, sunt mici printi acolo. Plaje, carciumioare, si ceva companie feminina, de asta au venit.

In ziua a treia am fost la Varadero. Plaja este super-statiunea este OK., dar dupa parerea mea nu merita sa bati atata drum pt. 7-9 zile, in care vezi doar locuri din oferta turistica. Mie imi place sa cunosc oamenii locului, sa vad cat mai mult si nu numai locurile "pregatite", si in plus imi place sa incerc sa inteleg ce vad-fara sa-mi insusesc parerile altora. Daca stai doar 4 zile la Varadero si 2 la Havana-risti sa fii mai mult derutat decat lamurit-dupa cum am vazut din unele postari. Ca sa intelegi aceasta tara, in care locuitorii originali au fost omoriti in primii 50 de ani, si apoi a fost repopulata de sclavi africani, si de colonisti spanioli-ai nevoie sa vezi si orase ca Trinidad (cel putin), sa vizitezi muzeele de acolo cu povesti incredibile. Dorinta actualilor Cubani de a petrece-este poate si un raspuns la cei 500 de ani de sclavagism, iar faptul ca si acum mai pot trai cite 4-5 familii intr-un apartament, care pe timpuri era superb dar a ajuns o ruina (normal daca stau aproape gratis de 59 de ani), este explicabil daca te gandesti ca 5 secole au stat legati in lanturi. Am stat apoi 17 zile la Havana.

Daca, as fi putut sa-mi permit 120$/zi la hotel Raquel as fi stat acolo, dar am preferat sa stau linga- la gazda. Oricum in Cuba, hotelurile sunt sa zicem bune-dar serviciile sunt modeste, inclusiv micul dejun. Foarte multi turisti, mai ales tineri prefera sa stea la gazde (casa particulares). E cam greu sa gasesti un loc OK, fara un cunoscator-dar nu imposibil. De asta m-am oferit "ghid", pt. cei care ar vrea sa mearga la anul in martie. Daca Cuba ar fi numai plaje as prefera Sharm-ul din Egipt la hotel de lux, daca Cuba ar fi numai natura-m-as duce in Thailanda, daca ar fi numai turism cultural, as repeta turul Italiei, iar pt. aventura-California, sau sudul USA. Dar Cuba este singura cu de toate+muzica, dans, bauturi, havane, femei frumoase, si relativ ieftin totul. Si toate astea, cind acasa e inca iarna. Plus poate ca e si o forma de revolta fata de "viata artificiala" de acasa, unde suntem "dresati " zi de zi, prin toate canalele posibile. Mentin ce am scris anul trecut dupa prima "expeditie"-Cuba este si o stare de spirit.

Raspuns pt. dandun- mergi la Casa de la Musica din Centro in primele seri (dupa 23,00), si la hotel Florida la barul de dans salsa (dupa 21,30). Am vorbit si cu Carlos.

Saptamina viitoare voi posta si poze.

eduardradupaul* [06.04.13 00:13:10] »

De cativa ani tot ma ,,invart" prin Caraibe!

Cred ca e momentul sa pasesc si in Cuba, mi-ati trezit interesul!

Felicitari pt articol!

dandun [06.04.13 20:50:53] »

Merci.

Mai am o intrebare: proprietarii de la Casa colonial 1715 vorbesc engleza?

gosabucur [10.04.13 13:32:25] »

@dandun: Extrordinar, stai pe Lamparillia-chiar strada pe care am stat acum 1 an. Cu engleza te descurci, si cu spano-romana.

Vezi ca in sensul de mers spre Capitoliu, este o piateta-cu o biserica f. frumoasa (merita sa o vezi- si sa lasi si 1 CUC donatie), acolo pe partea stanga este un magazin cu de toate-de unde iei apa, bere, rom, tigari si ceva mincare daca vrei.

Langa magazin e un magazin de tablouri (originale si bune) - acolo e un tip brunet, profesor de percutie care cred ca iti poate da ceva sfaturi la dorintele tale. Dui un cadou pt. un nou nascut (biberon sau altceva), ca sa ai cu ce incepe discutia (nevasta lui a nascut acum 2-3 saptamini). da-i si un tricou, sau asa ceva de-al tau, si el poate sa-ti dea informatii bune. Sau macar trabuce (cel mai bun pret este 35-40 CUC/25 buc>-de cooperativa).

Tot linga magazin, e un restaurant mic, dar mereu plin. E ieftin si bun. Mai incolo e restaurantul Hanoi, mai scump dar cu muzica live.

Pe strada Obispo, nu ezita sa vizitezi bazarul din centru-o gramada de lucruri misto. De asemeni si Casa Artizanilor de linga biserica St. Paul. Mergeti neaparat la plaja "del Este". De fiecare data cand ceri Daikiri sau Mojito, sa-i spui "fuerte" ca sa puna mai mult rom. Imi inchipui cum o sa reactionati la ce vedeti, in prima zi...

Si apoi in ultima...

(Casa colonial e misto, am vazut-o, dar daca nu iti place vezi ca mai ai vreo 4-5 pe strada. Eu am stat la Madleine- la 1318). Drum bun, si distractie placuta... (oricum Cuba e destinatie memorabila-ori o urasti, ori o iubesti...)

dandun [10.04.13 14:08:19] »

Merci inca o data pentru informatii.

Eu sper ca in final sa o... iubesc. (Cuba)

frumusata [04.03.14 11:57:02] »

Buna, unde ai baut cel mai bun mojito? cam care erau preturile? ce recomanzi de facut in Havana? Si ce de evitat?

Mihai1972 [10.06.14 22:52:32] »

@gosabucur: buna, am vazut ca ai scris de avionul cu AF. Noi plecam sapt viitoare pt 17 zile si avionul ma costa 500 bruxelles-varadero + 160- otp-bruxelles. Cam scump AF...

Mihai1972 [10.06.14 22:54:43] »

@gosabucur: bine de stiut

SorinDC [24.12.14 00:22:38] »

@gosabucur - Buna Seara Doamna. Este o incantare sa citesc articolele dvs. Am vizitat aproape toata Europa in primii 15 ani dupa 1989. In 2008 m-am indreptat spre SE Asia si m-a fermecat. Am fost cu bilete de avion rezervate la promotii si cu documentare prealabila pe Internet, Lonely Planet, Rough Guides... in toata Indochina, Hong Kong, Malayesia, Singapore, Bali -inclusive Luang Prabang in Laos.

Anul acesta am schimbat zona: Brazilia+Argentina. O Europa de acum 30 ani transfreata in America de Sud, beneficiind de un peisaj fabulous, dar de o conceptie sociala+socialista+trista.

Profitind de o oferta Air France buna+750 Euro+ am bilete 12.03+2.04 pt. Cuba+unde dvs. sunteti experta. Este singura tara in care nu cred ca ma aventurez singur, mai ales din cauza faptului ca nu poti rezerva pe Internet calatoriile si rezervarile ca intr-o tara normala. Cred ca voi face un tur cu o agentie: 15 zile cu Trinidad si Boracao la 1200 USD de persoana. Ce parere aveti?

Astept un raspuns de la dvs.

Cu Stima,

Sorin C

webmaster21 [24.12.14 00:27:10] »

@SorinDC - Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Sorin1965 [19.07.16 14:37:40] »

Multumesc pentru impresiile talem de calatorie. Infrormatile sunt de folos. Descrierea este realizata in asa fel incat sa-mi doresc sa ajung cat se poate de grabnic in Cuba. Eu plec cu sotia pe 13.08. in Havana 3 zile si 7 in Varadero. Poti sa-mi recomanzi cateva locuri din Havana in care sa petrec o noapte frumoaa alaturi de sotie si orice altfel de informatii care m-ar ajuta sa vad si sa cunosc cat se poate de mult din ceea ce inseamna spiritul cubanez.

SorinDC [20.07.16 09:32:53] »

Mergi la Tropicala. Este scump dar merita. Vei rămâne mult timp cu părerea ca ai văzut ceva deosebit și foarte cubanez. Un bilet costa spre 100 USD constând în intrare o sticla mica de rom și niște alune. Se pot cumpăra bilete de la majoritatea hotelurilor mari. Spectacolul se tine intr-o locație departe de centru. Pana acolo- dacă nu ai învățat sa mergi cu mașinile private ce merg pe trasee stabilite - trebuie sa negociezi cu un taxi. La ducere este 15-20 CUC. La întoarcere nu sta la coada sa vina taxiul ci ieși afara din clădire și te duci la sfârșitul cozii de taxiuri unde ai posibilitatea sa negociezi.

Altfel în Plaza Vieja vis a vis de Camera Oscura este Cafe Taberna unde în fiecare seara sunt spectacole gen Buena Vista Social Club. Trebuie sa iei bilete în cursul zilei.

Oricum Havana vibrează. Pe orice stada mergi vei vedea oameni cântând. Iar dacă îți place sa dansezi, stii putina salsa este super. Oricum cel mai frumos este sa te uiți la ei cum dansează. Cel mai bun lucru pe care-la fac.

Habar nu au să gătească. Totuși încearcă un homar care este la preturile cele mai mici din lume.

Vacanta frumoasa.

dandun, eduardradupaul*, frumusata, gosabucur, hlli, Krisko, Mihai1972, Sorin1965, SorinDC
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cuba: