ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.03.2013
team-building

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Milano adesso tu

Din 2005 tot merg la Milano si niciodata nu am avut timp sa-l vizitez. De obicei stau la Hotel Metro sau Giardino. De data asta a mers si sotia (pentru un citybreak). Amicul italian a venit sa ma ia de pe Linate, nu i-am spus ca vin si cu sotia si … stupoare (porca miseria), venise cu un Smart. Am luat un microbus, 5 euro de persoana, pana la Stazione Centrale iar apoi cu metroul pana la Abbiategrasso. Giardino este la 100 metri de statia de metrou.

Milano este plin de cersetori romani, asta ca sa nu nominalizez etnia. Sunt foarte violenti si agresivi. Cand am luat bilete de metrou de la un automat. A stat un “bronzat” langa mine si mi-a sparlit 2 euro. Am coborat furios la metro si apare altul in carja: Vi prego 1 euro per mia famiglia. I-am spus: DISPARI si mi-a raspuns: Du-te in menta mea. Mai avea un pic si ma batea.

Bineinteles ca sotia a dat ture de Milano si nu prin magazine ci prin oras pentru a admira pietre, statui, Duomo etc. Mi-am vazut de treaba o zi si jumatate iar pe alocuri am participat si eu la plimbari. Milano este un oras scump din toate punctele de vedere. Cu doua spatii expozitionale Fiera Milano- central cel mai vechi stabiliment pentru expozitii de moda, mobile, pantofi, arta etc si RHO Fiera- la periferie si cu spatii expozitionale exagerat de generoase.

Preturi bilete transport in comun: 1,5 euro un billet cu care poti sa circuli timp de 90 minute atat cu metroul cat si cu tramvaiul sau autobusul, dar numai in spatiul metropolitan, 3,5 euro pentru 90 minute si include si spatiul extra metropolitan, 5 euro abonament de o zi pentru tot transportul in comun in spatiul metropolitan.

Din Piata Domului am luat o harta de 3,5 euro si pe harta sunt pozitionate obiectivele majore care trebuie vizitate. Arco della pace, Castello Sforzesco, Cenacolo Vinciano, Duomo, Galleria Vittorio Emanuele, Grattacielo Pirelli, Navigli, Palazo di Brera (pinacoteca), Parco Sempione, Rotonda, San Ambrogio, San Eustorgio, San Lorenzo Maggiore, Santa Maria delle Grazie, Santa Marie della Passione, Teatro Scala, Piazza San Babila, Porta Ticinese. Practic in centrul istoric, sunt condensate toate monumentele ce ar trebui vizitate. In Piata Domului Am vazut sediul Politiei locale situate intr-o cladire veche cu placa comemorativa: In anul… au fost executati … pentru ca au complotat pentru infiintarea Republicii Italia. Langa Dom este Palazzo Reale cu multe Sali de expozitii (erau expozitie de pictura si alta 2500 Anni di storia del falso monetale) foarte interesante dar nu am intrat. Nu am vizitat nici GaleriileVittorio Emanuele, nici Scala. Am urcat pe acoperisul Domului. 12 euro de persoana cu liftul si 7 euro pe scari. Domul era in renovare si nu am vazut decat un sfert din acoperis.

Am mai colindat prin Castello Sorzesco, in fata castelului era un miting electoral. Ne-am intors agale catre hotel caci incepuse ploaia. Nu am intrat niciodata in Italia in Mc Donalds, dar de data asta da. De obicei in Mc D mananca chinezii, negri, arabi etc si mai putin italienii. Am luat doua chiftele Big si am incercat sa ne asezam. S-au sculat doi arabi si cand am vrut sa ma asez cu sotia, cei doi italieni de la masa au incercat sa ne traga scaunele sa nu ne asezam. i-am vorbit in italiana daca sunt ocupate si ne-a lasat sa ne asezam. Mi-a spus ca nu poate sa-i sufere pe cei care vin si le iau locurile (de munca). Si-a cerut scuze si mi-a spus ca a crezut ca sunt de alta nationalitate. Dupa ce ne-am asezat i-am multumit si i-am spus ca sunt de alta nationalitate. Nu am vrut sa-i spun ca un italian adevarat nu bea "caffe lunghe" in Mc D.

Am avut o seara memorabila vineri cand toate restaurantele sunt exagerat de pline si “prenotato” din timp. Italianul a gasit un restaurant IL RONCHETINO. Cu taxiul ne-a costat circa 4 statii de tramvai 9,20 euro iar la intoarcere 16,50 euro. Cum am intrat ne-a servit cu sampanie. Casa de la tara a bunicii mele arata net superior. Incalzirea era cu un godin pe carbuni. Amicul mi-a spus ca ne-au servit cu sampanie din partea casei ca sa nu plecam. Am cerut un cotlet milanez si mi-a adus ceva care era mai mare decat farfuria. Pana am mancat, Il Ronchetino s-a umplut cu pesti si dame. Cel mai tare a fost taximetristul de la intoarcere. Dupa cum vorbea si gesticula, parca era fetita.

In concluzie: super citybreak pentru sotia mea si cateva zile agitate pentru mine. Va doresc totusi sa vizitati Milano, dar inainte de Roma. Altfel nu are farmec.

Trimis de fanespoitorul in 31.03.13 18:23:20
    Validat / Publicat: 31.03.13 19:02:24

VIZUALIZĂRI: 3522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Fericire maxima, Colombina intre suratele din Piazza Duomo

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [02.04.13 18:33:17]

Va multumesc tuturor care au citit si mai ales care au votat. Nu am scris atat de mult caci sunt "inaintasi" AFA care poate au descris mult mai bine ca mine.

Mi se pare ca s-a insistat mult pe Castelul Sforzesco si Dom iar restul este descris mai putin.

Regret ca nu am vizitat Palazzo di Brera - pinacoteca. Amicul mi-a spus ca sa-l vizitez ca nu voi regreta. Practic nu am avut timp. Promit ca-l vizitez/vizitam in 2014, daca vom fi sanatosi.

rodica1016
    [06.04.13 12:20:13]

Mi-am notat mai multe lucruri din review, dat fiind faptul ca plec la Milano pentru un mic sejur.

Multumesc.

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [06.04.13 12:57:33]

@rodica1016: Cumpara o harta de 3,5 euro si vei avea pozitionate toate reperele. Daca vei merge cu metroul sau transportul de suprafata sa iei bilete de la chioscurile de ziare. Automatele de bilete sunt pline de persoane binevoitoare, din Romania si risti s-o iei daca te depisteaza.

Iti recomand sincer sa dai 5 euro si sa ai timp de 24 ore transport nelimitat. Merita, noi am strans un teanc de bilete de 1,5 euro.

In Dom se plateste 2 euro ca sa faci poze. Iti va da o bratara portocalie.

Distractie placuta.

fanespoitorul