ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2013
DIN: galati
ÎNSCRIS: 07.01.13
JUL-2012

Concediu reusit

Sotiros Studios, in Sotiros, Thassos.

La finele lunii iulie 2012 am fost in Thassos, in Sotiros. Drept sa spun nu prea eram lamurit privind cum va fi. Aveam telefonul proprietarilor de la un prieten, care fusese in alta locatie, pe continent a acelorasi proprietari, si fusese foarte multumit. Am luat legatura cu ei, am discutat pretul (foarte avantajos) si, fara achita vreun avans, a ramas sa ne vedem pe insula. Am plecat eu, sotia si impreuna cu cei doi copii.

Cand am trecut cu ferry, am dat telefon, iar ei ne-au asteptat pe traseu pentru a nu orbecai pana gaseam locatia. Gesturile acestea de a veni in intampinarea clientilor le-am vazut in permanenta la ei. Din soseaua principala care inconjoara insula, am facut stanga in Skala Sotiros, si apoi am urcat spre satuc cam 4 km. La sosire am fost cam reticenti privind distanta fata de sosea / plaja, dar in final nu ne-a parut rau deloc.

Localitatea Sotiros nu are multe case, iar majoritatea sunt cumparate de cetateni germani, austrieci, etc, folosite ca si locuinte de vacanta. Biserica veche, cladirile vechi dau un aer aparte, chiar boem locatiei.

Am fost cazati intr-un “studio“, cu doua camere. Conditiile de cazare au fost excelente. Astfel, intr-o camera era un pat dublu si un pat de o persoana unde au dormit baietii, fiecare intr-un pat. Alta camera avea tot un pat dublu, matrimonial, iar in eventualitatea ca nu erau suficiente, mai era un pat pliant foarte generos.

Camerele mari, foarte curate, cu lenjerie curata, cu obloane de lemn erau foarte racoroase in ciuda faptului ca am ajuns in jurul orei 18.00. Din cauza altitudinii (nu prea mari) si a vegetatiei bogate, nici nu a fost nevoie de AC cat am stat acolo. Apartamentul mai avea o baie maricica (cu boiler electric prosoape, sapun, etc.) si o bucatarie dotata cu tot ce este necesar (frigider, aragaz, vesela, tacamuri). Ferestrele si balconul destul de mare dadeau spre vest, unde seara se putea admira apusul superb de soare.

Proprietarii afacerii “ Sotiros Sudios “ detin cam 4 apartamente complet renovate plus o taverna amplasata sub un platan urias, de peste 100 ani. Seara, era o placere sa stai in racoare la terasa, ascultand taraitul la sute de insecte asemanatoare cosasilor de pe la noi.

Proprietarii vorbesc fluent pe langa greaca, engleza, franceza, spaniola si sunt extraordinar de prietenosi si dau sfaturi bine documentate despre unde sa mergeti la shopping, la ce plaje, ce sa vizitati, ce mancaruri sunt traditionale si ce contin, si multe altele. Ne-au adus iaurt proaspat facut de ei in casa – o bunatate.

Asta pe scurt. In fiecare zi am fost pe cate o plaja. Binenteles ca nu am putut vedea tot, dar Golden Beach de departe una din cele mai frumoase plaje.

Ar fi mai multe de spus si numai de bine, iar concluzia cu care am venit a fost ca a meritat, si sigur vom mai merge acolo.

Proprietarii, si locatia, nota 10!! Recomand!!!

Trimis de dorin_galati in 25.03.13 18:57:41
Validat / Publicat: 25.03.13 20:17:28

VIZUALIZĂRI: 7898 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dorin_galati); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ferry Keramoti -Thassos

[25.03.13 19:56:28]

@dorin_galati: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Muffin2009
[26.03.13 12:50:57]

Si cat a fost pretul pe noapte?

[26.03.13 15:09:16]

@Muffin2009:45 euro. La 6 nopti platite, una este cadou.

Asta inseamna cam 9,5 euro /zi de persoana (42 Ron). Nu prea am vazut preturi de genul acesta...

kiwivik
[27.03.13 22:06:17]

Bună! Cum se poate face o rezervare?

[28.03.13 16:52:48]

@kiwivik: Ai atasat mai sus linkul paginii lor. Ia legatura cu ei prin e-mail intai.

[28.03.13 17:07:19]

@dorin_galati:

Pozitionarea nu este la milimetru, dar zic eu ca am nimerit-o. Reiese ca e la cca 3 km de plaja/mare desi pe siteul lor scrie cca 2,5 km. Pesemne de aici si pretul mic.

Muffin2009
[28.03.13 17:43:41]

@dorin_galati: Acesta a fost pretul pentru apartament pentru 4 persoane. Cunosti cumva pretul pentru un studio pentru 2 persoane?

[28.03.13 19:47:08]

@webmaster26: Pozitionarea este ok.

Un pic mai departe de studiouri, la aproximativ 500 mtr este un hotel (nu mai stiu cum se numeste) cu preturi cu peste 60% mai mari.

Eu zic ca pentru finele lui iulie preturile au fost super decente.

Oricum masina este baza.

Nu stiu ce este mai ok: sa ai cazare pe plaja cu preturi foarte mari si una din mese platite, mancand ce primesti, sau cazare ieftina si libertatea de a alege ce, cat si unde sa mananci. Si la multitudinea de plaje in Thassos e pacat sa nu vezi cat mai multe.

[28.03.13 19:57:19]

@Muffin2009: Din pacate nu stiu. Trebuie intrebat.

[02.07.15 14:53:46]

Peste câteva zile vom pleca și noi spre Thasos, în Skala Sotiros - Vila Vranas.

Rugămintea mea este ca cei care au fost acolo, nu neapărat la acea vilă, să-mi spună traseul care trebuie urmat, orarul feriboaturilor, prețuri etc.

Vă rămân recunoscător!!!

P. S. Vacanța noastră este în perioada 30.07 - 06.08.2015.

Mulțumesc anticipat.

dawnsash
[05.04.16 23:10:05]

@bgm_marcel - Ati mai ajuns la Vila Vranas? Ne puteti impartasi si noua niste informatii despre locatie si zona? Voi merge si eu la sfarsitul lui mai la aceasta vila...

multumesc

[06.04.16 18:59:51]

@dawnsash - Bună ziua, da, am fost anul trecut... Ce pot să spun... În general a fost bine, cazarea undeva de 6 - 7. De ce nota asta? Camera unde am stat era împărțită în două de un paravan de lemn, avea chicinetă, era mare, dar baia era sub orice critică, bateriile se mișcau în voie iar de duș nu putea fi vorba, doar un spațiu delimitat, fără cabină sau perdea.

În schimb poziția era foarte bună, chiar excelentă - pe plajă, o grădină mare cu măslini unde se parchează mașina și de asemeni, o piscină drăguță cu bar.

Apa este foarte frumoasă dar, atenție, pe plaja Molos, care este la doi pași sunt foarte mulți arici de mare, așa că vă recomand papuci!

Într-o zi am făcut turul insulei și ne-am oprit la Golden Beach, care se află pe partea estică, la Skala Potamia. Plaja este extraordinară, peisaje de vis - se scaldă umbra muntelui în mare, foarte frumos.

Am mai fost doua zile la Elia Beach, o plajă situată la cca 10 km de Skala Sotiros, spre orașul Thasos - o veți vedea în drumul vostru spre stațiune. Este de asemenea superbă, cu nisip, fără nici un arici!!!

Ce să mai spun, am fost în satul Marieș, în munte, am mâncat la Terasa Irene și a fost foarte bine, trebuie să aveți grijă la albine ptr că sunt foarte multe.

Am fost și în Teologos, la terasa Augustos - veți vedea că i se face multă reclamă dar este o nmare țeapă, nu mergeți acolo fiindcă te jecmăsesc, mergeți la altă tavernă situată în zonă, numai nu acolo!!!

Altceva ce să mai spun... cred că este în jur de 20 - 25 euro feryboatul, nu mai țin minte... Uleiul de măsline din cutia galbenă de Prinos nu este bun, prea slab...

Pentru alte detalii acesează pe facebook marcel bujor (sunt pompier), la fotografii - albume - Thassos - aici am poze de pe insulă.

Alte detalii... cu plăcere!!!

Concediu plăcut.

dawnsash
[06.04.16 21:34:55]

@bgm_marcel - Multumesc frumos... si pt informatii si pt urari... Am inteles ca sunt mai multe vilute in cadrul Vilei Vranas... acuma voi vedea unde voi nimeri (o sa revin bineinteles cu impresii)

Numai bine!

[06.04.16 21:40:50]

@bgm_marcel -

am fost anul trecut... Ce pot să spun... În general a fost bine, ...

[06.04.16 21:44:21]

@dorin_galati & @bgm_marcel- rog aruncați o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=13806.

• - localizați unitatea de cazare în cauză pe acea hartă (măriți sau micșorați zoom-ul pentru o vizualizare cât mai confortabilă)
  • - click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: click-dreapta pe acel loc, apoi alegeți, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrieți vă rog aici.
  • bgm_marcel
    [07.04.16 18:25:15]

@webmaster26 - 40°43'01.0"N 24°34'24.6"E

La intrarea în Skala Sotiros faci prima străduță la dreapta... deci, atenție, din Prinos sunt cca 3 km și la primul drum faci la dreapta... te va scoate pe malul mării, pe un drum betonat, faci stânga, mergi vreo 20 m și iarăși stânga, în grădina cu măslini al vilei Vranas!!!

[07.04.16 20:13:05]

@bgm_marcel - nu prea ințeleg

Eu căutam Sotiros Studios [Sotiros], care e legătura cu Vila Vranas?

Coordonatele indicate sunt pentru Sotiros Studios [Sotiros] sau pentru vila Vranas?

[08.04.16 12:40:51]

@webmaster26: îmi cer scuze... Acolo am stat eu, nu am fost atent.

flaviana77
    [12.04.16 13:38:41]

@bgm_marcel -

buna ziua daca nu deranjez as dori si eu mai multe informatii despre locatia aceasta de cazare, spuneati ceva ca sunt arici de mare in apa.

nu gasescc eloc informatii pe net sunt foarte putine.

daca nu va deranjez poate imi raspundeti si mie.

multumesc.

am incercat sa va gasesc si pe fb sa ma uit la fotografii dar sunt multe persoane cu numele ca al dvs si e greu sa va gasesc.

poate imi dati un indiciu.

bgm_marcel, dawnsash, dorin_galati, flaviana77, kiwivik, Muffin2009