ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2013
ÎNSCRIS: 16.12.08
FEB-2013

Foarte nemulțumit

Din nou la Aquacity

Pentru ca s-au mai schimbat cate ceva de data trecuta de cand am fost la Aquacity (vezi review aici), am considerat ca se cere inca un mic review, si nu doar un ecou asa cum intentionam. Asadar, mica excursie pe care am facut-o la inceput de februarie, a fost atat pentru satisfacerea poftelor mele de schiat (detalii aici) dar si pentru a lenevi si a ne balaci la Aquacity, complex termal de care stiam inca de acu' doi ani de cand am fost prima data in zona.

Initial vroiam sa mergem doar dupa-mesele aici, pentru ca dimineatile mi-erau programate la schi, insa a doua zi dupa seara sosirii zapada era de mai bine de jumate de metru, peste tot circulau vehicule de deszapezit, si cel mai nasol, parcarea pensiunii in care am stat inca nu era curatata, asa ca masina era blocata. Deci nu am avut decat sa renunt la prima zi de schi, si imediat dupa micul dejun am mers inapoi in camera si am facut un bagaj “de plaja” dupa care am trecut drumul la Aquacity. Am ajuns putin mai devreme de ora deschiderii, asa ca am avut de asteptat umpic pana la 10 cand s-a deschis. Intre timp ne-am luat bilete pentru pachetul Blue Diamond, mi se pare cea mai buna oferta ca raport intre ce platesti si ce primesti. Am platit 40 de euro pentru doua persoane, deci cu vreo 7 euro mai mult decat acu 2 ani, cand era 16,5 EUR/pers, acuma fiind 20. O scumpire nu stiu cat de inspirata avand in vedere perioada de criza si scaderea numarului de turisti in general. Dar cine stie, poate acolo nu se simte prea tare. Mai multe detalii despre diferitele pachete oferite, preturi si orele la care acestea pot fi accesate, pe site-ul lor, adica aici. Am mai gasit o mica schimbare fata de acu doi ani, si asta destul de nefasta pentru mine: accesul la saune era scos de la pachetul Blue Diamond, si era mutat la un pachet superior, „Vital”, asa cum se vede si in lista de preturi. Un pachet mai scump cu 9 euro, deci 29 de euro de persoana. Cum sotia nu e interesata de sauna, am renuntat si eu la idee, oricum erau destul de multe de facut inauntru. Si cand spun asta ma refer la cele doua bazine incalzite Blue Diamond, cu bar direct in bazin, mai erau si niste tobogane, erau piscinele exterioare cu apa mai fierbinte, cele care personal ma atrag cel mai mult. Apoi mai este bazinul olimpic lung de 50m unde am inotat de voie cateva lungimi de bazin, mai rar asa loc in care sa poti sa inoti in regim de sportivi de performanta ca sa zic asa. Si seara mai este si laser show-ul, daca ai rabdare sa stai pana la 20:30. La intrare, langa casa de bilete este si un mic magazinas cu articole care ar putea fi utile la Aquacity. Avand in vedere ca a trebuit sa pierdem vremea pe acolo pana la 10 cand s-a deschis, am facut si aici o mica consumatie. Sotia si-a dat seama ca uitasem sa ne luam de-acasa slapi asa ca am dat vreo 25 de euro pe doua perechi. Preturi maricele.

Restaurantul care este in incinta Aquacity mi s-a parut mult mai prost decat data trecuta din punct de vedere al mancarii. Sau poate ca atunci eram noi mai entuziasti. Este de fapt un fel de impinge tava cu preturi destul de piperate in comparatie cu alte locuri din Slovacia in care am mancat. De exemplu un gulas este undeva la 5 euro si o sa vedeti in poza ca portia este foarte-foarte mica, sa nu mai zic ca nici la gust nu prea stralucea. Dar cea mai nemultumita a fost sotia care si-a luat ceva cartofi fierti cu file de peste, am gustat si eu si am avut impresia ca nu s-a folosit absolut niciun condiment iar pestele cred ca era facut cumva la abur, tot asa fara niciun condiment, nici macar sare nu avea, parca mancai un sapun insipid si inodor. Am mers la barul din piscina Blue Diamond si-am mai bagat o bere, am ajuns la concluzia ca mai bine tine aia de foame decat mancarea de la autoservirea lor. In jur de 2,5 euro e berea la pet (pahar de plastic). Dar daca te uiti atent poti sa gasesti in meniu si bere la doza, cam la acelasi pret. Sotia si-a facut de cap cu niste coctailuri, la acelasi bar. Cam 4-5 euro/paharul. In rest balaceala, leneveala si citit cat incape pe sezlong, pe marginea piscinei. Cam asta a fost in prima zi.

Apoi am revenit la Aquacity in ultima seara a mini-excursiei. Pe deoparte pentru ca stiam ca o sa ni se faca dor si o sa regretam ca nu am profitat mai mult de bazine, fiind atat de aproape, si pe de alta parte sa vedem laser show-ul. Biletul „Evening” mi s-a parut destul de scump - costa 17 euro, deci practic pentru 3 euro reducere fata de biletul pe o zi intreaga ai acces doar 4 ore, de la 17 la 21. Complet ineficient. Dar cum noi in ziua aia am fost pana in Polonia la Zakopane, ne-am intors abia seara la pensiune, deci a fost bine si asa. De data asta am stat mai mult in bazinul cu apa fierbinte care este afara, e o senzatie aparte sa stai in apa fierbinte in timp ce afara sunt multe grade sub zero si eventual mai si ninge. Cand s-a facut ora 20:30, noi asteptam in continuare in bazinul exterior sa inceapa laser-show-ul, nu stiu de ce aveam impresia ca aici se tine, dar cum era deja si 35 si nu incepuse, am mers sa intrebam un baiat care stergea cu un mop pe jos si acesta ne-a indrumat la o alta piscina, de existenta careia nici nu stiam si unde laserele erau deja pornite. Era seara tematica „Michael Jackson” si in timp ce in boxe mergeau refrene ultracunoscute ale susnumitului, fasciculele de lumina de diferite culori, dimensiuni si intensitati se aprindeau si se stingeau, se rostogoleau si isi faceau de cap intr-un mare fel, oferind un spectacol foarte placut ochiului. Copiii mai ales erau in extaz. Trebuie sa tineti cont ca daca ramaneti la laser-show, imediat dupa terminarea acestuia este ora inchiderii, asadar toata lumea se va indrepta spre vestiare, in concluzie va fi o nebunie curata. Si nu e exclus sa trebuiasca sa asteptati cateva minute pana cand veti prinde o boxa libera pentru schimbat.

Ca o concluzie, cu toate ca preturile au mai crescut putin in ultima perioada, pentru noi ramane o varianta destul de serioasa de relaxare, tinand cont de distanta relativ mica de Timisoara. Mai ales pe timp de iarna cand se poate imbina atat de placut schiatul la Tatranska Lomnica (15 km departare) cu balaceala si relaxarea in bazinele cu apa termala de la Aquacity. Ceea ce va dorim si Dvs!

Trimis de cristi_an3000 in 22.03.13 10:23:59
Validat / Publicat: 22.03.13 11:39:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLOVACIA.

VIZUALIZĂRI: 4123 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aquacity Poprad - unul din bazinele cu bar, Blue Diamond

[22.03.13 18:33:14]