ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2013
ÎNSCRIS: 19.07.12
MAR-2013

Impresii de la Casa Bunicii

Am fost la Casa Bunicii intr-un weekend care s-a dorit a fi de neuitat, relaxant si de rasfat... si chiar am gasit locul ideal. In principiu e destul de aglomerat aici (in weekend), asa ca daca va propuneti sa o vizitati pe bunica, e nevoie sa faceti rezervare din timp. Noi am facut rezervare pe la jumatatea lui ianuarie, pentru luna martie (weekendul 1-3 martie).

Vineri seara am ajuns destul de tarziu acolo, insa inca de la intrare ne-am dat seama ca va fi un weekend in care vom fi rasfatati... vila nu e foarte mare (cred ca au vreo 8 camere), iar gazdele sunt foarte dragute.

Cand am intrat in camera (am optat pentru studio mansardat), am fost intampinati de niste petale de trandafiri (pe jos, pe fotoliu, pe pat, in baie, in cada- jacuzzi... peste tot :))... aveam si o sticla de vin si niste lumanarele prin camera... dar ulterior am inteles ca toate astea fusesera cerute de prietenul meui cand a facut rezervarea (nu ne-a costat nimic suplimentar) dupa cateva minute gazdele ne-au adus o placinta cu branza dulce si stafide geniala - din partea casei. :)

Btw, cand am coborat dupa bagaje, nepotul bunicii s-a oferit sa mearga cu prietenul meu dupa ele la masina, nu cumva sa fac eu vreun efort aducand rucsacul cu cateva hainute in el, in camera.

Mi-a placut ca studioul (mansardat) in care am fost cazati era de fapt o camera mica - gen living, cu tv, canapea, fotoliu, sistem audio + dormitorul propriu zis care era oarecum suspendat - ca pe un podium + baia. Atat in camera, cat si in baie, aveam in tavan geamuri care luminau natural camera, prin care puteai sa vezi seara stelele, iar dimineata primii fulgi de zapada :)

Preturile pentru mancare sunt decente, iar bunica incearca sa-ti faca pe plac pe toata durata sejurului. La un moment dat imi era mie jena de cata bunvointa au in tot ceea ce ofera sau le ceri, vor ca totul sa fie perfect... vor sa te faca sa te simti bine.

Sambata de dimineata la micul dejun am fost surprinsa de faptul ca atunci cand am comandat oua mi s-a pus intrebarea: fierte sau prajite? omleta? Am optat pentru ouale fierte pentru ca imi plac, moment in care mi s-a pus urmatoarea intrebare: moale sau tare? ... Wow... inca nu am fost nicaieri unde sa mi se serveasca la micul dejun oua fierte moi (desi sunt preferatele mele)... Mi s-a servit un ou fiert moale exact cum imi place mie, yey :)

In ceea ce priveste masa de pranz / cina ni s-a spus inca de la inceput ca daca e vorba de ceva ce trebuie gatit mai mult, putem anunta din timp, spunem cand vrem sa mancam si mancarea va fi gata. Nu fac nici ei mancare daca nu au pentru cine, mai ales ca ne-au zis foarte elegant: "noi nu stim daca oaspetii vin cu mancare de acasa, daca manca in alta parte si nah... intelegeti voi"

Asa ca, tot la micul dejun ne-am hotarat si asupra meniului pe care am vrea sa il mancam dupaamiaza si am dat comanda. Am anuntat ca vrem sa mancam in jurul orei 6 (cand probabil ne vom intoarce de pe partie). Bunica, foarte draguta dealtfel, ne-a dus si ne-a adus de la partie cu propria masina (ca sa putem si noi sa bem un vin fiert sau sa nu avem probleme cu parcarea), ceea ce mi s-a parut genial. Cand am sunat ca vrem sa ne intoarcem acasa (pe la ora 5), nu cred ca au trecut 5 minute si deja masina ne astepta... :)

Ajunsi acasa am preferat sa facem o baie fierbinte (si sa profitam de jacuzzi-ul pe care il aveam in camera), motiv pentru care am coborat la masa pe la ora 7, cand mancarea era numa' buna de mancat, nici prea calda, nici prea rece, nici sarata si nici dulce, fix ca la zmeu :) Portiile sunt destul de mari.

Ne-am hotarat ca vrem si papanasi, asa ca bunica s-a conformat poftelor nepotilor (adica ale noastre si ale inca catorva persoane) si ne-a facut niste papanasi dementiali... parca de mult nu mancasem niste papanasi atat de buni...

O chestie foarte funny e faptul ca aici nu exista ora de check-in si check-out... vii cand vrei si pleci cand vrei... nu te da nimeni afara la ora 12...

Altceva ce mi-a placut la ei a fost faptul ca am platit totul cand am plecat... totul insemnand cazare + toate mesele pe care le-am luat acolo... deci dupa ce mancam, ne ridicam si plecam, fara sa platim. :) E un concept pe care in romania nu il prea intalnesti... din contra... in majoritatea locurilor unde am fost ne puneau sa platitm toti banii in momentul cazarii, ceea ce mereu ma scoate din minti.

Mie mi-a placut mult la bunica... m-am simtit rasfatata, m-am bucurat poate din lucruri marunte si simple, dar important e ca m-am bucurat, iar din punct de vedere culinar am avut impresia ca a gatit mama :)

Costurile totale s-au rezumat cam asa: 410 lei cele 2 nopti de cazare (apropo, pentru vineri seara nu se plateste tarif de weekend ci tarif pentru timpul saptamanii), benzina din bucuresti a fost 120 lei, iar mancarea ne-a dus undeva la 100 - 120 210 lei pe amandoi, pentru vineri seara - duminica.

Chiar daca vila e pe marginea DN-ului, sincer, in camera in care am stat nu am auzit nicio masina, niciun zgomot... era liniste, liniste. Exista si o sauna, insa pe care noi nu am folosit-o asa ca nu pot sa impart pareri cu voi despre asta.

Poate ma multumesc eu cu putin, dar poate ofera si Casa bunicii multe, insa cu toate astea, mie mi-a placut mult aici si recomand cu caldura.

Trimis de freedom4all in 14.03.13 17:52:28
Validat / Publicat: 14.03.13 19:03:32

VIZUALIZĂRI: 2145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (freedom4all); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

freedom4allAUTOR REVIEW
[15.03.13 09:51:06]

Rectific... masa ne-a dus la 210 lei pe amandoi...

BY WM: am corectat în text.

freedom4all
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Casa Bunicii':