ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2013
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
FEB-2013

O insula extrem de frumoasa inclusă intr-un tur foarte bun

Cuando Caliente El Sol

Pentru excursia in Cozumel am plătit, (după ce ne-au făcut o reducere, fiind 5 persoane) aproximativ 130 USD/persoana, preferând sa luam o excursie ce cuprindea un tur mai amplu al insulei decât excursia de snokelling cu un mic popas pe insula.

Excursia noastră a cuprins transport de la un punct aflat lângă un mall din Cancun la portul din Playa del Carmen (deci nu ne-au luat din fata hotelului, in schimb, la întoarcere ne-au lăsat in fata hotelului), transport cu feribotul din Playa del Carmen, transport cu un autobuz pe insula (un autobuz de epoca, fara geamuri, unde ni s-a dat apa), snokelling si plaja intr-un complex aflat pe plaja, masa incluzând racoritoare si bere pe malul marii, vizita la farul si micul muzeu al insulei, scurt popas pentru fotografii pe malul marii si o degustare de tequilla, după ce ni s-a explicat procesul de fabricatie.

Insula Cozumel este cunoscuta ca loc in care ancoreaza vasele de croaziera pentru zona peninsulei Yukatan. Din cauza recifului din fata principalelor statiuni de coasta, vasele de croaziera nu pot ancora la tarm, de aceea insula este o cunoscuta destinație pentru aceste vase.

Excursia a durat in jur de 12 ore, de dimineața pana seara, am luat feribotul din Playa del Carmen, așteptând sa ne imbarcam pe o terasa unde internetul era gratuit.

A durat 20 de minute sa ajungem pe insula pe o mare agitata, care insa nu ne-a creat o stare gravă de rău de mare.

Am ajuns si ne-am imbarcat in unul dintre autobuze (erau doua, unul cu ghid in engleză si altul in spaniola) si am ajuns la un loc de plaja numit Chankanaab, unde se putea face snokelling, era un show cu delfini pentru cei care nu vroiau sa stea pe plaja (nu l-am vazut) locul fiind ca un domeniu de plaja.

Echipamentul de snokelling era gratuit, dar închirierea unui dulap (din material subtire, ce se putea deschide oricând, cred) costa 5 USD. Am făcut snokelling dar, varietatea faunei subacvatice nu se compara cu cea din Egipt, in schimb am vazut mai multi pesti decât unde am oprit in drumul spre Isla Mujeres.

Ceea ce a fost deosebit cu adevărat a fost ca aici am putut inota in apa, fiind pe partea dinspre tarm a insulei, ferita de valuri (tot litoralul este lovit continuu de valuri, neputandu-se inota).

Din acest loc paradisiac (a se vedea pozele) am plecat sa luam masa, care, fata de toate celelalte mese din excursii, a fost cea mai buna, apoi am vizitat farul, din vârful căruia am avut o perspectiva interesantă asupra acelei părți a insulei si am intrat un minut in micutul muzeu al insulei aflat lângă far.

Am oprit doua minute sa fotografiem o clădire maiasa, insula fiind locuita in acea perioada de maiasi, apoi am oprit sa bem cocoloco (băutură alcoolică pregătită in nuca de cocos) si sa fotografiem marea agitata.

Mai departe am vizitat un loc unde se pregatea tequilla, ni s-a explicat procesul de preparare si am degustat aceasta băutură.

Am fost debarcati in San Miguel de Cozumel, după ce am lăsat un bacsis ghidului si soferului (meritat de aceasta data) unde am avut cam 45 de minute pana la imbarcarea pe feribot.

Despre acest orașel aflat pe insula nu pot spune decât ca este unul pitoresc, așa cum se vede si din fotografii.

După imbarcarea pe feribot si preluarea din Playa del Carmen, am ajuns la Cancun, unde am fost debarcati in fata hotelului.

Deși nu pot subestima celelalte excursii aceasta a avut ceva special, cu toate ca nu am vazut hotelurile de pe insula (cred ca nici nu era posibil), a fost si este un loc care trebuie neaparat vazut, personal recomand un tur al insulei cat mai complet, este foarte frumos in Cozumel.

Posibil sa mergeți acolo si pe cont propriu, cu mijloacele de transport in comun (din Cancun in Playa del Carmen la portul pentru feriboturi in direcția Cozumel si mai departe sa vizitati toată insula), dar noi am preferat sa avem un tur mai comod.

Trimis de geop in 06.03.13 10:26:42
Validat / Publicat: 06.03.13 14:03:35

VIZUALIZĂRI: 4047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.03.13 00:21:14]

adelabdul