ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2013
DE geop
ÎNSCRIS: 23.01.11
FEB-2013

Distractie pe catamaran in drum spre si dinspre Isla Mujeres

Am ales o excursie cu catamaranul pentru a vizita aceasta insula pentru a ne bronza si a ne bucura de distractia specifica acestui gen de excursie, desi exista si posibilitatea de a face excursia pe cont propriu, descrisa intr-un comentariu anterior - vezi impresii (motiv pentru care nu reiau aspectele deja evocate in acesta).

Excursia a costat 75 sau 85 de dolari americani de persoana (am luat un pachet de excursii si nu mai stiu exact pretul fiecareia) la care s-a mai adaugat taxa de port de 8 dolari de persoana, plus transportul cu autobuzul.

Ca si in alt caz, pentru aceasta excursie nu se furniza transport de la si pana la hotel, dar autobuzele care strabat toata statiunea sunt comfortabile, ajung destul de repede si nu sunt nici scumpe

Am ajuns la locul de imbarcare privat situate in nordul statiunii, am fost imbarcati pe unul dintre vase, am fost serviti cu cocktail-uri, rom cu cola si racoritoare, iar muzica a transformat catamaranul intr-un mic club de zi.

Marea isi schimba culoarea periodic, din pacate in locul unde era cea mai cristalina nu exista permisiunea de a opri vasele pentru a inota, asa ca am oprit pentru snorkelling unde puteau ancora toate vasele de acest gen.

Experienta cu snorkelling-ul nu este chiar interesanta intrucat nu exista o mare diversitate a faunei subacvatice, mai degraba un fel pe “pasune” cu alge si cativa pesti, ce par rataciti in zona.

A fost buna oprirea pentru a ne racori, apoi am oprit pentru a face parasailling, o experienta mai interesanta decat precedenta.

Am ajuns pe insula unde am luat masa, inclusa in pretul excursiei, fara bauturi alcoolice, care insa a fost una saracacioasa, dar comestibila.

Pe plaja existau hamace pentru o scurta siesta si in drum spre vas, pe ponton, puteai face poze cu un rechin tanar pentru suma de 2 dolari (dadusem 60 de dolari la Xcaret pentru ceva similar)

Am ajuns in centrul statiunii unde am inchiriat pentru 25 dolari / ora o masina de golf cu care am stabatut micuta insula si ne-am plimbat un pic pe stradute, unde am intalnit si mariachi ambulanti, apoi ne-am imbarcat pe catamaran unde am avut parte de divertisment din partea echipajului, care a fost foarte amabil si si-a meritat din plin bacsisul, care pare a fi obligatoriu in Mexic.

A fost o excursie scurta fata de celelalte (a inceput la 9,15 cand am parasit hotelul si am ajuns inapoi in jur de ora 18) dar distractiva, cred ca pozele evoca mai bine decat cuvintele experienta pe care am avut-o.

Trimis de geop in 04.03.13 12:25:12
Validat / Publicat: 04.03.13 13:28:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Republica Dominicana

VIZUALIZĂRI: 4312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Locul unde puteai face poze cu un rechin

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursie pe Isla Mujeres: