ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2013
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
FEB-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Un weekend placut intr-o locatie speciala

Nu aveam de gind sa scriu despre hotel pentru ca am lasat celor mai "mici" membri ai AFA ,ocazia sa isi etaleze talentele la scris si descris locatia. Dar azi am gasit un ecou al adminului care roaga pe careva (m-am simtit) sa dea o nota resortului.

Asa ca m-am grabit sa ii indeplinesc cerinta chiar daca nu m-am documentat foarte mult in a face poze la fata locului, crezind ca vor fi destui care o vor face.

Desi am trecut pe linga hotel in jurul orei 15.30, am dat bice cailor motor sa ajungem la Praid, la salina, inainte de a se inchide programul cu publicul. Asa ca din fuga am remarcat cladirea ce se intindea pe un vast domeniu pe care l-am descoperit abia la intoarcere.

La ora 18 am ajuns in fata receptiei, am vazut prin geamurile restaurantului ca era forfota de musafiri si incepusem sa intru in "fibrilatie" cind am recunoscut pe citiva dintre ei. Intii am cautat un loc in parcare. Parcarea era destul de incapatoare, numai ca noi fiind ultimii sositi, am gasit locuri libere in preajma hostelului si a centrului SPA. Nu ne-a deranjat sa facem putina miscare.

Usile de la intrare erau automate asa ca si-au deschis "bratele" sa ne intimpine. Receptionera foarte draguta, ne-a luat datele si ne-a predat cheia camerei pe care deja ne-o rezervase adminul, la etajul 3. Ni s-au mai dat si doua cartonase cu care puteam sa avem acces gratuit la piscina, micul dejun de la restaurant si "alte alea" pe care nu le-am retinut. Ni s-a explicat ca dimineata micul dejun era de la ora 7 la ora 10, iar piscina are program pina la ora 22. Asta era tot ce m-a interesat.

Hotelul, desi are 3 etaje, liftul nu merge decit la 1 si la 3. Asta am aflat a doua zi cind copilul meu tot spunea ca cifra 3 inseamna 2 si era cit pe ce sa ii aplic o corectie ca tot repeta intr-una. Numai cind am venit cu Amero in lift si am intrebat-o la ce etaj coboara, abia atunci am vazut ca buton cu cifra 2 nu exista, ca a coborit la 1 si a mai urcat o scarita.

Liftul destul de spatios, ca ne-a cuprins pe toti si cu bagajele adiacente.

La etajul 3, cum am iesit din lift, am dat peste o galerie de tablouri pictate si expuse la vinzare. Preturile erau in jur la 400 de lei dar tablourile erau foarte frumoase, la cit ma pricep eu sa apreciez arta...

Mai era si un ghiveci cu o planta destul de mare, insa nu am vazut canapele si fotolii decit la receptie. Holul era mochetat, mocheta curata.

Camera era compusa dintr-un hol, camera de baie si camera de dormit. Totul stralucea de curatenie, iar pe pat erau prosoape in forma de lebede. Un televizor (cu canale predominant in limba maghiara), un frigider cu minibar in care se gaseau ducliuri, apa minerala si plata, bere la cutie, suc si citeva bauturi. Am consumat o ciocolata pentru care am platit 6 lei, deci preturile erau acceptabile.

O masa cu 2 fotolii, patul cu 2 noptiere, un cuier sifonier cu seif, halate de baie, cam asta am gasit in camera.

La baie m-a deranjat un singur lucru, ca in momentul in care aprindeai lumina, se pornea si ventilatorul. Eu, care sint stresata, nu suport zgomotele persistente si asta a fost singurul "inconvenient", daca pot spune asa. 2 prosoape de baie (nu prea mari si nu prea pufoase, dar curate), 2 de fata si unul de picioare, gel de dus si sapun la dozator, uscator de par si casca de baie 1 singura bucata. Hirtie igienica inflorata si stratificata, 1,5 bucati. 2 pahare de unica folosinta si o cabina de dus fara cada.

Cum eram lihniti de foame, am coborit la restaurant si acolo am aflat de la alti participanti la intilnire ca o sa dureze foarte mult cu aducerea comenzilor, ceea ce m-a facut sa ma bosumflu putin. Insa nu era adevarat. Comenzile ne-au fost luate repede iar mincarea a venit intr-un timp decent. Ceea ce m-a uimit a fost zelul prea exagerat al ospatarului, protocolul prea insistent, adica mi-a aranjat tacimurile la masa de parca eram de rang imparatesc. La foamea pe care o aveam as fi preferat sa lase tava cu tacimuri si sa ma servesc eu. Dar el s-a facut ca nu intelege si si-a vazut de "protocolul" lui. Ce e drept, n-am avut ce sa ii reprosez pe durata celor 3 zile in care ne-a servit. Cred ca i-am scos peri albi, desi nu aveam cum sa vad asta pentru ca era tuns la chelie. De ce i-am scos peri albi? Sa nu va ginditi ca am fost mofturosi numai ca am avut copilul cu noi si el e mare mincator de castraveti. Cum Doina isi comendase o salata printre care se gaseau si bucatele de castravete, si-a exprimat dorinta ca si el ar vrea castravete, numai ca nu vroia din salata cu sos si am cerut un castravete taiat bucati ca sa il poata rontai baiatul. Ne-a fost adus un castronel cu castravete feliat subtire si cu otet, ceea ce nu agrea copilul. Noroc cu "Pista" care a stiut limba maghiara si i-a explicat ca noi doream castravete fara otet.

Pina la urma a inteles ce dorim si ne-a schimbat castronul.

Preturile nu au fost mari, am platit 70 de lei pentru un gulas, o portie de pastrav cu mamaliga, o portie de tocanita de vita, o sticla de apa si suc.

Despre departamentul SPA pot sa va spun urmatoarele:

-Accesul se face de luni -vineri de la ora 6 la 22, simbata -duminica de la 9 la 22. Sper sa fi retinut bine. Pretul pentru o ora de piscina e e 22 de lei, in cazul in care nu esti cazat la complex. Exista si pret pentru o zi plina sau pentru citeva ore. Nu le-am retinut.

-Distanta de la hotel pina la SPA este destul de mica. in jur de 50-70 m.

-Daca esti cazat ai parte de halat de baie in camera si prosoape direct de la receptia piscinei, unde sa nu cumva sa mergi fara cartonasul primit la receptie caci altfel scoti banutul.

Ddupa ce primeti prosoapele, ti se inmineaza si o bratara cu care iti vei incuia/descuia vestiarul in care iti vei lasa hainele si bagajele.

-Important e sa ai papuci daca nu vrei ca dorsalul sa ia contact cu pardoseala uda asa cum am patit eu (noroc ca nu s-a facut gaura...) sau mai rau, un copilas chiar si-a spart capul si a fost cusut la spital.

- Sint cabine unde te poti schimba, prevazute cu un cuier, bancuta si un gratar de lemn

-Piscina mare... era prea mare pentru mine, si prea adinca... si putin cam rece caci am bagat labuta in ea.

-Piscina de copii era numai buna pentru mine si pentru fi-miu de 5 ani. Avea si un tobogan mic. Cam mult clor, zic eu, ca m-a usturat pe git pe toata sederea.

- Cele doua piscine cu jacuzzi au fost "za best" in cele 3 ture pe care le-am dat pe acolo,

-Am mai gustat si din hirdaiele cu apa sarata (am gustat la propriu pentru ca pe cel mic "il musca apa" si am vrut sa il pup pe picior sa ii treaca durerea, insa sarea ce mi s-a luat pe buze a dus la aparitia unui mare herpes a doua zi). Apa calda si relaxare, asa am simtit in acele hirdaie de lemn. Daca esti proaspat epilata, eu zic sa te gindesti bine inainte de a-ti baga ciolanele la inmuiat... s-ar putea sa folosesti toaleta mult mai repede decit ti-ai propus.

-Incaperea este mare, sint destule sezlonguri de lemn, citeva plante decorative si cam multe guri de aerisire. Daca te nimereai pe deasupra lor, nu-ti era chiar bine la piele.

-Mai exista sauna si "alte alea" pe care nu le-am incercat, asa ca nu pot spune cit de bine sau rau era acolo.

-Am citit de masaj cu miere, masaj cu ciocolata, relaxant, anticelulitic... etc, cu preturi intre 30 de lei si 70 lei pe o juma de ora sau mai mult.

Din pacate, pentru ca nu m-am documentat dinainte asupra locatiei, nu am stiut ca exista si herghelie. As fi repetat experienta de la Tirlungeni cu calaritul, dar asta e. Am citit aici, la intoarcere, ce a scris mai tinara noastra colega, Tamsin.

Posibilitati de distractie sint destule: discoteca, bar, biliard, darts si cite or mai fi fost de nu le-am vazut eu.

Tin sa reamintesc un incident foarte neplacut la care am avut parte in momentul in care am predat cheia. Stabilisem cu Doina sa o luam la ora 12 din fata pensiunii ei si la piscina am intirziat mai mult decit mi-am propus, deoarece am facut o sedinta foto cu Violeta, fapt care a dus la depasirea programului si cind am ajuns in camera n-am mai desfacut bagajul de la piscina, am bagat in compartimentul liber cele citeva haine care erau pe fotoliu si am tulit-o la masina. Doina astepta de 20 de minute... Am anuntat la receptie ca am consumat din minibar, am platit ce mai era de platit pe la Admin si cind sa bagam bagajele, ma trezesc cu un domn care imi urase drum bun si revenire grabnica la locatie, ca imi spune cum ca din camera mea lipseste un halat de baie. AU!!! era la mine in ruxacul de la piscina, pe care nu l-am mai desfacut. Imi cer inca o data scuze ca (poate) l-am pus si pe Admin in postura proasta, era si el la receptie in momentul in care ne-am luat "la revedere".

Recomand aceasta locatie tuturor ce au de gind sa treaca prin Odorhei. Am avut si eu citeva cunostinte care mi-au spus ca au petrecut un Craciun minunat in acel resort si acum confirm si eu cele spuse de ei.

Trimis de adri-nico in 03.03.13 13:34:41
Validat / Publicat: 03.03.13 14:50:08

VIZUALIZĂRI: 2350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 primul lucru pe care il facem cind intram in camera... cautam Minimax-ul...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

alex1968
    [03.03.13 16:48:09]

@adri-nico,

Pretul in caseta e cel corect? Ptr. ca "900 lei/noapte/persoana", asa cum scrie acolo, mi se pare enorm. Multumesc

[03.03.13 17:13:27]

S-a strecurat un zero in plus, din greseala. Am corectat noi.

[03.03.13 18:48:26]

@alex1968:

S-ar putea ca eu sa fi gresit cu un zero in plus, dar nu sint sigura. Noi am platit pretul asta pentru ca a fost negociat la singe de catre admin. Am inteles de la sotia lui urjan claudiu ca pretul e de 65 de euro, insa nu a stiut sa imi spuna daca e pe camera sau pe persoana, dar sigur e pe noapte.

alex1968
    [03.03.13 18:54:32]

@adri-nico,

Mulţumesc, acum apare corect în casetă. Bănuiam că este vorba despre 90, nu 900. O seară frumoasă tuturor.

[03.03.13 19:05:47]

@adri-nico:

S-ar putea ca eu sa fi gresit cu un zero in plus, dar nu sint sigura

dacă prețul ar fi fost de 900 de lei / persoană per noapte (așa cum ai scris tu inițial), atunci ai fi avut de plătit minim 3.800 lei.

Or, așa cum văd în evidențele lui cristi, tu ai plătit 360 lei cazare + 120 lei masa festivă = 480 lei. (cazare = 90 lei / pers / noapte; masa festivă = 60 lei / pers)

Plus 6 lei, pe care văd abia acum că ți i-am încasat degeaba, din greșeală, la final, dintr-o greșeală de transcriere a mea -- era un rest de plată a persoanei înscrisă înaintea ta, vasilica, pe care - fără ochelari - i-am văzut în dreptul tău . Ți-i restitui cu prima ocazie.

[03.03.13 19:33:41]

@Admin: hei, nu stiam daca am scris eu 900 sau 90... la asta nu eram sigura.

daca mi-ai incasat banii necuvenit, s-ar putea sa mi-i dai cu dobinda sau sa imi achiti avansul pentru urmatoarea intilnire...

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.03.13 14:58:35]

@adri-nico Soţia de care vorbeai a aflat şi ea de soţul ei câte ceva dar nu a reţinut chiar tot. Eu am studiat puţin "dosarul" din cameră şi acolo am văzut tarifele de cazare (şi nu numai). Pentru o cameră dublă preţul era de 64 de euro iar single cu 10 euro mai puţin. Pentru mai mult de trei nopţi tarifele se reduceau cu doi, respectiv patru euroi. Ce-i drept, cam scumpuţ, dar cu siguranţă merită. Nouă chiar ne-a plăcut complexul.

[09.03.13 15:02:03]

@urjanclaudiu:

Mai, cite stie sotul fetei!

Bine ca ai facut precizarile cu pretul ca sa stie lumea.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [09.03.13 15:05:18]

Stai să vezi câte o să mai afle lumea când voi termina de scris şi voi posta articolul despre hotel

P.S.: Cum rămâne cu "crocanţii" ăia? Noi chiar avem de gând să venim anul ăsta pe la Buzău aşa că poate ne vedem la... un covrig.

adri-nico, alex1968
    Alte impresii din această RUBRICĂSeptimia Resort Wellness & Spa: