ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.03.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.07.08
STATUS: ADM

A doua Întâlnire 'mare' AFA în 2013?

Aşa cum am anunţat pe firul de discuţie al Întâlnirii AFA 2013 de la Odorhei, sunt foarte hotărât să organizăm pe viitor două astfel de întâlniri "mari", anuale şi aş vrea să începem chiar din 2013.

Mă gândesc la începutul sau mijlocul lunii septembrie.

O primă variantă ar fi în străinătate - Parga (cu avion şi maşină, funcţie de preferinţa fiecărui) sau Skiathos (cu avionul), ambele la preţ f. f. bun, parţial sponsorizat de AFA). Acei dintre voi care nu v-aţi planificat încă concediul pe 2013 -- l-aţi putea chiar combina cu o întâlnire AFA! :)

Ce spuneţi?

voi muta aici toate ecourile scrise pe această temă în vechiul fir şi vom putea continua discuţiile aici.

Trimis de Admin in 03.03.13 10:08:39
Validat / Publicat: 03.03.13 10:11:58

VIZUALIZĂRI: 2837 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 39
marbostgms [02.03.13 21:35:59] »

@Admin: Este o idee excelenta. Ar fi bine sa se stie din timp perioada, daca se doreste o intalnire in strainatate. Pana in 15 septembrie ar fi excelent pentru ca ar putea participa si cei care au copii le scoala.

Cristian_h* [02.03.13 22:13:45] »

@Admin, este binevenită idea dar dacă este în septembrie de ce nu la noi pe Litoral? Sau in Ungaria la Balaton! Sunt doar sugestii bineânţeles, nici cele două locaţii din Grecia nu sună rău! cred că ar trebuii mai întâi˝testată piaţa˝

vasilica [02.03.13 22:24:22] »

personal, cred că perioada bună pentru întâlnirea AFA ar fi ca şi acum, la Odorhei, în extrasezon. mai exact, mă gândeam la oct-nov. e simplu: preţuri bune, locuri libere pe alese, şi nici nu se suprapune concediilor sau altor planuri personale. în plus, pentru o accesibilitate cât mai mare e firesc să fie tot într-un weekend, deci se pot apropia şi cei cu copii şcolari.

altfel, pentru destinaţie am încredere deplină în organizatori.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
BOGDAN DSN CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [02.03.13 22:46:26] »

Admin - excelenta idee, chiar aveam de gand sa merg in Grecia la sfarsit de august/inceput de septembrie. Daca putem afla din timp ar fi excelent. Doua intalniri/an sunt binevenite.

balasa violeta [03.03.13 07:18:09] »

Unde-o fi numai sa fie! Noi suntem incantati.

Michi [03.03.13 08:25:03] »

@vasilica: Subscriu pentru octombrie cum spune Vasilica. În Grecia e cam departe, nu? Oamenii deja şi-au făcut concediile. La un moment dat nu se organizează şi la Bucureşti sau pe aproape dat fiind că Miticii suntem majoritari? Am zis, nu am dat cu parul.

MCM [03.03.13 08:51:40] »

Eu mi-as dori sa vin la urmatoarea intalnire, dar concediile sunt deja planificate, iar ca sa vin in Grecia pentru 3 zile la intalnirea AFA, cred c-ar fi cam mult pentru mine.

Cu Delta cum a ramas? Mi-aduc aminte ca anul trecut vorbeam de o intalnire in Delta.

Iar ca perioada, oricum la mine dupa 15 septembrie incepe turatia maxima (din nou) la servici, asa ca stabiliti in ce luna doriti, numai sa fie in weekend, ca sa pot veni si eu.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Admin [03.03.13 09:11:43] »

@Michi: (1) Ba da, putem face ȘI la București (sau Snagov etc), însă o miniÎntâlnire "mai mare" - pentru cei din capitală, împrejurimi și cineva va mai vrea să vină. Propuneți voi o perioadă.

(2) Grecia e într-adevăr mai departe, însă va exista varianta avion (charte). După socotelile mele, ne va ieși un preț suprinzător de bun (avion + cazare la 2 sau 3 stele). Vor există însă și variante de cazare la 4 stele sau chiar 4+, în apropiere, pentru cei mai pretențioși. Înclin să fie totuși undeva în septembrie, pentru a fi chiar o minivacanță (7 zile). Săptămâna viitoare vor finaliza calculele, după care le discutăm. Dacă-i convenabil și interesant ptr minim 20 familii, o să o facem. În caz contrar, ne reorientăm spre altceva.

@vasilica: pentru această variantă particulară mă gândesc la o combinație minivacanță și/sau weekend. De exemplu: cine dorește poate veni de luni și stă până duminică; alții, în schimb vor veni doar de joi/vineri și vor sta până duminica.

@cristian_h: da, poate fi oriunde; cel mai important însă e unde putem obține cele mai bune condiții (inclusiv și în primul rând de preț). Așa cum am scris mai sus, în cursul săptămânii viitoare voi veni cu o primă variantă de preț (ptr Parga și/sau Skiathos) și atunci veți vedea că acest preț nu-l putem obține, în opinia mea, nici pe Litoralul nostru și nici la Balaton (ca să nu pun în discuție oferta net mai interesantă din pdv turistic)

@BOGDAN DSN, @violeta balasa: în câteva zile voi veni cu o propunere concretă. Probabil voi deschide un fir de discuție separat.

@marbostgms: din rațiuni de "cel mai bun preț", este posibil ca această "mini-vacanță" să se suprapună cu începerea școlii (nu mult, 1-3 zile poate). Și eu am un copil la școală, însă cred că doamna învățătoare va înțelege și-l va motiva (iar noi vom recupera rapid acele zile de început, mai puțin "consistente", zic eu, din pdv școlar)

Una din variantele Întâlnirii din 2014 (februarie) e posibil să fie sub forma unei croaziere pe Mediterana, cu îmbarcare dintr-un port convenabil pentru cât mai mulți (ușor de ajuns cu zboruri low-cost din cât mai multe orașe). Cu petrecere privată organizată pe navă etc. Totul la un preț suprinzător de accesibil.

Admin [03.03.13 09:25:40] »

@MCM: și Delta e luată în vizor (mai de demult) -- sub forma unei croaziere pe un hotel plutitor.

Și acesta poate fi combinat - 6-7 zile pentru unii și doar 3 pentru alții, care ajung și se îmbarcă mai târziu. Nu am apucat început însă căutările / discuțiie, dar o voi face, undeva în orizontul a 1-2 săptămâni.

Michi [03.03.13 09:37:07] »

@Admin: De acum îmi pare rău că nu vom putea veni în septembrie. 8-15 sept. am acontat o excursie cu seniorii pe Costa Brava şi 16-30 avem o programare la un tratament, fără care nu se poate. În februarie venim cu siguranţă, chiar mai multe zile. Încă trăiesc sub impresia Odorheiului. Doamne Ajută!

vasilica [03.03.13 09:46:38] »

Februarie 2014 sună tentant! dar e mult prea devreme că să pot face promisiuni.

Din păcate, pentru septembrie, dacă aşa rămâne, declin de pe acum invitaţia. Chiar dacă n-aş avea planurile de vacanţă deja făcute, tot nu aş fi de acord cu ideea în sine. Mai degrabă putem să-i spunem "propunere de concediu comun", în genul revelioanelor propuse în iarnă.

Pentru o întâlnire AFA, care se vrea cât mai generală, accesibilă majorităţii, cu scop de cunoaştere, comunicare, recunoaştere, etc..... e nepotrivită ca locaţie, perioadă, durată. Părerea mea.

Apreciez în continuare capacitatea şi abilitatea adminului nostru de-a organiza sejururi oriunde şi oricând. E un magician, cred!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Admin [03.03.13 09:55:48] »

Înclin ca toate întâlnirile sau mini-întâlnirile să vi le propun, de-acum înainte, sub această formă. În dublă variantă / opțiune, mai precis

- cine dorește, poate să vină doar în weekend

- cine e interesat, poate veni de duminică sau luni, astfel încât să merite mai mult drumul (în multe cazuri, precum cel al meu) şi să putem petrece chiar o mini-vacanţă împreună (şi nu doar un weekend).

La urma urmei, de ce nu şi vacanţe sau mini-vacanţe sub "egida" comunităţii, de ce doar weekenduri? Mie unuia chiar îmi surâde ideea; cine nu poate (sau nu agreează) să petreacă o săptămână întreagă cu comunitatea, poate veni, bineînţeles, doar în weekend.

Ştiu însă că în acest caz, în cel de faţă, anunţul e, totuşi, destul de "din scurt" - mulţi avem planurile pentru acest an deja făcute. Tocmai de aceea, m-am gândit ca pe viitor să avem un tabel cu Întâlnirile sau miniÎntâlnirile anului următor deja schiţate încă din septembrie / octombrie (sau poate chiar de mai repede, în ce priveşte Întâlnirea "mare" din februarie). Acest tabel va fi afişat permant în prima pagină a saitului şi va cuprinde probabil minim 5-6 variante.

MCM [03.03.13 10:21:30] »

@Admin: O gramada de idei bune:

şi Delta e luată în vizor (mai de demult) -- sub forma unei croaziere pe un hotel plutitor

2014 (februarie) e posibil să fie sub forma unei croaziere pe Mediterana

Astept sa vad detaliile ca sa ma pot hotari.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Michi [03.03.13 10:25:41] »

@Admin: Super să fie anunţate din timp. În cazul mai multor variante în aceeaşi perioadă, mă gândesc că pentru alegere s-ar putea face un sondaj neangajant.

krondia* [03.03.13 10:47:40] »

Eu cred că e o idee foarte bună. Întâlnirile de weekend s-au dovedit de fiecare dată mult prea scurte pentru tot ce ne planificam/am fi vrut să facem împreună, cu atât mai mult pentru o "ieşire" în străinătate.

Şi, pe de altă parte, preţul preferenţial de care am beneficiat de fiecare dată nu va putea fi obţinut pe cont propriu, fără să mai luăm în calcul garanţia unei (mini) vacanţe reuşite fără prea mare bătaie de cap din partea noastră şi, de ce nu, distracţia în sine...

Toate propunerile sună tentant, aştept şi eu mai multe detalii. După Paşte nu mai am nimic planificat şi chiar îmi doresc să particip la o nouă întâlnire AFA.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Alina53* [03.03.13 10:54:39] »

In perioada 14-17 martie a. c. se organizeaza la ROMEXPO editia de primavara a Targului de Turism. Participa si AFA?

Admin [03.03.13 10:57:45] »

@Alina53: nu vom avea stand propriu anul acesta.

Vom fi însă pe acolo, destui din echipa sau "nucleul" AFA.

Eu voi ajunge vineri dimineaţa şi voi sta până duminica dup-amiază.

Poate reuşim să ne strângem la o micro-întâlnire la o bere / pizza etc, undeva în Bucureşti, sâmbătă seară?

Ar fi amatori?

MCM [03.03.13 10:58:18] »

Da!

youtube

he,he

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [03.03.13 11:00:44] »

@Alina53: nu cu stand propriu, ca acum un an jumate. Dar membrii AFA cu siguranță vor da târcoale! (ca să nu mai vorbim despre concurență...)

Ar fi amatori?

NU - doar profesioniști!!!

Alina53* [03.03.13 11:11:42] »

Pe 14 martie voi purta cu mandrie ecusonul AFA!

grecudoina [03.03.13 11:22:32] »

pana am vazut ca s-au mutat discutiile pe alt sait topic, am scris ecoul. Acum il retranscriu. Ref. la intalnirea din sept. subscriu, acestei actiuni, oriunde s-ar organiza, in varianta cu avionul (-low-cost). Perioada buna pt mine ramane prima parte a lunii sept, chiar pana in 20 sept (din oct. plec din RO, pana in ian. 2014). Astept oferta, daca e si rezonabila, ca pret, ma inscriu, imediat, cu plata.

Iar pt. Croaziera pe Mediterana-februarie 2014 timp de 7 zile, cred ca Admin a avut o idee geniala. O sa fie un frumos vis.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
crima [03.03.13 11:28:34] »

@Admin, @Dragoș:

Ar fi amatori profesioniști?

Prezent!

Michi [03.03.13 11:34:15] »

@Admin: Si noi, şi noi, ca profesionişti afa, sâmbătă 16.03 la o bere.

Andox [03.03.13 11:35:58] »

Doamne dă!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [03.03.13 11:50:22] »

Dacă la prima întâlnire n-am putut ajunge, sper să pot ajunge la a doua, oriunde ar fi ea.

Dacă vor fi amatori pentru Deltă, pot încerca să găsesc câteva variante interesante, sper eu. Un hotel plutitor este o idee excelentă, există câteva destul de bune, care asigură un sejur excelent.

În ceea ce privește TTR, sâmbătă și duminică cel mai probabil, voi fi și eu la Romexpo, astfel încât mi-ar face o deosebită plăcere să mă (re) întâlnesc cu cât mai mulți dintre voi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
amero [03.03.13 12:13:23] »

subscriu, Parga sau Skiatos cu avionul la inceput de septembrie, cu demersurile facute din timp

adri-nico [03.03.13 13:09:53] »

wow!!! Io ma bag la croaziera! (si pe unde veti mai vrea voi sa fim impreuna).

nu ma indur sa dau drumul la ecou din cauza ca n-a terminat Nea Gica de cintat! Of, of... mai, mai!!!

chelie_d [03.03.13 13:41:03] »

Săptămâna viitoare vor finaliza calculele, după care le discutăm

Aştept cu interes varianta Skiathos...

crima [03.03.13 14:03:52] »

@Admin: Ne tentează și pe noi Grecia (și nu numai!), acum să vedem perioada și cât de surprinzător va fi prețul...

traian.leuca † [03.03.13 14:29:22] »

@Andox: Si eu vreau Parga in septembrie.

19 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, Alina53*, amero, chelie_d, crima, cristi_an3000, elena_iasi, grecudoina, haly8, iulian68, iulianic, Marian Preda, maryka, MCM, Michi, nickname77, sandybell, traian.leuca, viviv
Alte articole din această RUBRICĂ2013 bis - Întâlnire AFA Skiathos: