ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.03.2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

City break

Am achizitionat 4 nopti cu transport avion inclus, oferta last minute.

Hotelul mi-a dat emotii inainte de a ajunge acolo, deoarece studiasem tot felul de opinii de pe diverse site-uri turistice.

Sa incep cu partile bune:

1. Apropierea de gara Firenze Santa Maria Novella si de Autostatione. [de unde pleaca busurile]-cam 500 m pe jos.

2. Este aproape si de Raul Arno, cam 100m.

3. Este in zona istorica, deci se merge pe jos cam 15-20 min pana la majoritatea obiectivelor turistice din Firenze. Toata zona este formata din cladiri vechi de 4-5 etaje. la parter sunt magazine mici, pizzerii, gelaterii, etc.

Hotelul Argentina @Curtatone, situat pe Via Curtatone, se pare ca e format din cele doua care s-au reunit relativ recent sub acelasi patron. De aceea pe diverse situri turistice il gaseam ba pe unul, ba pe celalalt, cu recenzii usor diferite, poze diferite.

Eu am primit o camera in aripa Argentina, pe care o consider mai proasta.

Camera are cam 16mp, este inalta, 3,5-4m, are o usa de lemn foarte veche, vopsita in alb, si care nu se inchide etans. Fereastra are cel putin 2m inaltime, ca peste tot, identica in tot orasul vechi, cu jaluzele din lemn la exterior, si inca un rand de "fereastra" din lemn in totalitate, care se inchide pe interior., astfel ca nu se vede nici geamul.

Situarea camerei era cu vedere la o strada laterala, linistita, spre deosebire de strada principala, pe care se aude zgomotul stradal, un inconvenient general, se pare, in orasul acesta, intens circulat si vizitat de turisti. Pe jos, pardoseala din ciment ca pe vremuri, acum vreo 50-80 ani.

In camera erau 2 paturi alaturate ,,2 noptiere, un birou, 2 scaune vechi si cu tapiseria murdara, patata. Era si un dulap, un minifrigider scos din priza, ascuns in birou.

Lustra era prevazuta cu un un bec probabil de maxim 60 W. Veiozele de deasupra patului nu erau dotate cu becuri, asa ca nu se putea citi nimic seara. Baia era cam singura relativ upgradata fata de acum zeci de ani, adica avea dus, bideu. gresie.

Prizele in Italia sunt diferite, de aceea am intrebat la receptie cum procedez cand doresc sa le folosesc. Am fost trimisa sa-mi cumpar adaptor, daca doresc, de la un butic aflat in apropiere. Ceea ce am si facut, deoarece aveam nevoie pentru reincarcarea mobilului. Ideea e ca s-a nimerit pentru scopul propus, dar nu si pentru a verifica functionalitatea frigiderului.

Partea socanta a fost ca nu exista incalzire centrala, doar instalatia de aer conditionat, care nu putea face fata la temperaturile ambiante si din exterior. Afara am prins nopti cu zero grade. iar ziua 5-10 grade, dar in camera nu erau mai mult de 15-16 grade, poate 17 dupa ce mergea aerul conditionat timp de cateva ore, de la 18 cand ajungeam in camera, pana spre miezul noptii, cand il mai inchideam ca ma saturam de zgomot.

Probabil doar iarna e un cosmar pentru turisti.

Ideea e ca micul dejun se lua undeva intro sala de mese la intalnirea celor 2 corpuri de hotel{Argentina si Curtatone], asa ca am putut vedea pe un coridor care ducea sprea aripa Curtatone ca in zona aceea erau calorifere, usile la camere erau mai ok, tot de pe vremuri, din lemn vopsit alb, dar pareau sa se inchida. nu ca a mea.

Dat fiind ca geamul era acoperit de lemn, si pentru a incerca sa nu fuga vreun grad Celsius pe fereastra, pot spune ca singura lumina care patrundea noaptea prin camera era cea de la crapatura usii, de vreo 15-20 mm. de la lumina de pe holul hotelului.

Micul dejun a fost o deceptie, dar cred ca nu trebuia sa ma astept la mai mult paine prajita ambalata, patrata, de vreo 5 cm, sau niste mici panini-chifle cat degetul, unt ambalat, gem ambalat, cereale, lapte, dozator de cafea, ceai, suc sintetic; eventual am prins in 2 dimineti si o salata de fructe din compot neindulcit. Cam atat!

Ideea e ca e asa frumos orasul, si ai atatea de vazut, ca poate nu ar trebui sa mai conteze cazarea si masa, mai ales ca e o zona aglomerata de turisti, si deci, scumpa.

Nu stiu daca merita sa dau mai multi bani pe o cazare mai buna, bineinteles ca am fost deceptionata, dar ceea ce am vizitat in 4 zile[Firenze si Siena] a anulat orice suparare.

In rest, nu pot sa ma plang, s-a facut curat zilnic, s-au schimbat prosoapele, s-au completat produsele de igiena. Pentru cine nu stie, am platit o taxa de oras la receptie, la plecare, de 3 euro/noapte/persoana.

Trimis de rsimona in 02.03.13 15:31:16
    Validat / Publicat: 02.03.13 17:44:39
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Sicilia

VIZUALIZĂRI: 3104 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rsimona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Santa Croce, renumita pentru frescele lui Giotto si mormintele lui Galileo. Michelangelo, Machiavelli

[02.03.13 17:45:36]

De asemenea am gasit doua pagini pentru acest hotel:

hotelargentinaflorence.com,

respectiv

hotelargentinafirenze.com

Am setat primul link ca site oficial al hotelului deoarece pagina pare mai recenta si foloseste numele intreg - "Hotel Argentina Curtatone". Al doilea link pare sa fie ceva mai vechi, acolo fiind vorba doar despre 'Hotel Argentina'.

rsimonaAUTOR REVIEW
    [02.03.13 18:35:18]

Stiam de pagina de web a hotelului, dar ce am avut eu e departe de ce au aratat ei in poze. Probabil au dat la agentiile romanesti niste camere proaste care nu le-ar fi putut vande altor straini.

Nu am facut poze din hotel, de jena. Oricum, am observat ca cei ce detin hotelul, managerul, cei de la receptie, sunt de origine probabil indiana / pachistaneza. [domnul Ismail].

Langa mine erau 2 camere de serviciu, unde locuiau niste angajati, tot pachistanezi, filipinezi.

La micul dejun am intalnit turisti asiatici, dar sigur ei nu locuiau in aripa Argentina.

Am uitat sa scriu ca nu am avut televizor; am intrebat la receptie, dar mi s-a spus ca au probleme cu cablul, demonstrandu-mi ca si tv din zona holului de langa receptie are "purici".

rsimona

• pagină generată în 0.40781307220459 sec