ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2013
  • --- M ---
    ÎNSCRIS: 20.01.13
    AUG-2011

Ce cauta Loganu' in Luxemburg?

Bijan Mortazavi - ''Fire On Ice'' , 1998 - ''Winter's Kiss''

Inainte de a va spune ce cauta Loganu' in Luxemburg, vreau sa va spun doua vorbe.

In primul rand ca mor de ciuda ca sunt un impatimit al camerei de luat vederi, chestie care ma face sa am putine fotografii (noroc cu Cristina), si in al doilea rand va destainui ca nu voi face apel la Wikipedia pentru a va impartasi din trip-urile mele.

Nu am nimic impotriva celor care ne dau informatii complete si complexe, foarte bine, dar eu vreau sa va spun amintirea bruta si necizelata. Imi pare mai aproape de cei care vor citi randurile mele.

Pentru restul exista Road Map Trip, ghidul Michelin, Wiki si multe alte surse de informatii exacte in privinta kilometrilor si a banilor.

Raspunsul la intrebarea din titlu este acela ca Loganu' cauta faima si afirmare internationala. Si nu le-a gasit! Inca le mai cauta.

Dar noi, cei patru plimbareti, am gasit un oras tare linistit, frumos, curat si care emana bunastare prin toti porii din caldaram.

Venind din Belgia spre casa si vazand cat de aproape este Luxemburgul, am zis ca taranu', ia sa vad si eu cum arata a doua cea mai bogata tara din lume in privinta PIB-ului. Si arata chiar bine.

Sincer, a fost doar o mica ambitie, care ne-a mai intarziat o zi, dar a meritat.

Am trecut din Belgia in Luxemburg intr-o minunata dupa amiaza de august si in scurt timp eram in centrul orasului, mai precis langa Gelle Fra, faimoasa statuie aurita. Ca sa fie bine pan' la capat, am gasit si un loc de parcare chiar in centru, unde nu se taxa. Ne-am invartit, ne-am uitat si nu am vazut nici un taxator, asa ca am luat-o la picior repede, ca voiam sa-l vizitam in fuga si apoi sa plecam sa dormim in Germania.

Sa fiu sincer, Belgia este o tara frumoasa, dar trecand in Luxemburg se vede cu ochiul liber ca oamenii de aici traiesc intr-o tara mica dar foarte bogata. Noi am vazut asta in felul cum aratau casele din suburbii si dupa marcile de masini care circulau pe strada. Cred ca este un barometru al bunastarii unei tari.

Stim ca Luxemburg gazduieste institutii europene, ca a fost prima capitala culturala europeana in 1995 si apoi odata cu Sibiul in 2007. Mai stim ca are cam 100.000 de locuitori, care se simt al naibii de bine in pielea lor de luxemburghezi si ca n-ar da Luxemburgul pe Bucuresti nici sa-i pici cu ceara. Cel putin eu n-am gasit nici macar unul dispus sa faca schimb de locuinta si masina cu mine.

Nu am cazut chiar pe spate, dar eu parcasem Loganul intre un Porsche Carrera si un Mercedes S 500. Stiu, veti spune ca avem si noi si nu va contrazic, dar la ei erau asa de banale pe strazi masinile de soi incat se confundau in peisaj. Au si ei probabil saracii lor, dar cand am fost noi erau ascunsi.

Revin putin la statuia Gelle Fra si va spun ca a fost ridicata in memoria luxemburghezilor cazuti in primul razboi mondial, alaturi de trupele aliate.

Gelle Fra este numele afectiv dat de localnici si inseamna Doamna Aurita in limba aceea ciudata inrudita cu germana si flamanda.

Revenind la orasul in sine, am vizitat catedrala gotica Notre Dame, care este singura catedrala din oras. Apoi am dat o fuguta in centrul vechi, in Piata Armelor, loc pitoresc prin terasele pline de turisti si localnici ce-si savurau cafeaua sau berea intr-o armonie deplina. Fapt care ne-a intrigat a fost acela ca terasele aveau niste oferte mai ceva ca cele din centrul vechi al Bucurestiului.

Adica o bere, un sandwich marisor, o cafea si o prajiturica costau in oferta 8,99 euro. Tinand cont ca erai in centrul capitalei celei mai bogate tari din Europa si a doua din lume, mi s-a parut chiar ieftin. (plus ca te puteai lauda ca ai mancat si ai baut in Luxemburg si nu in Dabuleni)

Nu am nimic cu pepenarii din Dabuleni, dar va spun sincer ca-mi place mai mult in Luxemburg.

Sa revenim, am trecut pe langa Palatul Ducal care este ok, dar nu este impresionant ca alte locatii similare europene si ne-am dus sa vedem Podul Alfred care seamana teribil cu un viaduct.

Un lucru simpatic, in timp ce mergeam noi cu ochii in stanga si in dreapta, eu filmand, Cristina cu ochii in vitrine, Andra cu gandul la Disneylandul de curand parasit si Marius (fiul meu din legatura anterioara) fotografiind de zor, sesizam cu surprindere ca de ceva minute bune in spatele nostru rulau doua-trei masini. Ei bine, eram pe carosabil, dar noi eram ferm convinsi ca mergem pe o sosea pietonala. Noroc cu oamenii aia intelegatori care n-au schitat nici un gest de suparare sau nervi, ba mai mult, ne-au zambit intelegator si ne-au facut din mana.

Pai daca eram in Romania, aveam toate neamurile pomenite, de la omul de Neanderthal si pan' la mine sau parintii mei. Sunteti de acord cu mine sau avem si noi orase in Romania cu soferi calmi si zambitori?

Bat campii asa ca revin la subiect. Cel mai interesant peisaj din oras mi s-a parut a fi cheile naturale facute de doua mici raulete care traverseaza zona veche.

Adica in spatele monumentului eroilor se afla un parc imens, o vale adanca de 60-70 de metri, ce seamana foarte mult cu niste chei ,facute de doua rauri(Petrusse si Alzette). Este intretinut incredibil de bine si are cateva poduri monumentale, printre care Podul Alfred si Pasarella sau Podul Vechi.

Daca treceti prin zona, nu ocoliti Luxemburgul! Merita vizitat si nu este nici foarte mare. Pentru doamne are niste outlet-uri foarte mari si ieftine, iar pentru domni am gasit cele mai ieftine tigari sau cutii de tutun si cafea din europa vestica.

Cat despre noi, ne-am scos masina dintre suratele ei mai de soi si am plecat in prag de seara spre Germania care era la o aruncatura de bat.

PS-concluzia era aceea ca Loganu' a gasit lux in Luxemburg, iar noi am gasit un oras frumos si prietenos cu turistii neluxosi (sic).

Trimis de mateimarian* in 12.02.13 23:38:43
    Validat / Publicat: 13.02.13 11:13:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Boillon, Neufchateau

VIZUALIZĂRI: 3570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mateimarian*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P14 Imagine simbol pentru Luxemburg

[13.02.13 10:03:11]

[13.02.13 21:02:46]

@webmaster13:

multumesc webmaster! Este super coloana sonora!

[14.02.13 01:44:59]

[14.02.13 21:06:53]

@Admin:

Multumiri multe si va dau un sfat prietenesc: nu-mi mai dati atata "importanta" ca mi se suie la cap si incep sa scriu si noaptea, de ma lasa Cristina fara masa calda.

In alta ordine de idei, ati facut un lucru minunat cu "AmFostAcolo" si credeti-ma ca imi pare tare rau ca v-am descoperit asa de tarziu, dar imi pare tare bine ca totusi v-am descoperit si pot povesti o mica parte din calatoriile mele. Si credeti-ma ca nu au fost putine!

[17.02.13 14:57:23]

Uite cum imi dai idei!

Daca tot o sa stau la vara 2 saptamani in vacanta la Bruxelles, as putea sa fac o ieseala la Luxemburg. Eu trecusem pe lista evadarilor doar Amsterdam si Koln. Ma duc la nenea Google maps ca sa vad cat de departe este.

M-ai distrat cu plimbatu' pe sosea. Ia sa fi fost la noi! Cate vorbe de duh ati fi auzit.

PS asteptam rew de la Disneyland. AmFostAcolo si noi acolo. Si stii cum este, citesti cu drag rew despre locatii in care ai fost.

[17.02.13 15:44:13]

@MCM:

abia astept sa va povestesc excursia de la Disneyland.

Daca ai sti cat de multe am de povestit, dar ca un facut, ma las "luat de val" si mai mult povestesc intamplarile prin care am trecut in diverse locuri din tara sau prin parti ale Europe, in loc sa descriu locatiile.

Iti poti imagina ca nici nu intrasem bine in Disneyland si ca dupa prima poza mi-am rupt pantalonii in fund? Cum si in ce fel voi povesti cu prima sau a doua ocazie.

Cred ca vinerea voi "povesti doar de dragul de a va impartasi si voua, celor care aveti timp de citit, intamplari amuzante si adevarate.

PS-ai grija mare in Amsterdam!

Zic gurile rele ca "iarba verde de acasa", sa ne ratacim in lume nu ne lasa.

[17.02.13 19:50:12]

@MCM:

Daca tot o sa stau la vara 2 saptamani in vacanta la Bruxelles, as putea sa fac o ieseala la Luxemburg... Ma duc la nenea Google maps ca sa vad cat de departe este.

Cu trenul faci vreo trei ore. Nici nu simți când trec. Am făcut de câteva ori drumul ăsta și e chiar plăcut. Pe drum, poți chiar să faci o 'haltă' de o zi la Namur (capitala Waloniei), să vezi citadela și Catedrala Saint-Aubain de aici...

[18.02.13 00:14:33]

@Dragos: mai Dragos, nu zici rau deloc. Dar vino cu niste amanunte: m-am uitat pe google si Luxemburg nu pare asa de mare. Se poate vizita intr-o zi in pas hotarat? Trenul din care gara l-ai luat? Gara Centrala? Si unde ai coborat pt ca aici belgianrail.be/en/Default.aspx, mi-am prins urechile si cand tastez Luxemburg apar mai multe optiuni. Multumesc frumos!

@mateimarian: te rog sa nu te superi ca discutam in ograda ta, dar are legatura cu Luxemburg.

Este ok @Admin? Sau sa ne mutam la intrebari?

[18.02.13 01:13:00]

@MCM:

absolut nici o problema! Take your time!

[18.02.13 09:31:29]

@MCM: Luxemburgul, ca oraș, e totuși destul de mare. Nu chiar cât Bucureștiul, dar orișicât... Nu, nu poți vizita doar într-o singură zi tot ce e de văzut acolo. Nici măcar cele mai frumoase/interesante locuri. Un minimum de două zile ar fi relativ OK, cred, dar trei ar fi mai aproape de adevăr.

Chiar la baza monumentului Gaele Frau sunt niște 'titicare' ce iau turiștii și-i plimbă pe străduțe, pe lângă albia râurilor și în tot acest timp sunt difuzate la căști informații cu tot ceea ce este în raza vizuală - cred că e bine să începi cu așa ceva. Durează relativ puțin (cca o oră), dar e foarte plin de informații.

Apoi o vizită prin ruinele vechii cetăți medievale, apoi catedralele și bisericile, palatul ducal (chiar dacă nu e nu știu ce mare palat, dar are frumusețea lui) cu schimbul de gărzi (dacă-l apuci, sau măcar să vezi un oștean patrulând pe acolo - sunt foarte haioși)... Parlamentul (cel local), câteva muzee (spre rușinea mea - n-am văzut niciunul) ar putea completa vizita.

Mai rămân de văzut parcurile, podurile, mai ales podul Marea Ducesă Charlotte (dar nu numai) - dacă stai pe la jumătatea lui și privești în jos, te simți ca un copil care admiră o machetă cu trenulețe (jos, în vale, fiind și calea ferată ce te va aduce acolo).

Și pentru că veni vorba despre trenulețe, au și un trenuleț în miniatură care plimbă copii (dar nu numai - oricum, chiar și ăi mari care se plimbă cu el au mintea copiilor!) - merită văzut și ăsta.

Nu strică să pierzi o juma' de zi prin Kirchberg și să vezi instituțiile europene (sau - de ce nu? să faci o baie în bazinul acoperit - asta poate încheia o zi de plimbare, mi se pare că au program până seara) sau Utopolis-ul (un complex de cinematografe, restaurante etc.).

Dacă ești pasionată de shopping, o vizită la Auchan-ul de acolo cred că-ți va face plăcere. Dar au destule prăvălii și prin centru.

De evitat, noaptea, zona de peste drum de gară (e plină de "panarame") - partea de pe străduțe, bulevardul e OK.

Oricum, după ora 18:00, nu prea mai e nimic deschis (cu excepția restaurantelor și cinematografelor/teatrelor), așa că ai și vreme de odihnă.

Gara, e una singură (cap de linie) deși mai sunt una sau două halte în oraș.

Pe drum, în Arlon, mai e o biserică frumoasă (Eglise Saint Martin) - poate merită și asta o oprire, măcar cât între două trenuri.

La Buxelles, poți folosi gara de Nord sau pe cea Centrală, oricare ți-e mai la îndemână. Trenul cred că se formează și pleacă din Gara Centrală, totuși).

ATENȚIE!!! la ei contează enorm minutul, dacă ajungi cu cinci-zece minute înaintea orei la care pleacă trenul tău, NU te urca în orice tren e pe linia de unde trebuie să-l iei pe al tău, până nu te asiguri că este cel bun! Am pățit-o eu și mă gândesc să avertizez și pe alții...

Altfel, ce să zic? Stima noastră și invidia... Vacanță plăcută!

PS - câteva sugestii pentru o informare preliminară:

lcto.lu/en/index

visitluxembourg.com/en

PS2 (on-topic) am văzut o grămadă de Logan-uri în Luxemburg, înmatriculate la ei, încă de acum câțiva ani, așa că al autorului nu era ceva nou pentru ei...

[18.02.13 18:14:20]

@Dragos: multumesc mult, niste idei foarte bune si utile, sper sa-mi iasa si sa nu ma cert cu neamurile pentru ca vreau sa fac prea multe

@mateimarian: multumesc de gazduire, data viitoare aduc o pizza si-o bere, ceva

[18.02.13 18:47:34]

@MCM:

pizza sa fie neaparat din Italia, Sicilia eventual, iar berea sa fie din Germania. Hai ca merge si din Luxemburg... !

[18.02.13 19:32:17]

@MCM: cu plăcere; de găzduit, te puteai caza și la unul dintre topicele mele din această destinație...

[18.02.13 20:05:35]

@Dragos:

eu nu am stat decat cateva ore in Luxemburg, dar nu am vazut absolut nici un Logan in zona. Singura masina romaneasca vazuta in Luxemburg a fost un Duster inmatriculat in Belgia.

De fapt daca stau sa ma gandesc "la rapid", nu prea am vazut Logan in partea vestica a Europei. Chiar ma intrebam unde sunt cele 35000 importate de nemti. In afara de cateva Sandero (Franta si Slovacia), mai multe Duster (Belgia, Germania) si alte cateva (3-4) Logan VAN (Austria Steyermark), pot spune ca am fost cam "solitar".

Poate nu am mers eu pe unde trebuia si am ratat intalnirea Loganelor din Luxemburg!!!

[18.02.13 20:33:08]

@mateimarian: practic, ți-ai răspuns singur la dilema ta - ai ajuns prea târziu... Cum Loganul are niște ani buni de când a fost lansat, și cum cei de pe-acolo nu prea țin câte 20 de ani o mașină, cum suntem noi obișnuiți (de nevoie, nu neapărat că așa ne place), e explicabil din ce cauză tu ai dat peste Sandero și Duster, pe când eu, care am fost acolo acu' vreo 7-8 ani în urmă, le-am zărit pe-acolo. Uite, de curiozitate, o să caut printre poze - știu sigur că pozasem unul. Și am mai văzut și prin împrejurimile Parisului, acum vreo 4 ani.

[18.02.13 21:24:22]

@Dragos:

ok, s-ar putea sa ai dreptate, dar sa stii ca cel pe care l-ai pozat pe langa Paris, tot al meu era!!!

roth
    [18.02.13 22:53:28]

Interesant e putin spus... ecourile vin si ele in completare ca o manusa.

Este o destinatie care anexata la o alta vacanta pare foarte interesanta.

Te retinut.

mateimarian*, MCM, roth